به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  گفت و گوی ویژه خبری امشب پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه با موضوع بازسازی مناطق سیل زده با حضور سید محمد موسوی مدیر کل دفتر مدیریت  بحران وزارت جهاد کشاورزی و  محمد رودباری مدیر کل دفتر بحران سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برگزار شد.

سید محمد موسوی با اشاره به خسارات وارد شده به بخش کشاورزی در کشور اظهار کرد: از زمان آغاز وقوع سیل اطلاعاتی را از کم و کیف وقوع سیل در استان ها علاوه بر بازدیدهای انجام شده، داشتیم. در نهایت با استفاده از یک روش و چهارچوب مشترکی که با وزارت کشور  تعریف شد، آخرین اطلاعاتی که به تایید معاونین عمرانی، اقتصادی و استانداری ها و ادارات کل بحران استان ها و روسای  محترم جهاد کشاورزی استان ها به دست ما رسیده است.

وی افزود: جمع بندی ما از این اطلاعات، سیل فروردین ماه در حدود ۱۳ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان در ۲۸ استان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده است. از این مبلغ ۵۲ درصد به بخش زراعت، ۸ درصد به بخش باغبانی، ۱۴ درصد به بخش دام و طیورو آبزیان و ۲۶ درصد نیز به زیربخش‌های آب و خاک و امور زیربنایی   و همچنین تاسیسات خسارت وارد شده است.

موسوی درباره میزان قطعی خسارات نیز اظهارکرد: اطلاعاتی که از ابتدا به دست ما می رسید به صورت برآورد کلی بود ولی با گذشت زمان این اطلاعات با دقت بیشتری از شهرستان ها جمع آوری می شود.

خبر در حال تکمیل...

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

2500 کیلومتر از جاده‌های لرستان خسارت دید؛ خبری از اعتبار نیست

در سیل فروردین ماه امسال به حدود 2000 تا 2500 کیلومتر از جاده‌های لرستان خسارت وارد شد و تا کنون هیچ اعتبار ویژه‌ای برای بازسازی این زیرساخت مهم تخصیص داده نشده است.به گزارش بلاغ، کافی است سفری به شهرستان‌های مختلف استان داشته باشید؛ آثار سیل به ویژه در حوزه راه کاملاً مشهود است و در مواردی تردد مردم را با مشکل مواجه کرده است.

سیل بسیاری از پل‌ها را تخریب و راه دسترسی را به ویژه در روستاها مسدود کرد، هرچند بسیاری از این محورها بازگشایی شد اما تعداد قابل‌توجهی از این مسیرها نیازمند بازسازی اساسی هستند.

با توجه به حجم بالای خسارات در حوزه راه همچنین نقشی که راه‌ها و جاده‌ها در برقراری ارتباط و ارائه خدمات دارند بازسازی آن‌ها باید در اولویت قرار گیرد.

 

از سوی دیگر با توجه به اینکه اعتبارات استانی جوابگوی جبران خسارت‌های وارد شده به زیرساخت‌های راه هم در بخش ساخت و هم نگهداری نیست، باید اعتبارات و توجه ویژه‌ای در سطح ملی برای این موضوع در نظر گرفته شود.

حمل‌ونقل یکی از ارکان زیر بنایی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه است؛ رکنی که همواره مورد توجه خاص است، بنابراین با توجه به‌موقعیت استراتژیکی لرستان توجه به مقوله حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی ایمن باید مورد توجه قرار گیرد.

اعتبار 740 میلیارد تومانی برای ساخت محور خرم‌آباد - معمولان - پلدختر

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اینکه در جریان سیل فروردین‌ماه راه‌های اصلی، فرعی، روستایی و آزادراه آسیب جدی دید، اظهار کرد: بیشترین آسیب مربوط به محور خرم‌آباد- معمولان- پل‌دختر است که طبق برآوردها ایمن‌سازی مسیر و ارتقا آن به 740 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

رضا خالقی افزود: البته با تلاش اداره کل راهداری استان و همچنین استان‌های معین و پیمانکاران بخش خصوصی این محور زیر بار ترافیکی رفته، البته نه به‌صورت استاندارد، بنابراین توصیه می‌کنیم که وسایط نقلیه سنگین ترجیحاً از تردد در این محور خودداری کنند.

وی عنوان کرد: همچنین سیل پل‌های واقع در رودخانه‌ها به ویژه رودخانه کشکان را تخریب کرد، 21 دستگاه پل که بیشتر مربوط به کشکان است تخریب شد.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اینکه 4 پل خرپایی و بیلی توسط اداره کل راهداری پیش‌بینی‌شده و در حال کار هستند، تصریح کرد: یک مورد از این پل‌ها نصب شده و تردد در آن برقرار شده است؛ این پل‌ها موقت هستند، تا زمانی که پل‌های ایمن با پایه‌های شمع دار و مستحکم روی رودخانه کشکان نصب شود.

 

خسارت به 2000 کیلومتر راه روستایی و اصلی

خالقی در خصوص خسارت سیل به راه‌های روستایی نیز توضیح داد: به جهت پراکندگی جمعیت و محور روستایی خسارات نیز پراکنده است، یعنی شهرستانی نداریم که از خسارات سیل مصون مانده باشد.

وی افزود: خسارت در حوزه راه روستایی مقطعی اما گسترده بود، ابتدا بازگشایی مسیرها را داشتیم که در حال حاضر تنها راه دسترسی 9 روستا برقرار نشده است.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان خاطرنشان کرد: به‌صورت طول 400 کیلومتر راه اصلی و 1600 کیلومتر راه روستایی دچار خسارت شد، البته این بدان معنی نیست که کل راه از بین رفته باشد.

 

تاکنون اعتباری پرداخت نشده است

خالقی در پاسخ به این پرسش که اعتبار مورد نیاز برای بازسازی راه‌های استان چه میزان است، گفت: برآورد ما با توجه به پراکندگی محورهای روستایی و با دید ساخت که کار اصولی و استاندارد همراه با مطالعه و مشاوره انجام شود دو هزار میلیارد و 400 میلیون تومان است، البته این برآورد با توجه به قیمت‌های امروز است بنابراین در صورتی که امسال این اعتبار تخصیص داده نشود احتمال افزایش این مبلغ وجود دارد.

وی تأکید کرد: برای تأمین این اعتبار اگر متکی به اعتبارات استانی و حتی ملی باشیم عملاً امکان نوسازی و بازسازی وجود ندارد، بلکه نیاز است از محل‌های غیر از محل فعلی و قبل از سیل اعتباراتی تخصیص داده شود.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان افزود: سازمان برنامه‌وبودجه و وزارت راه اطلاعاتی در خصوص میزان خسارت‌ها از ما خواسته‌اند و ما نیز رقم را اعلام کردیم، اما تاکنون اعتباری به ما داده نشده که کار را شروع کنیم.

رویکرد بازسازی محور خرم‌آباد- پل‌دختر افزایش ضریب ایمنی است

خالقی اما درباره جاده قدیمی خرم‌آباد – پل‌دختر بیان کرد: توسط شرکت ساخت مشاوری انتخاب و پس از انجام مطالعات طرحی را آماده کردیم که پس از بازدید معاون وزارت راه و شهرسازی اصلاحیه‌ای صادر شد.

وی تأکید کرد: تمام تمرکز ما برای بازسازی این محور دو موضوع است؛ اول ایمن‌سازی و بالا بردن ضریب ایمنی راه، یعنی اینکه راه از رودخانه دور کنیم که با این رویکرد نیازمند 6 کیلومتر تونل هستیم. رویکرد دوم این است که به کلیه سکونت‌گاه‌هایی که قرار نیست جابجا شوند دسترسی بدهیم و محور جدید از این سکونتگاه‌ها دور نشود.

 

خالقی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: در اواخر فروردین‌ماه که کار امداد و نجات تمام شد به همکاران و پیمانکاران فعالیت پروژه‌های راه‌سازی از جمله ازنا- شازند، الشتر- فیروزآباد، دانشگاه بروجرد، خرم‌آباد –کوهدشت، ساماندهی زیرگذرهای کمربندی جنوبی خرم‌آباد و دیگر پروژه‌ها که اعتبار داشته‌اند را ابلاغ کردیم.

تخریب 2500 کیلومتر از راه‌های استان

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نیز با اشاره به اینکه در جریان سیل 870 روستا مسیر ارتباطی آن‌ها قطع شد، افزود: از روستاهایی که راه ارتباطی آن‌ها قطع شده بود 862 روستا بازگشایی شده است، همچنین بیش از 2500 کیلومتر از راه‌های استان اعم از شریانی، اصلی، فرعی و روستایی تخریب و قطع ارتباط شد.

عباس شرفی افزود: تاکنون 2339 کیلومتر از راه‌های استان با تلاش راهداران جهادگر از اقصی نقاط کشور بازگشایی مسیر شده است.

وی با بیان اینکه در جریان سیل 200 دستگاه آب‌رو و پل بزرگ به‌طور کامل تخریب شدند، تصریح کرد: همچنین به 689 دستگاه از ابنیه و پل‌های راه‌های استان خسارت جدی وارد شد، تخریب 59 دستگاه پل بالای دهانه 8 متر از دیگر پیامدهای ناشی از سیل فروردین‌ماه است.

خسارت یک هزار میلیارد و 130 میلیون تومانی به راه‌های استان

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان گفت: برای برقراری تردد موقت بر روی آبروها به‌ویژه راه‌های روستایی 150 لوله و باکس نصب‌شده است.

شرفی افزود: براثر سیل یک هزار میلیارد و 130 میلیون تومان خسارت به راه‌های استان وارد شد، سیل همچنین خسارت جدی به جسم جاده، ابنیه و پل‌های استان وارد کرد.

به گفته وی بیشترین خسارت ناشی از سیل مربوط به پل‌دختر، چگنی، خرم‌آباد، کوهدشت، سلسله و الیگودرز است، محور خرم‌آباد- پل‌دختر به دلیل هم‌جواری با رودخانه کشکان متحمل بیشترین خسارت شد.

 

تلاش برای نصب پل

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: 19 اداره کل راهداری با بهره‌گیری از 300 دستگاه ماشین‌آلات به‌عنوان استان‌های معین در کنار راهداران لرستان کار عملیات بازگشایی را انجام دادند.

شرفی بیان کرد: تاکنون با مشارکت تعدادی از ادارات کل راهداری استان‌ها کار نصب 4 پل فلزی خرپایی بر روی رودخانه کشکان برای روستاهای دوآب، چم شهران، بیشه و منطقه زیودار انجام و نصب 4 دستگاه پل خرپایی و بیلی دیگر نیز در دست اقدام است.

 

تأکید بر انجام کار اصولی و اساسی

یک کارشناس عمران نیز با اشاره به اینکه نقش راه مناسب در توسعه و پیشرفت استان بر کسی پوشیده نیست، عنوان کرد: یکی از عوامل مهم در توسعه اقتصادی هر منطقه ایجاد و نگهداری شبکه راه‌های استان است که در بهبود بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و بازرگانی حائز اهمیت است.

وحید یاراحمدی گفت: وجود جاده‌های مناسب و استاندارد با توجه به توپوگرافی استان از نکاتی است که در ساخت و بازسازی راه‌های استان باید مورد توجه قرار بگیرد، یعنی پس از تخریب راه‌ها و ابنیه بازسازی باید اصولی و اساسی باشد.

وی تأکید کرد: زمانی که زیرساخت‌ها اصولی باشد بدون شک در صورت بروز حوادثی همچون سیل حجم خسارت‌ها کاهش پیدا خواهد کرد، البته این مورد نیز باید مورد توجه قرار بگیرد که کار اصولی و اساسی علاوه بر نظارت دقیق نیازمند تأمین اعتبار لازم و به‌موقع است نکته‌ای که در پروژه‌های استان اتفاق نمی‌افتد و همواره با کمبود اعتبار مواجه هستیم.

 

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

اعتراض شدید روزنامه اطلاعات به روس‌ها؛ آقای پوتین! آتش بیار معرکه علیه ایران شده‌ای!

عوارض رابطه جنسی زیاد

کلیدواژه: گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیل سیل و آبگرفتگی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۲۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خسارت ۱۵ هزار میلیارد ریالی سیل به بخش کشاورزی لرستان
 • سیل 10میلیارد ریال به بخش کشاورزی پلدختر خسارت وارد کرد
 • آخرین وضعیت شهرهای سیل‌زده خوزستان از زبان فرمانداران/از خسارت سنگین سیل تا تهدید مجدد سیلاب
 • تصرف به حریم اراضی و رودخانه‌ها؛ علت مهم خسارت‌های وارد شده به اراضی جغتای
 • خسارت بیش از 11 میلیارد ریالی سیل به شبکه آب آشخانه
 • 2 هزارمیلیارد ریال خسارت سیل اخیر به راههای سیستان و بلوچستان
 • خسارت سیل‌ های اخیر به ۶۸۶ واحد مسکن مددجویی کهگیلویه و بویراحمد
 • تصرف حریم رودخانه‌ها؛ دلیل خسارت‌ سیل در جغتای
 • خسارت گسترده بخش کشاورزی لرستان از سیل
 • ۳۸ میلیارد تومان خسارت به بخش بهداشت و درمان خوزستان وارد شد
 • خسارت ۱۵۷۰ میلیاردی سیل به بخش کشاورزی لرستان؛ بیشترین آسیب به دام، طیور و آبزیان وارد شد
 • سیل 15هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی لرستان خسارت زد
 • بازخوانی پرونده ای اطلاعاتی از جنگ عراق و قیاس با تنش های اخیر با ایران
 • خراسان رضوی| سیلاب ۱۷۰ میلیارد ریال به کشاورزی کلات نادری آسیب وارد کرد
 • آیا تولیدکنندگان داخلی از بودجه ۲۵ هزار میلیاردی برای تامین لوازم خانگی خانوار‌های سیل زده، بهره‌ای خواهند برد؟
 • ۱۴۰ میلیارد تومان براورد خسارت در بخش کشاورزی اسدآباد
 • بارش‌های اخیر در کلات، ۲۰ میلیارد تومان به‌ بخش کشاورزی خسارت وارد کرد
 • اختصاص 257 میلیارد ریال تسهیلات به مناطق سیل زده خراسان شمالی
 • کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد پس از بارندگی ها