زین العابدین موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: اینکه گاهی انتقادی از رفتاری شود به این معنا نیست که دستگاهی خود را فارغ از انجام تعهداتش به شهرداری بداند یا فردی فکر کند از شخص یا دستگاه خاصی حمایت می‌شود.

وی اظهار کرد: مطالبات شهرداری، مطالبه عمومی و دولتی است و تمام دستگاه‌ها مکلف به همکاری با این نهاد عمومی هستند.

فرماندار ویژه آبادان یادآور شد: تذکراتی که پیشتر داده شد مربوط به یک ناهماهنگی بود که حق بود از ابتدا در جریانش قرار می‌گرفتیم و این موضوع هیچ ارتباطی به مطالبات شهرداری از دستگاه‌ها ندارد، بنده به طور خاص و به شکل حساس پیگیر مطالبات شهرداری هستم و تا پرداخت آنها به شهرداری شخصاً پیگیری می‌کنم.

موسوی گفت: برخی اظهار نظرها به طور صرف به دلیل عدم اشراف بر قانون، متأسفانه احساسی و مغرضانه است.

وی افزود: در محدوده مناطق آزاد و به موجب قانون، تمام فعالیت‌هایی که برای آغاز نیاز به هرگونه مجوز دارند بایستی هم مجوزشان از طرف سازمان منطقه آزاد اروند صادر شود و هم عوارض شأن را به طور الزام به منطقه آزاد بپردازند، یکی از این فعالیت‌ها پروژه فاز ٢ است که در زمان و جغرافیای محدوده منطقه آزاد آغاز شد پس فاز دوم بایستی عوارض خود را به منطقه آزاد اروند بپردازد اما این مسئله سبب نمی‌شود که وقتی خدمات لازم را شهرداری به فاز ۲ می‌دهد از دریافت عوارض فاز ۲ محروم باشد و منطقه آزاد اروند الزاماً در خصوص خدمات شهرداری باید عوارض دریافتی از فاز ۲ را به حساب شهرداری واریز کند.

وی اظهار کرد: نکته مهم این است که طرف حساب شهرداری فاز ٢ نیست بلکه منطقه آزاد اروند است و به همین دلیل تاکنون منطقه آزاد اروند مبالغی را به شهرداری پرداخت کرده و شهرداری فارغ از مراجعه به فاز ۲ و اقدامات این چنینی است.

فرماندار ویژه آبادان تصریح کرد: فاز ٢ تنها مکلف به پرداخت عوارض به یکی از سازمان‌ها است و آن سازمان هم سازمان منطقه آزاد اروند است.

موسوی تاکید کرد: منطقه آزاد باید به موجب تفاهمنامه ای وجوه دریافتی بابت عوارض را به شهرداری پرداخت کند زیرا دریافت عوارض در مقابل خدمات است که این خدمات را شهرداری به فاز ۲ ارائه می‌کند.

وی یادآور شد: اینکه ما تمایل داشته باشیم عوارض فاز ۲ به طور مستقیم به حساب شهرداری واریز شود انتظاری غیرقانونی است اما منطقه آزاد اروند می‌تواند در این باره و طی صورت جلسه‌ای مراتی را به شهرداری تفویض اختیار کند.

فرماندار ویژه آبادان گفت: شهرداری مجاز نیست جلو انتقال تجهیزات یک پروژه ملی را بگیرد، طرف شهرداری فاز ۲ نیست بلکه سازمان منطقه آزاد اروند است.

موسوی افزود: پرداخت این قبیل عوارض از سوی منطقه آزاد به شهرداری، منطقه آزاد اروند را از باب ارائه دیگر کمک‌های عمرانی به شهرداری معاف نمی‌کند، بنده در جریان هستم که به دستور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند ده‌ها میلیارد تومان تحت عنوان پروژه‌های عمرانی به شهرداری پرداخت شدن که سوای از عوارض فاز ۲ است.

وی اظهار کرد: در جلسه‌ای که پیشتر به همراه شهردار آبادان با مدیریت فاز ۲ داشتیم وی تاکید داشتند که ما آماده پرداخت عوارض هستیم، تنها اجازه دهید مطابق قانون به یک نهاد پرداخته شود و قرار شد این عوارض به حساب منطقه آزاد اروند واریز شود اما شهرداری و منطقه آزاد اروند و مدیر فاز ٢ روی میزان بدهی اختلاف نظر داشتند که به نظر منی رسد آن نیز حل شده است.

فرماندار ویژه آبادان با تاکید بر اینکه فاز ۲ نباید در پرداخت بدهی تعلل کند، تصریح کرد: فاز ۲ به کنسرسیوم در انجام پروژه تعهد زمانی دارد و به سبب یک روز تأخیر در نصب تجهیزات بایستی مبالغ گزافی بپردازد لذا مصلحت نیست با جلوگیری از انتقال تجهیزات، خودمان سبب پرداخت جریمه به بیگانه شویم.

موسوی با اشاره به اینکه حق آلایندگی برای جبران این همه خسارت کافی نیست، گفت: فاز ۲ و منطقه آزاد اروند هرچه سریع‌تر تکلیف شهرداری آبادان را تعیین کنند، شهرداری به توجهات بیشتر نیاز دارد تا بتواند خدمات مناسب‌تری به شهروندان ارائه کند.

وی افزود: بنده نیز سوای از تذکرات قانونی و انتقاداتی که به عملکرد برخی مدیران دارم، مکلف به حمایت قاطع از نهاد عمومی هستم و به طور حتم، راسا مطالبات شهرداری را پیگیری می‌کنم.

به گزارش خبرنگار مهر، روز گذشته انتشار خبر ممانعت شهرداری آبادان از ورود تجهیزات سنگین پروژه فاز ۲ پالایشگاه (طرح تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان) به شهر و درگیری فیزیکی مأموران حراست پالایشگاه با مأموران شهرداری، با واکنش‌های مختلفی از سوی مسئولان و مردم مواجه شد که همه در نهایت یک عقیده داشتند اینکه فاز ۲ باید برای کمک به عمران شهری به جهت تردد ماشین آلات و تجهیزات سنگین اش که به زیرساخت‌های شهری آسیب جدی می‌زند، عوارض اش را بپردازد.

کد خبر 4618715

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۳ غول نفتی ایران آماده توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی

محمد مشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اول دی‌ماه سال گذشته در خصوص سرنوشت توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: "تا امروز طبق قرارداد، تمامی طراحی‌ها و مدارک در اختیار شرکت چینی قرار گرفته و اینکه عنوان شده این شرکت نیز پارس جنوبی را ترک می‌کند، فقط در رسانه‌ها بوده و هیچ اعلام رسمی تا امروز از سوی شرکت چینی CNPC برای خروج از این پروژه نداشته ایم. در صورتی که این شرکت نیز پروژه را ترک کند، کار را احتمالا با پتروپارس ادامه می‌دهیم، در هر صورت تا پایان امسال (سال ۹۷) وضعیت پیمانکار پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی تعیین تکلیف خواهد شد. "

وعده مدیرعامل شرکت ملی نفت و گاز پارس در خصوص تعیین تکلیف وضعیت پیمانکار فاز ۱۱ تا پایان سال ۹۷ محقق نشد. در واقع پس از خروج شرکت توتال فرانسه از قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی، ۸۱ درصد از این قرارداد به شرکت CNPC چین رسید. این شرکت می‌بایست پس از اعلام رسمی ایران نسبت به انتقال سهام توتال، نسبت به تعیین آغاز عملیات اجرایی توسعه این فاز مرزی از میدان مشترک پارس جنوبی با شریک ایرانی پروژه (شرکت پتروپارس) و کارفرمای پروژه (شرکت نفت و گاز پارس) وارد مذاکره می‌شد، اما علی‌رغم پیگیری‌های مجموعه وزارت نفت، چینی‌ها نسبت به ایفای تعهدات خود در قرارداد فاز ۱۱ بی‌توجهی کرده و حتی پاسخ تماس‌های وزارت نفت را ندادند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت بهمن‌ماه سال گذشته در این خصوص گفت: "۸۱ درصد قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به‌صورت رسمی به CNPC چین منتقل شده و مذاکراتی با این شرکت انجام شده تا مشخص شود این شرکت برای اجرا چه می‌کند".

وزیر نفت، با بیان اینکه "از زمانی که کار توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی متوقف شده CNPC اقدامی نکرده است"، افزود: "در سفری که با رئیس مجلس در هفته جاری به چین خواهیم داشت یکی از بحث‌ها و مذاکرات قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است".

سفر وزیر نفت به چین انجام شد و نتیجه آن در نشست خبری شامگاه بیست‌و پنجم اسفندماه وزیر نفت مشخص شد. زنگنه در جمع خبرنگاران در خصوص نتیجه سفر خود به چین و مذاکره در خصوص فاز ۱۱ گفت: "قرار است یک هیئت چینی برای تعیین تکلیف فاز ۱۱ به ایران بیاید و قول داده‌اند به‌زودی این سفر انجام خواهد شد. با سفر این هیئت چینی به ایران سرنوشت فاز ۱۱ پارس جنوبی را مشخص می‌کنیم. "

از این تاریخ (۲۵ اسفندماه ۹۷) تا ۱۲ اردیبهشت‌ماه ۹۸، هیچ خبر جدیدی در خصوص سرنوشت قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی اعلام نشد تا اینکه در این روز سعید محمد، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) از آمادگی این قرارگاه برای توسعه ایرانی این فاز خبر داد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) از مذاکرات این قرارگاه با مجموعه وزارت نفت به منظور توسعه ایرانی فاز ۱۱ پارس جنوبی و آمادگی این قرارگاه برای انجام این کار خبر داد و گفت: فاز ۱۱ پارس جنوبی در حال حاضر یک قرارداد بین ایران و شرکت‌های CNPC چین و توتال فرانسه دارد که باید این قرارداد تعیین تکلیف شود و طبق مذاکراتی که داشتیم، قرار شد ابتدا وزارت نفت این قرارداد را تعیین تکلیف کنند، سپس پیشنهاداتی که برای توسعه این فاز پارس جنوبی داشتیم بررسی شود.

محمد افزود: اعلام کرده‌ایم امکان تأمین مالی توسعه فاز ۱۱ را داریم و هم می‌توانیم این پروژه را کاملا داخلی سازی کنیم.

وی ادامه داد: در بخش سکو‌های تقویت فشار فاز ۱۱ که در حال حاضر تکنولوژی آن در ایران موجود نیست در صورتی که مجموعه وزارت نفت به ما برای توسعه این فاز اعتماد کند ما می‌توانیم با ارتباطی که با بخش‌های مربوطه در خارج از کشور می‌گیریم این تکنولوژی را به داخل کشور وارد کرده و نیاز‌های این پروژه را در راه توسعه برطرف کنیم.

پیش از این شرکت گروه مپنا نیز برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با توان داخلی اعلام آمادگی کرده بود. عباس علی‌آبادی مدیرعامل شرکت مپنا تیرماه سال گذشته در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: من فکر می‌کنم پتانسیل‌های داخلی از جمله مپنا می‌توانند اجرای بخش قابل توجهی از برنامه‌های وزارت نفت را در این اوضاع و احوال به‌عهده بگیرند، کمااینکه در دوران تحریم، فاز‌های پارس جنوبی را با توان داخلی توسعه دادیم، پیشرفت بسیار خوبی هم در آن‌ها بود و در دوره اخیر هم این فاز‌ها تکمیل شد.

علی‌آبادی با بیان اینکه "نباید فرصت را از دست دهیم و باید با اتکای به ظرفیت‌های داخلی، صنعت نفت را توسعه دهیم"، گفت: فاز ۱۱ پارس جنوبی اولین پیشنهاد مپنا به وزارت نفت بود، البته بعد از آنکه این پروژه به مپنا واگذار نشد، تا الآن (تیر ۹۷) ما دیگر مذاکره‌ای با وزارت نفت در خصوص فاز ۱۱ پارس جنوبی نداشتیم.

وی افزود: مپنا در گذشته طرح توسعه‌ای را برای ۱۰۰ درصد پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی به مجموعه وزارت نفت پیشنهاد داده بود، اکنون نیز اگر وزارت نفت تشخیص دهد و دعوت کند، همراهی می‌کنیم و ما آمادگی داریم سهم توتال را در فاز ۱۱ پارس جنوبی در اختیار بگیریم.

مدیرعامل شرکت گروه مپنا در پاسخ به اینکه "آیا این شرکت توانایی تأمین مالی سهم توتال در فاز ۱۱ پارس جنوبی را دارد؟ "، گفت: ما مشکل تأمین سرمایه برای توسعه فاز ۱۱ نداریم.

وی ادامه داد: ما ثابت کرده‌ایم که می‌توانیم؛ مپنا تاکنون میلیارد‌ها دلار در پروژه‌ها سرمایه گذاری کرده و الآن بیش از ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه داریم که با سرمایه گذاری خودمان این ظرفیت را ایجاد کرده‌ایم.

علی‌آبادی تصریح کرد: ما هم از منابع داخلی استفاده می‌کنیم و هم امکان استفاده از سرمایه‌های خارجی وجود دارد؛ حتی پول‌های سرگردان کشور را که به‌صورت نقدینگی در جامعه وجود دارد می‌توان با برنامه‌ریزی درست، به‌سمت توسعه پروژه‌ها سوق داد.

مدیرعامل گروه مپنا با ابراز اینکه "متأسفانه نقدینگی در جامعه در خدمت سفته‌بازی است"، گفت: این حجم عظیم نقدینگی را که در کشور وجود دارد می‌توان به پروژه‌های توسعه‌ای کشاند و این پول‌ها به‌جای اینکه یک بار به‌سمت سکه و بار دیگر به‌سمت ارز بروند، می‌توانند برای کشور ارزش افزوده ایجاد کرده و برای مالکان خود نیز درآمدزایی به‌دنبال داشته باشند.

از سوی دیگر شرکت پتروپارس که خود یکی از شرکای توسعه فاز ۱۱ طبق قرارداد سال ۹۶ است، نیز آمادگی دارد حداقل بخشی از این پروژه را توسعه دهد. از اینرو به نظر می‌رسد وزارت نفت نباید بیش از این منتظر وقت‌کشی توتال‌ها و CNPC‌ها بماند و بهتر است غول‌های نقد ایرانی را به غول‌های نسیه و پراز وعده‌های پوچ خارجی ترجیح داده و هرچه سریعتر توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را با توان داخلی کلید بزند.

فاز ۱۱ پارس جنوبی یکی از فاز‌های مرزی و مهم‌ترین پروژه بر زمین مانده پارس جنوبی است که از سال ۱۳۷۹ تاکنون (حدود ۱۹ سال) در فرآیند امضای تفاهم‌نامه‌ها و قرارداد‌های مختلف بوده و نمادی از بدعهدی شرکت‌های خارجی در صنفت نفت و گاز ایران است.

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

احد قدمی کیست؟ +عکس

کلیدواژه: فرمانداری آبادان پالایشگاه آبادان منطقه آزاد اروند شهرداری آبادان

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۸۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۳غول نفتی ایران آماده توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی/ زمان قطع امید از خارجی‌ها فرا نرسیده؟
 • انتقاد استاندار بوشهر به پیشنهاد بهره‌مندی برخی استان‌ها از عوارض آلایندگی پارس جنوبی
 • عوارض بیشمار دودسیگار برای اطرافیان
 • پیشنهاد محیط زیست در بهره‌مندی برخی استان‌ها از عوارض آلایندگی پارس جنوبی منصفانه نیست
 • رادمردی که قربانی عدالت خود شد/ مسئولان مکلف به پیروی از حضرت علی علیه‌السلام هستند
 • قول مجدد باشگاه پرسپولیس به بشار رسن در خصوص پرداخت مطالبات
 • تبعات افزایش نامتعارف عوارض ساخت و ساز
 • اولین کلبه گردشگری بین‌المللی خوزستان در آبادان احداث شد
 • افزایش 9میلیون دلاری صادرات از منطقه آزاد اروند
 • به شهردار و مجموعه شهرداری اخطار جدی می‌دهم/ آوازه‌ی آبادان در حال دفن شدن است
 • یک کشته در حادثه تصادف آبادان
 • افزایش صادارت کالا از منطقه آزاد اروند به عراق
 • عوارض بی شمار «دود دست دوم»
 • عوارض بی‌شمار دود سیگار برای اطرافیان
 • پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی سراسری می‌شود.
 • تکلیف دستگاه قضایی به شهرداری برای آسفالت‌ریزی و لکه‎گیری معابر درون شهری تبریز/ دستگاه‏‌های مسئول به کیفیت آسفالت نظارت داشته باشند
 • تردد آزادراهی بدون توقف/ پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی سراسری می‌شود
 • مشاور فرمانده سپاه: کسی تجاوز کند دهانش را خرد می‌کنیم
 • مشاور فرمانده سپاه: بعد از آزادسازی خرمشهر تا 2 سال از مهمات دشمن استفاده می‌کردیم/ کسی تجاوز کند دهانش را خرد می‌کنیم