دلار در آخرین روز کاری هفته در محدوده ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان کار خود را پایان داد تا رکورد تغییر ۷۵۰ تومانی قیمت تنها در یک هفته را به نام خود ثبت کند.قیمت ارز در این هفته نوسانی جدی را شاهد بود .
همتی در خصوص دلیل نوسان بالای قیمت ها در بازار ارز، به ماجرای شایعاتی که هر لحظه در خصوص جنگ و مذاکره منتشر می شود، اشاره کرد اما صرافان می گویند این همه داستان نیست.بازار ارز ایران تحت تاثیر دو عامل مهم دیگر نیز بوده است، یکی درونی و دیگری بیرونی .
سایه مالیات بر سر بازار ارز

ساز و کار دریافت مالیات از خریداران ارز اعلام شد، خبر کوتاه بود و گویا، حالا کسانی که در فاصله سال های 95 تا 97 با هدف سرمایه گذاری وارد بازار ارز شده اند باید شمارش معکوس را برای دریافت صورتحساب های مالیاتی آغاز کنند، این سرنوشت محتوم کسانی خواهد بود که امروز یا دیروز و شاید هم فردا قصد سرمایه گذاری در بازار را کرده اند.

این شیوه نامه اما چیست؟ این شیوه نامه به منظور رسیدگی مالیاتی به خریدهای ارزی با توجه به تحولات ارزی سال های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ و فعالیت سوداگرانه برخی اشخاص که مبادرت به خرید ارز به هر طریق از بانک مرکزی کرده اند صادر شده است.
سرپرست سازمان امور مالیاتی، در این خصوص گفته است: کلیه اطلاعات مربوط به خرید ارز اشخاص حقوقی در پایگاه اطلاعاتی مالیاتی بارگذاری شده است و ادارات امور مالیاتی مربوطه مطابق مقررات اقدام می نمایند.
وی در خصوص نحوه رسیدگی مالیاتی به خرید ارز اشخاص حقیقی نیز گفت: کلیه اطلاعات مربوط به خرید ارز اشخاص حقیقی نیز براساس حجم خرید ارز جهت رسیدگی در کارگروه منتخب امور مالیاتی شهر و استان تهران و نیز ادارات کل امور مالیاتی مربوط در استان ها ارسال شده و اطلاعات جدید به دست آمده نیز ارسال خواهد شد.

بازار ارز

خرید و فروش به کف رسید

حالا اگر در سبزه میدان و استانبول بخواهید دلیل کاهش حجم خرید و فروش را بدانید، جدا از اشاره به موضوع جدی شدن دریافت مالیات به ترس از نوسان نیز اشاره می کنند و می گویند وقتی نرخ جایگزینی غیر قابل پیش بینی می شود ، حجم معاملات کاهش می یابد،خصوصا وقتی صفت غیرقانونی بر خرید و فروش ارز سوار می شود.

حالا اقتصاد ایران نیز با این پدیده روبروست ،با غیرقانونی بودن معاملات آزاد ارز و جدی بودن تصمیم دولت برای دریافت مالیات از دلالی در بازار ارز.

به نظر می رسد شمارش معکوس برای دریافت مالیات مناسبات بازار ارز را با تغییر روبرو کند، خصوصا که همتی، رییس کل بانک مرکزی نیز هم ذخایر ارزی و ذخایر اسکناس ارزی را مطلوب توصیف کرده است.

توافق برای بازگشت ارز

از پس آخرین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران با همتی نیز خبرهای خوشی به گوش رسیده است، توافق بر سر راه های بازگشت ارز صادرات غیر نفتی به کشور ، حالا در قامت درخواستی 6بندی از سوی بخش خصوصی خطاب به دولت خودنمایی می کنند.

در این نامه پیشنهاد شده است: مهلت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان به روش‌های موردقبول بانک مرکزی تا پایان شهریورماه ۹۸ تمدید شود و پس‌ازآن بانک مرکزی فهرست صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی نکرده‌اند را جهت اخذ مالیات به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال کند.به این ترتیب بازار ارز و سرمایه گذاران این بازار تحت تاثیر سه عامل مالیات، نوسان قیمت تحت تاثیر شایعات و البته احتمال باز شدن گره بازگشت ارز صادراتی تغییر رفتار داده و پیش بینی می شود این وضعیت ادامه یابد.

حالا با این توصیف فعالان بازار نیز تغییرات بازار ارز را در روزهای پیش رو محتمل می دانند .

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازار متشکل ارزی کشور تا پایان خرداد راه اندازی می شود

پورابراهیمی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی تا پایان خرداد راه اندازی می شود، گفت: هدف از راه اندازی این بازار ساماندهی نرخ ارز در اقتصاد کشور است.

«محمدرضا پورابراهیمی» در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان در مورد بازار متشکل ارزی گفت: با توجه به تغییر سیاستهای ارزی دولت در نیمه دوم سال 97 و تصمیماتی که در طول نیمه دوم و همچنین ابتدای سال 98 اخذ شده است مسیر حرکت تصمیمات وضعیت  ارز را نسبت به گذشته بهتر نشان می دهد.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: پیگیری های را که کمیسیون اقتصادی در مورد تسریع در راه اندازی بازار متشکل ارزی انجام داد خوشبختانه به شکلی با دولت به توافق رسیدیم و در نشست مشترک با بانک مرکزی توافق شد که تا پایان خرداد امسال بازار متشکل ارزی کشور راه اندازی شود.

 

وی از جمله اهداف تشکیل بازار متشکل ارزی را ساماندهی نرخ ارز در اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: برخلاف نظربرخی از افراد که تصور می کردند بازار متشکل ارزی آثار و پیامدهای منفی برای اقتصاد کشور داشته باشد این بازار می تواند به تعادل بهتر بازار ارز کمک کند. بر اساس گزارش بانک مرکزی حدود 50 تا 60 درصد از منابع ارزی کشور در سال 97 از محل صادرات غیر نفتی برگشت پیدا کرده است البته بقیه آن هم بر اساس برنامه زمان بندی توسط دولت و بانک مرکزی در حال پیگیری است.

 

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته نحوه تسویه این ارزباعث شده است که صادرکنندگان هیچ علاقه ای به روشی که در حال حاضر بانک مرکزی اعلام می کند نداشته باشند لذا به جز بحثی که برای تعهدات پتروشیمی ها در ارتباط با موضوع تعهدات ارزی مطرح شده است بقیه صادرکنندگان با شرایط کنونی به دلیل تعیین نرخ نامناسب برای تسویه ارزناشی از صادرات آنچه را که به عنوان تکالیفشان بوده است را عمل نکرده اند.

 

وی گفت: بخشنامه بانک مرکزی در ارتباط با این موضوع که مقدمات ورود به بازار متشکل است صادر شده است و این اقدام اولیه باعث شد که نرخ ارز در بازار غیر رسمی به شکلی تعدیل شود و امیدواریم مسیر حرکت بانک مرکزی استمرار داشته باشد که تا پایان خرداد شاهد راه اندازی بازار متشکل باشیم.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی تاکید کرد: با این روش حجم زیادی از منابع ارزی که تا امروز به هردلیلی برگشت پیدا نکرده است به اقتصاد کشور برمی گردد و شاهد افزایش حجم صادرات خواهیم بود. نکته مهمتر اینکه همزمان با افزایش حجم عرضه منابع، به دلیل بازگشت منابع ارزی حاصل از صادرات و صادرات جدید ،میزان تقاضای ارز در اقتصاد کشور نیز کاهش پیدا می کند.

 

وی اضافه کرد: در حال حاضر هر کسی که از سامانه نیما ارز تخصیصی برای واردات کالا دریافت می کند مابه تفاوت قابل توجهی عایدی دارد که این مابه تفاوت به جز رانت برای کشور حاصلی ندارد و این رانت باعث شده است که تقاضا برای ارز در اقتصاد کشور بیش از آن چیزی که نیازکشور است اتفاق بیفتد که این هم موجب تغییر منفی در تراز بازرگانی کشور و همچنین موجب تشدید تقاضا برای افزایش نرخ می شود لذا بازار متشکل هم میزان تقاضا را کاهش می دهد و هم حجم عرضه را افزایش می دهد.

 

پورابراهیمی تصریح کرد: کاهش میزان تقاضا برای ارز و افزایش حجم عرضه در اقتصاد قطعا در هفته های آینده موجب کاهش نرخ ارز در بازار غیر رسمی می شود و تعادل منطقی در بازار ایجاد می کند ضمن اینکه از رانت و فساد در اقتصاد کشور جلوگیری می کند.

 

وی با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از سیاست های ارزی اخیر بانک مرکزی حمایت می کند، گفت: بازار متشکل ربطی به نرخ ارز ترجیحی 4200 تومانی ندارد، نرخ ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی همان 4200 خواهد بود و بر اساس آن تخصیص ارز تعیین می شود و براساس توافقی که بین مجلس و دولت انجام شده است همانند سال گذشته حدود 14 میلیارد دلار منابع ارزی در این خصوص توسط دولت در نظر گرفته شده است./

پایان پیام/33

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

احتمال اختصاص سهمیه مضاعف به کنکوری‌های مناطق سیل زده

کلیدواژه: بازار ارز

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۸۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چه‌کسی ترمز دلار را کشید؟
 • ابلاغ دستورالعمل اخذ مالیات علی‌الحساب پزشکان
 • عوامل موثر بر تغییر فاز بازار مسکن
 • تأثیرات منفی روش واردات بدون انتقال ارز بر بازار/ مهم‌ترین راهکار مدیریت منابع ارزی چیست؟
 • نیویورک اسناد مالیاتی ترامپ را به کنگره می رساند
 • تغییر فاز مسکن از تابستان؟
 • ترامپ به دنبال تغییر رفتار ایران است!
 • هشدارهای مالیاتی و بانکی به خریداران ارز
 • جزئیات اخذ مالیات علی‌الحساب از پزشکان مشخص شد
 • دستورالعمل اخذ مالیات علی‌الحساب پزشکان ابلاغ شد
 • بسته حفظ توان تولید
 • نحوه اخذ مالیات علی‌الحساب 10 درصد از پزشکان تعیین شد
 • هشدارهای مالیاتی و بانکی به سرمایه گذاران در بازار ارز
 • هشدارهای مالیاتی و بانکی به خریدارارن ارز
 • کدام خودروها مشمول مالیات بر درآمد هستند؟
 • کاهش یک تا ۳ میلیونی قیمت خودرو‌ در هر روز/ آمار تجارت خارجی ایران با کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس/ CNG از دیشب گران شد/ راه اندازی بازار متشکل ارزی تا پایان خرداد/ کاهش ادامه دار قیمت مرغ و تخم‌مرغ
 • هنوز تفاهمی برای تعیین مالیات مقطوع با سازمان مالیاتی نداشتیم/ اگر اطلاعات دارند مالیات مطالبه کنند
 • سقوط نرخ دلار و ترکیدن حباب قیمتی آن
 • تفاهمی برای تعیین مالیات مقطوع با سازمان مالیاتی نداشتیم