به گزارش خبرنگار  گروه استان‌های  باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان،  مدیرکل میراث فرهنگی لرستان گفت: شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه، بازدید از همه اماکن تاریخی و موزه‌های استان برای عموم مردم رایگان خواهد بود.

سید امین قاسمی از برگزاری برنامه‌های مختلف هفته میراث فرهنگی در استان خبر داد و گفت: با توجه به یافته‌های ارزشمندی که در فصل سوم کاوش غار کلدر خرم آباد به دست آمده است؛ در نخستین روز هفته میراث فرهنگی با حضور پروفسور وندر ماد دیرین شناس معروف هلندی و نماینده شورای ملی پژوهشی کشور اسپانیا، دکتر بهروز بازگیر سرپرست تیم کاوش و جمعی از باستان شناسان استان، گزارشی از روند کاوش و یافته‌های آن در سالن همایش اداره کل میراث فرهنگی استان ارائه خواهد شد.

وی اجرای برنامه شب داستان در خانه آخوند ابو خرم آباد، اجرای مراسم بزرگداشت میراث فرهنگی با رونمایی از آداب و رسوم سنتی استان که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، افتتاح خانه تشکل‌های حوزه میراث فرهنگی و پاکسازی برخی از اماکن تاریخی فرهنگی استان را از جمله برنامه‌های پیش بینی شده در هفته میراث فرهنگی عنوان کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه ۲۸ اردیبهشت تا سوم خردادماه هفته میراث فرهنگی است، اظهار داشت: همزمان با روز جهانی موزه‌ها و هفته میراث فرهنگی، شنبه ۲۸ اردیبهشت بازدید از همه اماکن تاریخی و موزه‌های استان برای عموم مردم رایگان خواهد بود.

انتهای پیام/ب

رایگان بودن بازدید از اماکن تاریخی و موزه‌ها در ۲۸ اردیبهشت‌ماه

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چه تعداد چک در اردیبهشت ماه برگشت خورد؟

به گزارش خبرآنلاین،  براساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی، بالغ بر دو میلیون و ۷۰۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٩٩١ هزار میلیارد ریال در اردیبهشت‌ ماه سال جاری، در کل کشور مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ٣٤ درصد و ۸۳.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش در استان تهران حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٥١٨ هزار میلیارد ریال مبادله شد.

در اردیبهشت ماه ٩٨، معادل ۵۲.۱ درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده که به ترتیب با ۳۴.۶ درصد، ۹.۸ درصد و ۷.۷ درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند. همچنین ٦٤ درصد از ارزش چک‌های فوق در سه استان تهران (۵۲.۳ درصد)، خراسان رضوی (٦ درصد) و اصفهان (۵.۷ درصد) مبادله شده که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

چک‌های وصولی

بالغ بر ٦ میلیون و ۵۰۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٨٩٩ هزار میلیارد ریال در اردیبهشت ماه سال جاری، در کل کشور وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ٣٥ درصد و ٨٦ درصد افزایش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش، در کل کشور ۹۰.۹ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۹۰.۷ درصـد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شد. در این ماه، در استان تهران حدود ٢ میلیون و ۳۰۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٤٧٣ هزار میلیارد ریال وصول شد. در ماه مورد گزارش در استان تهران از نظر تعداد ۹۱.۴ درصد و از نظر ارزش ۹۱.۲ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شده است.

در ماه مذکور در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان، به ترتیب به استان‌های گیلان (۹۲.۶ درصد)، البرز (۹۲.۵ درصد) و خوزستان (۹۲.۲ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (٨٤ درصد)، چهارمحال و بختیاری (۸۶.۶ درصد) و کردستان (۸۷.۳ درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

در ماه مورد گزارش، در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت ارزش چک‌های وصولی به کل ارزش چک‌های مبادله‌ای در استان به ترتیب به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (۹۵.۱ درصد)، ایلام (۹۴.۷ درصد) و خوزستان (۹۳.۶ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های کرمان (۸۵.۹ درصد)، سمنان (۸۶.۴ درصد) و خراسان شمالی (۸۷.۴ درصد) کمترین نسبت ارزش چک‌های وصولی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

چک‌های برگشتی

بالغ بر ٦٥٦ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٩٢ هزار میلیارد ریال در اردیبهشت‌ ماه ١٣٩٨، در کل کشور برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۲۴.۹ درصد و ۵۸.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش، در استان تهران بالغ بر ٢١٤ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٤٥ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد. در ماه مورد گزارش، در کل کشور ۹.۱ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۹.۳ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

در ماه مورد گزارش، در استان تهران ۸.۶ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ٨.۸ درصـد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است. در ماه مذکور در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی بـه کل ارزش چکهای مبادله شده در استان به ترتیب به استان‌های کرمان (۱۴.۱ درصد)، سمنان (۱۳.۶ درصد) و خراسان شمالی (۱۲.۶ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (۴.۹ درصد)، ایلام (۵.۳ درصد) و خوزستان (۶.۴ درصد) کمترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

چک‌های برگشتی به تفکیک علل

حدود ٦٢٨ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٨٧ هزار میلیارد ریال در اردیبهشت ماه ١٣٩٨، در کل کشور به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع درکل کشور از نظر تعداد ۹۵.۶ درصد و از نظر ارزش ۹۴ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

در ماه مورد گزارش، در استان تهران حدود ٢٠١ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٤٢ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در استان تهران از نظر تعداد ۹۳.۸ درصد و از نظر ارزش ۹۲.۸ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1273886

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: میراث فرهنگی هفته میراث فرهنگی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۸۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازدید از اماکن تاریخی استان فارس بیش از ۶۰ درصد افزایش یافت
 • چه کنیم ایران مقصد یک بار مصرف گردشگران نباشد؟
 • همه موزه‌ها شنبه هشتم تیرماه تعطیل هستند
 • دستگیری سارق اماکن خصوصی ملکشاهی
 • افزایش ۶۰ درصدی بازدید گردشگران از مراکز تاریخی ـ فرهنگی فارس
 • بازدید از اماکن تاریخی فارس افزایش یافت
 • افزایش بیش از ۶۰ درصدی بازدید‌های گردشگران از اماکن تاریخی فارس
 • هشت تیر به موزه نروید
 • افزایش ساعت کاری موزه‌ها و بنا‌های تاریخی قزوین در تعطیلات پایان هفته
 • سارق اماكن خصوصي در مخفيگاهش دستگير شد
 • اماکن تاریخی فارس روز شهادت امام جعفر صادق (ع) تعطیل است
 • آموزش رایگان اسکواش به نونهالان
 • کاخ ناصری؛ میراث فراموش شده
 • اماکن تاریخی - فرهنگی فارس هشتم تیرماه تعطیل است
 • تعطیلی اماکن تاریخی فارس در روز شهادت حضرت امام جعفرصادق (ع)
 • سیر تحول سوخت و سوخت‌رسانی در اولین موزه نفت تهران / موزه با بوی بنزین!
 • اینجا نبض مرمت آثار تاریخی کُند می زند
 • سرنوشت بافت تاریخی شیراز مسکوت ماند/ درها برای بررسی‌ بافت تاریخی مشهد باز است/ توسعه لجام گسیخته در شمال میراث‌فرهنگی را نابود می‌کند
 • یاسوج| ۸ موزه منطقه‌ای در سراسر کشور درحال ساخت است