با یک حساب و کتاب ساده می‌توان فهمید که باگاس محصول ارزشمندی است که تولید‌کنندگان کاغذ از آن غافل بودند. باگاس شاید اسمش سخت باشد اما هم ارزان است هم در دسترس. باگاس همین تفاله نیشکر خودمان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجو اینکه چطور نوشتن این سوژه را شروع کردم، شاید یک اتفاق بود. در حال جست‌وجوهای اینترنتی به دنبال سوژه‌ای بودم که ناگهان به آگهی‌ای برخوردم که نوشته بود: «فروش باگاس با قیمت مناسب. باگاس الان در دنیا توانسته است جایگزین خیلی از چیزها بشود. اگر برای خوراک دام یا مصارف دیگر باگاس می‌خواهید، از ما بخرید.» کنجکاو شدم و تماس گرفتم. مرد مسنی تلفن را جواب داد و گفتم می‌خواهم بدانم، باگاس را به چه کسانی می‌فروشید؟

گفت: «خریداری؟»
دیدم نمی‌شود گفت که خبرنگارم، توضیح دادنش طول می‌کشد، برای همین خودم را جای خریدار جا زدم و گفتم: «بله خریدارم.»
گفت: «تلفنی معامله نمی‌کنم.» گفتم: «شما قیمت را بگو تا حضوری بیایم. باید بدانم باگاس را به چه قیمتی می‌فروشی.» کمی مکث کرد و بعد با هم لهجه جنوبی گفت: «ببینید، باید بدانم برای چه کاری می‌خواهی. معمولا برای کود دامی استفاده می‌کنند که خب قیمتش به نسبت مصارف دیگر ارزان‌تر است. می‌گن برای کاغذ و چیزهای دیگه هم استفاده می‌شه. اما من معمولا  برای خوراک دام به کشاورزها می‌فروشم. شما برای همین کار می‌خواهی دیگه؟»
گفتم:«بله. فقط زیاد باید باشه. قیمتش چقدره؟»
«ببین خانم، باگاس را تنی می‌فروشیم. تنی 30 تا 40هزار تومان.»
گفتم: «اگر بخوام مستقیم از خود کارخونه بگیرم، چی؟»
سریع واکنش نشان داد و گفت: «ببین معامله‌مون نمی‌شه‌ها. چرا می‌خوای اذیت کنی. منم از کارخونه می‌گیرم و به شما می‌فروشم.»
دیگر نمی‌شد سوال‌ پرسید چون ممکن بود بفهمد. برای همین گفتم خبر می‌دهم که باگاس را می‌خواهم یا نه و بعد حضوری برای خرید می‌آییم.

 

باگاس چیست؟

حالا شاید خیلی‌ها ندانند که اصلا «باگاس» چه چیزی است؟ باگاس تفاله نیشکر است که ۳۴ درصد وزن ساقه نیشکر را تشکیل می‌دهد و در جهان به‌عنوان کالایی مهم در صنعت کاغذسازی استفاده می‌شود، از این ماده می‌توان فرآورده‌هایی همچون نئوپان، MDF، خوراک دام، الکل و نیز می‌توان از باگاس به‌عنوان سوخت تولید بخار، استفاده از باگاس فشرده به‌عنوان جایگزین هیزم، تولید برق، زغال، گاز متان، گاز خانگی، متانول و خمیرکاغذ استفاده کرد. با توجه به مزارع وسیع نیشکر در استان خوزستان و کمبود چوب در کشور، باگاس مناسب‌ترین جانشین برای چوب است.  حالا دیگر حتما متوجه شدید، باگاس به چه دردی می‌خورد. الان با توجه به مشکلی که در حوزه کاغذ داریم، باگاس می‌تواند مشکلات‌مان را برطرف کند تا کارخانه‌های کاغذ سرپا بمانند و کاغذ مورد نیازشان را بدون اینکه درختی قطع شود، استخراج کنند. اما اتفافات زیادی در این میان می‌افتد و باعث می‌شود باگاس به آنچه که باید، تبدیل نشود و به مصرف کاغذی نرسد.

 

آتشی که به جان باگاس انداختیم

باگاسی که از تفاله نیشکر به دست می‌آید، قابل اشتعال است. برای همین تا 10 سال پیش به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم و نداشتن اطلاع از اینکه چه اتفاقی می‌تواند در فرآیند تولید باگاس در مصارف دیگر بیفتد، باگاس تولید شده در کارخانه‌های نیشکر، در بیابان‌های اطراف کارخانه‌ها آتش زده می‌شد. به‌طور مثال سه کارخانه تولید نیشکر امام خمینی(ره)، دعبل خزاعی و امیرکبیر در سال 1382 بیش از یک میلیون تن باگاس تولید کرد که با هزینه‌ای بالغ بر دو میلیارد تومان باگاس‌ها جمع‌آوری و در بیابان‌های اطراف کارخانه‌ها دفع شد.

 

چند کارخانه نیشکر داریم؟

در شرایطی که گفته می‌شود، تولید در کشور گرفتار رکود شده است، مگر چه تعداد کارخانه نیشکر در کشور فعال هستند؟ به گفته یکی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، در حال حاضر 35 کارخانه تولید نیشکر داریم، که حدود ۲۸ کارخانه فعال هستند و بیشترین سطح زیرکشت مزارع این محصول در استان خوزستان با 40 هزار و 500 هکتار بوده است که این نیشکر برای تبدیل به شکر به کارخانه‌های نیشکر می‌رود و بعد هم به محصولات جانبی تبدیل می‌شود. برای اینکه بدانیم چه اتفاقی در فرآیند تولید نیشکر برای باگاس می‌افتد به سراغ سه کارخانه فعال در جنوب کشور رفتیم و با کسانی که در این کارخانه‌ها فعالیت داشتند و کار می‌کردند درباره روند تولید باگاس، خریدارها و قیمت‌شان گفت‌وگویی را انجام دادیم. ببینید چه اتفاقی برای این ماده ارزشمند در کارخانه‌هایشان می‌افتد؟

 

شرکت کشت و صنعت نیشکر دهخدا

شرکت کشت و صنعت نیشکر دهخـدا در راستای سیاست‌های کلان اقتصادی و اجتماعـی کشـور و به‌منظور تامین بخشـی از نیازهـای جامـعه و خصوصا مـنطقه به مـواد غـذایی و سـایر مـواد استحصالـی از نیشکر و ایـجاد اشتـغـال و تولید با سرمایه‌گذاری بانک‌های صادرات و ملی ایران راه‌اندازی شد. خالص اراضی این کشت و صنعت 11 هزار و 369 هکتار است و محصولات تولیدی اصلی و فرعی و ظرفیت اسمی تولید آنها در این کشت و صنعت عبارت است از: سالانه 1,000,000 تن نیشکر و 100,000 تن شکر خام و 175,000 تن شکر سفید و 35,000 تن ملاس و 340,000 تن باگاس.

دکتر سعودی معاون کشاورزی این کارخانه است که در یادداشتی که برای «فرهیختگان» ارسال کرده است، در مورد این موضوع و اینکه چه اتفاقی در این کارخانه برای باگاس تولید شده می‌افتد، توضیح داده است: «محصولات جانبی نیشکر بسیارمتنوع است، محصولاتی همچون کاغذ، دستمال کاغذی، خوراک دام، الکل یاسوخت زیستی، چسب، صابون و... . در دنیا هدف از کشت نیشکر محصولات جانبی آن بوده و تولید قند هم از آن انجام می‌شود. در حال حاضر از باگاس تولیدی برای مصارف دامی هم به صورت مستقیم برای تغذیه گاومیش‌ها و هم به صورت کنسانتره و فشرده شده برای تغذیه به گاو و گوسفند، به‌عنوان مواد اولیه برای تولید کمپوست که کود آلی جهت تقویت و اصلاح خاک، به‌عنوان مواد اولیه کاغذسازی و تخته فشرده MDFو دستمال کاغذی استفاده می‌شود. حدودأ ۳۰یا۳۲درصد از کل نیشکر تولیدی به باگاس تبدیل می‌شود. قیمت خرید باگاس با توجه به فاکتورهای عرضه و تقاضا متفاوت است. در حال حاضر بیشتر فروش این محصول برای خوراک دام است که روستاییان اطراف کارخانه آن را به ازای هرکیلوگرم10 تا 12 تومان خریداری می‌کنند.

 

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه

این شرکت به‌منظور تسطیح اراضی و ایجاد و نگهداری راه‌های ارتباطی داخل حوزه عمل شرکت، احیای اراضی و کشت و برداشت نیشکر، توسعه و ایجاد صنایع وابسته جهت تصفیه نیشکر و تبدیل مواد زائد نیشکر به فرآورده‌های قابل مصرف در سال ۱۳۳۸ کار خود را آغاز کرد و اولین دوره بهره‌برداری در آذرماه سال ۱۳۴۰ از سطحی معادل ۲میلیون و ۲۰۰ هکتار و تولید حدود ۱۲میلیون و ۶۰۰ تن شکر شروع شد. هم‌اکنون این شرکت در مساحتی بالغ بر ۷۲۰۰ هکتار برداشت محصول و ۳۰۹۰ هکتار کشت جدید مشغول به کار است و تولید آن در سال 90-89 متجاوز از ۶۰ هزار تن است. شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه قدیمی‌ترین واحد تولید شکر از نیشکر در کشور است و با توجه به قدمت آن و به‌منظور افزایش تولید و بهره‌وری نیاز به نوسازی و بازسازی در بخش‌های مختلف آن احساس می‌شد که این اتفاق صورت گرفت و نوسازی انجام شد.

برای اینکه از میزان تولیدی باگاس این کارخانه بدانیم به سراغ مرادی، مسئول فروش باگاس در این کارخانه رفتیم و او درباره تولید باگاس توضیحاتی را ارائه داد: «باگاس ما معمولا برای خوراک دام، کود کمپوست، کود دامی و کاغذ هم استفاده می‌شود. زیرمجموعه خودمان یک کارخانه کاغذ داریم و باگاس مصرفی‌شان برای تولید کاغذ را هم از ما می‌خرند. جدیدا از این مواد برای نئوپان هم استفاده می‌کنند. تولید باگاس ما بستگی به نیشکری دارد که وارد چرخه تولید می‌شود. الان خروجی 20 هزار تنی شکر حدود 90 هزار تن باگاس برای ما دارد. البته همه اینها به تولید و برداشت نیشکر بستگی دارد. مقداری از نیشکر به شکر و مقداری به ملات و بقیه آن هم به باگاس تبدیل می‌شود. از این 90 هزار تن هم تقریبا بیش از نیمی از آن برای کارخانه کاغذ می‌رود و بقیه برای خوراک دامی استفاده می‌شود.»

 

شرکت کشت و صنعت کارون

شرکت کشت و صنعت کارون، طرح اولیه‌اش برای ساخت و شکل‌گیری در سال 1350 انجام می‌شود و درنهایت در سال 1352 شرکت کشت و صنعت کارون(سهامی خاص) فعالیت خود را آغاز می‌کند. سال ۱۳۵۸، شکستگی سد گتوند، آسیب‌های جدی به اراضی این کارخانه وارد کرد. در سال‌های ۱۳۵۹تا ۱۳۶۷، با شروع جنگ تحمیلی این کارخانه از نزدیک در معرض آثار وسیع جنگ قرار گرفت. صرف‌نظر از چند مورد بمباران، تبعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جنگ، فعالیت شرکت را به صورت عمیق و همه‌جانبه تحت تاثیر قرار داد. در سال ۱۳۸۳، تولید حدود ۱۷۰ هزار تن شکر و ثبت رکورد تولید شکر در کشور را داشت.

مهندس اندیشه که در بخش آزمایشگاه این کارخانه فعالیت می‌کند، درباره باگاس تولید شده در این کارخانه گفت: «باگاس تولید شده بستگی به نیشکری دارد که وارد کارخانه می‌شود. در سال 97 حدود 540 هزار تن باگاس در کارون تولید شده است. البته بستگی به سطح زیر کشت‌مان دارد، هر چه بیشتر نیشکر وارد کارخانه شود، باگاس بیشتری هم تولید می‌شود. این باگاس هم برای خوراک دام هم کود دامی و هم کاغذ استفاده می‌شود. البته در نئوپان هم جدیدا از باگاس استفاده می‌کنند. برای روغن ماشین و البته الکل که فرآیندش سخت است و در ایران انجام نمی‌شود هم همین‌طور. بیشترین خرید باگاس برای کاغذ است. باگاس کیلویی 20 تومان است و یک تن آن حدود 20 هزار تومان می‌شود. البته شاید کمی افزایش قیمت داشته باشد.»

 

کارخانه‌های کاغذ از باگاس استفاده می‌کنند؟

شرکت چوب و کاغذ مازندران که در شمال کشور واقع شده است، از چوب برای تولید کاغذ استفاده می‌کند، البته این کارخانه مشهور به این بود که کاغذ روزنامه می‌زند اما به گفته مسئولان این کارخانه، حدود یک سال است که تولیدات این شرکت برای کاغذ روزنامه هم به صفر رسیده و متوقف شده است، چون کاغذ تولیدی‌شان را نمی‌توانستند به فروش برسانند.

از کارخانه کاغذ مازندران که بگذریم به کارخانه کاغذ پارس می‌رسیم که کاغذ بیشتری تولید می‌کند و در عرصه‌های مختلف فعال است. گروه صنایع کاغذ پارس سال ۱۳۴۶ در شمال خوزستان با هدف استفاده از باگاسِ تولید شده در کارخانه نیشکر هفت تپه تاسیس شد و در سال ۱۳۴۹ به بهره‌برداری رسید. این کارخانه پس از راه‌اندازی تا مدت‌ها تنها تامین‌کننده کاغذ چاپ و کاغذ تحریر داخل کشور بود اما به دلیل صدمات وارده در طی دوران دفاع مقدس و عدم نوسازی و بازسازی در زمان تصدی بخش دولتی، در معرض تعطیلی همیشگی قرار گرفت و وضعیت آن در سال‌های منتهی به ۱۳۹۱ به کمتر از ۲۰درصد ظرفیت اسمی رسید. مهرماه سال ۱۳۹۲ فصل جدیدی در کارخانه کاغذ پارس آغاز شد. سهام این شرکت به بخش خصوصی و شخصی به اسم محمدجواد مقدم واگذار شد و سلسله اقدامات برای بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات، فرآیندها و منابع انسانی آغاز شد و طی دو سال فعالیت شبانه‌روزی کاغذ پارس به رکورد تولید عمر خود دست یافت؛ همچنین بازارهای صادراتی را نشانه گرفت و سبد محصولات خود را متنوع کرد.

کارخانه بعدی کارخانه کاغذ کارون است که فعالیت‌هایش در حال حاضر متوقف شده و مشکلات زیادی دارد. ابتدا نام این کارخانه کاغذ کارون بود که سال 92 اموال منقول و غیرمنقول آن طی یک مزایده از سوی شرکت آتیه دماوند واگذار شد و مجموعه‌ای به نام گلریز صنعت شوشتر تاسیس شد. این مجموعه بزرگ‌ترین مجموعه‌ تولید خمیر از باگاس در ایران است که ظرفیت 85 هزار تنی خمیر برای تولید کاغذ تحریر و چاپ را دارد اما تا امروز فعالیتی نداشته است چون در گیرودار مسائل حقوقی افتاده است. پس عملا باگاس هم در این کارخانه استفاده خاصی نمی‌شود.

 

خمیر کاغذ صادر می‌شود!

باگاس به خودی‌خود نمی‌تواند صادر شود چون قابلیت اشتعال دارد، اما اگر به تولیدات دیگر تبدیل شود می‌توان خیلی راحت آن را صادر کرد. فکر کنید که مثلا به خمیر کاغذ تبدیل شود و بعد به راحتی و با یک قیمت خوب آن را صادر کنند. این اتفاق هم می‌افتد. کاغذ داخلی را قبلا به دلیل اینکه کیفیت خوبی نداشت نمی‌خریدند، برای همین کارخانه‌های کاغذ ترجیح می‌دادند که این خمیر را به جای اینکه به کاغذ تبدیل کنند به فروش برسانند و اتفاقا خریداران خوبی در خارج از کشور هم دارد. چون الان همه دنیا به این سمت می‌روند که از باگاس استفاده کنند و همین خمیر کاغذ استخراج شده از باگاس، کلی به آنها کمک می‌کند.

 

ماجرای کاغذ به کجا خواهد رسید؟

آماری اوایل سال 97 اعلام شد مبنی‌بر اینکه نیاز سالانه کشور به کاغذ حدود دو میلیون تن است که 350 هزار تن کاغذ تحریر، 100 هزار تن کاغذ روزنامه و 700 هزار تن کاغذ بسته‌بندی مورد نیاز ماست. طبق آخرین اعلام رسمی، آمار تولید سالانه تفاله نیشکر یا همان باگاس دو و نیم میلیون تن در سال است. نسبت تولید کاغذ به باگاس هم سه به یک و در بدبینانه‌ترین حالت پنج‌به یک است؛ یعنی حداقل می‌توان 500 هزار تن کاغذ از طریق مواد اولیه باگاس در داخل تولید کنیم. با نگاهی به این آمار می‌توان گفت کاغذ تولید شده از باگاس، می‌تواند نیاز کاغذ تحریر و کاغذ روزنامه داخل را تامین کند. اما مساله این است که چنین اتفاقی نمی‌افتد؛ چون اراده‌ای پشت آن نیست و برخی از مسئولان همه چاره مشکل کاغذ را در واردات می‌بینند.

در یک سال اخیر کمبود کاغذ، مشکلات زیادی را برای حوزه نشر و مطبوعات به وجود آورده است. کاغذ‌بندی 520 هزار تومان مساله کمی نیست. شما فکر کنید که یک ناشر چقدر باید خرج کند تا کاغذ بخرد و بعد آن را به کتاب تبدیل کند، یا روزنامه‌ها تعطیل می‌شوند یا اینکه صفحات‌شان را کم می‌کنند. موضوع کاغذ، موضوع مهمی است، آنقدر مهم که مقام معظم رهبری در بازدید از نمایشگاه کتاب به وزیر ارشاد درباره حل مساله کاغذ تذکر دادند. ضمن اینکه‌ ایشان هم درباره تولید داخل و حل مشکلات کارخانه‌های کاغذ داخلی تذکر داده بودند. با وجود حجم زیادی از تولیدات باگاس نیشکر به‌عنوان مواد اولیه تولید کاغذ و همچنین وجود کارخانه‌هایی که می‌توانند به سمت تولید کاغذ از این محصول بروند، اما باز هم شاهد این هستیم که مسئولان ترجیح می‌دهند سراغ واردات کاغذ بروند. همین گزارش و همین باگاس تولیدی در کارخانه‌های داخل نشان می‌دهد که می‌شود این کار را انجام داد کما اینکه دو کشور آمریکا و پرو از باگاس برای تولید کاغذ استفاده می‌کنند. از طرف دیگر فکرکنید که هزینه تولید یک تن خمیر کاغذ از چوب جنگلی حدودا 120 هزار تومان و از باگاس حدود 14 هزار تومان است. همه اینها را کنار هم بگذارید و با یک حساب و کتاب ساده می‌توان فهمید که باگاس محصول ارزشمندی است که تولید‌کنندگان کاغذ از آن غافل بودند. باگاس شاید اسمش سخت باشد اما هم ارزان است هم در دسترس. باگاس همین تفاله نیشکر خودمان است.

* هزینه هر تن خمیر کاغذ از تنه درختان معادل 120 هزار تومان است و این هزینه در قبال هر تن باگاس حاصل تفاله نیشکر 14 هزار تومان است. هر تن باگاس، قابل تبدیل به 4.5 تن خمیر کاغذ سفید است.

* آمار تولید سالانه باگاس 2.5 میلیون تن در سال است نسبت تولید کاغذ به باگاس هم سه به یک و در بدبینانه‌ترین حالت پنج به یک است؛ یعنی حداقل می‌توان 500 هزار تن کاغذ از باگاس تولید کرد.

هر بند کاغذ ۵۰۰ برگ کاغذ می‌دهد. از هر درخت، ۱۷ بند کاغذ A4 یا ۸۵۰۰ برگ کاغذ استخراج می‌شود. 350 هزار تن کاغذ تحریر و 100 هزار تن کاغذ روزنامه برای مصرف سالیانه احتیاج داریم.

منبع: فرهیختگان آنلاین

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کاهش ۷ هزار تومانی در قیمت هر گرم طلا/پرونده تخلفات خصوصی‌سازی‌ها به دادسرا می‌رود

ظرفیت سازی برای تولید ۸۷ میلیون تنی سیمان، کاهش ۷ هزار تومانی در قیمت هر گرم طلا، سنحاب فعال شد، پرونده تخلفات خصوصی‌سازی‌ها به دادسرا می‌رود، اعلام مبلغ ورود سفارش برای بانک‌های ادغامی برخی از اخبار اقتصادی امروز است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، مهمترین عناوین اخبار اقتصادی امروز (۲۹ اردیبهشت ماه) به شرح زیر است:

معادن ایران در جایگاه پنجم جهان/ایجاد ۶۰۰ هزار فرصت شغلی در بخش معادن

«بهرام شکوری» شب گذشته (شنبه 28 اردیبهشت) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره وضعیت معادن کشور با اشاره به اینکه ۴۰۰ هزار معدن ثبت شده در کشور وجود دارد که با راه اندازی ۱۰۰ معدن فراوری می‌توان ۶۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرد، گفت: وال ستریت ارزش منابع طبیعی ایران را 27/3 ترلیون دلار ارزیابی کرده که بر این اساس رتبه کشورمان در دنیا پنجم و بخشی از این منابع معادن کشور است.

 

رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه اگر زنجیره منابع معدنی را کامل کنیم این بخش تا 30 درصد ارزش افزوده دارد، گفت: در صورتی که بتوانیم زنجیره مواد معدنی را تامین کنیم در افق 1404 بخش معدن معادل 60 درصد درآمدهای نفتی را محقق می کند.

 

شکوری با بیان اینکه مصوبه دریافت حقوق دولتی از معادن در سال های 96، 97 و 98 به ترتیب 900، 1000 و هزار و 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، گفت: افزایش 50 درصدی در سال جاری برای دریافت حقوق دولتی از معادن در شرایط اقتصادی کنونی باعث ایجاد رونق در بخش معدن نمی شود.

 

در ادامه این برنامه «جعفر سرقینی»، معاون امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با بیان اینکه با گذشت هشت سال از اجرای قانون جدید معادن هنوز پنجره واحد برای سرمایه گذاران در بخش معدن ایجاد نشده است، گفت: متوسط بازگشت سرمایه در بخش معدن بیش از 30 درصد و بسیار بیشتر از دیگر بخش هاست. در سال 97 کار مهمی برای اجرای نقشه راه معادن صورت نگرفت اما زیرساخت ها مهیا شد.

 

۵ اقدام دولت برای بهبود فضای کسب و کار/وزارت اقتصاد به دنبال ایجاد سهولت به شاخص های کسب و کار

«محمدعلی دهقان دهنوی» شب گذشته (شنبه 28 اردیبهشت) در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما درباره فضای کنونی کسب و کار و مشکلات موجود در آن با اشاره به اینکه ناهماهنگی بین دستگاه ها، نبودن سیستم پیشتیبانی و اهتمام جدی دستگاه‌ها مهمترین عامل اجرانشدن یا اجرای ناقص قانون بهبود فضای کسب و کار است، گفت: اجرای ناقص قانون علت های مختلف داشته است و حوزه اجرا به هماهنگی مسئولین و دستگاه ها در حوزه اجرا، پشتیبانی و تعامل در پیشبرد قانون نیاز دارد.

 

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه این وزارتخانه مشغول سهولت بخشیدن به شاخص های کسب و کار است، گفت: در این قانون به دلیل ناهماهنگی دستگاه ها و ابهامات در برخی مواد قانون و اهمتام جدی دستگاه ها می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

 

وی با اشاره به اینکه شرایط فضای کسب و کار تابع شرایط اقتصادی و عوامل بیرونی و درونی کشور است، افزود: هنوز موفق نشده ایم در کمیسیون اقتصادی مجلس گزارش اقدامات انجام شده در بهبود فضای کسب و کار را ارائه دهیم.

 

دهنوی با اشاره به اینکه برای بهبود فضای کسب و کار 5 اقدام مهم و اساسی در حال انجام است، گفت: این اقدامات در بهبود فضای کسب و کار اثر کوتاه مدت و بلند مدت دارد. در روش شناسی سهولت روش های کسب و کار 70 روش دیگر نیز احصاشده که می تواند موجب بهبود فضای کسب و کار شود.

 

نوسان ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومانی قیمت مرغ تا عید فطر

مشکلات مرغداران در تامین نهاده دامی و اختلال در توزیع موجب شده تا مرغ‌های در حال پرورش با کاهش وزن گیری روبرو شوند و به اعتقاد کارشناسان در نهایت کاهش تولید باعث افزایش قیمت مرغ از نیمه دوم ماه رمضان می شود.

 

بنابراین گزارش نرخ مصوب هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و ۲۰۰ تا ۹ هزار و ۳۰۰ و مرغ گرم ۱۳ هزار و ۸۰۰ تا ۱۴ هزار تومان است و فروش با نرخ‌های کنونی برای مرغداران زیان ایجاد می کند از این رو صنعت مرغ گوشتی از اواخر فروردین تاکنون روزانه با زیان ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومانی ناشی از عدم سنخیت قیمت فروش با هزینه تمام شده تولید روبرو است و بر این اساس افزایش قیمت مرغ از اواسط ماه مبارک رمضان دور از انتظار نیست افزایش نرخی که در چند روز اخیر شاهد آن هستیم به طوری که روز گذشته (شنبه 28 اردیبهشت) نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار تومان بود این در حالی است که چهارشنبه هفته گذشته (25 اردیبهشت) نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۷ هزار و ۲۰۰، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه ۱۰ هزار و ۵۰۰ و خرده فروشی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان، نرخ هر کیلو ران مرغ با کمر ۱۰ هزار و ۵۰۰ و ران مرغ بدون کمر برابر با نرخ مرغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان، قیمت هر کیلوگرم سینه با کتف ۲۲ هزار، سینه بدون کتف ۲۳ هزار و فیله مرغ ۲۵ هزار تومان بود و هر کیلو مرغ گرم در خرده فروشی‌ها با نرخ کمتر از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به مصرف کننده عرضه می شد و از انتهای هفته شاهد افزایش در قیمت این محصول هستیم اما با این وجود مرغداران همچنان در حاشیه زیان هستند.

 

در این رابطه عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری  ۹ هزار و ۲۰۰ و مرغ گرم در خرده فروشی‌ها ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان است به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «این در حالی است که مرغداران در فروش هر کیلو مرغ زنده یک هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان روبرو هستند.»

 

فعالیت بیش از ۷۰ کارخانه سیمان در ایران/ظرفیت سازی برای تولید ۸۷ میلیون تنی

هزینه تولید سیمان در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی بسیار پائین است در حقیقت، ایران به دلیل منابع ارزان انرژی و فراوانی نیروی کار ماهر از مزیت نسبی در کاهش هزینه تولید سیمان برخوردار است از این رو صادرات کشورمان در این حوزه نسبت به سایر کشورها قابل توجه تر است. 

 

بنابراین گزارش یران در صادرات سیمان رتبه اول در منطقه و  رتبه ششم در جهان را دارد. صادرات هر تن سیمان نزدیک به ۳۰ دلار ارز آوری برای کشور دارد و در حال حاضر نزدیک به ۱۲ میلیون تن سیمان به کشور‌های همسایه و عضو CIS صادر می‌شود. از سال ۹۰ میزان تولید سیمان سالیانه ۲ میلیون تن افزایش داشته است و به جرات می‌توان گفت صنعت سیمان، جزو صنایع بزرگ و تاثیر گذار در اقتصاد کشور است.

 

این گزارش می افزاید: وجود ظرفیت های بالا در این حوزه باعث شده است تا در حال حاضر بیش از ۷۰ کارخانه سیمان سازی در کشور مشغول به فعالیت باشند و با برنامه ریزی های صورت گرفته ظرفیت سازی برای تولید ۸۷ میلیون تنی سیمان انجام شده است و در این باره دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «انتظار ما این است که مشکلات این صنعت توسط ارگان‌های مربوطه همچون بیمه، مالیات بر ارزش افزوده و تعهدات ارزی مرتفع شود چرا که این عوامل می‌تواند جلوی تولیدات این صنعت در کشور را بگیرد.

 

«عبدالرضا شیخان» با بیان اینکه رونق تولید در صنعت سیمان، نیازمند سرمایه‌گذاری و نقدینگی است، گفت: دولت باید برای تأمین نقدینگی صنعت سیمان تسهیلاتی را به کارخانه‌ها عرضه کند تا آنها بتوانند تداوم تولید داشته باشند. اگر بخواهیم رونق تولید در این صنعت داشته باشیم باید کارخانه‌ها خود در قیمت گذاری دخیل باشند.»

 

کاهش ۷ هزار تومانی در قیمت هر گرم طلا/دلار ۱۴ هزار و ۵۸۰ تومان شد

بازار سکه برای روز جاری (یکشنبه 29 اردیبهشت) به این صورت بود که سکه بهار آزادی طرح جدید با قیمت 4 میلیون و 898 هزار تومان، سکه بهار آزادی طرح قدیم با قیمت 4 میلیون و 820 هزار تومان، نیم سکه بهار آزادی با قیمت 2 میلیون و 740 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی با قیمت یک میلیون و 740 هزار تومان و سکه یک گرمی با قیمت یک میلیون تومان ارزشگذاری شده است. امروز (29 اردیبهشت) هر گرم طلای ۱۸عیار هم ۴۴۷ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۲۸۷  دلار معامله می‌شود.

 

قیمت دلار در بازار آزاد امروز (یکشنبه 29 اردیبهشت) ۱۴ هزار و ۵۸۰ تومان است و سایر قیمت ارزها نیز به این صورت است که یورو با قیمت 16288 تومان، پوند با قیمت 18608 تومان، درهم 3980 تومان، لیر با قیمت 2407 تومان، یوان چین با قیمت 2108 تومان، دلار کانادا با قیمت 10815 تومان، دلار استرالیا با قیمت 10033 تومان و کرون سوئد با قیت 1560 تومان مبادله می شود. صرافی‌های بانک‌ها قیمت دلار را امروز (29 اردیبهشت) ۱۴ هزار و ۵۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۴ هزار و ۴۵۰  خریداری می‌کنند. یورو نیز در این صرافی ها با قیمت 16 هزار و 400 تومان خریداری می شود و با قیمت 16 هزار و 500 تومان به فروش می رود.

 

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز (29 اردیبهشت) اعلام کرد که بر اساس آن نرخ همه ارزها نسبت به روز گذشته ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز «یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین روز جاری هر پوند انگلیس بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۵۳ هزار و ۴۱۸ ریال و هر یورو نیز بدون تغییر ۴۷ هزار و ۷۳ ریال ارزش‌گذاری شد.

 

اعلام مبلغ ورود سفارش برای بانک‌های ادغامی

بر اساس اطلاعیه چهار بانک و موسسه اعتباری که در طرح ادغام بانک های نظامی حضور دارند از ۱۸ فروردین ماه سال ۹۸ به مدت ۳۰ روز کاری تا امروز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۸ امکان استفاده از شرایط خرید سهام فراهم است و حالا در آخرین روز برای خرید سهام این بانک ها فرابورس ایران امروز در اطلاعیه‌ای مبلغ ورود سفارش برای بانک‌های ادغامی حکمت ایرانیان، بانک قوامین، بانک مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر و همچنین شرایط فروش سهام بانک انصار را اعلام کرده است.

 

مدیر عملیات بازار فرابورس در اطلاعیه ای درباره خرید سهام اشخاص وابسته در نمادهای (حکمت۴)، (وکوثر۴)، (وقوام۴) و (ومهر۴) تاکید کرد: تقاضای فروش صرفاً برای اشخاص حقیقی و حقوقی وابسته به نیروهای مسلح که قصد فروش سهام خود را در این مرحله دارند، باید با مبلغ ۷۸۸ ریال در خصوص شرکت بانک حکمت، مبلغ ۵۸۸ ریال در خصوص شرکت اعتباری کوثر مرکزی، مبلغ یک ریال در خصوص شرکت بانک قوامین و مبلغ ۷۰۷ ریال در خصوص بانک مهر اقتصاد ثبت شود.

 

در این اطلاعیه آمده است که نوع سفارش فروش باید از نظر اعتبار زمانی، سفارش بدون محدودیت زمانی (Good Till Cancel) باشد. پیرو ابلاغیه شماره ۱۱۰۲۰۰۲۲۸ مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۱۹ فروردین ۹۸ و شماره نامه ۴۶۹۸۷/۱۲۲، تکمیل و ارائه تعهد نامه پیوست این ابلاغیه به همراه تقاضای فروش سهام الزامی است.

 

پرونده تخلفات خصوصی‌سازی‌ها به دادسرا می‌رود

چندی پیش رییس دیوان محاسبات اعلام کرده بود که قرار است تا 6 ماه آینده تکلیف پرونده سازمان خصوصی‌سازی مشخص شود.  وی این مطلب را به تسنیم گفته و ادامه داده بود: «مردم و رسانه‌ها خبرهای مربوط به پرونده این سازمان را رصد می‌کنند و خواهان تعیین تکلیف آن هستند. برای سال ۹۶ در حوزه خصوصی‌سازی مواردی که تحت عنوان تخلفات صورت گرفته، در بخش واگذاری‌ها احصاء و به طور ویژه در صحن علنی مجلس نیز قرائت شده است.»

 

«عادل آذر» با اشاره به این که این پرونده‌ها تکمیل و نهایی شده است، اضافه کرده بود: «البته مجمع نمایندگان استان‌ها به عنوان مثال در خصوص واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان نقطه نظراتی دارند و نشست‌هایی نیز در این زمینه داریم که در حال برگزاری است. طبق برنامه زمان بندی شده، حداکثر سه ماه وقت داریم تا پرونده خصوصی‌سازی برای رسیدگی به دادسرا برود که البته زمان بسیار کوتاهی است. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود حداکثر تا شش ماه آینده، بحث سازمان خصوصی‌سازی که حساسیت روی آن زیاد است و مردم و رسانه‌ها خبرهای مربوط به پرونده این سازمان را رصد می‌کنند و خواهان تعیین تکلیف آن هستند، به سرانجام برسد.»

 

حالا در تازه ترین اخبار در این زمینه رییس دیوان محاسبات با اشاره به اعلام برخی تخلفات سازمان خصوصی سازی در جریان قرائت تفریغ بودجه سال ۹۶ به خانه ملت گفته است: «مواردی که در صحن علنی مجلس درباره سازمان خصوصی سازی مطرح شد رای هیات عمومی دیوان محاسبات را داشت، یعنی از نظر بخش حسابرسی دیوان این تخلفات محرز است. معمولا پس از قرائت خلاصه تفریغ بودجه که در دی ماه قرائت می‌شود، پرونده ها نهایی و به دادسرا ارسال می‌شود که در حال حاضر پرونده‌های خصوصی‌سازی‌ها نیز در حال ارسال به دادسرا است. مواردی از پرونده های تخلف همانند خصوصی سازی کشت و صنعت دشت مغان به استان ها مربوط می شد. کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی جلسه ای برای رسیدگی به تخلفات خصوصی سازی ها برگزار کرده تا بر این اساس گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ درباره تخلفات خصوصی سازی ها را بررسی کند.»

 

همگانی‌سازی صنعت بیمه/ سنحاب فعال شد

«غلامرضا سلیمانی» که در آیین افتتاح شرکت «سنحاب» سخن می گفت، با بیان این مطلب افزود: هدف اصلی از تاسیس این شرکت تحقق اهداف دیجیتالی و تجمیع مراکز نرم افزاری صنعت بیمه است اما در کنار این هدف گذاری می توان فعالیت های فرعی را نیز دنبال کرد چرا که ارائه سرویس‌های جانبی به روند همگانی سازی صنعت بیمه کمک خواهد کرد.

 

رییس کل بیمه مرکزی در بازدید از این شرکت ضمن تاکید افزود: تاسیس شرکت های دانش بنیان در بستر دیجیتال از تاسیس کارخانه ها و مراکز تولیدی اهمیت بیشتری دارد چرا که محصولات مبتکرانه این شرکت ها می تواند در سطح ملی، علاوه بر رشد فناوری به توسعه تولید و اشتغال نیز منتهی شود.

 

سلیمانی بر اهمیت موضوع تجمیع دیتاهای صنعت بیمه به مسئله حیاتی امنیت شبکه های دیجیتالی اشاره کرد و افزود: صنعت بیمه، امانت دار اطلاعات و اعتماد مردم است و به همین خاطر پایگاه داده ای صنعت بیمه به عنوان یک دیتاسنتر مرجع باید قدرتمند، مطمئن و ایمن باشد.

 

وی با برشمردن توانمندی های شبکه «سنهاب» بیمه مرکزی بر تعامل تنگاتنگ شرکت «سنحاب» و این شبکه مهم نهاد ناظر تاکید کرد و گفت: عملکرد سنهاب در حوزه های مختلف فعالیت مطلوب، کاربردی و قابل دفاع است و هماهنگ سازی در بخش نرم افزاری می تواند به تسهیل ارتباط شرکت‌های بیمه و نهاد ناظر منتهی شود.

 

رییس شورای عالی بیمه با بیان اینکه صنعت بیمه به ساختاری چابک در حوزه دیجیتالی نیاز دارد، خاطرنشان کرد: گزینش نیروها باید بر اساس نیاز صنعت بیمه و با اتکا بر اصل شایسته سالاری باشد./

 

 

 

 

پایان پیام/50

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

طرح «تعویق کنکور» هفته آینده در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد

کلیدواژه: کتاب کاغذ گرانی کاغذ کمبود منابع

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۵۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قیمت دلار قطعه‌سازان اصفهانی را زمین‌گیر کرد
 • ارشاد از وضعیت کارخانه‌های داخلی کاغذ بی‌خبر است
 • کشف ۵۰۰ تن کاغذ خارجی در شهرک بهارستان کرج
 • راهکار وزارت راه برای حل مشکل حمل و نقلی کارخانه‌های قند
 • تکميل فاز دوم کارخانه آرتاويل تاير تا دو ماه ديگر
 • احیای کارخانه سامان کاشی بروجرد در اولویت قرار دارد
 • خط تولید کارخانه کامیون‌سازی مشگین‌شهر با حضور رئیس جمهور کلید می‌خورد
 • مدیرعامل کارخانه تولید کاغذ: با تمام ظرفیت کار می کنیم
 • نباید به واسطه اتهامی کل کارخانه‌ای تعطیل شود/در مواجهه با فساد کوچک‌ترین تسامحی نشان نمی دهیم
 • نباید به واسطه اتهامی کل کارخانه‌ای تعطیل شود فقط از شخص مورد اتهام تحقیق شود، به هیچ وجه وقفه‌ای در نظام تولید رخ ندهد/مصمم هستیم در قبال کسانی که آلوده به فساد می‌شوند و در مواجهه با فساد سهل انگاری می‌کنند کوچک‌ترین تسامحی را نشان ندهیم
 • بازديد مدير استاني بانک ايران زمين، از کارخانه شميليا قزوين
 • نباید به واسطه اتهامی کل کارخانه‌ای تعطیل شود فقط از شخص مورد اتهام تحقیق شود، به هیچ وجه وقفه‌ای در نظام تولید رخ ندهد/مصمم هستیم در قبال کسانی که آلوده به فساد می‌شوند و در مواجهه با فساد سهل انگاری می‌کنند کوچک‌ترین تسامحی را نشان ندهیم/اگر قضیه داوری
 • کشف انبار 50 میلیاردی دپوی کاغذ در کرج
 • فاز دوم کارخانه آرتاویل تایر تا 2 ماه دیگر تکمیل می شود
 • مشکلات کاغذ از نگاه برخی مدیران مسئول و سردبیران روزنامه‌های استانی
 • کشف یک میلیون و ۲۸۰ هزار برگ کاغذ احتکارشده در بندرعباس
 • انبار احتکار یک میلیون برگ کاغذ در بندرعباس کشف شد
 • کشف کاغذ احتکار شده در بندرعباس
 • بلاتکلیفی کارخانه نساجی قائم‎شهر در کش‌وقوس‎های سیاسی/ سکوت چرخ‌های بافندگی زندگی کارگران را به روزمرگی کشاند