یک روزنامه آمریکایی به نقل از برخی مقام‌های دولت این کشور مدعی شده ترامپ از برخی برنامه‌ریزی‌های خودسرانه در دولت او برای درگیری با ایران ناخرسند است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، دو رسانه آمریکایی در گزارش‌هایی جداگانه بر تلاش «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای دورگزینی از درگیری نظامی با ایران تأکید کرده‌ و نوشته‌اند او از تلاش‌های خودسرانه برخی از مشاورانش برای کشاندن او به جنگ با ایران، ناخرسند است. 

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته ترامپ فکر می‌کند برخی از مشاوران او قصد دارند ایالات متحده را به درگیری نظامی با ایران بکشانند؛ او این را بر خلاف وعده دیرینه‌اش برای دوری‌گزینی از جنگ‌های پرهزینه می‌داند و به همین سبب، از بابت چنین تلاش‌هایی ناخرسند است. 

«سی‌ان‌ان» هم با تأیید خبر واشنگتن‌پست به نقل از منابع آگاه نوشته ترامپ معتقد است مداخله نظامی گسترده در ایران برای او از لحاظ سیاسی ویرانگر خواهد بود. 

طبق این گزارش، ترامپ به اعضای دولتش گفته در صورتی که او آغازگر درگیری جدیدی باشد، وعده‌های انتخاباتی‌اش مبنی بر دوری‌گزینی از مداخله‌های خارجی را زیر پا گذاشته است. 

واشنگتن‌پست به نقل از چندین مقام آمریکایی نوشته ترامپ رویکرد دیپلماتیک برای حل و فصل تنش‌ها را ترجیح می‌دهد و خواستار گفت‌وگوی مستقیم با سران ایران است. 

یک مقام ارشد دولت آمریکا که از رایزنی‌های ترامپ با «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا آگاه است ادعا کرده او هفته گذشته از برنامه‌ریزی‌های شبه‌جنگی که در دولتش انجام شده، عصبانی شده است. 

این مقام آمریکایی گفت: «آنها دارند سر خود پیش می‌روند و این ترامپ را عصبانی کرده است. بولتون، پامپئو و دیگران در تلاشند خودشان را با ترامپ همسو کنند.»

واشنگتن‌پست نوشته بولتون که قبل از پیوستن به کاخ سفید در سال گذشته مستقیماً خواستار تغییر نظام ایران شده بود نقطه نظرات کاملاً متفاوتی با ترامپ نسبت به ایران دارد. یک مقام آمریکایی گفت ترامپ می‌خواهد با ایرانی‌ها گفت‌وگو کند، به دنبال توافق است و پذیرای مذاکره با دولت ایران است. 

مقام آمریکایی گفت: «او از این همه حرف درباره تغییر نظام خرسند نیست.»

«سی‌ان‌ان» نوشته ناخرسندی ترامپ از این است که بولتون اجازه داده کار درباره ایران به جایی برسد که درگیری نظامی با این کشور احتمالی واقعی به نظر برسد. 

البته این رسانه نوشته نارضایتی ترامپ از بولتون از چندی پیش در خصوص مسائل ونزوئلا آغاز شد. ترامپ در آن مقطع هم به بولتون و مشاورانش هشدار داده بود از اشاره به گزینه‌های نظامی خودداری کنند.

به نوشته «سی‌ان‌ان»، همزمان با شدت گرفتن تنش‌ها در هفته گذشته، مقام‌های نزدیک به بولتون ضرورت تدوین گزینه‌هایی برای کاستن از تنش‌ها میان ایران و آمریکا را رد کرده‌اند. آنها اینگونه مخالفت‌های خود را در جلسه‌های مختلف، از جمله در جلسه‌ای در هفته گذشته با حضور مقام‌های وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون برگزار شده ابراز کرده‌اند. 

علی‌رغم این، یک مقام آمریکایی گفت اعضای شورای امنیت ملی آمریکا در جلسه‌ای که چهارشنبه برگزار شد لحنشان را تغییر داده‌اند. یک مقام آمریکایی گفت نزدیکان بولتون از پنتاگون خواسته‌اند گزینه‌های برای کاستن از تنش‌ها تهیه کنند تا برای بررسی به ترامپ ارائه شود.  

گزارش این دو رسانه آمریکایی و ادعاهای مطرح‌شده در آنها از قول مقام‌های دولت آمریکا را از طرف دیگر می‌توان در راستای نوعی فضاسازی برای چیدن واقعیت‌های میدانی در قالب بازی «پلیس بد-پلیس خوب» و در نهایت تحت فشار گذاشتن تهران برای انتخاب راه گفت‌وگو از دو گانه جنگ-مذاکره دانست. 

برخی تحلیلگران می‌گویند دولت آمریکا بر اساس نوعی تقسیم کار در تلاش است شخص ترامپ را «پلیس خوب» و حامی گفت‌وگو با ایران و «جان بولتون» و «مایک پامپئو» را پلیس بد و طرفدار جنگ با ایران به تصویر بکشند.

ترامپ چند روز پیش در جمع خبرنگاران گفت که دوست دارد مقام‌های ایران به او زنگ بزنند. او در همان نشست گفت که «جان بولتون» قدری تند است و او مجبور است مواضعش را تعدیل کند.

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته با آنکه ترامپ از بولتون گلایه‌مند است نارضایتی او قابل مقایسه با میزان ناخرسندی‌اش از «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه سابق آمریکا که در نهایت از سمتش کنار گذاشته شد نیست.

یک مقام کاخ سفید به واشنگتن‌پست گفته ترامپ، مگر در صورتی که اقدام بزرگی از طرف ایرانی‌ها انجام شود، قصد استفاده از زور علیه تهران ندارد. 

ترامپ شامگاه چهارشنبه هر گونه اختلاف داخلی در دولتش برای تصمیم‌گیری در خصوص ایران را رد کرد. 

او در توئیتر نوشت: ««رسانه جعلی واشنگتن‌پست و جعلی‌تر از آن نیویورک‌تایمز گزارش‌هایی درباره جدال‌های درونی در درون دولت من در خصوص سیاست‌های قاطعانه‌ام در آمریکا نوشته‌اند. اصلاً جدال داخلی در کار نیست.»

ترامپ در توئیتی دیگر نوشت: «نظرات مختلف ابراز می‌شوند و من تصمیم نهایی و قطعی را می‌گیرم- فرایند بسیار ساده‌ای است. همه جوانب، دیدگاه‌ها و سیاست‌ها پوشش داده می‌شوند. مطمئنم ایران به زودی خواستار گفت‌وگو می‌شود.» 

«سارا سندرز»، سخنگوی کاخ سفید هم روز پنجشنبه اختلافات داخلی در دولت در خصوص ایران را رد کرد، اما گفت که در نهایت ترامپ است که تصمیم نهایی را می‌گیرد.

او گفت: «رئیس‌جمهور تصمیم‌گیرنده نهایی است. او همه اطلاعاتی که به او می‌رسد را تحلیل کرده و تصمیمی که به نظر ایشان بهترین تصمیم برای ایمن نگاه داشتن آمریکا است را خواهد گرفت.»

با آنکه طبق ادعاهای این رسانه‌ها ترامپ به دنبال کاستن از تنش با ایران است او اردیبهشت‌ماه سال گذشته به مشارکت آمریکا در برجام پایان داد و تحریم‌های متوقف‌شده علیه ایران را احیا کرد.

سی‌ان‌ان نوشته ترامپ در ماه‌های گذشته به دستیارانش دستور داده فشارها بر اقتصاد ایران را افزایش دهند، بلکه او بتواند وارد مذاکره با ایران بر سر توافقی بهتر شود. این اقدامات علی‌رغم این حاصلی نداشته‌اند و ایران اعلام کرده با آمریکا مذاکره نخواهد کرد. 

مطابق این ادعا، ترامپ اکنون برای یافتن کانال‌های دیپلماتیک با ایران به تکاپو افتاده است. او قرار است پنجشنبه با رئیس‌جمهور سوئیس دیدار کند. سی‌ان‌ان می‌گوید این دیدار در راستای تلاش ترامپ برای راه‌اندازی کانالی برای گفت‌وگو با ایران است. 

آمریکا و ایران با یکدیگر روابط دیپلماتیک ندارد، اما سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است. 

هفته گذشته بعد از آنکه ترامپ از ایران خواست به او زنگ بزنند، کاخ سفید شماره تلفن او را در اختیار سفارت سوئیس قرار داد تا در صورت درخواست تهران، آن را در اختیار مقام‌های ایرانی قرار دهند. 

سی‌ان‌ان نوشته «مایک پامپئو» هم علی‌رغم اینکه دیدگاه‌های تندی در قبال ایران دارد به دنبال باز کردن کانال‌های دیپلماتیک با ایران است. او در نامه‌ای چند ماه پیش به ایران خواستار مذاکره برای توافق تبادل زندانیان شده است. 

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

درگیری نیروهای وابسته به امارات و عربستان در سقطری یمن

نیروهای وابسته به امارات متحده عربی اخیرا حملاتی را به بندر سقطری در دستور کار قرار داده‌اند که تحت امر دولت مستعفی یمن وابسته به عربستان سعودی است. ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵ بین الملل آسیای غربی نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، شبکه خبری الجزیره گزارش داد که دیروز سه‌شنبه درگیری‌های مسلحانه بین نیروهای موسوم به ارتش ملی وابسته به عربستان سعودی و عناصر مسلح تحت عنوان کمربند امنیتی وابسته به امارات در جزیره سقطری یمن انجام شد.

بر اساس اعلام منابع جزیره درگیری ها در داخل بندر جزیره سقطری در پی تلاش عناصر مسلح تحت عنوان کمربند امنیتی برای ورود به این شهر آغاز شد. آنها با یک کشتی اماراتی وارد این منطقه شدند و درگیری های این شهر را آغاز کردند.

مختار الرحبی مشاور وزیر اطلاع رسانی دولت مستعفی عبد ربه منصور هادی با این وجود اعلام کرد که جزیره در کنترل ارتش و نیروهای امنیتی است، وی در عین حال از بروز درگیری میان دو طرف خبر داد.

هشدار وزیر اطلاع‌رسانی یمن به امارات و عربستانالقدس العربی تشریح کرد: رفتارهای مضحک حاکمان سعودی و اماراتیمن|تظاهرات مردم استان شبوه علیه امارات و درخواست برای اخراج اشغالگران

الرحبی در صفحه توییتر خود نوشت که اوضاع در سقطری تحت کنترل قرار دارد و شبه نظامیان کمربند امنیتی وابسته به امارات از ورودی های بندر فرار کرده اند. این درگیری‌ها یک روز بعد از حمله نیروهای مسلح جدایی‌طلب وابسته به شورای انتقالی جنوبی به این بندر صورت گرفت که دولت مستعفی یمن‌ اعلام کرده که امارات از این نیروها نیز حمایت می‌کند.

جزیره سقطری اخیراً شاهد درگیری‌های گسترده ای میان نیروهای اماراتی و جریان‌های حامی دولت عربستان است. این درگیری‌ها بعد از آن آغاز شد که رمزی محروس استاندار این جزیره اعلام کرد که موسسات این استان اجازه وجود نیروهای کمربند امنیتی یا تشکیلات مسلح دیگر خارج از کنترل سرویس‌های امنیتی را نمی دهند.

انتهای پیام/

R36346/P/S8,90/CT10 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "یمن"

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد+ جزئیات عملیات

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد

تاج: نمی‌دانم قاضی‌زاده حلال و حرام را می‌داند یا نه!

کلیدواژه: ترامپ جنگ رسانه ای جنگ ایران و آمریکا جنگ افروزی آمریکا

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۷۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازداشت ۵۰ نفر در درگیری‎‌های اخیر خرم‌آباد
 • درگیری خونین در قطار شهری مشهد
 • مترو مشهد صحنه درگیری دو جوان شد
 • آمریکا تجهیزات نظامی جدید در منطقه مستقر می‌کند
 • درگیری فیزیکی نمایندگان افغانستان بر سر انتخاب رئیس پارلمان
 • گاردین نقش ویرانگر انگلیس در جنگ یمن را فاش کرد
 • کتاب‌هایی درباره رسانه و مدافعان حرم
 • هشدار نتانیاهو به اعراب نسبت به محک قدرت ویرانگر ارتش رژیم صهیونیستی
 • درگیری شدید فیزیکی در مجلس افغانستان/ تصمیم گیری درباره ریاست مجلس باز هم بی نتیجه ماند
 • درگیری لفظی بین پزشک و همراه بیمار در ایلام به ضرب و شتم منجر شد
 • نقش تسلیحات ویرانگر انگلیس در جنگ علیه یمن
 • آمریکا به دنبال درگیری با ایران نیست
 • درباره ادامه کاهش تعهدات برجامی/ مرسی را دوست داشتند سیسی را بیشتر/ شترسواری دولادولا با ارز ۴۲۰۰
 • یک کودک وحشت‌زده چگونه یک مدیر بورژوا می‌شود؟
 • ترامپ و سنا هیچ‌کدام خواهان درگیری با ایران نیستند
 • مقام‌های آمریکایی: تقابل نظامی با ایران بعید است/توافق جدید می‌خواهیم
 • سناتور آمریکایی: ترامپ و سنا هیچ‌کدام خواهان درگیری با ایران نیستند
 • سناتور ارشد آمریکایی: نه ترامپ درگیری با ایران می‌خواهد نه مجلس سنا
 • ایران به کارگیری گزینه‌هایش را علیه آمریکا آغاز کرده است