رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و بکتاش آبتین، سه عضو کانون نویسندگان ایران، مجموعا به ۱۸ سال زندان محکوم شدند.

کانون نویسندگان ایران امروز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت به حکم مجموعا ۱۸ سال زندان برای سه تن از اعضای خود اعتراض کرد. رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و بکتاش آبتین، سه نویسنده‌ای هستند که هر یک به شش سال حبس محکوم شده‌اند. حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران علیه این سه نویسنده دیروز چهارشنبه به وکلای آنان، ناصر زرافشان و راضیه زیدی، ابلاغ شده است. کانون نویسندگان ایران در بیانیه امروز خود از جمله "پرونده‌سازی و صدور حکم‌های سرکوبگرانه" ‌علیه رضا خندان، بکتاش آبتین و کیوان باژن را محکوم کرده و خواستار "لغو بی قید و شرط این حکم‌ها و مختومه کردن پرونده" شده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «این فقط محاکمه‌ و محکومیت سه نویسنده نیست. تنها محاکمه‌کانون نویسندگان ایران هم نیست. محکومیت همه‌نویسندگان و کسانی است که می‌خواهند از حق آزادی بیان برخوردار باشند.» کانون نویسندگان ایران همچنین در بیانیه خود "از همه نویسندگان و انسان‌های مدافع آزادی بیان می‌خواهد تا از هر راه ممکن به دفاع از این سه نویسنده بپردازند." رضا خندان، یکی از این سه نفر، ضمن تأیید خبر صدور حکم شش سال حبس برای خود و دو نویسنده دیگر، در گفت‌وگو با دویچه‌وله فارسی، احکام صادرشده از سوی قاضی محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران را "حتی ناقض خود قوانین جمهوری اسلامی" دانست.

خندان با اشاره به صدور چنین احکامی به دلیل "بیزاری و وحشت" مقام‌های حکومتی از تشکل‌های مستقل، هدف از صدور این احکام را "ایجاد رعب و وحشت و ترساندن دیگران" و "مقابله با اعتراضات و تشکل‌ها" در ایران عنوان کرد. رضا خندان (مهابادی) هدف از صدور احکام سنگین برای نویسندگان را "ایجاد رعب و وحشت و ترساندن دیگران" و "مقابله با اعتراضات و تشکل‌ها" در ایران می‌داند این نویسنده همچنین گفت که مصداق‌های مطرح‌شده از سوی دادگاه در مورد اتهام "تبلیغ علیه نظام" انتشار بیانیه‌های مختلف کانون نویسندگان ایران در طول حیات این تشکل و نیز انتشار بسیار محدود کتابی زیر عنوان "۵۰ سال کانون نویسندگان ایران" بوده که تنها ۳۰ دوره از آن برای استفاده داخلی در کانون منتشر شده است.

به گفته رضا خندان، مصداق مطرح‌شده در خصوص "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور" نیز چیزی بیش از شرکت در مراسمی مانند مراسم سالگرد درگذشت احمد شاملو یا سالگرد قتل محمد مختاری و محمد جعفر پوینده، دو تن از جانباختگان قتل‌های سیاسی، نبوده است. رضا خندان، کیوان باژن و بکتاش آبتین هر یک به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به یک سال و به اتهام "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور" به پنج سال زندان محکوم شده‌اند. البته این حکم دادگاه بدوی است و متهمان می‌توانند تقاضای تجدیدنظر کنند. به گفته خندان، او و دو نویسنده دیگر "قطعا" به احکام صادره علیه خود اعتراض خواهند کرد.

خندان و باژن مردادماه سال گذشته (۱۳۹۷) در شعبه هفت دادسرای اوین حاضر و اتهام "تبلیغ علیه نظام" به آنها تفهیم شد. این دو نویسنده در آن زمان در ارتباط با پرونده‌ای که وزارت اطلاعات در سال ۹۴ برای آنها گشوده بود، به همراه بکتاش آبتین احضار شده بودند. سپس اما در آبان‌ماه سال گذشته اتهام "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور" نیز به اتهام پیشین افزوده شد. بازپرس پرونده این سه نویسنده روز ۱۲ آبان‌ماه گذشته در شعبه هفت دادسرای اوین قرار کفالت خندان، باژن و آبتین را از ۵۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش داد و این سه نفر با تأمین کفالت تا برگزاری دادگاه آزاد شدند.

دوم بهمن‌ماه گذشته اما قاضی مقیسه، ضمن مخالفت با درخواست آنان برای حضور وکیل مورد نظرشان در دادگاه، قرار تأمین را از ۱۰۰ میلیون تومان، به وثیقه‌ یک میلیارد تومانی برای هر یک از آنان تبدیل کرد. بدین ترتیب این سه عضو کانون نویسندگان ایران به دلیل عدم توانایی در تأمین وثیقه، بازداشت و به اوین منتقل شدند. در نهایت اما رضا خندان، بکتاش آبتین و کیوان باژن به ترتیب در روزهای ششم، هشتم و دهم بهمن‌ماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شدند. انجمن جهانی قلم روز ۱۳ اردیبهشت ماه گذشته با انتشار بیانیه‌ای از محاکمه این سه عضو کانون نویسندگان ایران ابراز نگرانی کرده بود. به گفته این نهاد بین‌المللی، محاکمه این نویسندگان با "انگیزه‌های سیاسی" صورت گرفته و "نقض آشکار حق آزادی بیان آنها" محسوب می‌شود.

بهار نیوز

منبع: بیتوته

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هاشمی جواهری: ورزشگاه امام رضا(ع) در ایران بهترین است/ منتظر اعلام نظر شورای تامین و سازمان لیگ برای برگزاری فینال جام حذفی هستیم

علی اکبر هاشمی جواهری، مدیر ورزشگاه امام رضا(ع) در گفتگو با  خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اینکه آیا در جلسه امروز(چهارشنبه) مدیران هیئت فوتبال خراسان رضوی، ورزشگاه امام رضا (ع) با سعید فتاحی، مدیر مسابقات سازمان لیگ بحثی هم درباره برگزاری فینال جام حذفی در این ورزشگاه مطرح شده است، بیان کرد: متولی فوتبال استان خراسان رضوی، هیئت فوتبال استان است و مسئولان هیئت بهتر می توانند درباره این موضوع صحبت کنند اما به عنوان فردی که امور ورزشگاه امام رضا(ع) را در اختیار دارد می گویم در جلسه صبح امروز سعید فتاحی گفت از نظر سازمان لیگ این ورزشگاه یکی از گزینه های میزبانی فینال جام حذفی است. به همین دلیل ما در کنار هیئت فوتبال  بدون هیچگونه مشکلی می توانیم بازی را برگزار کنیم.

او ادامه داد: البته شورای تامین استان تا حدی نسبت به بحث امنیتی بازی حرف دارد. خوش نیت، فرماندار مشهد طبق صحبتی که با سردار تقوی، ریاست نیروی انتظامی خراسان رضوی داشته اعلام کرده تا حدی نگران تامین امنیت بازی هستند که این موضوع هم مشکل خاصی نیست و اگر دیدار فینال جام حذفی در ورزشگاه امام رضا(ع) برگزار شود، نیروهای امنیتی می توانند بدون اینکه مشکلی پیش بیاید امنیت شهر و ورزشگاه را تامین کنند. در کل احتمال اینکه فینال جام حذفی در مشهد برگزار شود خیلی زیاد است.

هاشمی جواهری در پایان تصریح کرد: به نظر من در حال حاضر ورزشگاه امام رضا(ع) از لحاظ نور، اسکوربرد، چمن و امکانات جانبی، بهترین ورزشگاه ایران است و در تمام موارد از هر ورزشگاه دیگری آماده تر است. به هر حال منتظریم تا سازمان لیگ و شورای تامین نظر خود را درباره برگزاری فینال جام حذفی در ورزشگاه امام رضا(ع) اعلام کنند.

بیشتر بخوانید

برگزاری فینال جام حذفی در مشهد قطعی نیست

انتهای پیام/

اظهارات هاشمی جواهری درباره برگزاری فینال جام حذفی در ورزشگاه امام رضا (ع)

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

احتمال اختصاص سهمیه مضاعف به کنکوری‌های مناطق سیل زده

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۸۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نویسنده سرشناس ادبیات کودک و نوجوان درگذشت
 • «جودیت کر» نویسنده سرشناس ادبیات کودک و نوجوان درگذشت
 • نویسنده زن عمانی برنده جایزه بوکر 2019 شد
 • ۴۱کشور برای امام رضا(ع) نامه نوشتند
 • نویسندگان بریتانیایی درمانده شده‌اند/ علیه برگزیت رای بدهید
 • حبس معاون ارشد رهبر اپوزیسیون روسیه به اتهام برپایی تظاهرات
 • نویسنده «بازی تاج و تخت»، «ارباب حلقه‌ها» را می‌نویسد
 • مجازات سنگین مجلسی ها برای اسیدپاش ها / برخورد با تاکسی های فاقد بر چسب نرخ کرایه/ دوچرخه سواری زنان رسما آزاد شد / صدورحکم 17 سال حبس برای همسر مهناز افشار
 • استقبال نویسنده کتاب «دختر شینا» از فرهنگ نذر کتاب/نمایشگاه عفاف و حجاب همچنان با افزایش بازدید کننده روبرو است
 • نویسنده «بازی تاج و تخت» برای «ارباب حلقه‌ها» می نویسد
 • آغاز فصل سوم کاوش در تپه قلعه خندان گرگان
 • «ارباب حلقه‌ها» نویسنده «بازی تاج و تخت» را به خدمت گرفت
 • ادبیات جنگ توسط مخاطبانش مدیریت می‌شود/تب خاطره‌نگاری بالاست
 • نظافت پارک جایگزین مجازات حبس
 • معرفی نویسنده کرد عراقی به بازار نشر ایران با یک مجموعه‌داستان
 • قاضی آبدانان نظافت پارک را جایگزین مجازات حبس کرد
 • جایزه بوکر بین‌الملل به نویسنده عرب ‌رسید
 • غم نان و غم زبان
 • تفسیر دو جلدی «امام رضا (ع)» در نمایشگاه قرآن رونمایی شد/شروط حفظ قرآن برای نوآموزان در این دوره