به گزارش ایکنا؛ محمد عرب، ره‌یافته ایرانی مقیم آمریکا میهمان ویژه چهارشنبه شب برنامه ره یافتگان شهید ادواردو بود. وی با اشاره به اینکه دور ماندن از فرهنگ می تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود، بیان کرد: ما باید با دو دید به جهان بنگریم؛ اول، دید درون‌بینی و دوم دید بیرون‌بینی. اینکه اول ما باید به فرهنگ و آداب و رسوم خودمان بنگریم و سپس با دیدی باز به جهان بیرون و فرهنگ های مختلف بنگریم و آنها را با هم مقایسه کنیم که کدام یک درست و کدام نادرست است.

وی گفت: من در لس‌آنجلس زندگی می کردم و در 25 سال پیش تصمیم گرفتم به برزیل بروم و در کارناوالی در آنجا شرکت کردم که خواهرم قرآنی را به من معرفی کرد. من نیز با این دید که آیا این قرآن اشکال دارد یا نه و اینکه چه چیزی در آن مطرح شده، شروع به خواندن آن کردم که بعد از خواندن چند صفحه اول آن متحول شدم و به اسلام گرایش پیدا کردم.

محمد عرب با اشاره به اینکه بعد از خواندن قرآن فطرتم بیدار شد، گفت: بعد از خواندن قرآن مثل کسی که از کما برگشته است، این سه سوال برایم پیش آمد: 1- من چه کسی هستم 2- در شهر لس آنجلس چکار می کنم و 3- بعد از این به کجا می روم.

وی با اشاره به اینکه بعد از مدتی در برزیل پایش به جنگل‌های آمازون کشیده شد، گفت: بعد ازمدتی برای رسیدن به آرامش به جنگل های آمازون رفتم و دوسوم قرآن را در آنجا خواندم و بعد از آن در زندگی‌ام تحول بزرگی رخ داد.

این ره‌یافته ایرانی مقیم آمریکا با اشاره به ضرب المثلی آمریکایی که تاریخ همیشه خودش را تکرار می کند، گفت: این بی توجهی ما انسانها است که تاریخ همیشه خودش را تکرار می‌کند. برای تکرار نشدن این وقایع، قرآن به ما راهکار و آگاهی می‌دهد. قرآن آمده که روش و الگوهای جدیدی ارائه کند.

وی با بیان اینکه تاریکی، گمراهی و بی هویتی خیلی است، گفت: قرآن به ما هویت و روشنایی می‌دهد. ما بی هویت نیستیم و خالقی داریم که زندگی با او معنا و مفهوم پیدا می کند.

وی ادامه داد: خداوند دو ابزار نماز و روزه را در اختیارم قرار داد که به وسیله آن توانستم فرهنگ غلط خود را اصلاح و به اسلام گرایش پیدا کنم.

وی در جواب سوال اینکه آیا فقط قرآن برای راهنمایی شما کافی بود، گفت: هنگام خواندن قرآن برای درک مفهوم آن به مشکل برمی‌خوردم که برای فهم دقیقش، آن را با ترجمه های دیگر قرآن تطبیق می دادم. باید برای قرآن راهنما و عالمانی باشند تا به وسیله آنها به معنا و مفهوم قرآن دست پیدا کرد، چون در بیشتر موارد به علت دانش ناقص ما، تفسیر به رأی روی می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه خداوند در قرآن می فرماید، من دو جهان را به وسیله دو دستم اداره می‌کنم، گفت: شاید منظور خداوند از اصطلاح دو دست (یدین)، حضرت محمد (ص) و امام علی (ع) باشد.

قابل ذکر است که در انتهای این برنامه، کتاب «تولد در لس‌آنجلس»، خاطرات و داستان زندگی محمد عرب به نویسندگی بهزاد دانشگر رونمایی شد.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار«قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلای حضرت امام خمینی( ره) در حال برپایی است.

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سنت‌های معنوی؛ حلقه گمشده سبک زندگی اسلامی

به گزارش ایکنا از خوزستان، نخستین نشست سیزدهمین دوره آموزشی «بازخوانی قرآن؛ بازسازی زندگی» عصر روز گذشته 26 خردادماه از سوی اندیشکده سبک زندگی اسلامی اهواز برگزار شد.

قرآن؛ تنها منبع سنت‌های معنوی

حجت الاسلام حسین عباسی‌اصل، مدرس این دوره در آغاز به توضیح رویکرد اندیشکده سبک زندگی به مفهوم «سبک زندگی» پرداخت و گفت: ما در هستی دو گونه قانون یا سنت داریم که شامل قوانین یا سنت‌های مادی مثل قانون جاذبه و قوانین یا سنت‌های معنوی است که تنها منبع آن قرآن کریم است.

چرا سنت‌های معنوی در سبک زندگی ما مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند؟

وی با تصریح به اینکه سنت‌های معنوی، حلقه گمشده سبک زندگی امروز ما هستند، گفت: ما هیچ وقت در زندگی قوانین مادی را فراموش نمی‌کنیم، اما چرا سنت‌های معنوی در سبک زندگی ما مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند؟ این مسأله به این دلیل است که مجموعه‌های آموزشی ما، سنت‌های معنوی را به ما آموزش نمی‌دهند. سبک زندگی غربی متمرکز بر سنت‌های مادی عالم هستی پیش می‌رود و هر چه تمرکز بر این سنت‌ها بیشتر باشد، سبک زندگی ما غیرتوحیدی‌تر می‌شود.

این محقق سبک زندگی در ادامه درباره اینکه چگونه می‌توان به سنت‌های معنوی دست یافت، خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «أَرْسَلْنَا فِيكُمْ رَسُولًا مِنْكُمْ يَتْلُو عَلَيْكُمْ آيَاتِنَا وَيُزَكِّيكُمْ وَيُعَلِّمُكُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَيُعَلِّمُكُمْ مَا لَمْ تَكُونُوا تَعْلَمُونَ»(بقره، 151) جمله پایانی این آیه بیان می‌کند رسول خدا(ص) آنچه را(توسط بشر) یاد گرفتنی نیست، به شما یاد می‌دهد. توضیح اینکه؛ سنت‌های مادی توسط بشر قابل کشف هستند؛ اما احدی از انسان‌ها نمی‌تواند به سنت‌های معنوی جهان دست پیدا کند مگر انبیاء الهی.

ادبیات اقتصادی قرآن 

عباسی‌اصل به بیان مثالی از سنت‌های مادی جهان پرداخت و گفت: امروز اقتصاد چنین تعریف می‌شود؛ مدیریت منابع محدود برای نیازهای نامحدود. اما در ادبیات قرآن کریم ما مفاهیمی مثل برکت را داریم که از آیه «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِمْ بَرَكَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ»(اعراف، 96) و اگر مردم شهرها ايمان آورده و به تقوا گراييده بودند قطعا بركاتى از آسمان و زمين برايشان مى‏ گشوديم. در چنین ادبیاتی است که صدقه و زکات معنا پیدا می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مسأله تحریف سبک زندگی پرداخت و گفت: برای ورود به مبانی سبک زندگی اسلامی، در گام اول نیازمند شناسایی تحریف‌ها و آسیب‌های به وجود آمده در سبک زندگی خود هستیم. این آسیب‌ها در سه حوزه فردی، خانوادگی و اجتماعی امروز دامن‌گیر سبک زندگی افراد شده‌اند. در حوزه فردی آسیب‌هایی مثل استرس، فردیت، خانه‌های مجردی، افزایش سن ازدواج، مصرف بالای موسیقی، خود ارضایی و ... و در حوزه خانوادگی، طلاق، طلاق عاطفی، همسرگریزی، همسر ستیزی، ارتباط نامشروع، قطع صله رحم، خانه سالمندان و ... و در حوزه اجتماعی می‌توان به آسیب‌هایی چون قانون گریزی، پارتی، رشوه، قومیت گرایی، مدگرایی و ... اشاره کرد.

این محقق سبک زندگی گفت: مبانی سبک زندگی اسلامی شامل اصولی هستند که برگرفته از آیات قرآن کریم هستند و نخستین آنها اصلی به نام «ترحم» است که براساس آن عالم هستی بر اساس رحمانیت و رحیمیت پروردگار جهان می‌گردد.

براساس این گزارش، سیزدهمین دوره آموزشی «بازخوانی قرآن؛ بازسازی زندگی» قرار است طی هشت جلسه روزهای یکشنبه و چهارشنبه برگزار شود.

انتهای پیام

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۰۸۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مروری بر اخبار معارفی رسانه‌ها/ اولین جلسه قرآن خانگی نفحات‌القرآن برگزار می‌شود
 • اول تیر؛ آخرین مهلت ثبت‌نام در دوره حفظ کل قرآن مجمع‌القرآن گراش
 • دیپلماسی گردشگری اکو را متحول می‌کند
 • «پلنت» و «IaaS»، صنعت بیمه را متحول می کنند
 • نقش قرآن در زندگی جوانان پررنگ شود
 • میرزاده: هیچ دانش آموزای بابت «خواندن آهنگ» اخراج نشده
 • مدیرعامل بیمه سامان: «پلنت» و «IaaS»، صنعت بیمه را متحول می کنند
 • کودک 4 ساله تبریزی بدون آموزش می خواند
 • صفحه نخست روزنامه‌های سه شنبه ۲۸ خرداد ماه
 • دعای ندبه با صدای محسن فرهمند
 • حقایقی جالب درباره انسان که مدیریت را متحول می‌کند
 • پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به کسب و کارهای فرهنگی
 • سواد خواندن در دانش‌آموزان ایرانی ضعیف است
 • اپلیکیشن‌‌های پرمخاطب و طرح ملی حفظ قرآن در اخبار معارفی رسانه‌ها
 • سامسونگ همچنان پرچمدار بی قید و شرط در بازار صفحه نمایش است
 • مدیران باید با برنامه ریزی جهادی کشور را از نظر اقتصادی متحول کنند
 • صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۲۷ خرداد ماه
 • نهج البلاغه؛ زبان فطرت انسان‌ها/ آداب خواندن نهج‌البلاغه از قرآن گرفته شده است
 • صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه