بانک ها در ارائه تسهیلات سلیقه ای عمل نکنند

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حوزویان خود را به مباحث سنتی محصور نکنند

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه باید بتوانیم دربرابر مطالبی را که مکاتب انسانی مطرح می کنند دلیل و برهان داشته باشیم گفت: حوزویان نباید خود را به مباحث سنتی محصور کنند،باید با پژوهش نکات ضعف آن مکاتب را شناسایی کرده و از اعتقادات اسلامی دفاع کنند

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت‌الله «محمد تقی مصباح یزدی» شب گذشته (شنبه 28اردیبهشت) در ادامه جلسات درس اخلاق که در دفتر مقام معظم رهبری برگزار شد گفت: در جلسات قبل گفته شد که در بحث اخلاق اجتماعی، مهم‌ترین چیزی که در درجه اول قرار می‌گیرد، حفظ  حیات انسان های یک جامعه است.

 

رییس موسسه امام خمینی(ره) ادامه داد: بنابراین اولین ارزش منفی در مسائل اجتماعی قتل نفس ، و اولین ارزش مثبت در اخلاق اجتماعی حفظ جامعه و نفوس دیگران است.اما بعد از این مطلب نوبت می رسد به رفتار آنها نسبت به یکدیگر.

 

وی افزود: صرف وجود چند انسان، جامعه تشکیل نمی شود بلکه رفتارها و مقررات و رفتارهای مشترکی باید داشته باشند وگرنه نمی شود گفت جامعه. بعد از اینکه فرد بوجود آمد و حیاتش حفظ شد باید بر اساس نظام و مقررات ارتباط قرار شود تا جامعه ای مطلوب تحقق پیدا کند.

 

رییس موسسه امام خمینی(ره) ادامه داد: همانطور که گفته شد حفظ نفس لازم و قتل نفس بسیار بد است. در مکاتب اخلاقی نظرات مختلفی وجود دارد. بین مسلمین هم گاهی چنین تصور می شود که قتل نفس یک منکر بدیهی است و نیاز به دلیل ندارد و این امری است مشترک بین همه مکاتب اخلاقی و نیازی به بحث ندارد.

 

وی افزود: ولی اشاره کردیم که این تصور نادرستی است اگر فکر کنیم قتل نفس یک منکر بدیهی است. قتل نفس اگر به معنای قصاص باشد تقریبا برای همه مکاتب قابل قبول است. اگر حکم قصاص نباشد حیات جامعه به خطر می افتد.

 

آیت الله مصباح یزدی  تصریح کرد:قتل از مصادیق قبح عقلی است و راستگویی از مصادیق حسن عقلی است اما در استثنائات گاهی برعکس می شود.

 

وی ادامه داد:امروزدر افکار اجتماعی روز دنیا یکی از اصلی ترین بحث های حقوق بشر حفظ حیات است و سعی می کنند اعدام را ممنوع کنند  و استناد می کنند به اینکه حق حیات اولین حق بشر است. اگر این موضوع جا بیفتد بخش اعظمی از احکام اسلامی زیر سوال می رود.

 

رییس موسسه امام خمینی(ره) ادامه داد: ما باید بتوانیم جواب منطقی برای مکاتب داشته باشیم. گفتیم برای ارزش های اجتماعی علاوه بر حفظ نفوس ارتباط لازم است تامنشا وحدت شود. باید ارتباط سالمی بین افراد جامعه وجود داشته باشد. این سوال مطرح می شود که برای اصل ارتباط و انس افراد با یکیدیگر باید مقرراتی وجود داشته باشد  و این چه حکمی دارد؟ گاهی حکم بدیهی عقل است که می گوید انسان ها باید با هم الفت داشته باشند تا جامعه شکل صحیحی بگیرد.نتیجه  اینکه زندگی فردی و انزوا مطلقا ممنوع است.

 

وی ادامه داد: آیا اینگونه است و هر انزوایی ضد ارزش اخلاقی است؟ برخی گاهی به راحتی می گویند و به آن استناد می کنند.حتی خلوت دینی و مذهبی را هم مطرح می کنند؟ پس داستان اصحاب کهف چگونه توجیه می شود که محور آن عزلت است.

 

رییس موسسه امام خمینی(ره) ادامه داد: اولین نکته اینکه عزیزان ما در حوزه علمیه علاوه بر اشتغالات سنتی لازم است مسائلی را بیاموزند و به دیگران هم بیاموزیم هم در داخل هم در خارج. قتل نفس هم قبح عقلی بدیهی نیست و مثلا در حکم قصاص لازم است. در فلسفه های اخلاق انسانی صرف نظر از اعتقادات دینی، نمیتوانند هیچ برهلانی برای استثنائات بیان کنند.اساس ارزش های اخلاقی دیگر خواهی است و توجیهی برای استثنائات ندارند. اما اسلام جواب دارد. و قتل نفس را یک قبح عقلی بدیهی نمی داند .

 

وی تصریح کرد: اگرکاری برای رضای خدا انجام شود قابل قبول است. ما به دنبال این هستیم که راه هدایت را پیدا کنیم. آنچه مانع ایمان می شود از آن دوری می کنیم. بنا بر فلسفه اخلاق اسلامی در پی هر عمل  باید جلب ثواب اخروی و دفع عذاب اخروی بوده و در نهایت رضای الهی را در نظر داشت.

 

آیت الله مصابح افزود:صدها کتاب در آمریکا و اروپا علیه مساله حقوق بشر نوشته شده که هیچ برهان عقلی ندارد و برای اهداف سیاسی و سو استفاده سران قدرت های بزرگ از دیگران نوشته شده. آنها حقوق بشر را فوق دین می دانند و برای داشتن دین باید استناد کنیم به فلان ماده از حقوق بشر که آیا حق داریم دین داشته باشیم یانه!

 

وی با بیان اینکه خودمان را محصور کرده ایم در مباحث سنتی گفت: باید در مبانی مکاتب انسانی خدشه کنیم و ببینیم آیا بدیهی است یا نه.آنگاه می توانیم  از خود دفاع کنیم.

 

رییس موسسه امام خمینی(ره) ادامه داد: زندگی اجتماعی امروز ما نفع خالص ندارد اعم از ازدواج مدرسه تحصیل و غیره. مثلا در مدرسه ممکن است بدآموزی وجود داشته باشد و ما فرزند خود را بیرون آورده و جایی میبریم که حداقل ضرر کمتری داشته باشد.

 

وی افزود: حال باید چه کنیم و چه محاسباتی داشته باشیم؟ باید بر اساس هدف نهایی نفع و ضرر را مشخص کنیم. باید ببینیم  آیا هدف همین زندگی عالم است یا نه این عالم  وسیله است و مقدمه برای هدف نهایی .

 

رییس موسسه امام خمینی(ره) ادامه داد: نفع و ضرر دنیوی را می توان مشخص کرد.مثلا غذایی برای قلب خوب است و برای کلیه ضرر دارد.اما وقتی نفع و ضرر دنیوی را با نفع و ضرر اخروی بسنجیم تشخیصش مشکل است.

 

آیت الله مصباح یزدی گفت:باید کمیت و کیفیت ضررهای دنیوی و اخروی را با هم بسنجیم. اصحباب کهف خود را به مرگ سپردند برای نفع اخروی. اگر برای مقامات دنیوی بود که خود همه وزیر بودند. اینجا نفع و ضرر زمانی مشخص می شود که ضررهای دنیوی  را روی یک کفه و ضررهای اخروی را در کفه دیگر بگذاریم که نتیجه مشخص است. نباید فکر کنیم همه ی لذت ها برای این دنیاست که این جهل است.

 

وی در پایان  تاکید کرد:از نظر قرآن قرآن لذت های دنیوی بالاخره تمام می شود اما لذات اخروی تمام شدنی نیست. حتی دشمنی با برخی انسان ها ملاک ارزش تلقی شده است.

پایان پیام/78

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

طرح «تعویق کنکور» هفته آینده در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد

کلیدواژه: 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 اشتغال جامعه شهری و روستایی فرهنگی و اجتماعی فعالیت های فرهنگی 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۵۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مدارس غیردولتی در حق مردم اجحاف نکنند/نصب پوستر‌های شهریه در مدارس/رسیدگی به شکایت مردم کم‌تر از ۱۰ روز
 • عمل به قران نباید گزینشی و سلیقه ای باشد
 • رضوی بیش از 200 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده است
 • خبر ورزشی: زیرآب دایی را زدند
 • زیرآب علی دایی را زدند| توصیه به تیم‌های لیگ برتری برای عدم همکاری با شهریار!
 • بانک مسکن استان مرکزی 28 هزار ملیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد
 • بانک‌ها بدهکاران دانه درشت را معرفی کنند / نمی‌گذاریم سودجویان از بازپرداخت تسهیلات شانه خالی کنند
 • دستگاه‌های اجرایی بدون كار كارشناسي و تأمين منابع مالي، پروژه جديد تعریف نکنند
 • ملاقات اهالی فرهنگ و سینما با کارگردان پروژه «موسی(ع)»/مردم شورجه را از دعای خیر خود محروم نکنند
 • عالیشاه: کلاس رقص می‌روم تا حاشیه درست نکنند!
 • گلایه مردم از وضعیت آشفته بازار و بی‌عملی برخی دولتمردان در کردستان
 • دفاع وزير راه و شهرسازي از کارآيي تسهيلات بانک مسکن
 • اجتناب از اقدامات میلی و سلیقه ای در گرو برنامه ریزی علمی است
 • ترقی: صاحبان تریبون در پازل دشمن بازی نکنند
 • از روایت یک تصمیم مهم تا اعمال سلیقه‌ها در سینما
 • بانک ها تسهیلات روستایی را به بخش های تخصصی تر پرداخت کنند
 • اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نکنند، کسی برای آنها فرش قرمز پهن نخواهد کرد/ حوزه علمیه از مردم فاصله گرفته است/ لیست امید لیست احزاب نبود
 • کمیته امداد استان مرکزی برای به‌کارگیری مددجویان به کارفرما تسهیلات می‌دهد
 • ارائه تسهیلات به مشمولان متقاضی تمدید و تعجیل تاریخ اعزام به خدمت