«خالد السلیمان» نویسنده سعودی در شماره امروز(پنج شنبه) روزنامه دولتی «عکاظ» با بیان این مطلب نوشت: به نظر می رسد عده ای که خواهان جنگ هستند، از اظهاراتی که شبح جنگ را از منطقه خلیج (فارس) دور می گرداند، ناامید شده اند و در مورد اینکه تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه دارای پیام های سیاسی است نه نظامی، ابراز نگرانی کرده اند.

السلیمان افزود: در حقیقت افزایش حضور نظامی آمریکا بیشتر به منظور اعمال فشار بر ایران و ارسال این پیام روشن است که هر گونه تهدید خطوط دریانوردی و بستن مسیرهای تنگه هرمز با حمله ضربتی مواجه خواهد شد و هر گونه حمله به منافع و نیروهای آمریکا در منطقه، با قدرت لازم پاسخ داده خواهد شد.

نویسنده در ادامه آورد: اگر آمریکایی ها تمایلی به راه اندازی جنگ علیه ایران داشته باشند، یک ناو هواپیما بر و ۹۰ جنگنده و بمب افکن هرگز کافی نیست در نتیجه نشان دادن قدرت نظامی و و بازدارندگی هدف اول است و هرگونه درگیری، محدود و سریع و مبتنی بر تمایل دو طرف برای عدم تشدید اوضاع خواهد بود اما در صورتی که اوضاع از کنترل خارج شود، نتایج آن برای همه سنگین و هزینه بردار خواهد بود.

وی ادامه داد: اما مشتاقان جنگ باید در نتایج جنگ عراق و جنگهای دایر در سوریه، لیبی و یمن تامل کنند تا درک کنند که آغاز جنگ ها و شور و شوق برای سردادن شعار و سرود آن، آسانتر از توقف، جبران خسارت ها و التیام زخم های ناشی از آن است.

روزنامه مذکور در پایان نوشت: مانور نظامی، نشان دادن قدرت و تحقق معادله بازدارندگی از ابزارهای نظامی برای دستیابی به اهداف سیاسی است؛ در مورد موضوع ایران ما در برابر دو گزینه قرار داریم: گزینه اول جنگ ویرانگری است که تبعات سنگینی برای منطقه ی غرق در بحران به بار خواهد آورد و گزینه دوم، بازدارندگی نظامی و محاصره اقصادی شدیدی است که به مذاکرات جدید منتهی شود و – به زعم نویسنده- خطر هسته ای شدن ایران را از بین ببرد.

منبع : شفقنا 

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

قانون مجازات اسیدپاشی علاوه بر بازدارندگی باید پیشگیرانه باشد

تهران-ایرنا- عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش درباره تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس شورای اسلامی، گفت: اسیدپاشی و خشونت های خانگی علاوه بر قوانین بازدارنده به خانه های امن و قوانین پیشگیرانه نیازمند است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روزدوشنبه 30 اردیبهشت ماه با 206 رای موافق، چهار رای مخالف و سه رای ممتنع از 230نماینده حاضر با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن موافقت کردند.
جزییات این طرح 7 ماده ای که به تشدید مجازات اسیدپاشان و حمایت از قربانیان اسیدپاشی پرداخته شده روز گذشته در مجلس به تصویب رسید.
«پرستو سرمدی» امروز - چهارشنبه - در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در این باره گفت: اقدام مجلس در تصویب کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی، گام بسیار مثبتی در جهت کاهش و پیشگیری از این خشونت است. اسید پاشی غالبا در دعواهای خانوادگی و ناموسی رخ می دهد، جایی که زنان بی پناه رها شده اند و قوانین مناسبی برای دفاع از آنها وجود ندارد.
وی ادامه داد: امیدوارم بعد از تصویب این طرح شاهد به سرانجام رسیدن لایحه «منع خشونت علیه زنان» هم باشیم، تا در جامعه ای که خشونت علیه زنان بالا است، قوانین کارآمدی برای مبارزه با خشونت وجود داشته باشد.
عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش اظهارداشت: برخی آموزش فرهنگی را مقدم بر تشدید مجازات خشونت گران می دانند، هر چند که این مساله بسیار مهم است، اما تغییرات فرهنگی بسیار کُند رخ می دهد و تجربه جهانی نشان می دهد با وجود تغییرات فرهنگی باز هم به قوانین بازدارنده و اجرای این قوانین برای مبارزه با خشونت نیاز داریم.
سرمدی یادآور شد: گنجاندن اشد مجازات در این مصوبه به چرخه خشونت در جامعه دامن می زند بنابراین حبس را مجازات مناسبی برای این افراد می دانم.
وی تاکید کرد: ایجاد محدودیت برای فروش آزادانه اسید هم یک راهکار مناسب برای محدود کردن دسترسی به این ماده برای ارتکاب چنین جنایت هایی است.
این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: در مورد اسید پاشی و خشونت های خانگی در کنار قوانین بازدارنده به خانه های امن و قوانین پیشگیرانه هم نیاز داریم، زنی که مورد تهدید خشونت یا اسید پاشی قرار می گیرد باید بتواند به مکان امنی که تحت محافظت مجری قانون است پناه ببرد.

**اطلاعات ناکافی از زنان منجر به تصمیمات سلیقه ای می شود
سرمدی درباره مباحث اخیر درخصوص منع دوچرخه سواری زنان هم گفت: به نظر می رسد تصمیمات سلیقه ای مانند منع دوچرخه سواری زنان از نداشتن اطلاعات مناسب از وضعیت اجتماعی زنان ایران حکایت دارد.
وی افزود: ایران یکی از کشورهای دارای شکاف جنسیتی است، این نابرابری به ویژه در حوزه اقتصادی و فرصت های شغلی، زنان را با مشکل جدی مواجه کرده است.
این فعال اصلاح طلب ادامه داد: سخت گیری در مورد سبک زندگی در کنار نابرابری های موجود شرایط نامناسبی را برای زندگی زنان در جامعه ایجاد کرده و می تواند به نارضایتی منجر شود.

**سهم برابر احزاب در پارلمان اصلاحات ناعادلانه است
سرمدی در پاسخ به این پرسش که آیا مخالفت ها با وزن و جایگاه یکسان احزاب در پارلمان اصلاحات با معیارهای دموکراتیک همخوانی ندارد، گفت: طرح پارلمان اصلاحات اشکالات متعددی دارد، به نظر می رسد به دلیل همین اشکالات از دستور کار شورای هماهنگی خارج شده تا مجددا مورد بررسی قرار بگیرد.
وی افزود: یکی از این اشکالات، دادن سهمیه برابر به احزاب است که به نظر می رسد عادلانه و متناسب با ظرفیت احزاب در نظر گرفته نشده است.
عضو شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش ادامه داد: در این طرح احزاب شاخص اصلاحات تضعیف شده و جایگاه آنها برابر با احزاب خردتر در نظر گرفته شده است که تعداد اعضای برخی از آن ها تنها به چند نفر می رسد، این امر نه فقط این احزاب که کل جنبش اصلاحات را متضرر و از توان بالای این احزاب محروم می کند.
سرمدی خاطرنشان کرد: این موضوع ارتباطی با دموکراسی ندارد. اگر قرار باشد به ازای هر پروانه حزبی یک رای در جبهه اصلاحات در نظر گرفت، نتیجه‌اش بازار شامی می‌شود که در آن هر اصلاح‌طلب یک حزب تاسیس کند. به نظر می‌رسد یکی از موانع پیشبرد دموکراسی، نشناختن تعریف دموکراسی و ارتباط دادن موارد بی‌ربط به آن است.
وی اضافه کرد: مثلا در دموکراسی، تفاوت رای میان دو شهروند وجود ندارد، چون واحد‌های خرد جامعه شهروندان هستند. اما واحدهای خرد اصلاحات که پروانه‌های حزبی نیستند.
سرمدی عنوان داشت: منطقی است هرکدام از این احزاب که اصلاح‌طلبان بیشتری را نمایندگی می‌کنند، در ارتباط بیشتری با جامعه بزرگ اصلاح‌طلبان کشور هستند، گفتمان‌سازی و کادرسازی می‌کنند و در این راه هزینه می‌پردازند، وزن بیشتری هم داشته باشند.
این فعال اصلاح طلب تصریح کرد: پارلمان اصلاحات باید بتواند جنبش اجتماعی اصلاحات را نمایندگی کند. جنبش اصلاحات جنبشی دموکراسی خواه و در پی حقوق بشر است که در ارتباط و با محوریت بدنه اجتماعی خود شکل می گیرد، بدنه ای که به نظر می رسد در طرح پیشنهاد شده در شورای هماهنگی نادیده گرفته شده است.
سیام**3202** 1336

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

احتمال اختصاص سهمیه مضاعف به کنکوری‌های مناطق سیل زده

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۷۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نویسنده «بازی تاج و تخت»، «ارباب حلقه‌ها» را می‌نویسد
 • سیاست آمریکا در مقابل ایران بر مبنای بازدارندگی است
 • سیاست آمریکا در مقابل ایران مبتنی بر بازدارندگی است
 • خسته شده‌ایم/ خواهان انتقال سریع قدرت هستیم
 • مجازات سنتی روزه‌خواری، امروز بازدارندگی ندارد
 • عقب‌نشینی آمریکایی‌ها: هدف بازدارندگی است نه جنگ
 • نویسنده «بازی تاج و تخت» برای «ارباب حلقه‌ها» می نویسد
 • «ارباب حلقه‌ها» نویسنده «بازی تاج و تخت» را به خدمت گرفت
 • جمهوری‌خواهان سنا: ترامپ خواهان جنگ با ایران نیست
 • گوندوعان: منچسترسیتی خواهان حفظ سانه است؛ طبیعی است در مورد جدایی او شایعه‌سازی شود
 • معرفی نویسنده کرد عراقی به بازار نشر ایران با یک مجموعه‌داستان
 • مقاومت موفق به ایجاد بازدارندگی در برابر ارتش صهیونیستی شد
 • جایزه بوکر بین‌الملل به نویسنده عرب ‌رسید
 • شاناهان: ایران را مهار می‎کنیم؛ اما نمی‌جنگیم!
 • آمریکا : هدف جنگ نیست بلکه بازدارندگی تخاصم ایران است!
 • پنتاگون: اعزام ناو به خلیج فارس برای بازدارندگی است
 • رئیس پنتاگون: اعزام ناو به سنتکام برای بازدارندگی است
 • امیر عبداللهیان: ترامپ زمانی می‌تواند خواهان تماس با ما شود که به توافق هسته‌ای بازگردد
 • جمهوری‌خواهان: ترامپ خواهان جنگ با ایران نیست