به گزارش فارس، «ولادیمیر دِدوشکین» سفیر روسیه در یمن روز پنج‌شنبه تایید کرد که دو تبعه روس بر اثر حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به شهر «صنعا» پایتخت یمن زخمی شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، ددوشکین گفته است: «روز ۱۶ می (۲۶ اردیبهشت) شبکه تلویزیونی یمنی "المسیره" گزارش داد که دو شهروند روس در نتیجه یک حمله بزرگ هوایی به بخش مرکزی صنعا، زخمی شده‌اند. دفتر سفیر روسیه در یمن، که موقتا در ریاض واقع شده، این گزارش‌ها را بررسی کرده است.»

وی افزود: «ما دریافته‌ایم که یک شهروند روس و دخترش، جراحت سطحی برداشته‌اند، که عمدتا بریدگی ناشی از خرده‌های شیشه است. در نتیجه این حمله موشکی، خانه آن‌ها به طور کامل تخریب شده است.»

به گفته این دیپلمات روس، دو تبعه زخمی روسیه به بیمارستان منتقل شده‌اند و در حال حاضر خطری جان آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

 

شبکه المسیره صبح امروز گزارش داد که جنگنده‌های ائتلاف سعودی در شش حمله، چندین نقطه در شهرستان‌های استان صنعا را هدف قرار داده‌اند. بر اثر این حملات دستکم شش نفر از جمله چهار کودک کشته و ۵۲ نفر نیز زخمی شده‌اند.

عربستان سعودی از بهار سال ۲۰۱۴، به بهانه حمایت از «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن، به طور مستمر در حال بمباران مناطق مختلف یمن است، با این وجود کشورهای غربی همچنان به حمایت از این کشور و فروش سلاح به ریاض ادامه می‌دهند. آمار دقیقی از میزان کشته‌های مستقیم و غیرمستقیم این حملات وجود ندارد، اما روزنامه «واشنگتن‌پست» ۶ ماه پیش با استناد به آمارهای مربوط به مراکز درمانی تعداد حداقلی کشته‌ها را بیش از ۵۰۰۰۰ نفر تخمین زد.

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تداوم نقض آتش‌بس «الحدیده» یمن/ بهانه‌جویی به سبک سعودی

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: علیرغم اینکه حدود ۷ ماه از امضای توافق «استکهلم» میان طرف‌های یمنی سپری می‌شود اما دولت مستعفی و اربابان آن در عربستان سعودی حاضر به پایبندی به مفاد توافقنامه امضا شده نیستند. ازهمین روی، الحدیده همچنان تحت حملات شدید سعودی‌ها قرار دارد.

می‌توان گفت که متجاوزان سعودی در طول قریب به ۷ ماه گذشته کوچک‌ترین پایبندی را به توافق استکهلم نداشته اند. از اواخر بهمن ماه سال گذشته که توافق استکهلم به امضا رسید تاکنون، الحدیده هدف حملات هوایی، توپخانه ای و خمپاره‌ای گسترده توسط متجاوزان سعودی و مزدوران آنها قرار گرفته است. این بدان معناست که مهمترین بخش توافق استکهلم یعنی برقراری آتش بس در الحدیده، توسط سعودی‌ها به چالش کشیده شده است؛ مسأله ای که یمنی‌ها آن را غیر قابل قبول می‌دانند و نمی‌توانند آن را بپذیرند.

اتفاقات الحدیده و عدم التزام سعودی به توافق آتش بس در این شهر موجب موضعگیری دبیرکل سازمان ملل متحد نیز شده است. درهمین ارتباط، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت نسبت به طولانی شدن جنگ عربستان علیه به شدت ابراز نگرانی کرد. گوترش در نامه خود نگرانی بیشتر در جنگ علیه یمن را به دلیل بالاگرفتن تنش‌ها میان طرف‌های درگیر در این جنگ و بی اعتمادی در ارتباط با اجرای تعهدات توافق صلح استکهلم عنوان کرده است.

به گفته گوترش شرایط در الحدیده همچنان شکننده است و اجرای توافق الحدیده از طریق مذاکره ضرورت دارد. دبیر کل سازمان ملل متحد در این نامه همچنین از قصد شورای امنیت برای تمدید حضور هیأت نظارت بر آتش بسالحدیده خبر داد. این درحالی است که سازمان ملل متحد پیشتر نیز مواضعی را در خصوص آتش بس الحدیده و نقض آن عنوان کرده اما به هیچ وجه اقدام عملی جهت وادار کردن سعودی به پایبندی به تعهداتش صورت نداده است؛ مسأله ای که تاکنون با اعتراض شدید یمنی‌ها مواجه شده است.

از آغاز جنگ ظالمانه علیه مردم بی دفاع و بی گناه یمن در فروردین ماه سال ۹۴ تاکنون، سازمان ملل متحد به هیچیک از مسئولیت‌های سازمانی، حقوقی و انسانی خود در قبال یمنی‌ها عمل نکرده است و به نوعی تنها در نقش تماشاچی جنایت‌های رژیم سعودی و متحدانش علیه غیرنظامیان یمنی ظاهر شده است. این سازمانِ تحت تأثیر نفوذ سیاسی و مالی متحدان فرامنطقه ایِ ریاض در طول این مدت از هیچیک از ابزارها و ظرفیت‌هایش جهت متوقف ساختن ماشین کشتار سعودی بهره برداری نکرده است.

در هر صورت، روند تحولات یمن به ویژه در الحدیده، یمنی‌ها را به این جمع بندی رسانده است که عربستان سعودی راهکار نظامی را در یمن در اولویت قرار داده و هیچ تمرکزی روی راهکار سیاسی به منظور پایان جنگ، ندارد. در همین ارتباط، «سمیح المعایطه» رئیس کمیته انقلابی یمن خطاب به ولی عهد عربستان گفت: «ریاض گزینه نظامی را انتخاب کرده است». المعایطه تصریح کرد: «عربستان با راه کارهای سیاسی مخالفت کرده است».

وی در ادامه افزود: «دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تلاش می‌کند به یک توافق با ایران دست پیدا کرده تا آن را در یک شرایط انتخاباتی مناسب ارائه دهد». المعایطه تصریح کرد: «هدف قرار دادن ۲ نفت کش در دریای عمان پیام‌های سیاسی از سوی طرفی که آن را انجام داد دارد». این اظهارات مقام یمنی نشان از آن دارد که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به خوبی به طرح و نقشه‌های سعودی مبنی بر انجام اقدام نظامی به منظور به شکست کشاندن توافق استکهلم، پی برده اند. درست به همین دلیل است که اکنون یمنی‌ها برای افزایش قدرت بازدارندگی خود تلاش می‌کنند.

عدم تمایل سعودی برای پایان جنگ یمن آنجا بیشتر آشکار می‌شود که عزمی برای پایان حملات وحشیانه به الحدیده در مقامات ریاض به چشم نمی‌خورد. پس از آنکه در حدود ۷ ماه پیش طرف‌های یمنی در پایان مذاکرات خود از برقراری آتش بس در الحدیده خبر دادند، جنگنده‌های ائتلاف بمباران این شهر را از سرگرفته و منطقه الضحی را هدف حملات خود قرار دادند. این در حالی است که طرف‌های مذاکره کننده یمنی در مورد برقراری آتش بس در الحدیده تحت نظارت سازمان ملل موافقت کردند. بنابراین پر واضح است که تجاوز نظامی سعودی علیه مردم بی دفاع یمن حتی پس از نهایی شدن توافق، در دستور کار ریاض قرار گرفته است.

اکنون پر واضح است که رژیم سعودی همچنان بر مدار جنایت و بدعهدی حرکت می‌کند و ضمن کشتار مردم بی گناه یمن تعهداتش در پایبندی به آتش بس را زیر پای می‌گذارد. بدین ترتیب بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی موفقیت توافق استکهلم در خصوص آتش بس الحدیده را در هاله‌ای از ابهام می‌بینند و برخی از آنها نیز معتقدند که این توافق دیر یا زود به بن بست خواهد رسید و جنایت‌های سعودی، عامل این اتفاق خواهد بود.

البته مقامات سعودی برای اقدامات خصمانه خود در نقض آتش بس الحدیده توجیهاتی را نیز دارند. آنها مدعی هستند که عدم خروج نیروهای وابسته به ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از الحدیده عامل اصلی انجام این اقدام است. این درحالی است که توافق استکهلم، تمامی نیروهای دو طرف را موظف به خروج همزمان از الحدیده کرده نه فقط نیروهای یمنی. با این حال، سعودی‌ها تلاش می‌کنند تا از این رهگذر، جنایت‌های خود در الحدیده را مشروع جلوه داده و افکار عمومی را نسبت به اقداماتشان علیه مردم بی دفاع و بی گناه یمن، فریب دهند.

در این میان، نباید از کنار مسأله افزایش قدرت نظامی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در مقابله با متجاوزان سعودی به سادگی عبور کرد. اخیراً نیروهای یمنی فرودگاه استراتژیک «ابها» در عربستان را بمباران کرده و حتی اعلام کردند که این حملات ادامه خواهد داشت.

در همین ارتباط، «ضیف الله الشامی» وزیر اطلاع رسانی یمن در سخنانی تأکید کرد: به هدف قرار دادن پایگاه‌های نظامی دشمن ادامه می‌دهیم. وی افزود: معادله نظامی که اکنون در پیش گرفته‌ایم، به دلیل شکست مذاکرات و نرسیدن به توافق از راه‌های دیپلماتیک بوده است.

وی با اشاره به اینکه یمن امکان پاسخگویی سطح به سطح به دشمن را دارد، افزود: ما این توان را داریم که به تجاوزات عربستان و امارات علیه یمن پاسخ مشابه را بدهیم و با آنها مقابله به مثل کنیم. عضو جنبش انصارالله یمن تاکید کرد که اگر عربستان و امارات به حملات خود ادامه دهند، ما هم حملات خود را تشدید و به هدف قرار دادن اهداف نظامی دشمن ادامه خواهیم داد.

کد خبر 4642931

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

پشت پرده قضیه رقص‌ یک‌ زن در گلسار رشت و برخورد مأمور پلیس با او! +فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۸۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انهدام پهپاد جاسوسی ائتلاف سعودی در مرز یمن +عکس
 • پهپاد جاسوسی ائتلاف سعودی در مرز یمن سرنگون شد
 • کشته و زخمی شدن ۲۹ مزدور عربستان به دست نیروهای یمنی؛ سرنگونی پهپاد متجاوزان
 • حکم نهایی یک تبعه خارجی برای افزایش خودسرانه قیمت محصولات سلولزی تولیدی در ایران صادر شد
 • نگاهی به آخرین تحولات یمن؛ واکنش یمن به ادعای ائتلاف سعودی درباره عملیات پهپادی
 • نگاهی به آخرین تحولات یمن؛ واکنش مقام نظامی یمن به ادعای ائتلاف سعودی درباره عملیات پهپادی
 • سرنگونی پهپاد ارتش یمن توسط ائتلاف متجاوز سعودی تکذیب شد
 • حمله موشکی رژیم سعودی به «الحدیده» یمن
 • یمن|شلیک موشک زلزال به مواضع سعودی‌ها در نجران/کشته شدن شمار زیادی از مزدوران در جیزان
 • تیراندازی در چند شهر آمریکا ۲ کشته و چند زخمی برجای گذاشت
 • واژگونی پراید در جاده یزد به بافق یک کشته و ۲ زخمی برجا گذاشت
 • زمین‌لرزه 6 ریشتری در چین 12 کشته و 134 زخمی برجا گذاشت
 • شلیک موشک بالستیک «زلزال ۱» یمن به مواضع سعودی
 • حمله گسترده پهپادهاي يمني به فرودگاه ابها/تماس‌هاي محرمانه عربستان با يمن براي توقف حملات
 • ادعای ائتلاف سعودی: ۲ پهپاد یمن را سرنگون کردیم
 • حملات هوایی گسترده جنگنده‌های سعودی به «الحدیده» یمن
 • زخمی شدن ۴ نفر در تیراندازی در جشن قهرمانی تیم بسکتبال کانادا
 • المسیره: ارتش یمن حملات گسترده‌ای را با پهپاد علیه فرودگاه ابهاء سعودی انجام داد
 • حمله هوایی گسترده انصارالله یمن به فرودگاه ابها در عربستان