به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،   شغل رابطه مستقیمی با جایگاه اجتماعی هر شخص در جوامع دارد، فرقی نمی‌کند این جوامع توسعه یافته باشند یا در حال توسعه باشند، اگر از مباحث اعتبار فرهنگی و علمی به دلیل وسعت شغل بگذریم میزان درآمد هر شغل تعیین کننده جایگاه هر شغل است، بسیاری برای انتخاب شغل آینده خود درآمد را اولویت قرار می‌دهند و به سراغ مشاغل با درآمد بیشتر و حقوق بهتر می‌روند، به طور معمول مشاغل با تقاضا و یا مشتری بیشتر در هر جامعه در جایگاه اول کسب بیشترین درآمدو گرفتن حقوق هستند، بیایید با هم نگاهی به مشاغل پردرآمد ایران و جهان بیاندازیم و دلایل پردرامدی آن‌ها را بررسی کنیم.

 

پزشکی این شغل محبوب

پزشکی شغل محبوب در هر کشور و فرهنگ است، شاید ابتدایی‌ترین دلیل آن نیاز روزانه و مبرم مردم به پزشک و جامعه پزشکی باشد، شاید شما قید یک محصول غذایی یا تکنولوژی حتی ضروری را بزنید و بتوانید با نبود آن در برهه یا همه عمر خود کنار بیایید، اما هرگز نمی‌توانید یک بیماری یا نقص جسمانی قابل درمان را هضم کنید، چرا که سلامتی مهمترین رکن از ارکان زندگی امروزی و همه عصرها برای انسان است، به همین دلایل مردم برای رفتن به پزشک لحظه‌ای تردید نمی‌کنند و حاضر می‌شود به هر مقدار برای سلامتی خود خرج کنند، پس پزشکی و سلامتی اولین شغل پردرآمد در همه دنیا است.

 

مشاغل دنیای اینترنت

مشاغل مربوط به نرم افزار و وب به همه آن دلایلی که سهولت را برای زندگی بشر رقم زده‌اند در جایگاه ویژه‌ای برای تمامی مردم قرار دارند، بسیاری از دغدغه‌های روزانه و رفت آمدهای روزانه به لطف فضای اینترنت کم شده و با چند کلیک مردم می‌توانند امروز تقریبا همه کارهای خود را از سرمایه گذاری گرفته تا خرید و فروش و … انجام دهند، پس مشاغل این حوزه می‌توانند بسیار پردرامد و پر از تقاضا باشند.

 

مشاغل حوزه وسیع گردشگری

گردشگری یکی دیگر از حوزه‌های پردرآمد و جذاب است، انسان برای رفع نیازهای روحی و تجربه هیجان و فرار از زندگی خسته کننده و کسل کننده شهری نیاز به سفر و یا گردش دارد، پس گردشگری به واقع یک نیاز برای سلامت روح و روان انسان‌ها است و مردم برای حفظ این سلامتی روحی ارزش فراوانی قائلند، مشاغل مربوط به گردشگری در فضاهای اینترنت، مسکن و حتی شرکت‌های تخصصی معرفی مکان‌ها و تورها گسترده شده است.

 

مشاغل حوزه کشاورزی و دامپروری

کشاورزی و البته در کنار آن دام و دامپروری نیز می‌تواند بسیار پردرآمد باشند، وقتی از درآمد زیاد صحبت می‌کنیم باید نسبت سود به هزینه اولیه و صرف وقت را در نظر بگیریم، کشاورزی اولین و مهمترین منبع تولید کننده خوراک و غذاهای روزانه تمام جهانیان است، شما برای زنده ماندن نیاز مبرمی به این غذا و میوه و محصولات کشاورزی دارید پس تقاضای این صنعت نیاز بسیار است، دامپروری نیز همان روند کشاورزی را دارد و مهم است، در کشورهای صنعتی کشاورزی و دامپروری به صورت بسیار صنعتی و پرسود اداره می‌شود و توانسته این حوزه را به یکی از حوزه‌های پر سود و جداب مبدل کند.

 

کارخانه داری

کارخانه و صاحبان کارخانه را فراموش نکنیم، مدیریت صحیح و درست یک کارخانه می‌تواند سودی هنگفت و بسیار پر درآمد را به ارمغان بیاورد، اولین مرحله از مراحل واجب برای راه اندازی کارخانه این است که محصولی تولید کنید که بتواند مشتریان را قانع کند تا از شما خرید کنند و شما را به دیگر محصولات مشابه ترجیح دهند، پس با این گفته‌ها کارخانه می‌تواند با رعایت اصول از مشاغل درآمدزا باشد، یادتان باشد که این حوزه ریسک‌هایی دارد که البته درآمد آن ارزش این ریسک پذیری را دارد.

 

مشاغل پرالتهاب بازارهای مالی

بازارهای مالی از جذاب‌ترین مشاغلی است که در بازارهای جهان به نحوهای مختلفی فعالیت دارد، یه طور مثال در آمریکا بازار نفت و خرید فروش آن، الماس، طلا و اینچنین فلزهایی بسیار وسیع و پردرآمدند، بورس و وسعت آن را نیز در خاطرتان باشد که به طور عجیبی در حال توسعه است و اگر مقداری در آن تخصص و تجربه داشته باشید شما توانسته‌اید یک شغل مناسب را برای خود فراهم کنید، این بازارها جدای از بازارهای کاذبی هستند که متاسفانه در کشورمان دیده می‌شوند، این بازارهای کاذب همان خرید و فروش ارز است که عده‌ای منفعت طلب برای رسیدن به سود بیشتر با تمام توان به پیکره اقتصاد کشور ضربه می‌زنند.

 

مشاغل مهندسی

مهندسی و حوزه‌های صنعت مهندس بسیار عریض و طویل هستند، از شبکه برق تا ساختمان و معماری و صدها عنوان مهندسی دیگر همه جزئی از صنعتی هستند که یکی از وجبات زندکی شهری شده‌اند، یکی از باگ‌های این حوزه وابستگی آن به دیگران و دیگر مشاغل است، پس سخت است اگر یک مهندس هستید یک شغل مستقل را راه اندازی کنید، اما با همه این تفاسیر عنوان شغلی مهندس بسیار محبوب است، در گوشه و کنارمان معمولا وقتی از کوکان شغل آینده‌شان را می‌پرسیم تقریباً نیمی از آن‌ها مهندسی را نام می‌برند، نبوغ و ایده‌های ذهنی هر مهندس می‌تواند میزان درآمد را برای او افزایش دهد، پس اگر قرار باشد این حوزه برای یک مهندس پردرآمد باشد باید از همه ظرفیت‌های موجود نهایت بهره را ببرد.

 

به طور پیش فرض مشاغل آزاد در بازار در تمام دنیا از پردآمدترین مشاغل هستند و یا حداقل در مقایسه با شغلی که مربوط به دولت و به اصطلاح کارمندی هستند میزان حقوق بیشتری دارند؛ در پایان نیز باید یادآور شد که مشاغل بالا ذکر شده برحسب و میزان درآمد رتبه بندی نشده است و تنها چند شغل تاپ از تمامی مشاغل تاپ موجود در ایران و جهان ذکر شده است.

 

خبرآنلاین

2025

منبع: جام نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پیـاده رو یا بـازار مسـگرها!؟

سال‌ها قبل که خانه را خریداری کردم خبری از این همه شغل مزاحم در این محل نبود، ولی هر روز بر تعداد آن‌ها افزوده شد و مدیران همیشه وعده انتقال آن‌ها را می‌دهند.

سال‌ها پیش تنها چند خیابان در مشهد بود که شهروندان برای دریافت خدماتی همچون صافکاری و نقاشی خودرو به آنجا مراجعه می‌کردند، اما از حدود اواسط دهه ۸۰ که قیمت قطعات خودرو هم مانند اقلام دیگر دستخوش تغییرات غیرمعمول شد، بازار مشاغلی همچون صافکاری و نقاشی داغ‌تر از همیشه شد و تعداد کارگاه‌هایی از این دست در نقاط مختلف شهر رشد قارچ‌گونه‌ای داشتند و امروز کمتر خیابانی را می‌توان یافت که در آن چند کارگاه شغل مزاحم وجود نداشته باشد.

این روزها اگر گذرتان به خیابان‌هایی چون هدایت، شفا، توس، گاز، گاراژدارها، طبرسی و بسیاری از معابر دیگر شهر بیفتد به یکباره خود را در محاصره صداها و بوهای ناهنجار می‌بینید صدای مداوم چکش و اره‌برقی جایی برای آرامش نمی‌گذارد.

 بیدارباش با صدای چکش

یکی از ساکنان بلوار هدایت در نزدیکی تقاطع ابوطالب می‌گوید: ما تاوان کم‌کاری مدیران شهری را با عذاب هر روز خود پس می‌دهیم و آن‌ها هیچ تصوری از مشکلات ما ندارند.

احمدی می‌افزاید: صبح‌ها بچه‌های ما با صدای چکش از خواب بیدار می‌شوند و بوی دائم رنگ و تینر فضای محله را پر می‌کند. هر بار که پنجره را باز می‌کنیم هیچ صدایی جز صدای ناهنجار ضربات صافکاران به گوش نمی‌رسد.

سال‌ها قبل که خانه را خریداری کردم خبری از این همه شغل مزاحم در این محل نبود، ولی هر روز بر تعداد آن‌ها افزوده شد و مدیران همیشه وعده انتقال آن‌ها را می‌دهند.

 منطقه خطر برای کودکان

یکی دیگر از همسایگان این گروه از مشاغل در بلوار توس می‌گوید: نمی‌دانم چرا در محدوده کاملاً مسکونی اجازه فعالیت به مشاغلی چون در و پنجره‌سازی می‌دهند تا زندگی را به کام ساکنان محل تلخ کنند.

مجیدی می‌افزاید: وقتی بچه‌های ما به مدرسه می‌روند یا برای خرید از خانه خارج می‌شوند مدام ترس داریم نکند آهن‌آلات تیز و برنده در مسیر به آن‌ها آسیب بزند، محل زندگی ما مانند میدان جنگی برای همه و بویژه کودکان شده است.

وی ادامه می‌دهد: بارها به صاحبان این مغازه‌ها گفته‌ایم آن‌ها را به شغل دیگری اجاره بدهند، اما برخی از آن‌ها به طمع دریافت اجاره خوب به این خواسته ما توجه نکرده‌اند و برخی هم که خواسته‌اند به مشاغل مزاحم اجاره ندهند مدت‌ها مغازه‌ خالی بوده؛ صاحبان مشاغل دیگر نیز ریسک آمدن به این محل را نمی‌کنند و به نوعی ناخواسته اینجا به محدوده مشاغل مزاحم تبدیل شده است.

 تأثیرات ناملموس

یک فرهنگی ساکن در خیابان شفا هم می‌گوید: به غیر از مزاحمت‌های قابل لمس مانند صداها و بوهای مزاحم این قبیل کارگاه‌ها، متأسفانه آسیب جدی‌تر دیگری وجود دارد که قابل لمس نیست و در آینده اثرات آن آشکار می‌شود.

محمودی می‌افزاید: در بین تمام مشاغل افراد با رفتارهای متفاوت وجود دارد و نمی‌شود همه را به یک چشم دید؛ بنابراین در بین مشاغلی چون صافکاری و نقاشی یا جوشکاری و تعمیرگاه هم افراد مختلفی وجود دارند که بسیاری از آن‌ها شاید از برخی از اقشار فرهنگی ما هم اخلاق‌مدارتر و مؤدب‌تر باشند، اما تعداد اندکی هم هستند که متأسفانه به ادبیات کارگاهی قدیم با هم صحبت می‌کنند که گاهی الفاظ نامربوط زیادی بکار می‌برند و ناخواسته به گوش کودکان و نوجوانان ساکن در محل می‌رسد و بر روی برخی از آن‌ها هم تأثیر می‌گذارد و یا موضوعاتی چون مصرف سیگار و ناس هم تأثیرهای مشابهی برروی نوجوانان محل دارد، برای این بخش هم باید چاره‌اندیشی کرد.

 آغاز دیرهنگام یک اقدام ضروری

با توجه به آنچه اشاره شد همگان بر این نکته باور دارند که باید تفکیکی قاعده‌مند به لحاظ جانمایی بین مناطق کارگاهی و مسکونی وجود داشته باشد، نه اینکه در یک معبر به یکباره شاهد ایجاد کارگاه‌های متعدد باشیم به گونه‌ای که حقوق ساکنان آن تضییع شود. برهمین اساس سال‌ها پیش طرحی مصوب شد که به موجب آن مقرر شد تا در قالب ضوابطی معین مشاغل مزاحم ساماندهی شوند، هرچند این اقدام قابل تقدیر بود، اما به نظر می‌رسد باید پیش از شکل‌گیری این اتفاق‌ها، چاره‌اندیشی و پیشگیری می‌شد.

 سابقه تصمیم سازی‌ها

در بررسی سابقه این موضوع می‌بینیم به موجب مطالعات طرح جامع ساماندهی مشاغل تولیدی و کارگاهی که در سال ۸۱ انجام شده است، مشاغل تولیدی و کارگاهی به سه دسته خدماتی، مزاحم و آلاینده تقسیم‌بندی می‌شوند. بر مبنای این مطالعات مشاغل خدماتی باید در داخل شهر، مشاغل مزاحم در حومه شهر و مشاغل آلاینده در خارج از شهر ساماندهی شوند.

علاوه بر آن در سال ۸۷ آیین‌نامه‌ای از سوی دفتر ریاست‌جمهوری با عنوان آیین‌نامه نحوه ایجاد مجتمع‌های صنفی به تصویب رسید که براساس آن آیین‌نامه محوریت کار انتقال و ساماندهی مشاغل مزاحم و آلاینده در استان به استانداری و در شهرستان‌ها به فرمانداری واگذار شد.

از دهه ۸۰ ساماندهی مشاغل در دستورکار مدیران شهری مشهد قرار گرفت و هرساله قدم‌هایی برای انجام این مأموریت برداشته شد، هرچند برخی مجتمع‌های خدماتی به سرانجام رسید، اما برخی مجتمع‌ها به مشکلات ساختاری برخورد کردند و موجب شد تا میزان ترغیب صاحبان مشاغل مزاحم برای خروج از شهر کاهش یابد.

براساس برخی اخبار منتشر شده حدود ۱۸ هزار واحد فعال مشاغل مزاحم در قالب ۴۰ نوع شغل نظیر مشاغل خودرویی، تعمیرگاه، سماورسازی، صنایع چوبی و فلزی و مانند آن در مشهد فعالیت دارند.

منبع: روزنامه قدس

انتهای پیام/

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

طرح «تعویق کنکور» هفته آینده در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد

کلیدواژه: پردرآمدترین مشاغل پزشکی اقتصاد جام نیوز گردشگری اینترنت

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۶۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سیاست‌های اشتغالزایی را متناسب با دوران رکود تنظیم کنیم
 • از ساماندهی مشاغل مزاحم شهری تا چالش مشاغل کارگاهی
 • پردرآمدترین بازیکنان فوتبال جهان
 • ۱۰۰ میلیارد ریال برای اعطای تسهیلات مشاغل خانگی در استان سمنان اختصاص یافت
 • 90 درصد اعتبار وام مشاغل خانگی و روستایی جذب شد
 • پردرآمدترین بازیکنان فوتبال جهان چه کسانی هستند؟
 • ایجاد اشتغال ۱۲۰۰ نفر در طرح‌های مشاغل خانگی سمنان
 • ایجاد زمینه اشتغال ۱۲۰۰ نفر در طرح‌های مشاغل خانگی استان سمنان
 • تهدید معاش بیش از ۳ هزار خانواده ضایعات فروشان ارومیه/ وقتی معاون استاندار مانع انتقال مشاغل مزاحم از محدوده شهر می‌شود!
 • ۲سناریو برای اشتغال۹۸
 • چرا یک میلیون شغل در کشور ایجاد نشد؟
 • شغل‌هایی که در آینده نزدیک نیاز به آن‌ها کمتر می‌شود
 • ۲سناریو برای اشتغال۹۸/ چرا یک میلیون شغل در کشور ایجاد نشد؟
 • جزییات تعیین حق بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور
 • جزییات تعیین حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور/ خبرنگاران بخوانند
 • ۷۵۱ طرح مشاغل خانگی در استان سمنان تسهیلات ارزان‌قیمت دریافت کردند
 • نحوه محاسبه حق بیمه اضافه مشاغل سخت و زیان آور
 • ۴۷۶ طرح مشاغل خانگی استان سمنان تسهیلات دریافت کردند
 • پرداخت 50 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در سال گذشته