به گزارش اکوفارس، افزایش نرخ ارز در سال گذشته موجب افزایش صادرات محصولات فولادی از سوی برخی تجار و غیر‌تولید‌کنندگان شد؛ آن‌ها با صادرات محصولات بی‌کیفیت و ارزان با استفاده از کارت‌های یکبار مصرف، بازار‌های صادراتی ایران را به هم ریختند. اکنون با اعمال مقررات سختگیرانه از سوی وزارت صمت، تولیدکنندگان واقعی با مشکل توقف صادرات برخی از مقاطع فولادی روبه‌رو هستند و می‌گویند دخالت دولت به بهانه تنظیم بازار، موجب از دست رفتن بازار‌های خارجی شده است.


ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده و همچنین مصرف‌کننده فولاد در خاورمیانه است. با در نظر گرفتن افق ۱۴۰۴ و هدف‌گذاری‌های صورت گرفته در بخش فولاد، عدد‌هایی که برای صادرات فولاد در نظر گرفته شده بسیار بزرگ و طبعاً مسیر رسیدن به این هدف هم بسیار سخت است.
در حال حاضر یکی از مشکلات تولیدکنندگان فولاد «مبادلات بین‌المللی و حمل‌ونقل» است. با توجه به شرایط سختی که به دلیل اعمال تحریم‌ها در کشور ایجادشده است، تولیدکنندگان فولاد در کشور نیازمند اتخاذ راه‌حل‌های بزرگ هستند، در غیر این صورت صنعت داخلی قطعاً با مشکلاتی مواجه خواهد شد؛ چراکه صرف‌نظر از اشباع بازار داخلی در حوزه فولاد، تناسبی بین تولید و مصرف در داخل کشور وجود ندارد (۲۵ میلیون تن تولید و مصرف ۱۵ تا ۱۶ میلیون تن). از این رو باید در سال‌جاری به صادرات کشور‌های همسایه توجه بیشتری شود.
تولید‌کنندگان فولاد می‌گویند که سطح اشتغال در این صنعت بسیار بالاست و دولت باید فعالان صنعتی را برای رشد و توسعه بیشتر حمایت کند و حال که مصرف داخلی فولاد به شدت در این سال‌ها کاهش یافته با رفع موانع صادراتی و عدم مداخله در بازار، فعالان صنعت فولاد را یاری کند.
در این خصوص، نایب رئیس انجمن فولاد ایران با اشاره به کاهش مصرف داخلی محصولات فولادی و تولید دوبرابری این کالا در کشور می‌گوید: با توجه به کاهش مصرف داخلی و ساخت‌و‌ساز‌ها، باید نیمی از تولید داخلی صادر شود که متأسفانه از سال گذشته در پی ورود غیر‌تولید‌کنندگان به بازار صادرات فولاد؛ برخی تحریم‌های داخلی صادرات این کالا را کاهش داده و مشکلاتی را برای تولید‌کنندگان فولاد به‌وجود آورده است.
بهادر احرامیان در گفت‌و‌گو با «جوان» می‌افزاید: در حال حاضر قیمت محصولات فولادی در ایران هم قیمت قراضه جهانی است؛ با این حال دولت به بهانه تنظیم بازار داخلی، جریان صادرات را محدود کرده است.
وی می‌گوید: تولیدکنندگان، سطح قیمتی ایده‌آل دولت را نمی‌دانند و قیمت‌ها روزانه تغییر می‌کند، از این رو هیچ برنامه‌ریزی درستی برای بازار داخل و خارج نمی‌توانیم داشته باشیم. احرامیان صادرات را لوله اکسیژن صنعت فولاد می‌داند و می‌افزاید: صدور بخشنامه‌های متعدد و تصمیمات خلق‌الساعه، تولید‌کنندگان را مقابل مشتریان خارجی بی‌اعتبار کرده است، زیرا مشتریان ما می‌گویند ریسک معامله با ایران بسیار بالاست و هر آن با توقف صادرات متضرر خواهیم شد، از این رو تخفیفات بیشتری از طرف‌های ایرانی می‌گیرند.
نایب رئیس انجمن فولاد تأکید می‌کند: ما شرایط ویژه کشور و لزوم برخی از سختگیری‌ها را درک می‌کنیم، اما این سطح مداخله و محدودیت صادرات توجیه ندارد و تداوم این وضعیت، تولید را در سال رونق تولید زمینگیر می‌کند.
نگرانی از آینده صنعت
احرامیان می‌گوید: چند سالی است که ساخت‌وساز راکد شده؛ پروژه‌های عمرانی کاهش یافته یا متوقف شده و قیمت محصولات فولادی در حد قراضه جهانی با کاهش قیمت مواجه شده است، اما دولت همچنان در بازار دخالت می‌کند و بیشترین فشار بر تولید‌کنندگان وارد می‌شود.
وی می‌افزاید: ارزانی محصولات فولادی موجب شده مصرف فولاد افزایش یابد و در برخی صنایع فولاد جایگزین پلاستیک شده است و بیم آن می‌رود که فولاد نیز مانند حامل‌های انرژی با افزایش مصرف بی‌رویه مواجه شود. در حال حاضر فولاد از پیاز هم ارزان‌تر شده است.
احرامیان تأکید می‌کند: با پیشرفت و توسعه این صنعت در سال‌های گذشته، قیمت تمام شده فولاد کاهش یافته و تنها راه توسعه بیشتر آن افزایش صادرات است؛ البته به شرطی که دولت بازار را رها کند.
این فعال صنعتی معتقد است که قبل و بعد از نوسانات ارزی در سال گذشته تغییرات قیمتی فولاد بسیار جزئی بوده و سرمایه‌گذاری‌های جدیدی در این حوزه صورت نگرفته است؛ دولت برای بهره‌مندی بیشتر از این صنعت پولساز باید صنعت فولاد را رها کند تا با افزایش صادرات و تحقق اهداف صادراتی در افق ۱۴۰۴، این صنعت روز‌به‌روز رشد بیشتری پیدا کند.
وی می‌گوید: اعضای انجمن همچنان در جلسات ستاد تنظیم بازار شرکت کرده و مشکلات صنایع فولادی را اعلام می‌کنند. اما مسئولان فقط می‌شنوند و هنوز اقدامی در جهت رفع این مشکلات انجام نداده‌اند.
خلیفه سلطان: غیر‌تولید‌کنندگان موجب محدود شدن صادرات و آسیب صنعت شدند   دبیر انجمن فولاد ایران اعمال محدودیت‌های صادراتی از سوی وزارت صمت را فعالیت برخی تجار و غیر‌تولید‌کنندگان می‌داند و معتقد است: آن‌ها با صادرات کالا‌های بی‌کیفیت و ارزان بازار صادراتی ایران را در کشور‌های همسایه به ویژه عراق و افغانستان به هم ریختند و مشتریان خارجی را به فولاد ایرانی بد‌بین کردند.
رسول خلیفه سلطان می‌افزاید: این صادرکنندگان به دلیل افزایش نرخ ارز، حاضر بودند محصولات فولادی را به هر قیمتی، حتی ارزان‌تر از قیمت واقعی بفروشند و هیچ تعهدی برای بازگشت ارز به داخل کشور نداشتند. برخی از این تجار با کارت‌های یکبار مصرف بی‌نام و نشان صادر کردند و بازار‌های تولید‌کنندگان واقعی را دچار نابسامانی کردند.
وی می‌گوید: از‌این‌رو دولت مصوبه‌ای تصویب کرد و با شروط جدید، صادرات محصولات فولادی را در نیمه دوم سال گذشته محدود کرد. براساس نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به رئیس کل گمرک، صادرات برخی محصولات فولادی با سه هدف «ضرورت تأمین نیاز‌های داخلی کشور»، «پیگیری ارز حاصل از صادرات» و «جلوگیری از ارزانفروشی محصولات صادراتی» فقط توسط تولیدکنندگان یا نماینده رسمی امکانپذیر بود. به این ترتیب صادرات سر و سامان یافت، اما تداوم این محدودیت‌ها در سال‌جاری، تولید‌کنندگان را متضرر کرده است.
خلیفه سلطان به رونق بازار داخل در سال‌جاری امیدوار است و می‌گوید: به دلیل آسیب خانه‌های مسکونی در مناطق سیل‌زده و افزایش اعتبارات دولتی، صنعت فولاد در سال‌جاری در بازار داخلی رونق می‌گیرد، اما دولت با تدابیر جدید باید به افزایش صادرات این صنعت کمک کند.
وی تأکید می‌کند: از آنجایی که طبق مقررات بانک مرکزی صادرات کالا کمتر از یک میلیون یورو شامل بازگشت ارز به سامانه نیما نمی‌شود، طبیعی است که بسیاری از تجار با استفاده از این فرصت حتی با کارت‌های یکبار مصرف محصولات فولا‌دی را صادر کنند و ارز حاصل از صادراتشان را به کشور بازنگردانند.   منبع: جوان آنلاین       

منبع: اکوفارس

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۸۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

نتایج انتخابات مجلس یازدهم| شکست سنگین اصلاح‌طلبان؛ انقلابیون اصولگرا مجلس را به دست گرفتند+اسامی

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت| واکنش مقامات ایران: مشکلی برای بازار ارز ایجاد نخواهد شد

تصاویر| خانه ۸.۵ میلیون دلاری جاستین بیبر

واکنش پزشکی‌ قانونی به اظهارات روحانی درباره کشته‌شدگان اعتراضات آبان: وظیفه‌ای برای اعلام آمار نداریم

جزئیات گزارش‌های دریافتی از تخلفات انتخاباتی به تفکیک استان‌ها | تعداد موارد خرید و فروش رای

خبر بعدی:

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت: قلیان عاملی برای انتقال ویروس کرونا/ یک متخصص بیماری‌های ریوی: از بین رفتن تعادل و تمرکز بدن بعد از یک‌سال کشیدن قلیان

دکتر کیانوش جهانپور گفت: اگر مواد دخانی همچون قلیان به صورت مشترک مورد استفاده قرار گیرد، ریسک شیوع بیشتر خواهد شد. در نتیجه باید به مصرف کنندگان قلیان و مصرف کنندگان سایر مواد مخدر که از وسایل مشترک ممنوعه استفاده می‌کنند در خصوص خطر افزایش انتقال بیماری‌های ویروسی هشدار داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ با یک گشت و گذار ساده در شهر تهران با قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌هایی روبرو خواهیم بود که قلیان مولفه اول حضور جوانان در آنجاست. باور این جوانان که اغلب تحصیل‌کرده نیز هستند این است که قلیان میوه‌ای می‌کشند و خاصیت دارد! غافل از آنکه آنچه به این تنباکوی میوه‌ای اضافه شده بدتر از کراک و شیشه و هروئین بوده و اعتیاد آور است.

این روزها نیز مبحث ویروس کرونا و انتقال آن از راه‌های مختلف در صدر اخبار سلامت قرار دارد. یکی از راه‌های انتقال را می‌توان استفاده مشترک از مواد دخانی دانست. دکتر کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این خصوص می‌گوید: استفاده از مواد دخانی مانند قلیان علاوه بر مضراتی که در حوزه سلامت فرد دارد، در روند انتقال بیماری‌ها خصوصا بیماری ویروسی که در کشور شیوع پیدا کرده، می‌تواند نقش داشته باشد.

این مقام مسئول افزود: اگر  مواد دخانی همچون قلیان به صورت مشترک مورد استفاده قرار گیرد، ریسک شیوع بیشتر خواهد شد. درنتیجه باید به مصرف کنندگان قلیان و مصرف کنندگان سایر مواد مخدر که از وسایل مشترک ممنوعه استفاده می‌کنند در خصوص خطر افزایش انتقال بیماری‌های ویروسی هشدار داد.

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، با اشاره به این موضوع که استفاده از برخی وسایل مشترک جزو موارد حفاظتی است و همه افراد باید پیشگیری‌های لازم را داشته باشند، عنوان کرد: اضافه بر این موضوع که ریسک شیوع عفونت‌های حاد تنفسی از جمله کرونا ویروس و آنفلوانزا از طریق مواد دخانی بالا می‌رود، افرادی که مصرف کننده دخانیات مانند قلیان هستند، مستعد ابتلا به عفونت‌های شدیدتری بگیرند. مصرف کنندگان دخانیات عواقب و پیامدهای خطرناک‌تری در ابتلا به عفونت‌های حاد مجاری تنفسی مانند کرونا ویروس نسبت به سایر افراد جامعه خواهند داشت.

در ادامه یک متخصص بیماری‌های ریوی درخصوص مضرات قلیان و عوارض استعمال تنباکوی قلیان گفت: بسیاری از افرادی که درگذشته از قلیان‌های میوه‌ای استفاده می‌کردند و دچار افت فشار و سردردهای چند روزه می‌شدند، محققان و پژوهشگران امروز بر این باورند کشیدن قلیان میوه‌ای در یک سال به صورت مستمر موجب سردرد، عدم تمرکز و به هم خوردن تعادل بدن می‌شود.

سید علیرضا علوی، متخصص ریه، ادامه داد: این افراد می‌گویند از زمانی که این حالت‌ها به هنگام استفاده از قلیان میوه‌ای به ما دست می‌دهد قلیان را کنار گذاشته و باورمان شده این تنباکو آغشته به مواد خطرناک دیگری شده که اگر کراک و شیشه نباشد بدون شک هروئین و یا دیگر مواد مخدر است.

این متخصص در رابطه با این موضوع که اسانس‌ها و عطرهای مورد استفاده در تنباکوها، حاصل هزاران نوع مواد سمی و کشنده است که هم مصرف کنندگان و هم افراد در معرض دود آن را به عوارض ناشی از آن گرفتار می‌کند، اظهار کرد: کشیدن قلیان، با تنباکوهای میوه‌ای که امروزه از آن استفاده می‌شود، از بدترین نوع توتون تهیه می‌شود و فرد را در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و حملات تنفسی قرار می‌دهد و مصرف‌کنندگان قلیان بیش از سایر افراد، مستعد مصرف مواد مخدر هستند.

علوی ادامه داد: تحقیقات علمی نشان می‌دهد برخلاف باورهای افراد قدیمی که قلیان را بدون ضرر می‌دانند دود ناشی از قلیان دارای مواد سمی است که عامل اصلی بیماری سرطان ریه و بیماری قلبی و عروقی شناخته شده است. قلیان می‌تواند زمینه‌ساز مصرف دیگر مواد دخانی باشد، علاوه بر آن استفاده از قلیان‌هایی که با ترکیبی از اسانس میوه‌ای هستند معمولا فرد را در طولانی مدت در معرض دود بیشتری نسبت به سیگار قرار می‌دهند.

علوی در ادامه با بیان اینکه کشیدن قلیان یکی از عواملی است که به انتقال بیماری‌های عفونی نظیر سل و هپاتیت منجر می‌شود، تصریح کرد: علت این موضوع استفاده مشترک از قلیان در بین افراد است. با مصرف قلیان بیش از 600 ماده سمی و مهلک وارد ریه فرد مصرف کننده و اطرافیان خواهد شد. در صنعت تنباکو، مرغوب‌ترین آن در اختیار کارخانه‌های سیگارسازی قرار می‌گیرد و تفاله‌های تنباکو برای قلیان استفاده می‌شود.

او افزود: مقدار تنباکوی مصرفی در یک وعده قلیان معادل مصرف 20 تا 50 نخ سیگار است و به همین دلیل با افزایش سطح نیکوتین خون مصرف کننده به ظاهر تفننی برای رفع نیاز خود به روش سهل‌تری که همان مصرف سیگار است، روی می‌آورد. بنابراین اعتیاد در قلیان‌کشی با روی آوردن به استعمال سیگار و اعتیاد به مصرف سیگار نمایان می‌شود.

این متخصص بیماری‌های ریوی با اشاره به این موضوع که تنباکوهای تحت عناوین میوه‌ای، عطری و اسانس‌دار نه تنها بی‌ضرر نیستند بلکه عوارض به مراتب بیشتری نسبت به تنباکوی ساده دارند، اظهار داشت: مواد آروماتیک (ترکیبات حلقه‌ای) موجود در تنباکو بر اثر حرارت زیاد خاصیت سرطان‌زایی و سمی فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کنند، به‌علاوه مزه و طعم مناسب و سهولت مصرف این‌گونه تنباکوها نسبت به تنباکوهای معمولی باعث افزایش گرایش بیشتر نوجوانان و جوانان به مصرف و ایجاد وابستگی به آنها خواهد شد.

علوی در رابطه با اینکه مصرف قلیان در اماکن سربسته مثل سفره‌خانه‌های سنتی یا قهوه‌خانه‌ها عوارض آن را دو چندان می‌کند و سلامت اطرافیان به ویژه کودکان و نوجوانان را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد، یادآور شد: اسانس‌های مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای معطر یا میوه‌ای حاوی هزاران ماده سمی و کشنده است و از آنجا که تنباکو حاوی فلزات سنگینی چون آرسنیک، کروم، سرب و کبالت است در اثر حرارت دیدن آن در مجاورت ذغال، مقادیر زیادی از این فلزات سنگین آزاد می‌شود که سبب بروز بیماری‌های مزمن و خطرناک می‌شوند.

او افزود: مصرف این تنباکوها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌شوند که علائم آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط را برای فرد مصرف کننده به همراه دارد. تنباکو میوه‌ای به دلیل داشتن رطوبت موجب رشد انواع قارچ‌ها و میکروب‌های کشنده در آن می‌شود و افزودن الکل یا داروهای روانگردان به تنباکوی قلیان‌های میوه‌ای از دیگر خطرات استعمال این قلیان‌ها به شمار می‌رود.

علوی در پاسخ به این سوال مصرف طولانی مواد مخدر در طولانی مدت چه عوارضی را در پی دارد، اظهار داشت: در طولانی مدت مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند همچون مصرف کنندگان آن مبتلا به انواع سرطان‌ها، بیماری قلبی و عروقی و تنفسی خواهند شد. دود حاصل از مصرف قلیان ترکیبی از مواد دخانی و سوختی است که خطر جدی برای اطرافیان خصوصاً کودکان محسوب می‌شود و یک ساعت درمعرض دود قلیان ماندن معادل مصرف 6 تا 8 نخ سیگار است.

این متخصص در پایان یادآور شد: استعمال دخانیات تنها به معنی مصرف سیگار نیست و توتون و تنباکو، پیپ و قلیان نیز دخانیات محسوب می‌شوند که دود ناشی از مواد دخانی بیش از 4000 ماده سمی و 70 ماده سرطان زا دارد.

دیگر خبرها

 • برای کنترل بازار فولاد، افزایش عرضه و مدیریت تقاضا در اولویت قرار دارد
 • ضربه ای که ممنوعیت صادرات شیرخشک به صنعت شیر ایران وارد کرد
 • تعطیلی مرز مهران؛ چه خبر است؟
 • بسته شدن مزرهای ترانزیتی ضربه سنگینی به صادرات فولاد خواهد زد/ تعیین تکلیف باز شدن مجدد مرزها تا سه روز آینده
 • تعطیلی مرز مهران؛ کرونا یا تقلب تجار؟
 • ارزش صادرات غیر نفتی از آذربایجان غربی ۶۶درصد افزایش یافت
 • سبقت شایعات از ویروس کرونا/ پیش از اپیدمی کرونا با اپیدمی هراس و اضطراب در جامعه مواجه هستیم
 • اجبار دلالان به فولادسازان برای فروش ارزان
 • مرز مهران بسته شد/ معطلی 1000 کامیون صادراتی در مرز
 • بسته شدن مرز مهران و معطلی هزار کامیون صادراتی
 • مرز مهران به دلیل ابتلای ایرانی‌ها به کرونا بسته شد | معطلی هزار کامیون صادراتی در مرز
 • مرز سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بسته شد/ تکلیف کامیون های صادراتی در مرز چیست؟
 • معطلی هزار کامیون صادراتی در مرز مهران
 • تشکیل خانه‌های فرش در کشورهای هدف صادراتی ضروری است
 • مرز مهران هم بسته شد / معطلی هزار کامیون صادراتی در مرز
 • انتقاد وزیر صمت از واردات شبه رسمی کالا از برخی منافذ
 • ضرورت رفع مشکلات صادرات فرش دستباف
 • انتقاد رحمانی از واردات شبه رسمی کالا
 • مرز مهران بسته شد/ معطلی هزار کامیون صادراتی در مرز
?>