به گزارش خبرنگار  گروه استان‌های  باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان گفت: ۶۰ هزار دانشجو در دانشگاه‎های آزاد استان مشغول به تحصیل هستند.

سیامک بهاروند اظهارکرد: در کل دانشگاه‎های استان لرستان بیش از ۶۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند که حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد آن‌ها را دانشجویان رشته‎های علوم انسانی و هنر تشکیل می‎دهند.

وی تصریح کرد: در سال ۹۶، ۲۰۱ مقاله و در سال ۹۷، ۲۹۸ مقاله از سوی پژوهشگران و نخبگان دانشگاه نگارش شده و طرح‎های پژوهشی درون دانشگاهی و برون دانشگاهی با شیب ملایمی افزایش داشته است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لرستان با اشاره به برخی مشکلات در حوزه پژوهش و مکانیزم ارتقاء مرتبه استادان و اعضای هیئت علمی، عدم بانک اطلاعاتی جامع و کامل برای رساله و پایان نامه‎ها را از دیگر مشکلات این بخش عنوان کرد.

بهاروند خاطرنشان کرد: برای تشکیل هیئت اندیشه ورز نیز طی مکاتبه با واحد‌های استان خواستار معرفی افراد شاخص و نخبه هر واحد در رشته علوم انسانی و هنر در ظرف مدت یک هفته شده‎ایم تا با هماهنگی حوزه معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی بتوانیم نسبت به تشکیل این هیئت اندیشه ورز اقدام کنیم.

وی بیان کرد: به نظر می‎رسد یکی از اهدافش به روزرسانی سرفصل دروس علوم انسانی و رشته‎های بین رشته‎ای است.

انتهای پیام/ب

 

۶۰ هزار دانشجو در دانشگاه‎های آزاد مشغول به تحصیل هستند

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ایجاد تحول در حوزه فرهنگی و علمی دانشگاه آزاد

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی روز چهارشنبه در پنجمین اجلاس شورای دانشگاه آزاد در شیراز با بیان اینکه این گردهمایی فرصتی برای ایجاد هماهنگی به‌منظور ارتقای کیفیت فعالیت‌ها و اقدامات در دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی نعمتی برای جمهوری اسلامی ایران و یکی از دستاورد‌های انقلاب به شمار می‌رود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به لحاظ تعداد دانشجو درمقایسه با جمعیت، رتبه چهارم جهانی را در اختیار دارد.

رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه این دانشگاه به خواسته مردم مبنی بر توسعه آموزش عالی پاسخ داده است، اظهار داشت: درحال حاضر به اندازه درخواست‌ها صندلی دانشگاهی موجود است.

دانشگاه آزاد گوشه‌ای از وظیفه احیای تمدن اسلامی را بر عهده دارد

وی عنوان کرد: این دانشگاه با خواست و کمک مردم بنا شده است و از همین رو، نظام به دانشگاه آزاد توجهی ویژه دارد و مقام معظم رهبری نیز انتظار دارند این دانشگاه گوشه‌ای از وظیفه احیای تمدن نوین اسلامی را بر عهده داشته باشد.

ولایتی با بیان اینکه ۳۵ تا ۴۰ درصد جمعیت آموزش عالی کشور متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است، اظهار داشت: آنچه در دو سال اخیر از سوی هیأت مؤسس و هیأت امنا و همینطور هیأت رئیسه دانشگاه پیگیری شده است، ایجاد تحول در حوزه فرهنگی و علمی است.

علی‌اکبر ولایتی گفت: دانشگاه آزاد در حوزه فرهنگی، فاصله بسیاری با نقطه مطلوب داریم و فضای موجود در برخی دانشکده‌های واحد‌های دانشگاهی در شأن جمهوری اسلامی نیست.

وی افزود: در حوزه فرهنگی، فاصله بسیاری با نقطه مطلوب داریم و فضای موجود در برخی دانشکده‌های واحد‌های دانشگاهی در شأن جمهوری اسلامی نیست.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: مدیران باید همانطور که در حوزه‌های علمی و پژوهشی حساس هستند، در حوزه فرهنگی و اعتقادی نیز حساسیت بیشتری داشته باشند تا دانشگاه آزاد اسلامی از جلوه اسلامی برخودار شود.

وی با بیان اینکه این دانشگاه باید جلوه بارز و برجسته جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد، گفت: مسئولان این دانشگاه در تلاش هستند درس‌هایی که ارائه می‌شود، صِرف تقلید از دیگران و ترجمه نباشد، بلکه نتایج تحقیقات دانشمندان و اساتید ایرانی نیز به رشته تحریر درآمده و به دانشجویان ارائه شود.

تولید کتاب بر نگارش مقالات ارجح است

رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: باید در جلسات هیأت ممیزه به تألیف کتاب بیش از چاپ مقالات ISI توجه شود و برای آن امتیاز بیشتری قائل شوند.

رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه وجود مجموعه‌های فرهنگی، اعتقادی و سیاسی دانشجویان در دانشگاه ضروری است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با هدایت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، معاونت فرهنگی و دانشجویی و سایر مجموعه‌های دانشگاه، وظیفه دارد از نظام و انقلاب اسلامی حمایت کند.

ولایتی همچنین با اشاره به اقدامات دانشگاه آزاد در تولید محصولات دانش‌بنیان بیان داشت: در ماه‌های اخیر اقدامات مهمی به‌منظور خودکفایی در کشور و تولید محصولات دانش‌بنیان صورت گرفته است و این اقدام دانشگاه آزاد اسلامی نشان می‌دهد ظرفیت این دانشگاه بیش از سایر مراکز آموزش عالی کشور است.

رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: تحریم‌ها برای کشور مشکلاتی به دنبال دارد؛ اما باید از این شرایط برای پرهیز از اتصال به بیگانگان بهره جست و در پی ایجاد خودکفایی از این فرصت بهره گرفت.

دانشگاه‌ها در حوزه علوم انسانی مقلد غرب هستند

وی با بیان اینکه در تشکیلات جدید این دانشگاه معاونت‌های موضوعی و تخصصی تعریف شده است، تصریح کرد: دانشگاه‌های ما در حوزه علوم انسانی درمقایسه با دیگر علوم عقب هستند و علوم انسانی در دانشگاه‌های ما تقلیدی از غرب است.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: باید با تکیه بر منابع اسلامی و فرهنگ بومی، علوم انسانی غنی خود را تعریف کنیم؛ زیرا دانشمندان ایرانی در مسائل علوم انسانی و جامعه‌شناسی بسیار پیشرو‌تر از دانشمندان غرب هستند.

در حوزه علوم پزشکی و مهندسی مسئله‌محور و محصول‌محور عمل شود

وی افزود: استادان دانشگاه آزاد اسلامی باید با هماهنگی بخش‌های مختلف این مهم را ساماندهی کنند؛ همچنین در حوزه علوم پزشکی و مهندسی نیز باید مسئله‌محور و محصول‌محور عمل کنیم.

پنجمین اجلاس شورای دانشگاه آزاد از امروز چهارشنبه ۲۹ خردادماه در واحد شیراز آغاز به کار کرد و تا فردا ۳۰ خردادماه ادامه خواهد داد. در این اجلاس گزارش کمیسیون‌های تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی ارائه خواهد شد.

انتهای پیام/م

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد+ جزئیات عملیات

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد

تاج: نمی‌دانم قاضی‌زاده حلال و حرام را می‌داند یا نه!

کلیدواژه: دانشگاه آزاد دانشجو

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۰۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • میزان بازماندگان از تحصیل در مقطع ابتدایی کشور ۱.۷ درصد است
 • تحول در علوم انسانی، نیازمند ظهور افکار آزاد و جسور است
 • نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه خوارزمی رو به کاهش است
 • 2 هزار و 350 دانش آموز بازمانده از تحصیل ایلام جذب مدرسه شدند
 • تحول در علوم انسانی نیازمند افکار زنده و پیشرو است
 • مناقشه بر سر افزایش حقوق و خدمات رفاهی دانشجو معلمان
 • کنگره ۵۴۰۰ شهید کردستان|شهیدی که حضور در جبهه و دفاع از میهن اسلامی را بر ادامه تحصیل ترجیح داد
 • برگزاری نشست مشترکت اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی با رییس و معاونان دانشگاه توسعه انسانی سلیمانیه
 • افتتاح دبیرخانه دائمی ارتباط علوم انسانی و صنعت
 • لزوم تصویب راه‌اندازی مقطع دکترای فلسفه علوم انسانی در موسسه امام خمینی (ره)
 • لزوم نقد علوم انسانی غربی توسط دانش‌آموختگان فلسفه علوم انسانی
 • راه‌اندازی دوره دکتری فلسفه علوم انسانی در مؤسسه امام خمینی (ره)
 • مقطع دکترای فلسفه علوم انسانی در موسسه امام خمینی تصویب و راه‌اندازی شد
 • تاکید مراجع تقلید بر لزوم رابطه آموزش های دانشگاهی با حل مشکلات مردم
 • فرصت تازه برای تحصیل با کیفیت و ارزان در بزرگترین دانشگاه دولتی در استان هرمزگان
 • دانشگاه آزاد ساوه در ۳۳ رشته دانشگاهی بدون کنکور دانشجو می‌پذیرد
 • شیوه تدریس در دانشگاه علوم پزشکی آزاد، مطابق با استاندارهای جهانی است
 • نوآوری در علوم انسانی تحول بزرگ اجتماعی را ایجاد می کند
 • تعامل خوبی میان حوزه و دانشگاه برای تحول علوم انسانی برقرار است