اردشیر سنایی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اقدام اخیر ایران در واکنش به بدعهدی‌های طرف اروپایی و تعلل بیش از اندازه آنها در یکسال گذشته، اظهار داشت: پس از یکسال صبر در مقابل تعلل‌های بسیار طرف اروپایی در خصوص اجرای تعهداتش در قالب برجام پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، قابل پیش بینی بود که ایران در نهایت با اقدامی صریح و قاطع واکنش نشان دهد.

وی گفت: در بیانه صادر شده از سوی شورای عالی امنیت ملی، این موضوع آمده است که در گام اول جمهوری اسلامی ایران فرصتی شصت روزه را به طرف اروپایی برای اجرای هر چه سریع‌تر تعهدات برجامی آنها می‌دهد و در عین حال از این پس دو محدودیتی که تا کنون بر اساس برجام به آنها متعهد بوده را هم تبعیت نمی‌کند. ایران به وضوح گفت که اگر اروپا در فرصت زمان مشخص نتواند گام عملیاتی جدی بردارد ایران ۲ محدودیت دیگر را هم در قالب برجام رعایت نخواهد کرد.

سنایی با بیان اینکه اروپا فرصت دو ماه ایران را رد کرده و از تعیین ضرب‌الاجل از سوی ایران خیلی راضی نیست، افزود: این در حالی است که اروپا اعلام کرده که کماکان از برجام حمایت می‌کند و به تعهداتش پایبند است و از ایران هم خواسته که همچنان به تعهداتش پایبند باشد.

کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: فکر نمی‌کنم در این مدت شصت روزه هم اتفاق خاصی را از سمت اروپایی‌ها شاهد باشیم و آنها احتمالاً نمی‌توانند در زمان تعیین شده به آنچه که ایران انتظار دارد در راستای تأمین منافع اقتصادی و مالی از قبل برجام، عمل کنند.

وی بیان کرد: اروپا نه تمایل و نه توان لازم را برای ایستادگی در برابر سیاست‌های آمریکا ندارد و به نظر می‌آید، حداکثر انتظاری که بتوان از اروپا داشت این باشد که آنها بتوانند کانال مالی موسوم به اینستکس را عملیاتی کنند.

سنایی ادامه داد: متأسفانه برخی در داخل کشور از ابتدا بیش از اندازه روی توان اروپا حساب بازکرده بودند در حالی که توان آنها بیش از چیزی که در این مدت دیدیم نیست، یعنی توان مقابله با آمریکا را ندارد.

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: هر چند که حفظ برجام به عنوان یک دست آورد دیپلماتیک با ملاحظات امنیتی برای اروپا اهمیت دارد و همچنین مقابله با سیاست‌های یکجانبه گرایانه آمریکا هم برای اروپا دارای اهمیت است، اما اینکه اروپا بتواند اقدامی عملی در برابر فشارهای آمریکا انجام دهد به نظر خوش‌بینانه می‌آید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من بهتر است به این نکته بیشتر توجه کنیم که اروپا چه میزان توان ایستادگی در برابر فشارها و سیاست‌های یکجانبه گرایانه آمریکا به نفع جمهوری اسلامی ایران دارد.

true برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

منبع: امتداد نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تکمیل پرونده بیش از ۵۶هزار واحد مسکونی خسارت دیده سیل برای دریافت تسهیلات

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و دبیر کمیته نوسازی و بازسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل‌زده اعلام کرد: مصوبه اخیر هیات وزیران خیلی از مشکلات بازسازی و نوسازی در مناطق سیل‌زده را حل کرد و به موجب این تصویب‌نامه مبلغ ۲۹ هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال برای بازسازی و جبران خسارات ناشی از سیل در بخش‌های مختلف ۱۸ استان پرداخت می‌شود.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد که در آیین متمرکز کلنگ زنی ساخت و بازسازی ۲۰ هزار واحد مسکونی مناطق سیل زده کشوردر روستای تازه آباد آق قلا سخن می‌گفت، افزود: ۲۵هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد ۴ درصد و همچنین مبلغ ۷هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال برای مرمت زیرساخت‌های آسیب‌دیده از سیل از طریق تملک دارایی پرداخت خواهد شد.

وی اضافه کرد: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده در ۲۱ استان کشور، بیش از ۱۶۹ هزار و ۳۷۷ واحد مسکونی شهری و روستایی در سیل های اخیر در کشور آسیب دیده اند که از این تعداد ۱۱هزار و ۸۶۴ واحد در شهرها و ۵۶هزار و ۴۶۹ واحد در روستاها باید دوباره احداث شوند.

جمالی نژاد اضافه کرد: ۱۰۱هزار و ۶۲ واحد شهری و روستایی نیازمند تعمیرات هستند. در اثر سیل به ۱۰۹هزار و ۸۳۲ واحد مسکونی نیز خسارت معیشتی وارد شده است.

دبیر کمیته نوسازی و بازسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده در ادامه گفت: بنیاد مسکن به عنوان مجری بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده، تاکنون پرونده ۵۶هزار و ۵۵۰ متقاضی را برای دریافت تسهیلات تکمیل کرده است که از این تعداد ۲۵ هزار و ۶۲۹ متقاضی به بانک معرفی تا تسهیلات برای ۷ هزار و ۴۰۳ واحد احداثی و ۱۸ هزارو ۲۳۶ واحد تعمیری دریافت نمایند. بانک‌های عامل در چارچوب مصوبه دولت تاکنون با مالکان ۲ هزار و ۴۸۲ واحد مسکونی برای دریافت وام، قرارداد بسته‌اند.

وی همچنین گفت: با توجه به وقوع سیل گسترده در ۲۱ استان کشور برای نخستین بار قرارگاه سازندگی در وزارت کشور به ریاست وزیر کشور راه‌اندازی شده و کمیته های مختلفی ذیل آن تشکیل شده که یکی از آنها کمیته بازسازی و نوسازی است، که هر هفته شرایط را ارزیابی و اطلاع رسانی خواهند کرد. متناظر این قرارگاه در استان‌ها هم قرارگاه‌هایی تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه تمامی دستگاه‌ها و نهادها طبق تعهدی که کرده اند در حال فعالیت جدی در زمینه بازسازی و نوسازی مناطق سیلزده هستند، گفت: تلاش دست اندرکاران امر اینست که طبق برنامه زمان بندی که رییس جمهوری محترم اعلام نمودند کار تعمیرات تا دو سه ماه آینده و کار نوسازی تا پایان سال انجام شود.

وی اضافه کرد: کار ساخت ۲۰ هزار دستگاه واحد مسکونی از سوی بسیج سازندگی امروز در آق قلا شروع شد و بنیاد مسکن و ستاداجرایی حضرت امام هم در حال انجام امور محوله هستند.

افتتاح ماهانه ۴۰۰۰ پروژه عمرانی زودبازده در کشور؛ بزودی

جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده استان گلستان با حضور معاون عمرانی وزیر کشور، سرپرست استانداری گلستان، فرمانده بسیج سازندگی و جمعی از مسوولان استان برگزار شد و جمالی نژاد گفت: در دهه فجر ۹۷ عملیات اجرای ۴۰هزار پروژه عمرانی کم هزینه و زودبازده با همکاری بسیج سازندگی آغاز و بزودی در هرماه چهار هزار پروژه آن افتتاح خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های  کشور، جمالی نژاد ضمن بیان خبر فوق افزود: از تمام ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرائی بالاخص بنیاد مسکن و بسیج سازندگی برای عملیات بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده استان گلستان استفاده خواهد شد.

وی گفت: در بازدیدی که امروز از شهرستان آق قلا داشتم خوشبختانه روند بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده سرعت بهتری گرفته است و به زودی شاهد فضایی پرشور در این مناطق خواهیم بود.

دبیر کمیته بازسازی و نوسازی با اشاره به کمک‌های بلاعوض پرداختی در استان گلستان گفت: تاکنون ۶۰۹ کمک معیشتی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۸۲۷ میلیون تومان پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: تعدادواحدهای مسکونی احداثی ها ۱۵۰واحد با اعتبار پرداختی یک میلیارد و ۵۰۴ میلیون تومان و تعداد واحدهای تعمیری ها ۳۱۹واحد با اعتبار پرداختی ۹۵۷ میلیون تومان بوده که تاکنون انجام شده است.

وی اضافه کرد: جمع واحدهای بازسازی و نوسازی و معیشتی در استان گلستان ۱۰۷۸واحد بوده که تاکنون حدود ۴ میلیارد تومان به آنها پرداخت شده است.

جمالی‌نژاد با اشاره به آمادگی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برای سرعت بخشیدن به روند بازسازی و نوسازی در استان گلستان افزود: تمام تلاش دست اندرکاران این است تا با سرعت بخشیدن به روند بازسازی‌ها بتوان چهره زیباتری به شهرها و روستاهای آسیب دیده از سیل بخشید.

وی در ادامه افزود: با توجه به جلسات مستمر کمیته بازسازی و نوسازی و همکاری موثر بنیاد مسکن در استان گلستان تاکنون ۹۰۰۰ پرونده برای اخذ تسهیلات تشکیل شده که از این تعداد ۵۵۸۱ واحد به بانک معرفی شده‌اند.

دبیر کمیته بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده با اشاره به انجام مستمر عملیات اجرائی برای مناطق سیل‌زده ادامه داد: تاکنون ۳۰۷ قرارداد پرداخت تسهیلات در استان گلستان با بانک‌ها منعقد شده و عملیات آواربرداری ۶۵ واحد، پی کنی ۹۰ واحد انجام و فونداسیون ۴۶ واحد اجرا شده است.

جمالی نژاد گفت: هم افزایی تمامی دست اندرکاران در استان‌های مازندران و گلستان این نوید را می‌دهد که ظرف دو سه ماه آینده تعمیر واحدهای مسکونی و تا پایان سال بازسازی‌ها انجام شود.

انتهای پیام

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

منبع این خبر، وبسایت www.emtedadnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۱۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بروجردی: جاده برجام یک طرفه پیش نخواهد رفت
 • جدیدترین تاکتیک ضدبرجامی اروپا؛ پاسخ سنگین و کنایه‌آمیز تهران به فرانسه
 • جاده برجام یکطرفه پیش نخواهد رفت
 • بروجردی: برجام یک طرفه پیش نخواهد رفت
 • به این ۷ دلیل با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم/ تله استیضاح ترامپ برای دموکرات‌ها/ دولت جوان و حزب اللهی
 • جاده برجام یک طرفه پیش نخواهد رفت/ با بدعهدی«اقدام متقابل»می کنیم
 • شرکت‌های اروپایی در آمریکا منافع دارند و جایگزین کردن ایران برای آنها سخت است/ در اروپا دولت خیلی مداخله‌ای در اقتصاد ندارد
 • سرنوشت برجام اعتبار جهانی اروپا را از بین می‌برد
 • موسویان: اروپا پاسخگوی تعهداتش در قبال ایران باشد
 • چگونه می‌توان حقیقت شب قدر را فهم کرد/ مهمترین حاجت بشر در شب قدر
 • موسویان: رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌داند در مورد ایران چه می‌خواهد/ اروپا پاسخگوی تعهداتش در قبال ایران باشد
 • مهمترین حاجت بشر در شب قدر
 • اختصاص بیش از 29 هزار میلیارد تومان برای خسارت ناشی از سیل
 • شب قدر، خود را به تقدیر الهی بسپارید/ فهم حیقت شب های قدر
 • امیرعبداللهیان: فقدان اقدام عملی از سوی اروپا بزرگترین مانع در مسیر حفظ برجام است
 • عراقچی با تأکید بر پایان خویشتن‌داری ایران، تعهدات اروپا در برجام را یادآور شد
 • امیرعبداللهیان: تداوم وعده‌های اروپا به خروج ایران از برجام منجر خواهد شد
 • پیتر جنکینز: طرف‌های برجام باید برای رفع نارضایتی‌های ایران چاره‌جویی کنند
 • انیمیشن کوتاه چیزی باقی مانده، چیزی برداشته شده