به گزارش جهان نيوز، هرچند که نیروهای امنیتی عراق در اواخر سال ۲۰۱۷ در دستاوردی بزرگ موفق به غلبه بر تروریست‌های تکفیری داعش در نقاط مختلف این کشور شدند اما از آن زمان تاکنون، سلسله عملیات‌های آن‌ها در تعقیب اندک باقی مانده عناصر این گروه تروریستی متوقف نشده است.

نیروهای امنیتی عراق ازجمله نیروهای ارتش، دستگاه مبارزه با تروریسم، نیروهای حشد شعبی و همچنین نیروهای پلیس فدرال از زمان نابودی هسته اصلی داعش تاکنون سلسله عملیات‌های گوناگون و متعددی را در مناطق مختلف به منظور خشکاندن ریشه‌های بقایای تکفیری‌ها، ترتیب داده اند. ازجمله این عملیات‌ها می‌توان به عملیات نظامی در محور مواصلاتی سوریه و عراق اشاره کرد.

علاوه براین، عملیات پاکسازی جزیره «صلاح الدین» از لوث بقایای تروریست‌های تکفیری داعش نیز ازجمله دیگر عملیات‌های نیروهای عراقی در مرحله پساداعش محسوب می‌شود که این نیروها در جریان آن موفق شدند ضربات سهمگینی را بر پیکره بقایای تکفیری‌ها وارد آورده و آنها را زمین‌گیر کنند.

اکنون نیز فصل تازه ای از روند مبارزه با تروریسم در عراق این‌بار در منطقه‌ای دیگر، آغاز شده است. روز سه شنبه هفته جاری بود که وزارت دفاع عراق بیانیه مهمی را در خصوص جدیدترین عملیات نیروهای این کشور علیه عناصر باقی مانده از تروریست‌های تکفیری داعش صادر کرد.

درهمین راستا، وزارت دفاع عراق بیانیه‌ای را درباره آغاز عملیات نظامی جدید در جنوب غربی شهر «موصل» واقع در استان نینوا صادر کرد. در این بیانیه اعلام شد: «گردان سوم تیپ ۷۶ با همکاری نیروهای حشد عشائری، عملیات گسترده‌ای را در مناطق جنوب غربی موصل آغاز کرد». وزارت دفاع عراق افزود: «این عملیات امنیتی با هدف تعقیب هسته‌های خفته و پنهان داعش در غرب موصل صورت می‌گیرد».

علت اصلی انجام عملیات‌های نظامی گسترده علیه بقایای تکفیری‌ها در نقاط مختلف عراق، تأکیدی است که دولت این کشور بر روی مسأله مبارزه با تروریسم دارد. نخست وزیر عراق اخیراً حتی حمایت کامل خود از اجرای تحقیقات بین المللی در خصوص جنایات تروریست‌های داعش در خاک این کشور را اعلام کرده است.
 
  درهمین ارتباط، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق در جریان دیدار با «کریم خان» مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل و رئیس تیم تحقیقات بین المللی در خصوص جنایات داعش تصریح کرد: «همه نهادهای ملی باید با تیم تحقیقاتی در این خصوص همکاری‌های لازم را انجام دهند». وی افزود: «کارشناسان عراقی نیز قرار است در این تیم تحقیقاتی مشغول به کار شوند».

مقامات عراقی به خوبی می‌دانند که تحرکات بقایای تکفیریها در مناطق مختلف به صورت پراکنده، می‌تواند روند دموکراسی در این کشور را به چالش بکشاند؛ به ویژه اینکه امروز عراق تجربه بسیار مهمی را در عرصه دموکراسی محقق ساخته و علیرغم توطئه‌های منطقه‌ای و بین المللی مسیر مهمی را در تحقق دموکراسی پیموده است.

برهمین اساس، واضح است که تداوم تحرکات تکفیری‌ها می‌تواند برای تداوم روند دموکراسی در عراق نیز چالش برانگیز باشد؛ به ویژه اینکه امروز شاهد وجود نوعی وحدت سیاسی میان احزاب و جریان‌های مختلف سیاسی و همراهی آنها با دولت عراق هستیم. به عنوان نمونه می‌توان به تشکیل دو ائتلاف بزرگ «اصلاح و سازندگی» و همچنین «البناء» اشاره کرد که نشأت گرفته از روند دموکراسی در عراق است؛ همان روندی که آمریکایی‌ها به شدت از آن ناراضی بوده و به دنبال برهم زدن آن هستند.

آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که اگر این روند ادامه داشته باشد، وضعیت تا سال ۲۰۲۲ در عراق متفاوت خواهد بود و رقابت‌های سالم ائتلاف‌های بزرگ در این کشور در یک بستر دموکراتیک می‌تواند شکوفایی هرچه بیشتر آن را به دنبال داشته باشد؛ درست به همین دلیل است که واشنگتن با تداوم حمایت از بقایای تکفیری‌ها در عراق، تلاش می‌کند تا مانع از تداوم روند دموکراسی در این کشور شود.

مسأله دیگری که واشنگتن به شدت از آن خشمگین است، سیاست خارجی دولت بغداد محسوب می‌شود که فصل تازه ای از روابط با کشورهای مختلف آغاز کرده است.

ازجمله این کشورها می‌توان به جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد که روابط آن با بغداد به ویژه پس از دوران پساداعش بیش از هر زمان دیگری تقویت شده است، چراکه مقامات عراقی همواره و در مناسبت‌های گوناگون بر حمایت‌های بدون چشمداشت و بی دریغ تهران از بغداد در مبارزه با تروریسم، صحه گذاشته اند.
 
در همین حال، روابط بغداد با دیگر کشورها از جمله برخی کشورهای اروپایی نیز به مذاق آمریکایی‌ها خوش نیامده است. درحال حاضر نیز به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها سفرهای متعدد نخست وزیر عراق به کشورهای اروپایی و امضای توافقنامه‌های گوناگون با آنها را با نگرانی رصد می‌کنند.

برقراری روابط متوازن با کشورهای مختلف در عرصه سیاست خارجی بدان معناست که عراق نمی‌خواهد این کشور به عرصه‌ای برای منازعات و مناقشات منطقه‌ای و بین المللی تبدیل شود؛ درست همان چیزی که در نقطه مقابله خواسته‌ها و مطالبات آمریکایی‌ها قرار دارد و آنها تلاش می‌کنند تا از عراق به عنوان سکویی برای موفقیت در منازعات منطقه‌ای خود بهره برداری کنند.

بر اساس آنچه که گفته شد، مقامات عراقی به خوبی می‌دانند که روند مبارزه با تروریسم در نقاط مختلف ازجمله در موصل تأثیر مستقیم بر حفاظت و حراست از روند دموکراسی در عراق دارد. بغداد نیک می‌داند که تحقق این مهم یعنی نابودی هسته‌های خفته داعش می‌تواند به تداوم روند دموکراسی در این کشور بیش از پیش کمک کند؛ درست به همین دلیل است که ایالات متحده آمریکا خواهان تداوم نبرد نیروهای عراقی با تکفیریهای داعش و بقایای آنها در نقاط مختلف ازجمله در موصل و صلاح الدین نیست و تلاش می‌کند در این مسیر کارشکنی کند.

آنچه که امروز واضح به نظر می‌رسد این است که نیروهای عراقی دوشادوش یکدیگر فصل جدیدی از نبرد با بقایای تکفیریها به ویژه در شهر موصل واقع در استان نینوا را کلید زده اند و در این مسیر تاکنون ضربات سهمگینی بر پیکره تکفیری‌ها وارد آورده اند. بدون شک تداوم این روند می‌تواند تمامی نقشه‌ها و توطئه‌های تکفیریها برای نفوذ مجدد در خاک عراق را به شکست بکشاند.

منبع: مهر کپی متن خبر

منبع: جهان نيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

داعش تهدیدی برای افغانستان و بهانه ماندن آمریکایی‌ها

تهران - ایرنا - با توجه به مذاکرات آمریکا و گروه طالبان در مورد صلح درافغانستان و پیش‌ شرط طالبان برای خروج تمام نیروهای خارجی از کشورشان،مقامات آمریکایی که زمانی حضور داعش در افغانستان را تکذیب می‌کردند، اکنون موضع خود را تغییر داده و سخن از تهدید جدید داعش در افغانستان می‌زنند.

نزدیک به 18 سال قبل پس از حمله آمریکا و متحدانش به افغانستان؛ ناامنی ، جنگ و تلفات گسترده غیر نظامیان در این کشور به رخدادی روزانه تبدیل شد و بحران حضور گروهی به نام طالبان نه تنها از بین نرفت ، بلکه با شکل گیری و فعالیت بیش از 20 گروه تروریستی دیگر مانند داعش در افغانستان وضعیت امنیتی پیچیده‌تر نیز شد.
با شروع مذاکرات آشکار آمریکا و طالبان برای صلح در افغانستان که به گفته خود آمریکایی ها از پس سال ها ارتباط و مذاکره پنهانی انجام شد، دولت واشنگتن در حالی از پیشرفت در مذاکرات سخن می گوید که گروه طالبان در راس فهرست شروط خود برای هر صلحی ، خروج نظامیان خارجی به فرماندهی آمریکا را از افغانستان قرار داده است .
خروج آمریکایی ها از افغانستان مبنای هر توافق صلحی با طالبان محسوب می شود ؛ اما آمریکا هرگز تکلیف خود را با این مطالبه طالبان به روشنی مشخص نمی کند و اغلب در بازی واژگان و لفافه جملات کلی و مبهم؛ از جواب قطعی به این شرط شانه خالی می کند.
آمریکا گاهی به خروج نیروهایش از افغانستان با توجه به دریافت تضمین از طالبان برای تهدید نشدن همیشگی از داخل خاک افغانستان اشاره می کند و بلا فاصله به شکلی آن را پس می گیرد و بهانه ماندن می تراشد .
با توجه به همین رویکرد متضاد به تازگی مقامات آمریکایی با اظهاراتی متفاوت از حضور تهدید آمیز داعش در افغانستان سخن گفته اند و این در حالی است که پیش از این آمریکایی‌ها حضور این گروه تروریستی تکفیری را در افغانستان تهدید نمی خواندند و حتی تایید نمی کردند.
در سال 2017 میلادی بود که آمریکا با بمباران مقر داعش با استفاده از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای خودش مدعی نابودی داعش در افغانستان شد اما با نزدیک شدن به اهداف اصلی مذاکرات صلح، آمریکا از تهدید مجدد داعش سخن می‌گوید.
«دیو باتلر» سخنگوی نیروهای آمریکا در افغانستان در مصاحبه اخیر خود با یکی از رسانه های دولتی آمریکا گفت، ما بسیار نگران تهدید نیروهای داعش بویژه شاخه خراسان در افغانستان هستیم زیرا آنان به‌ تازگی نیروهای آمریکا و متحدان ما را در منطقه تهدید به حمله نظامی کرده‌اند.
ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروی هوایی امریکا در افغانستان نیز می‌گوید، از سپتامبر سال گذشته ما رصد نیروهای داعش در افغانستان را آغاز کرده بودیم اما از سال جدید شمار افزایش نیروهای داعش در شاخه خراسان به ‌شدت افزایش یافته است.
نیکلسون می‌افزاید، نیروهای جذب شده به شاخه خراسان داعش بیشتر نیروهای محلی افغانستان هستند که انگیزه اصلی آنان برای پیوستن به این گروه تروریستی حل مشکل اقتصادی است.
به گفته نیکلسون، به ‌رغم آن که رهبران اصلی داعش در جنگ‌های سوریه و عراق از بین رفته‌اند اما این گروه توانسته به جذب نیروهای ناراضی طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان به ‌خوبی عمل کند.
در کنار هشدارهای جدید آمریکا برای افزایش حضور نیروهای داعش در افغانستان، «ذبیح ‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان می‌گوید، فرماندهان آمریکایی همیشه به دنبال بزرگ‌نمایی داعش در افغانستان هستند تا از این طریق حضور خود را قانونی جلوه دهند.
مجاهد می‌گوید که نظامیان آمریکایی شبه نظامیان داعش را در افغانستان تجهیز و تمویل می‌کنند و زمانی که طالبان در مناطقی از افغانستان در جنگ با داعش بود، آمریکایی‌ها با بمباران مواضع طالبان به دنبال نجات داعشی‌ها بود.
به گفته سخنگوی طالبان، داعش افغانستان تهدیدی برای افغانستان یا دیگر کشورهای منطقه‌ نیست زیرا آنها اشراف کامل بر آنها دارند و می توانند آنها را مدیریت کنند.
به گفته ذبیح الله مجاهد، چشم انداز بقای نیروهای آمریکایی با بقای داعش در افغانستان گره خورده است و طالبان هم به ‌شدت مخالف حضور نظامیان خارجی هستند و از همین رو این گروه، تلاش‌های خود را برای برچیدن بساط داعش چند برابر خواهد کرد.
در کنار هشدار آمریکا برای افزایش تهدیدات نیروهای داعش در افغانستان، مقامات اطلاعاتی روسیه نیز می‌گویند یک زیر شاخه داعش توانسته حدود پنج هزار شبه ‌نظامی را در مرزهای شمالی افغانستان با جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی گردهم آورد.
«الکساندر بورتینکوف»، رئیس سازمان اطلاعات روسیه ، در نشستی با سران سازمان‌های اطلاعاتی این کشورها در شهر دوشنبه گفته است که گروه تروریستی داعش با ناامید شدن از ابراز قدرت در سوریه، اکنون در افغانستان متمرکز شده و برای خود نیرو فراهم کرده است.
او انتقال گروه‌های تروریستی به استان های شمالی افغانستان را سبب نگرانی شدید کشورش برشمرده و گفته است که این نیروها اغلب شهروند کشورهای همسو هستند که در جایی که دولت سوریه بر آن کنترلی ندارد یا در کمپ‌های پناهجویی، در پی بازسازی پایه‌های خود هستند.
پیش از این، «میخایل بوگدانوف»، معاون وزارت خارجه روسیه گفته بود که افزایش نفوذ داعش در افغانستان ، تهدیدی را متوجه کشورهای آسیای مرکزی کرده است که البته همواره آمریکا به این اخطارهای روسیه بی توجهی کرده است.
در همین حال، مسئولان محلی در استان نورستان افغانستان هشدار داده‌اند که فعالیت داعش این اواخر در مناطق مرزی کنر و نورستان شدت بیشتری گرفته است.
«سعیدالله پاینده ‌زوی»، رئیس شورای استانی نورستان گفت که اگر همین حالا جلو فعالیت این گروه گرفته نشود، سرکوب آن‌ها در مناطق کوهستانی کنر و نورستان برای نیروهای امنیتی دشوار خواهد شد.
بنا بر اعلام کارشناسان ، باقی‌ماندگان داعش پس از شکست‌های عمده در عراق و سوریه ؛ تلاش دارند نیروهای خود را در دیگر نقاط جهان از جمله شمال آفریقا و جنوب شرق آسیا مستقر کنند.
شاخه افغانستان گروه داعش در سال 2014 میلادی تحت نام «دولت اسلامی در خراسان» به فعالیت خود رسمیت بخشید .
خراسان یک نام تاریخی برای منطقه‌ای وسیع است که شامل بخش‌هایی از افغانستان، ایران و آسیای میانه می‌شود.
اگر چه گروه طالبان مدعی است بر همه گروههای تروریستی فعال در افغانستان تسلط دارد و دولت افغانستان تعداد آنها را نزدیک به 30 گروه بر شمرده است اما قرائن نشان می دهد ، همانطور که خود طالبان فاقد سابقه ای شفاف از استقلال در عملکرد است این گروه ها نیز هدایت گرانی مبهم دارند .
وجود چنین شرایطی به معنای آن است که انتقال دلیل نا امنی در افغانستان از روی نام طالبان به گروهی دیگر مانند داعش به ویژه بعد از صلح آمریکا با طالبان ، موضوعی دور از واقع نخواهد بود.
آساق**9473**1104**

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

احتمال اختصاص سهمیه مضاعف به کنکوری‌های مناطق سیل زده

منبع این خبر، وبسایت www.jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۸۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جزئیات عملیات گسترده نیرو‌های عراقی در جنوب استان نینوا و شمال استان صلاح الدین
 • دوره نوین همکاری ارتش و سپاه در دفاع مقدس از چه زمانی آغاز شد؟ +تصاویر
 • یک بام و دوهوای عربی
 • ارتش یمن حملات گسترده مزدوران عربستان را دفع کرد
 • میلر: داعش برای افغانستان و منطقه خطرناک است
 • داعش برای افغانستان خطرناک است
 • فرمانده ناتو در افغانستان: داعش برای افغانستان خطرناک است
 • هفت تروریست داعش در کنر کشته شدند
 • جلیل شهناز؛ شهنواز بی‌بدیل تار ایران
 • هلاکت ۲۳ عنصر تکفیری در عملیات ارتش سوریه
 • عملیات ارتش عراق در «نینوا»/ هلاکت ۸ عنصر تکفیری داعش
 • نقره‌داغ شدن تروریست‌ها توسط حشدالشعبی / ماموریت «جهاد الانصاری» فرمانده بازداشت شده داعش چه بود؟
 • حمله خمپاره‌ای تکفیری‌ها به حومه «حلب» سوریه
 • آخرین تحولات میدانی عراق؛ از ضربات مهلک به هسته‌های خاموش داعش تا فشار به دولت مرکزی برای خارج کردن نیروهای بسیج مردمی از استان نینوا + نقشه میدانی و عکس
 • عملیات نیروهای مصری در سیناء؛ کشته شدن ۱۶ تکفیری دیگر
 • یک حلقه مار دستی در تلخاب مسجدسلیمان رهاسازی شد
 • لحظه خفه شدن مرد سیرک باز توسط مار در مقابل تماشاچیان
 • خاطرات جاسوس دستگاه اطلاعاتی فرانسه در شبکه تکفیری به چاپ دوم رسید
 • ارتش سوریه مواضع «جبهه النصره» در حومه حماه را درهم کوبید