به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کنفرانس خبری مشترک با الکساندر وندر ولن، رئیس جمهور اتریش به تمامی طرف های برجام هشدار داد و به عدم توانایی این کشور در حفظ برجام اشاره کرد و گفت:

من چند بار در گفتگو با شرکای ایرانی گفته ام که به نظر من برای ایران مفید هست که با وجود تمامی مسائل در توافق باقی بماند. من یک مطلب غیر دیپلماتیک می‌خواهم بگم که شاید گوش دوستان اروپایی ما را آزار دهد، آمریکایی‌ها ازین توافق خارج شدند و این توافق در حال نابودی است

در حالیکه کشور‌های اروپابی برای نجات آن کاری نمی‌توانند انجام بدهند و اقدام مثمر ثمری برای ایران و به سبب جبران خسارت‌های اقتصادی آن داشته باشند، ولیکن همین که ایران نخستین اقدام را در عکس العمل نشان دهد و اعلام خروج از توافق کند روز بعد همگان از یاد خواهند برد که آمریکا بود که کارشکنی در توافق را آغاز کرده بود و همگی تقصیر‌ها به گردن ایران انداخته خواهد شد. روسیه سازمان آتش نشانی نیست و ما قادر نیستیم همه چیز را نجات دهیم به ویژه زمانی که رویداد‌ها تحت اراده ما تحقق نیافته باشند.

ما نقش خود را ایفا می‌کنیم و آماده ایم که نقش مثبتی را که پیشتر روسیه ایفا کرده است انجام دهیم، اما این تنها به ما بستگی ندارد بلکه به همه شرکا و بازیگران از جمله آمریکا، کشور‌های اروپایی و ایران بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: صحبت های جالب ایرانیان در مورد بدعهدی‌های آمریکا

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی انتهای پیام/   هشدار پوتین به طرف های برجام + فیلم

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

روسیه و چین همگرایی برای مقابله با فشارهای آمریکا

به گزارش خبرنگار ایرنا، سران روسیه و چین در دیدارهای اخیر خود موضوعات مهم دستور کار بین المللی از مساله کره شمالی و ایران تا بحران ونزوئلا و تحریم‌های آمریکا علیه هر دو کشور را مورد بحث قرار دادند.
سران کمیسیون‌های بین دولتی روسیه نیز در سن پترزبورگ با هم دیداری مفصل داشتند از طرف روسیه آنتون سیلوانف معاون اول نخست وزیر و وزیر دارایی، یوری تروتنف، ماکسیم آکیموف، دمیتری کوزاک و تاتیانا گولیکووا معاونان نخست وزیر روسیه در این جلسه شرکت کردند.

هیأت روسیه همچنین شامل سران چندین وزارتخانه و شرکت‌های بزرگ بود که رؤسای گازپروم و شرکت راه آهن، روس اتم، نوواتک، روس کوسموس، روس نفت، ونش اکونوم بانک از آن جمله بودند.

موضوعات این مذاکرات در وهله اول دستور کار دوجانبه ازجمله تحکیم همکاریهای اقتصادی و بازرگانی بود.
در چارچوب مذاکرات سران روسیه و چین با محصولات کارخانه خودروسازی که شرکت گریت وال چین در استان تولا در روسیه تأسیس کرده است، آشنا شدند.
در مورد موضوعات اقتصادی نیز در مذاکرات سران دو کشور توجه زیادی به بخش‌های انرژی شد که محرک همکاریهای اقتصادی و بازرگانی دو کشور است.
به گفته یوری اوشاکوف دستیار رئیس جمهوری روسیه، بهره برداری از خط لوله گاز برای انتقال گاز روسیه از طریق خط لوله گاز «سیلا سیبیری» به چین برنامه ریزی شده است.
علاوه بر آن طرح «گاز فشرده یامال» با موفقیت اجرا می‌شود و دو کشور در عرصه انرژی هسته‌ای صلح آمیز نیز با یکدیگر همکاری می‌کنند.
طرف‌های روسی و چینی موضوع همکاریهای صنعتی را نیز بررسی کردند ازجمله طرح مشترک احداث هواپیمای مسافربری بزرگ دورپرواز و بالگرد بزرگ مطرح شد.
دو طرف در جریان مذاکرات درخصوص همکاری در عرصه فضایی، توسعه زیرساخت‌ها و امور مالی و توسعه اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همکاری آن با طرح چینی یک کمربند یک مسیر گفت وگو کردند.

.**مواضع مشترک روسیه و چین در مسائل بین المللی
گفتنی است مواضع روسیه و چین در بسیاری از مسائل بین المللی یا نزدیک یا کاملاً مطابق بر یکدیگر است و دو کشور با رویکردهای آمریکا و غرب اختلاف نظر جدی دارند هر چند که چینی‌ها به واسطه کار تجاری گسترده با غرب تلاش می‌کنند همواره مواضع خنثی در بحث‌های بین المللی اتخاذ کنند.

با این وجود غربی‌ها می‌دانند که مسکو و پکن خواهان حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسائل شبه جزیره کره هستند و می‌خواهند که ساز و کار تأمین صلح و امنیت در شمال شرق آسیا شکل بگیرد.
نقشه راه روسیه و چین در حال اجرا است و در مذاکرات اخیر سران دو کشور در کرملین مساله کره به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل مورد بحث بین روسیه و چین مطرح و بررسی شد.
سران روسیه و چین همچنین درخصوص وضعیت پیرامون برجام برای حل و فصل مساله برنامه هسته‌ای ایران نیز اتفاق نظر دارند موضوعی که این بار به استثنا آمریکا، کشورهای قدرتمند اروپای غربی نیز همراه چین و روسیه هستند.

روسیه و چین معتقدند که برجام مساله تأمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران را به طور مؤثر حل می‌کند و به نظام منع انتشار سلاح هسته‌ای کمک می کند و لازم است که این سند در آینده نیز معتبر باشد و به کار گرفته شود.
در مذاکرات دوجانبه همچنین مسائل سوریه و وضعیت ونزوئلا و همکاری در منطقه آسیا و اقیانوس آرام و نیز روابط روسیه و چین با قدرت‌های بزرگ غربی هم در دستور کار قرار داشت.

پوتین و شیء جین پینگ در پایان مذاکرات خود در سن پترزبورگ که دو هفته پیش برگزار شد دو بیانیه مشترک صادر کردند که یکی از آنها در خصوص توسعه مشارکت همه جانبه و همکاری راهبردی و بیانیه دیگر برای تحکیم ثبات راهبردی در عصر معاصر بود که به دستور کار بین المللی و ثبات استراتژیک مربوط می‌شد.
در بیانیه مشترک سران روسیه و چین از اقدامات آمریکا در عرصه بین المللی بویژه یکجانبه گرایی این کشور بشدت انتقاد شد.
سران دو کشور همچنین از خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میان برد انتقاد کرده و آن را تهدیدی برای ثبات راهبردی در سطح جهانی خوانده و پایبندی دو کشور به تلاش‌ها برای تأمین این ثبات را مورد تاکید قرار دادند.

آمریکا معتقد است که پیمان منع موشکی که تنها شامل حال مسکو و واشنگتن می شود با واقعیت امروز مطابقت ندارد و چین و دیگر کشورها نیز باید به آن بپیوندند.

**امضای حدود ۳۰ قرارداد همکاری
در جریان سفر رئیس جمهوری چین به روسیه حدود ۳۰ توافقنامه و قرارداد همکاری با روس‌ها امضا شد که مجموعاً ۱۴ میلیارد دلار ارزش داشت.

این قراردادها در عرصه ساخت بلوک‌های نیروگاه هسته‌ای، بهره برداری از خطوط لوله گاز برای افزایش صادرات گاز روسیه به چین، تحویل فناوری‌های نسل پنجم شبکه اینترنتی از سوی چین به روسیه و عرصه‌های مهم دیگر بود.
امضای این اسناد همکاری به نفع مسکو و پکن است و در شرایطی که روسیه از سوی غرب تحریم است و کشورهای برتر اروپای غربی از تحویل فناوری‌های پیشرفته به این کشور خودداری می‌کنند چین می تواند بخشی از مشکلات مسکو را از بین ببرد علاوه بر این چینی‌ها از فناوری‌های پیشرفته در عرصه‌هایی همچون اینترنت و الکترونیک برخوردارند و تمایل دارند در این حوزه نیز با روسیه مشارکت کنند.

**برگزاری همایش اقتصادی چین و روسیه

در دو هفته اخیر دومین همایش اقتصادی روسیه و چین هم برگزار شد هر چند که پوشش رسانه ای این همایش تحت تاثیر همایش دیگری با نام همایش اقتصادی سن پترزبورگ قرار گرفت اما در آن دهها نفر از سران شرکت‌ها و مقام‌های اقتصادی دو کشور شرکت داشتند.
"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه این مجمع را یک سکوی مهم برای بررسی همکاری دو کشور در زمینه‌های نفت و گاز، برق و انرژی‌های بازیافت پذیر خواند و گفت: دو کشور در ایجاد زیرساخت‌های انرژی، تجارت و توسعه فناوری انرژی به دستاوردهایی رسیده و پروژه‌های نفت و گاز دو کشور طبق موعد مقرر پیشرفت کرده است
شایان ذکر می‌شود که حجم مبادلات تجاری روسیه و چین سال گذشته از ۱۰۸ میلیارد دلار فراتر رفت حال آنکه سران دو کشور به دنبال رسیدن به تراز صد میلیارد دلاری بودند.

امروز روسیه وچین ۳۰ طرح مشترک سرمایه گذاری را با هم پیش می برند و مجموع سرمایه گذاری های چین در روسیه به ۲۲ میلیارد دلار رسیده است که ۳.۵ میلیارد دلار آن تنها در خاور دور روسیه زمین خورده است که جمعیت اندکی از روس‌ها در ان زندگی می‌کنند.

مسکو از افزایش سرمایه گذاری شرکت‌های چینی در بازار انرژی روسیه استقبال می‌کند و محیط مطلوب بازار را برای بازرگانان چینی فراهم کرده است.

براساس آنچه رئیس جمهوری چین نیز گفته است، پکن از گسترش مطلوب روابط دو کشور در ابعاد مختلف حمایت می‌کند و همکاری در حوزه انرژی را در اولویت برنامه های کاری با مسکو قرار داده است.

می توان گفت امروز روسیه و چین با همکاری دو جانبه در تلاش هستند بیشترین دستاوردها را کسب کنند و با تقویت هماهنگی و همکاری برای حفظ نظم بین المللی انرژی به طور عادلانه، منصفانه، منطقی و منظم نقش مثبت ایفا کنند.

"شیء جین پینگ" در دیدار اخیر خود با پوتین چهار پیشنهاد شامل دستیابی به فرصت‌های خوب همکاری، استفاده از پتانسیل‌های جدید برای ارتقای سطح همکاری انرژی دو کشور، تلفیق منافع متقابل و تعمیق همکاری در همه ابعاد، تقویت همکاری در مدیریت انرژی جهانی و یاری به توسعه پایدار انرژی برای تعمیق همکاری انرژی مطرح کرد.

اوج نزدیکی و اتحاد پوتین و پینگ را دو روز پیش در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان هویدا شد، آنجا که تصاویر مراجعه پوتین به اقامتگاه پینگ منتشر شد و دمیتری پسکوف به رسانه های روسی خبر داد که رئیس جمهور برای تبریک سالروز ۶۶ سالگی رهبر چین به اقامتگاه او رفته و تعدادی بستنی و یک کیک تولد به پینگ داده است.

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

کلیدواژه: برجام ترامپ روحانی دانلود فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۹۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اروپا در آستانه محک جدی در قبال بازطراحی راکتور اراک/ مبادلات مالی و تضمین فروش نفت؛ خطوط قرمز ایران
 • گمانه زنی نسبت به اهداف ایران از تصمیم های جدید در برجام
 • دمای یخچال برای نگهداری مطلوب خوراکی‌ها چند درجه باشد؟
 • واکنش های بین المللی به دور جدید کاهش تعهدات برجامی ایران
 • انفجار نفتکش ها، توطئه آمریکا علیه دیپلماسی راهبردی ایران
 • آقای رئیس جمهور! در دو سال باقی مانده دولتتان پیمانی‌ها را تعیین تکلیف کنید
 • دولت در زمینه تولید و اقتصاد در حرف و شعار باقی مانده است
 • هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم
 • قم| دولت در زمینه تولید و اقتصاد در حرف و شعار باقی مانده است
 • رایزنی نماینده پوتین با نخست وزیر عراق
 • دیدار نماینده پوتین با نخست‌وزیر عراق
 • لندن تهران را تهدید کرد
 • شمارش معکوس ایران برای پایان مهلت به اعضای برجام / کدام تعهدات هسته‌ای امروز کاهش می‌یابد؟
 • احتمال دیدار ترزامی با پوتین در ژاپن
 • نامه پوتین به امیر کویت
 • احتمال دیدار ترزا می با پوتین در نشست سران گروه ۲۰
 • جلوگیری از هدررفت ۳ هزار میلیارد تومانی منابع/ ۳ تا ۴ ماه از مطالبات سال گذشته مراکز درمانی باقی مانده است
 • نگرانی شورای عالی سیاست گذاری از برخوردهای خودسرانه با سخنرانی‌های اصلاح‌طلبان/با تدبیر می‌توان مناقشات باقی‌مانده از سال ۸۸ را مدیریت کرد
 • چالش‌های روسیه با نفت ۴۰ دلاری