رئیس مرکز رشد استعدادهای درخشان و نخبگان وزارت بهداشت با بیان اینکه ما باید خود را با بالاترین دانشگاه‌های دنیا مقایسه کنیم گفت که این امر فقط با ارتباطات بین‌المللی ممکن می‌شود.

به گزارش ایسنا، پروین پاسالار در گردهمایی دانشجویان استعدادهای درخشان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، اظهار کرد: آئین نامه‌هایی برای حمایت از دانشجویان در رشد تحصیلی تهیه شده و علاوه بر آن‌ها آئین نامه‌های مربوط به شرکت در آزمون‌های ارشد و دکترا تهیه شد. از جمله فعالیت‌های این مرکز، تدوین و ابلاغ کمیسیون ویژه استعدادهای درخشان در دانشگاه‌ها و همچنین برگزاری جلسات هم اندیشی مسئولان دفاتر و کمیسیون ملی استعدادهای درخشان است.


وی درباره فعالیت‌های مرکز رشد استعدادهای درخشان وزارت بهداشت در امسال گفت: استفاده از بستر مناطق آمایشی برای استفاده حداکثری دانشجویان از جمله فعالیت‌های ما بود. این فعالیت با این هدف انجام شد که دانشگاه‌های کوچک‌تر بتوانند از امکانات دانشگاه‌های بزرگ‌تر استفاده کنند و همچنین دانشگاه‌های بزرگ‌تر این شانس را داشته باشند که علاوه بر دانشجوهای خود، در خدمت دانشجویان دیگر هم باشند.


وی افزود: تدوین و ابلاغ آئین نامه امکان تحصیل همزمان دانشجویان نیز از جمله دیگر فعالیت‌های این مرکز است. بچه‌هایی که رتبه‌های برتر المپیاد دارند فارغ از اینکه المپیاد در رشته آموزش پزشکی باشد یا نه می‌توانند در رشته ارشد آموزش پزشکی، با در نظر گرفتن آئین نامه‌های مختلف شرکت کنند. باید توجه داشت در گذشته چنین امکانی فقط برای رتبه‌های یک تا سه شش حیطه المپیاد وجود داشت.


پاسالار درباره فعالیت‌هایی که این مرکز باید در آینده انجام بدهد، گفت: تصویب نهایی سند سیاستی، تشکیل درگاه کشوری مربوط به اطلاعات استعدادهای درخشان، ایجاد ارتباط بیشتر با وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان، امکان جابجایی دانشجو بین دو وزارتخانه بهداشت و علوم در شرایط خاص و همچنین توانمند کردن دانشجویان به طور کلی و مستعدین به طور ویژه از طریق ایجاد جشنواره‌های مختلف کارآفرینی و ایده پردازی از جمله فعالیت‌هایی است که باید انجام بگیرد.


وی افزود: ما باید خودمان را با بالاترین دانشگاه‌های دنیا مقایسه کنیم، اما ممکن این نمی‌شود مگر با ارتباطات بین المللی. اینکه گفته می‌شد آدم‌های باهوش فقط به سراغ تجربی و ریاضی می‌روند غلط بود. استعدادهای برتر یک کشور باید به سراغ علوم انسانی بروند دانشجویانی که می‌توانند در رشته دوم انتخاب کنند به رشته‌های علوم انسانی توجه داشته باشند و بقیه هم سعی کند مطالعات خود را در این زمینه افزایش دهند.


پاسالار اظهار کرد: باید با افراد استثنایی، استثنایی رفتار شود و همچنین عناوین استعدادهای درخشان و نخ به بیهوده خرج نشود. ما باید توجه جدی به ملیت ایرانی خود داشته باشیم.


در ادامه این گردهمایی نمایندگان دانشجویان استعدادهای درخشان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در حضور وزیر بهداشت و مسئولان آموزش پزشکی به بیان انتقادات و پیشنهادات خود در خصوص بهتر شدن وضعیت تحصیل پرداختند.

نماینده دانشجویان phd با بیان اینکه اولین دغدغه ما استخدام است گفت: کوچک‌ترین تضمینی برای ما که دانشجوی استعدادهای درخشان هستیم در زمینه استخدام وجود ندارد چه برسد به دیگران.


وی در ادامه صحبت‌های خود به لزوم در اولویت بودن دانشجویان برای استخدام، اهمیت به شماره نظام پزشکی دانشجویان و آسان‌تر کردن روند آزاد سازی مدارک اشاره کرد.


ابریشم افزود: فرصت مطالعاتی حذف شده که با توجه به شرایط کشور به این مورد حق می‌دهیم. گفته می‌شود دانشجویان پس از فارغ التحصیلی کار آفرینی کنند. ما هیچ دوره‌ی مرتبط با کارآفرینی ندیدیم و حتی یک واحد کارآفرینی پاس نکردیم. چطور کارآفرینی کنیم؟


در ادامه، مرضیه محمودی نماینده دانشجویان دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان، گفت: متأسفانه شاهد تقابل جامعه پزشکی با عمومی هستیم. چگونه انتظار داریم با افزایش سهمیه‌ها شاهد تغییر کیفیت نباشیم؟ آیا وجود سهمیه‌های غیرمنصفانه تا قبل از آزمون دستیاری کافی نیست؟ تا کی باید سرنوشت دانشجویان به تصمیمات آنی مسئولان بازگردد؟


محمودی ادامه داد: بین آموزش سرپایی و بستری تعادلی وجود ندارد. پیشنهاد می‌کنیم درصد آموزش سرپایی را که مهمتر است بیشتر کنید. حقوق یک دانشجوی پزشکی از یک کارگر کمتر است در حالی که دانشجویان پزشکی کشیک‌های طولانی دارند و دروس فشرده‌ای را می‌خوانند.


در بخش دیگری از این برنامه، نماینده دانشجویان کارشناسی ارشد علوم پزشکی تهران، گفت: اصلی‌ترین دغدغه ما بحث استخدام است. ردیف شغلی برای دارندگان مدرک ارشد تعریف نشده است یا باید تعداد دانشجویان کاهش یابد یا مسئولیت وضعیت شغلی دانشجویان را بر عهده بگیرید.


سجادی افزود: استادان از دانشجویان ارشد به عنوان ابزارهایی برای تولید مقاله استفاده می‌کنند.

وی با طرح این پرسش که تفاوت میان‌کمک‌هزینه‌های دانشگاه‌ها از کجا ناشی می‌شود، گفت: نگذارید نور امید در دل جوانان خاموش شود.

در بخش دیگری از این مراسم نماینده دانشجویان دندانپزشکی از دانشگاه علوم پزشکی قزوین، گفت: اجرای برنامه‌های آموزشی صرفاً جنبه ابلاغی پیدا کرده و هر دانشکده با نظر رئیس گروه تصمیم می‌گیرد چه برنامه‌ای برگزار شود و چه برنامه‌ای نه.

وی با انتقاد از دانشجویان تکمیلی که از خارج از کشور می‌آیند گفت این دانشجویان در زمان اصولی و از راه‌های روتین وارد دانشگاه نمی‌شوند. با توجه به شرایط کشور قیمت مواد دندانپزشکی سه برابر شده و ما مدام این استرس را داریم که آیا با توجه به مواد و وسایل می‌توانیم فعالیت خود را انجام بدهیم یا نه. در برخی دانشگاه‌های تازه تأسیس برخی از استادان تجربه کافی کلینیکال را ندارند و از تجربه کافی برای آموزش یک دانشجو برخوردار نیستند.


در ادامه نماینده دانشجویان داروسازی از دانشگاه علوم پزشکی مازندران خواستار اهمیت بیشتر به دانشجویان استعدادهای درخشان شد و گفت: دروسی که ما می‌خوانیم چندان ارتباطی با بالین ندارند. خوب است اگر یک واحد درسی سه واحدی به نام دارودرمانی در بیمارستان و به صورت عملی آموزش داده شود.


هنرچیان گفت: با آزمون جامع ۱۸۰ واحدی که اخیراً ابلاغ شده سطح سواد دانشجو سنجیده نمی‌شود. ۹۰ درصد دانشجویانی به پایان‌نامه می‌رسند نمی‌دانند چه کنند و روش تحقیق بلد نیستند. کاهش سهمیه‌ها و ثابت شدن ظرفیت ورودی‌ها هم از دیگر خواسته‌های ما است.


در بخش دیگری نماینده دانشجویان دستیاری گفت: دانشجویان phd داروسازی بالینی از هیچ کدام از مزیت‌های phd و تسهیلات بنیاد نخبگان نمی‌توانند استفاده کنند.


پوریا سلیمانی نماینده دانشجویان کارشناسی نیز در این مراسم، گفت: افزایش عجیب ظرفیت‌های کارشناسی باعث می‌شود وضعیتی مشابه آن چه فارغ‌التحصیلان مهندسی دارند به وجود بیاید.


وی با اشاره به قانون‌گذاری‌های غیر منطقی، از نبود نظام علوم آزمایشگاهی برای دانشجویان این رشته انتقاد کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آموزش‌‌ در رشته‌های علوم پایه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی مجازی می‌شود

سید علی ابطحی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز با اشاره به جزئیات ماموریتی که دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران پیگیری می‌کند، گفت: ماموریت ما و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب در حوزه سلامت است. همان طور که می‌دانید حوزه سلامت حوزه بسیار گسترده‌ای است، در همین راستا دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران و واحد تهران غرب تفاهم نامه ای با یکدیگر منعقد کرده‌اند تا پژوهش‌های خود را در موضوعات سلامت پیگیری کنند. همچنین پایان‌نامه‌ها ‌ و تحقیقات این واحدها باید در حوزه سلامت انجام شود.

وی ادامه داد: سلامت مقوله‌ای است که درصد کمی از آن با حوزه پزشکی و تجهیزات آن در ارتباط است و بخش عمده آن به شیوه و شرایط زندگی افراد بر‌می‌گردد، بخشی از مسائل این حوزه نیز به خارج از حوزه بهداشت و درمان مرتبط است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران گفت: مدت‌ها آرزو می‌کردیم که دانشگاه‌های علوم پزشکی بتوانند با دانشگاه‌های غیرپزشکی تفاهم‌نامه‌ای داشته باشند و نظام موضوعاتی تبیین کنند و بر اساس آن، بتوانند حوزه سلامت را از جهات مختلف، بررسی کنند و تحقیقات و پژوهش‌های خود را بر این اساس سمت و سو دهند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در نظام موضوعات مشترک بین واحد تهران غرب و دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران حدودا ۲ هزار موضوع در زیر مجموعه سلامت تعریف شده است که دانشجویان می‌توانند بر اساس این موضوعات، پژوهش‌های خود را انتخاب و با کمک استادان آن را پیش ببرند.

ابطحی با اشاره به میزان رشد رشته‌های پزشکی در کشور گفت: میزان رشد دانشگاه‌های علوم پزشکی‌ در‌ کشور، مناسب بوده است و در هر مقطع زمانی، آخرین دستاوردهای علمی مطرح شده است. همچنین تربیت دانشجویان دکترای حرفه‌ای و ایجاد رشته‌های تخصصی با توفیق خوبی به‌روز شده است. علیرغم اینکه در سال‌های اول انقلاب در زمینه پزشکان عمومی با مشکلاتی مواجه شده بودیم؛ اما در حال حاضر به خودکفایی علمی واقعی و خوبی رسیده‌ایم. همچنین تفکر عقلانیت و آینده‌نگری که در وزارت بهداشت وجود داشت منجر شد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی دانشجو جذب کرده و پزشکان حرفه‌ای فارغ‌التحصیل از این دانشگاه‌ها نیز موفق شده‌اند نیاز کل کشور و جامعه را رفع کنند.

وی افزود: در بازه زمانی اوایل انقلاب تا پایان دهه اول، ما برای عمل‌های جراحی قلبی-عروقی و ناهنجاری‌های شکمی، مجبور به اعزام بیماران به خارج از کشور بودیم‌؛ اما در حال حاضر، سخت‌ترین عمل‌های جراحی قلب حتی در شکم مادر نیز در داخل کشور انجام می‌شود. ناهنجاری‌های قلبی‌کودکان نارس که وزن پایینی دارند، در بخش‌های جراحی قلب بیمارستان‌های کشور انجام می‌شود‌.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران گفت: در حال حاضر بر اساس برنامه چند ساله دانشگاه آزاد که بستر‌های رشد طبق آن پیش می‌رود،‌ طی ۲ سال گذشته شاهد ارتقای آموزش و پژوهش در حوزه پزشکی بودیم، همچنین در امور فرهنگی حوزه پزشکی با نگاه آینده‌نگرانه‌ در قالب یک دانشگاه حل مسئله و اجتماعی پیش می‌رویم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ما تمامی دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها و شاخص‌های اعتباربخشی وزارت بهداشت را یک به یک پیاده می‌کنیم و پیش می رویم، نمی‌توان گفت همه شاخص‌ها را به حد مطلوب رسانده‌ایم؛ اما در این مسیر در اعتباربخشی درمانی و آموزشی پیش می‌رویم‌.

ابطحی تاکید کرد: در حال حاضر براساس مجوز‌ها و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، آموزش‌های دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی در رشته‌های علوم پایه به سمت الکترونیک و مجازی‌ کردن پیش‌می‌رود تا ۱۵ دانشگاه پزشکی‌، ۵ دانشکده دندانپزشکی و ۳ دانشکده دارویی دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشور به صورت یکنواخت رشد کنند و بتوانند از آخرین منابع و علوم روز استفاده کنند.

انتهای پیام/

31 / 31 سید علی ابطحی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاداسلامی رشته

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۰۶۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازدید شبانگاهی رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین دو مرکز آموزشی و درمانی
 • گزارش تسنیم|مقایسه مصرف بنزین در ترکیه و ایران/بخش اول
 • دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ پیشگام در برگزاری الکترونیکی آزمون فلوشیپ
 • مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران معرفی شد
 • معرفی فعالیت‌های دانش پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی تهران دنبال می‌شود
 • دانشگاه علوم پزشکی ایران و لیتوانی در توسعه گردشگری سلامت همکاری می‌کنند
 • دو خوابگاه با ظرفیت اسکان ۷۰۰ نفر به دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه می‌شود
 • افزایش ظرفیت خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران منصوب شد
 • راه‌اندازی رشته تخصصی بیماری‌های داخلی در دانشگاه علوم پزشکی جهرم
 • کرسی های کارآفرینی در مدارس راه اندازی شود
 • ارتقای کیفیت رشته های علوم پزشکی، یکی از اهداف اصلی دانشگاه آزاد اسلامی است
 • اخذ ۲ دیپلم همزمان امکانی برای سمپادی‌ها
 • سامانه ثبت ایده نخبگان در سراسر کشور راه‌اندازی می‌شود
 • ثبت‌نام ترم تابستان دانشگاه علوم پزشکی ایران از یکم تیرماه آغاز می‌شود
 • دانشگاه علوم پزشکی ایران ترم تابستان برگزار می کند
 • نمایه شدن مجله NMJ دانشگاه علوم پزشکی مشهد در هشت پایگاه بین‌المللی
 • کارگاه آموزشی «آشنایی با جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان» در دانشگاه تبریز می‌شود
 • پلانکتون‌های درخشان سمی هستند