روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از منابع مطلع نوشته است که ترامپ به مقام‌های ارشد دولت آمریکا اعلام کرده که نمی‌خواهد با ایران وارد جنگ شود.

به گزارش مشرق، روز پنج‌شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به «پاتریک شاناهان» وزیر دفاع موقت این کشور گفته است که نمی‌خواهد با ایران وارد جنگ شود.

این روزنامه اظهارات ترامپ را پیامی به «دستیاران جنگ‌طلبش» توصیف کرده و نوشته است که رئیس‌جمهور آمریکا گفته نمی‌خواهد شاهد آن باشد که کارزار فشار به ایران به درگیری نظامی با ایران مبدل شود.

به گفته چند مقام آمریکایی، ترامپ در این جلسه که صبح چهارشنبه در «اتاق وضعیت» (Situation Room) کاخ سفید و با موضوع ایران برگزار شده، «سرسختانه تأکید کرده که درگیری نظامی با ایرانی‌ها را نمی‌خواهد.»

بیشتر بخوانید:

ترامپ: امیدوارم وارد جنگ با ایران نشویم کاخ سفید: ترامپ تصمیم‌گیر نهایی درباره ایران است در ایران هیچکس حاضر به گفت‌وگو با ترامپ نیست / از اروپا ناامید شده‌ایم

ترامپ ساعتی پیش هم در مراسم استقبال از «یوری مورر» رئیس‌جمهور سوئیس در پاسخ خبرنگاران درباره اینکه آیا جنگی با ایران در پیش است، گفت: «امیدوارم اینطور نباشد.»

به نوشته نیویورک‌تایمز، ترامپ در روزهای گذشته تلاش کرده تا این تصور را که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در حال پیش بردن واشنگتن به سوی جنگ با ایران هستند، از بین ببرد. سه مقام آمریکایی به این روزنامه گفته‌اند ترامپ بیش از آنکه از اقدامات بولتون علیه ایران ناخرسند باشد، از این ناراحت است که این تصور ایجاد شود که بولتون سیاست دولت ترامپ در خاورمیانه را به دست گرفته است.

بولتون پیش از ورود به دولت ترامپ بارها از تلاش برای براندازی در ایران یا حتی حمله نظامی به ایران حمایت کرده بود. نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشته است که بولتون در محافل خصوصی از بی‌میلی ترامپ به تلاش برای تغییر در غرب آسیا ابراز ناخرسندی کرده است. این روزنامه حتی نوشته است که برخی در کاخ سفید آینده بولتون در سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید را مورد تردید قرار داده‌اند. وضعیت ونزوئلا و ناکامی آمریکایی در کنار زدن «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور این کشور از دیگر مواردی است که به نوشته نیویورک‌تایمز به ناراحتی ترامپ از بولتون منجر شده است.

روز گذشته نشریه «نشنال اینترست» هم با اشاره به اختلافات میان ترامپ و بولتون گزارش داد که رئیس‌جمهور آمریکا به فکر کنار گذاشتن مشاور امنیت ملی خود است.

منبع: فارس

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نقش لابی‌های پشت‌پرده در تشدید تنش‌های آمریکا و ایران


فرارو- برخی از مقامات فعلی آمریکا که از تشدید فشار‌ها بر جمهوری اسلامی ایران سرسختانه حمایت می‌کنند، از گروه‌های لابی‌گری مخالف ایران مبالغ هنگفتی دریافت کرده بودند.
به گزارش فرارو، در پی اعزام نیرو‌ها و تجهیزات نظامی جدید آمریکایی به خلیج فارس و همچنین لغو معافیت‌های فروش نفت ایران به هشت کشور، تنش‌ها میان تهران و واشنگتن به مرحله حساسی رسیده است. ناظران و تحلیلگران مسائل سیاسی نگران هستند که یک سوء محاسبه، درگیری میان دو طرف را شعله‌ور کند. 
در حالی که برخی اعضای کنگره آمریکا، خصوصا دمکرات‌ها، برای جلوگیری از نزاع احتمالی تلاش می‌کنند، برخی اعضای دیگر به دولت دونالد ترامپ فشار می‌آورند که سیاست سختگیرانه در برابر ایران را حفظ کند. دولت ترامپ، برای ارضای این محافل، حضور نظامی آمریکا در منطقه را افزایش می‌دهد. جدیدترین گزارش‌ها از آمریکا، حاکی از آن است که پنتاگون روز پنج‌شنبه طرحی به کاخ سفید می‌دهد که متضمن اعزام بیش از ۱۰ هزار سرباز دیگر آمریکایی و نیز ارسال برخی تجهیزات نظامی نظیر سامانه‌های موشکی پاتریوت به خلیج فارس است.
به موازات این تحرکات، لحن برخی نمایندگان کنگره هم تندتر شده است. سناتور تام کاتن، اخیرا در گفتگویی با شبکه «پی‌بی‌اس» مدعی شد که آمریکا می‌تواند جنگ احتمالی با ایران را با دو ضربه تمام کند؛ «ضربه اول و ضربه آخر.» علاوه بر این، روز دوشنبه، سناتور لیندسی گراهام، خواستار این شد که اگر ایران یا نایبان آن به آمریکا یا متحدانش در منطقه آسیب بزند، آمریکا «به طور نظامی و به شکل سهمگین پاسخ دهد.»
در ماه‌های اخیر ایران به تمام مفاد توافق هسته‌ای پایبند بوده و منافع آمریکایی در منطقه هم به شکل جدی از ناحیه ایران تهدید نشده است. پس دلیل این همه سختگیری بر ایران چیست؟ کارشناسان برای سختگیری‌های بی‌سابقه دولت ترامپ بر جمهوری اسلامی دلایل متعددی را می‌شمارند. اما به یک مورد کمتر اشاره می‌کنند و آن لابی‌های پشت پرده علیه ایران در واشنگتن است. وبگاه «اوپن سیکرتس» که معمولا اطلاعاتی درباره گروه‌های لابی‌گری ارائه می‌کند، در گزارشی به نقش پول‌های لابی‌گری در تشدید خصومت آمریکا با ایران پرداخت. به گفته این وبگاه، ده‌ها مقام حکومتی، از کنگره تا کاخ سفید، از یک شبکه گسترده گروه‌های ذینفع، کمیته‌های سیاسی، لابی‌گران خارجی و اهداکنندگان ثروتمند کمک‌های مالی دریافت کرده‌اند تا علیه ایران سختگیری کنند.
یکی از افرادی که در تنش‌های فعلی ایران و آمریکا به طور پیوسته نام او به عنوان تشدیدکننده تنش‌ها مطرح می‌شود، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، است. بولتون دو مجموعه لابی‌گری به نام «کمیته اقدام سیاسی» (PAC) معروف به «بولتون پک» و «بولتون سوپر پک» دارد که ظاهرا پس از استخدام بولتون در دولت ترامپ تا اطلاع ثانوی تعلیق شده‌اند. اوپن‌سیکرتس می‌گوید این دو مجموعه بولتون، سازوکار مالی مرکزی یک شبکه اعمال نفوذ گسترده است. پس از تاسیس مجموعه‌های یادشده در سال ۲۰۱۳، حامیان مالی بزرگ، که دیدگاه سختگیرانه مشابه بولتون دارند، به کمیته‌های تازه تاسیس کمک کردند. در یک دوره پنج‌ساله منتهی به استخدام بولتون در ۲۰۱۸، کمیته‌های بولتون بیش از ۲۴ میلیون دلار کمک مالی جمع کردند. اغلب این کمک‌ها از جانب کسانی ارائه شده‌اند که با تلاش‌های دولت باراک اوباما، برای حل و فصل دیپلماتیک مشکلات با ایران مخالف بودند. حامی اصلی بولتون، رابرت مرسر، میلیارد آمریکایی، است که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا حامی اصلی دونالد ترامپ هم بود. در دوره‌های انتخاباتی ۲۰۱۴، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ مرسر پنج میلیون دلار به سوپرپک بولتون کمک کرد که این مقدار معادل یک چهارم کل دریافتی‌های سوپرپک بولتون است. مرسر، در انتخابات ۲۰۱۶ به یک موسسه غیرانتفاعی سری کمک مالی کرد تا در ایالت‌هایی که مشخص نیست چه کسی پیروز می‌شود، علیه مسلمانان تبلیغ کند.
حامی دیگر بولتون، برنی مارکوس، از بنیانگذاران شرکت خرده فروشی «هوم دیپو»، و منتقد سرسخت دیپلماسی هسته‌ای با ایران است. در طول فعالیت سوپرپک بولتون، مارکوس به آن ۵۳۰ هزار دلار کمک کرده است. مارکوس، علنا از به کارگیری دیپلماسی با ایران انتقاد کرده است. او در سال ۲۰۱۵ طی گفتگویی با فاکس بیزنس گفت: «زمانی که شما با شیطان دادوستد می‌کنید، در یک دردسر عمیق گرفتار می‎شوید، و من فکر می‌کنم ایران، شیطان است.»
مارکوس، به اندیشکده «بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها» (FDD) هم ۳.۵ میلیون دلار کمک کرده است. اندیشکده‌ای که با توافق هسته‌ای ایران مخالفت کرد و در سال ۲۰۱۷ به کاخ سفید یادداشتی حاوی دستورالعملی برای ایجاد ناآرامی در ایران و نهایتا براندازی نظام آن ارسال کرده بود. بولتون، ریچارد گولدبرگ، مشاور ارشد این اندیشکده، را به عنوان دستیار خود در امور ایران، در شورای امنیت ملی استخدام کرد.
روابط بولتون با تندرو‌ها به کمیته‌های خود محدود نمی‌شود. شلدون ادلسون، میلیاردر متنفذ یهودی که حامی بزرگ ترامپ است، شخصا نزد ترامپ لابی کرد تا بولتون را به عنوان معاون وزیر خارجه استخدام کند. این لابی‌گری شکست خورد تا بولتون به مقام مهمتری برسد. بولتون نهایتا به عنوان مشاور امنیت ملی به کاخ سفید پیوست. ادلسون، از کارزار‌های عمومی علیه ژنرال اچ آر مک مستر، مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ، حمایت کرد و مدعی شد که مک مستر ضداسرائیل است تا بدین گونه جا را برای بولتون خالی کند. ادلسون حامی عمده سایر گروه‌های لابی‌گری ضدایرانی هم هست. او از سال ۲۰۰۷ به کمیته امور عمومی اسرائیل و آمریکا (ایپک) ۱.۰۴ میلیون دلار و بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ به اندیشکده دفاع از مکراسی‌ها ۱.۵ میلیون دلار کمک مالی کرد. بولتون و ادلسون دیدگاه‌های مشابهی دارند. در سال ۲۰۱۳، ادلسون پیشنهاد داده بود که به عنوان هشدار به ایران، آمریکا یک بمب هسته‌ای در بیابان ایران بیندازد تا ایران بدین نحو برنامه هسته‌ای خود را کنار بگذارد. در سال ۲۰۱۵، بولتون طی یادداشتی در روزنامه نیویورک‌تایمز پیشنهاد داد که آمریکا برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران، به آن حملات نظامی پیشگیرانه انجام دهد.
سناتور تام کاتن، یکی دیگر از سیاستمداران آمریکایی است که به شدت با جمهوری اسلامی ایران مخالفت می‌کند. او در کنار بولتون از تشدید تنش‌ها با ایران حمایت می‌کند. به گفته اوپن‌سیکرتس، کاتن هزاران دلار از ادلسون و پنج هزار دلار از کمیته اقدام سیاسی بولتون در سال ۲۰۱۴ گرفته بود. به طور کلی، ۲۸ سناتور فعلی و ۹ نماینده در کمیته‌های فرعی مجلس نمایندگان آمریکا در دوره انتخابات از کمیته بولتون مبالغ قابل‌توجهی دریافت کرده بودند.
علاوه بر این‌ها باید به لابی‌گری‌های مجاهدین خلق (منافقین) هم اشاره کرد. بولتون ۱۸۰ هزار دلار از مجاهدین خلق در ازای سخنرانی در مراسم‌های آنان گرفته است و در یکی از این سخنرانی‌ها گفته بود که در سال ۲۰۱۹ نظام ایران برانداخته خواهد شد. تعدادی از مقامات سابق و فعلی آمریکا هم در سخنرانی‌های گروه مزبور شرکت کرده و حتی برخی از سناتور‌های فعلی مانند کاتن، در سال ۲۰۱۷ برای بررسی وضعیت اعضای "منافقین" به آلبانی سفر کرده‌اند.

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

کلیدواژه: رونق تولید وعده های روحانی بازار سکه و ارز بندر فجیره آمریکا ترامپ حمله به ایران

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۲۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بولتون: کره شمالی تمایلی به ادامه مذاکرات ندارد
 • بولتون: کره‌ شمالی به مذاکره مجدد تمایلی نشان نداده است
 • ایران به دنبال درگیری نظامی با آمریکا نیست/ نیروهای اعزام شده به خاورمیانه صرفا جنبه حفاظتی دارند
 • اتهامات تکراری جان بولتون علیه ایران
 • فعالان حافظ سفارت ونزوئلا در آمریکا خواستار بسیج گسترده در نیویورک شدند
 • دادگاهی در آمریکا به کنگره حق دسترسی به اسناد مالی ترامپ را داد
 • کیهان و حلقه نیویورک
 • نشریه چینی آمریکا را به باد انتقاد گرفت
 • پلیس آمریکا فردی که تهدید به انفجار برج ترامپ را کرده بود بازداشت کرد
 • «پمپئو» فعلا زیر سایه «بولتون»پنهان شده است
 • رمزگشایی از دست نوشته مرموز تاریخی
 • پمپئو هم از تندروی بولتون علیه ایران نگران شد
 • تلاش همزمان 5 کشور برای میانجی گری میان ایران و آمریکا/اعتراف پمپئو به وجود اختلاف با بولتون بر سر ایران/اظهارات ترامپ در مورد اعزام نیرو به خاورمیانه/ افزایش نظامیان آمریکایی در پایگاه «عین الاسد» عراق
 • خشم ترامپ از بولتون/ اختلاف ها در کاخ سفید تشدید شده
 • ادامه حملات به غیرنظامیان یمن با جنگنده‌های آمریکایی
 • گزارش نیویورک‌تایمز از واکنش مردم ایران به فشارهای آمریکا
 • سی‌ان‌ان: تنش‌ها میان بولتون و پمپئو تشدید شده است
 • تشدید سردرگمی آمریکا میان سیاست های بازدارندگی و رویارویی
 • رقابت و اختلاف میان پمپئو و بولتون / بولتون چگونه برای دریافت اطلاعات درباره ایران از سیا پمپئو را دور زد؟