خبرگزاري آريا - لندن–ايرنا– درحالي‌که فشارها براي کناره‌گيري «ترزا مي» از قدرت به دليل نارضايتي عمومي از عملکردش در روند خروج از اتحاديه اروپا به اوج رسيده،رئيس فراکسيون بانفوذ حزب محافظه‌کار موسوم به کميته 1922 روز پنجشنبه از توافق نخست‌وزير براي تعيين تاريخ استعفايش در سه هفته آينده خبرداد.

«گراهام بردلي» پس از ملاقات با نخست‌وزير انگليس اعلام کرد که دو طرف توافق کردند، پس از راي‌گيري دوباره نمايندگان مجلس بر سر طرح دولت درباره چگونگي خروج از اتحاديه اروپا که قرار است در نخستين هفته ماه ژوئن، يعني سه هفته ديگر برگزار شود، با يکديگر ملاقات کرده و درباره زمان برگزاري انتخابات دروني حزب محافظه‌کار با يکديگر به توافق برسند.
مي پيشتر وعده داد بود که در صورت موافقت پارلمان با طرح دولت، از مقام خود کناره‌گيري خواهد کرد. به‌اين‌ترتيب مي‌توان اين‌طور نتيجه گرفت که يا نخست‌وزيري مي سه هفته ديگر به پايان مي‌رسد، و يا در صورت مخالفت مجدد پارلمان با طرح وي، زماني را که بعيد است طولاني باشد براي برگزاري انتخابات درون‌حزبي مشخص خواهد کرد.
همچنين بوريس جانسون وزير امور خارجه پيشين انگليس امروز رسما از آمادگي خود براي شرکت در انتخابات دروني حزب محافظه‌کار خبر داد.
از ميان نامزدهاي احتمالي براي شرکت در اين انتخابات ازجمله جرمي هانت، مايکل گوو و دومينيک راب به ترتيب وزيران امور خارجه، محيط ‌زيست و وزير مستعفي برگزيت، جانسون نخستين سياستمداري است که به‌ صورت رسمي آمادگي خود را براي جانشيني «مي» اعلام کرده است.
او در انتخابات حزب محافظه‌کار در سال 2016 که ديويد کامرون در پي راي مردم انگليس به خروج از اتحاديه اروپا از قدرت کناره‌گيري کرد، نامزد شد. اما کمي بعد براي جلوگيري از تشتت آراي طرفداران برگزيت، از ادامه حضور در اين رقابت صرف‌نظر کرد.
تحليل گران جانسون را فردي جاه‌طلب توصيف مي‌کنند و شايد به همين خاطر بود که مي پس از پيروزي در انتخابات، وي را به وزارت امور خارجه منصوب کرد تا او را مهار کند.
جانسون که از طرفداران سرسخت برگزيت به شمار مي‌رود، در اين مدت چندين يادداشت آتشين در نقد سياست‌هاي دولت «مي» درباره چگونگي خروج از اتحاديه اروپا منتشر کرد که در زمان خود خبرساز شد. او درنهايت تيرماه گذشته، رسما مخالفت خود را با دولت «مي» بر سر برگزيت اعلام و از مقام خود کناره‌گيري کرد.
وي که در سال 2016 شهرداري لندن را به‌عنوان تنها مسئوليت اجرايي در کارنامه خود داشت، اينک با دو سال سابقه وزارت امور خارجه چشم به کرسي نخست‌وزيري دوخته است.
«مي» در بيانيه مشترکي که با بردلي منتشر کرد، از اراده خود براي خروج انگليس از اتحاديه اروپا سخن گفت تا پيش از تعطيلات تابستاني پارلمان، اين کشور از اتحاديه اروپا خارج شود.
انگليس قرار بود نهم فروردين‌ماه گذشته، رسما اتحاديه اروپا را ترک کند. بااين‌حال مخالفت پارلمان با طرح دولت بر سر چگونگي خروج از اتحاديه اروپا سبب شد تا سران 27 کشور اروپايي مهلت برگزيت را تا 9 آبان تمديد کنند.
ناظران همچنان معتقدند که طرح دولت «مي» بازهم در پارلمان شکست خواهد خورد، اما روزهاي اقامت او در داونينگ استريت به شماري افتاده است.
شبد**اروپام ** هـ ن **
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

"ترزا می"ازنخست‌وزیری انگلیس استعفاکرد

نخست‌وزیر انگلیس بعد از سه بار تلاش ناموفق در تصویب توافق برگزیت در مجلس عوام، از سمت خود استعفا کرد. ناطقان: «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس امروز (جمعه) با اعلام استعفای خود گفت که در تاریخ هفتم ژوئن (17 خرداد) رسما از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

خانم می طی سخنرانی در مقابل دفتر نخست‌وزیری انگلیس در خیابان داونینگ گفت: «در یک دموکراسی، اگر به مردم گزینه‌ای برای انتخاب بدهید، وظیفه دارید تصمیمی که می‌گیرند را اجرا کنید».

وی با اشاره مخالفت مجلس عوام انگلیس با توافقی که بعد از مذاکره با اتحادیه اروپا درباره برگزیت به‌دست آورده بود، توضیح داد: «هرچه در توان داشتم برای قانع کردن نمایندگان پارلمان جهت حمایت توافق انجام دادم. اما متاسفانه موفق نشدم. سه بار تلاش کردم».

ترزا می با اعلام استعفا از پست نخست‌وزیری انگلیس، افزود: «اکنون برای من روشن شده که به نفع کشور است تا یک نخست‌وزیر جدید، تلاش‌ها (برای برگزیت) را هدایت کند. پس امروز اعلام می‌کنم که به‌عنوان رهبر حزب محافظه‌کار در روز جمعه 7 ژوئن استعفا می‌دهم تا نفر بعدی انتخاب شود».

وی همچنین از لزوم اجرای فرایند انتخاب رهبر جدید برای محافظه‌کار انگلیس طی هفته آینده خبر داد.

خانم می با بیان اینکه تا زمان تکمیل فرایند انتخاب رهبر جدید برای حزب محافظه‌کار، به‌عنوان نخست‌وزیر به فعالیت خود ادامه می‌دهد، تصریح کرد: « همواره از اینکه نتوانستم توافق برگزیت را تصویب کنم، افسوس خواهم خورد. نفر بعدی باید راهی پیدا کند که به نتیجه همه‌پرسی (خروج از اتحادیه اروپا) احترام بگذارد».


بغض ترزا می در پایان سخنرانی

 

وی همچنین درباره وظیفه نخست‌وزیر بعدی انگلیس درقبال توافق خروج از اتحادیه اروپا اضافه کرد: «او برای موفق شدن باید در پارلمان، اجماع نظر ایجاد کند؛ کاری که من نتوانستم. چنین اجماعی فقط زمانی به‌دست می‌آید که طرفین مباحثات حاضر به سازش باشند».

 ترزا می ضمن اشاره به همه‌پرسی سال 2016 برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گفت: «آن همه‌پرسی نه تنها فقط یک درخواست برای خروج از اتحادیه اروپا نبود بلکه درخواستی برای تغییر بزرگ در کشورمان بود... اما مطمئنم که می‌توانیم توافق برگزیت را اجرا کنیم».

وی پیش از پایان بغض‌آلود صحبت‌هایش، با چشمانی اشک‌بار گفت: «این شغل افتخار زندگی من بود. دومین نخست‌وزیرِ زن (انگلیس). که البته قطعا آخرین (نخست‌وزیر زن) نخواهم بود».

این در حالی است که ساعتی پیش از سخنرانی خانم می، «هلن گرانت» نماینده پارلمان انگلیس و معاون حزب محافظه‌کار از سمت خود استعفا داده بود. گفته می‌شود احتمال دارد که او یکی از نامزدهای رهبری حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیری انگلیس باشد.

بعد از سه بار رد شدن توافق برگزیت در پارلمان انگلیس، تهدید اتحادیه اروپا به خروج اجباری انگلیس بدون توافق و همچنین استعفای معاون پارلمانی دولت، رسانه‌های انگلیسی روز گذشته (پنجشنبه) گزارش دادند که نخست‌وزیر انگلیس با درخواست اعضای حزب محافظه‌کار در معرض استعفای اجباری قرار گرفته است. (جزئیات بیشتر)

ترزا می به مدت 3 سال، از سال ۲۰۱۶ و بعد از استعفای «جیمز کامرون»، نخست‌وزیری دولت انگلیس و رهبری حزب محافظه‌کار را برعهده داشت.

بریتانیا اولین کشور در این اتحادیه است که قصد خروج از آن را دارد، از این رو فرآیند خروجش با پیچیدگی‌هایی مواجه شده و دارای مولفه‌های متعددی است. در همه‌پرسی ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ در بریتانیا، ۵۳ درصد از شرکت‌کنندگان انگلیس رای به خروج داده بودند. منبع: فارس برچسب ها: ترازمی ، استعفا ، نخست وزیری

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۲۱۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • استعفای نخست‌وزیر بریتانیا؛ واکنش‌های جهانی به زلزله سیاسی در اروپا
 • تغییر معادلات قدرت در لندن
 • آیا اروپا پس از انتخابات پارلمانی ۲۰۱۹ دگرگون خواهد شد؟
 • کناری‌گیری می و ادامه چالش انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا
 • به این ۷ دلیل با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم/ تله استیضاح ترامپ برای دموکرات‌ها/ دولت جوان و حزب اللهی
 • چه کسی نخست‌وزیر انگلیس خواهد شد؟
 • استعفای ترزا می؛ چه کسی احتمال دارد جانشین نخست وزیر بریتانیا شود؟
 • نامزدی ­جانسون برای پست نخست وزیری انگلیس
 • نامزدی ­بوریس جانسون برای احراز پست نخست‌وزیری انگلیس
 • جانشین‌های احتمالی «ترزا می» چه افرادی هستند؟
 • واکنش آلمان، فرانسه و رهبر حزب کارگر به استعفای «ترزا می»
 • فرانسه: اتحادیه اروپا در خطر فروپاشی قرار دارد
 • اکثر آلمانی‌ها هنوز نامزدهای انتخابات پارلمانی اروپا را نمی‌شناسند
 • طرحی برای انقلاب فرهنگی در اتحادیه اروپا
 • تراز منفی تجاری ایران با اتحادیه اروپا
 • آغاز انتخابات سرنوشت ساز اروپایی در قاره سبز
 • ادامه انتخابات پارلمان اروپا تا پنجم خرداد
 • طرح انگلیس برای خروج از اتحادیه‌اروپا به تعویق افتاد
 • انقباض تجارت با اتحادیه اروپا