محققان آمریکایی به تازگی انواع مختلفی از نشانگرهای زیستی را شناسایی کرده‌اند که می‌توانند پیش از دیده شدن علائم بیماری آلزایمر، بروز آن را پیش‌بینی کند. ناطقان: به نقل از گیزمگ، بسیاری از محققان معتقدند که فاز قبل از شروع بیماری آلزایمر می‌تواند بیش از یک دهه قبل از مشاهده بالینی بیماری آغاز شود.

در حالی‌که تعداد زیادی از داروهای مربوط به بیماری آلزایمر در آزمایشات بالینی شکست خورده‌اند، به نظر می‌رسد که این مرحله پیش بالینی جدید می‌تواند بهترین روش درمانی برای آلزایمر باشد.

متأسفانه تاکنون هیچ چهارچوب مشخصی برای تشخیص دقیق آلزایمر در مراحل اولیه وجود نداشته است.

آزمایش خون، اسکن "برش‌نگاری با گسیل پوزیترون"، آزمایش‌های چشمی و ژنتیکی راه‌هایی هستند که تا به امروز برای تشخیص بیماری استفاده شده است.

ولی تاکنون هیچ نشانگر زیستی از نظر بالینی کاملاً تأیید نشده است.

در این راستا محققان دانشگاه "جان هاپکینر" اطلاعات مربوط به ۲۹۰ نفر که در خطر بالای ابتلاء به این بیماری بوده‌اند را بررسی کردند. این مطالعات محصول ۲۰ سال بررسی هستند و سالیانه از این افراد اسکن مغزی و آزمایش مایع مغزی نخاعی دریافت می‌شد.

در پایان پروژه ۸۱ نفر مبتلا به آلزایمر و یا اختلال شناختی خفیف تشخیص داده شدند که این امر به محققان اجازه داد پیشرفت بیماری را سال‌ها پیش از بروز علائم آن بررسی کنند.

این محققان به این نتیجه رسیدند که ۱۰ تا ۱۵ سال پیش از بروز علائم بیماری تغییرات ظریفی در بیمار ظاهر می‌شود.

داده‌های حاصل از اسکن "ام‌آرآی"( MRI) نشان داد که اندازه منطقه‌ای در مغز به نام "لوب گیج‌گاهی" کاسته می‌شود.

این تغییرات می‌توانند بین ۳ تا ۹ سال پیش از بروز علائم بیماری شناسایی شوند.

ولی نتیجه جالب‌تر این مطالعه مربوط به نتایج حاصل از آزمایش مایع مغزی نخاعی در بیماران بود که نشان‌دهنده اولین نشانگر زیستی برای بیماری بود.

این نتیجه به این ترتیب بود که افزایش حضور "پروتئین‌های تاو " در مایع مغزی نخاعی در حدود ۳۰ سال پیش از بروز آلزایمر می‌تواند با آن مرتبط باشد.

پروتئین‌های دیگر از قبیل "آمیلوئید بتا" و "تاو فسفریلیت" نیز ۱۰ تا ۱۵ سال پیش از شروع علائم ظاهری بیماری بروز پیدا می‌کنند.

به رغم پیشرفت کندی که این مطالعه دارد، محققان آن معتقدند که این پروژه در نهایت منجر به کشف راه‌های مؤثر برای تشخیص آلزایمر در مراحل اولیه آن خواهد شد.

"لارنت یونس" از محققان پروژه اظهار کرد، مطالعات ما نشان می‌دهد که ممکن است از روش‌های تصویربرداری مغزی و تحلیل مایع مغزی نخاعی برای تشخیص بیماری آلزایمر ۱۰ سال (و یا بیشتر) قبل از وقوع آن استفاده کرد.

نتایج این پژوهش در مجله " Frontiers" انتشار یافت.
منبع: ایسنا برچسب ها: آلزایمر ، پیش بینی ، بروز

منبع: ناطقان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بيوفيدبک، مزايا و عوارض آن

خبرگزاري آريا -
آشنايي با بيوفيدبک
بيوفيدبک( به انگليسي: Biofeedback) روش ي کامل کننده و جايگزين براي دارو درماني است که در آن مي آموزيم عملکردهاي بدن من جمله ضربان قلب را با کمک ذهن کنترل نماييم.
در بيوفيدبک به حسگرهاي الکتريکي وصل مي شويد که به شما کمک ميکند اطلاعاتي دربارهٔ بدن خود را دريافت و اندازه‌گيري نماييد، حسگرهاي بيوفيدبک به شما مي آموزد که چطور تغييرات ظريف و ماهرانه اي در بدن خود، به عنوان مثال آرام کردن بعضي ماهيچه ها را کم کم انجام دهيد تا به آنچه مي خواهيد، به عنوان مثال کاهش تنش، برسيد.
در اصل بيوفيدبک وضعيت سلامت و عملکرد فيزيکي، به فرد قدرت استفاده از افکار براي کنترل بدن را ميدهد . بيوفيدبک اکثراً بعنوان يک روش آسودگي بکار ميرود .
مزاياي بيوفيدبک بر ديگر شيوه هاي درماني چيست؟
ايده آل ترين شيوه هاي درماني آن هايي هستند که در آنها خود مراجع، عامل درمان است که يکي از اين روشها ، درمان با بيوفيدبک است. در درمان دارويي يا درمانهاي روانشناختي مراجعان خود را وابسته به درمان مي دانند و به دنبال شيوه هاي جديدي مانند درمان با بيوفيدبک هستند که بتوانند با بکار گيري آن، علايم و مشکلات روانشناختي خود را برطرف نمايند. بعضي از روش ها و شيوه هاي درماني شايع مثل ريلکسيشن، يوگا و مديتيشن بر اين دستور تأکيد دارند ولي در اين فرآيند مشکلي موجود است و آن اين است که برخي از مراجعان قابليت يادگيري مناسبي ندارند و با توضيح ها شفاهي نمي توانند دستورالعمل هاي درماني و روش ها را به درستي انجام دهند.
به عنوان مثال روانشناس به مراجع، ريلکسيشن و يا تنفس ديافراگمي و عميق را اموزش ميدهد ولي مراجع از طريق اين توضيحات شفاهي قادر به يادگيري کامل نيست و در نتيجه جواب مناسبي از درمان نمي گيرد. مثالي ديگر از اين روش ها، يوگا و مديتيشن است. در واقع اين درمان ها به خاطر خودکفا کردن مراجع در کنترل علايم خود طراحي شده اند ولي اين دستور در بعضي از موردها ميسر نمي شود. در حالي که اين مشکل در درمان با بيوفيدبک برطرف شده است و مراجع مي تواند با اگاهي از علايم زيستي خود، مناسب با موقعيت و هدف خود، در کنترل علايمش خودکفا شود.
علل تمايل بيماران به استفاده از بايوفيدبک چيست؟
احتياج به داروها را حذف ميکند يا کاهش ميدهد .
براي آنهايي که در وضعيت خود تحمل دارو ندارند، مي تواند درماني جايگزين باشد.
هنگامي که داروها خوب پاسخ نمي دهند، مي تواند مورد ديگري باشد.
در بعضي شرايط موقع حاملگي، مي تواند جايگزين داروها باشد.
به اشخاص کمک ميکند کنترل سلامتي خود را به دست گيرند.
بيوفيدبک درماني
انواع شيوه هاي بايوفيدبک
امواج مغزي
در اين شيوه حسگرهايي بر روي سر نصب ميشود ، از طريق اين حسگرها و با کمک دستگاه الکتروانسفالوگرام( EEG) امواج مغزي تفسير ميشوند .
نوروفيدبک
نوروفيدبک بحث برانگيزترين شکل درماني بايوفيدبک است. درواقع نوروفيدبک بازآموزي الگوهاي امواج مغزي است. هرچند در اين شيوه بحث است، ولي روزبه روز محبوبيت بيشتري پيدا ميکند ، به ويژه در درمان انواع اختلالاتي مانند: بيماري افسردگي، فيبروميالژيا( دردهاي اسکلتي- عضلاني)، اختلال کم توجهي- بيش فعالي( ADHD) و اعتياد به الکل. در شيوه نوروفيدبک، چند سنسور اندازه‌گيري به سر شما وصل ميشوند و فعاليت هاي الکتريکي مغز را محاسبه ميکنند .
شما در وضعيت استراحت قرار گرفته و آغاز به يک بازي ويدئويي خواهيد کرد. اين بازي صرفا به وسيله امواج مغزي شما کنترل مي شود و نسبت به الگوهاي امواج مغزي شما عکس العمل نشان ميدهد . همانطور که شما درگير بازي هستيد، متخصص نوار امواج مغزي( EEG) شما را که به يک دستگاه مجزا منتقل ميشود ، محاسبه ميکند . براي کسب کردن نتيجه اي قابل توجه و پايدار، اغلب پزشکان دست کم 20 جلسه درماني را سفارش ميکنند ، اگرچه درصورتي که اين شيوه بدرستي انجام شود، شما در همان جلسات نخست اثرهاي بهبودي را مشاهده خواهيد کرد.
تنفس
اين ماژول تغييرات تنفس را با استفاده از سنسورهايي که در قفسه سينه و يا شکم قرار داده ميشود مورد تحليل قرار ميدهد و مي تواند تعداد تنفس را در هر دقيقه نمايش دهد. کاربرد آن در شناسايي و اصلاح الگوها و رفتارهاي تنفسي غير صحيح است. الگوها مثل تنفس سطحي clavicular breathing، تنفس معکوس reverse breathing و تنفس قفسه سينه thoracic breathin. رفتارهاي تنفس ناکارآمد حاوي درنگ هاي تنفسي Apnea، نفس نفس زدن، آه کشيدن و همچنين خس خس سينه ميشود .
ميدهد توان در درمان بيماري آسم، انسداد مزمن ريه، استرس، فشار خون اوليه essential hypertension،اضطراب و Panic attacks از اين ماژول استفاده نمود. همچنين نشان داده شده است که همزماني استفاده از اين ماژول با ECG و يا PPG کارايي آن را افزايش مي دهد.
ضربان قلب
در اين نوع بايوفيدبک، سنسور بر روي انگشتان يا لاله گوش نصب مي شود، به وسيله دستگاهي به اسم فوتوپلتيسموگراف( PPG) ضربان قلب رصد مي شود. همچنين مي توان با استفاده از حسگرهاي قرار داده شده بر روي قفسه سينه، نيم تنه پائين بدن و يا مچ دست هم از طريق دستگاه الکتروکارديوگرام( ECG) ضربان قلب و تغييرپذيري ضربان قلب( HRV) را اندازه گرفت.
عضلات
اين شيوه بايوفيدبک حاوي گذاشتن حسگرها بر عضلات اسکلتي و کمک گرفتن از دستگاه الکتروميوگرافي( EMG) ميباشد . فعاليت هاي الکتريکي عضلات که سبب انقباض آنها ميشود ، بررسي ميشوند .
غدد عرق
حسگرها در نزديکي انگشتان، کف يا مچ دست بسته ميشوند ، بعد با استفاده از دستگاه الکترودرموگراف( EDG) فعاليت غدد عرق و ميزان عرق کردن آنها اندازه‌گيري ميشود . از اين طريق مي توان به ميزان استرس اشخاص پي برد.
دماي پوست:
اطلاعات دماي پوست با استفاده از يک مقاومت حساس به دما( ترميستور) که معمولاً به دست و يا پا وصل شده گرفته ميشود . دماي پوست عمدتاً نمايان کننده قطر سرخ رگ خون رساني است. گرمي يا سردي دست از طريق مکانيزم هاي مختلفي ايجاد ميشوند و بدين ترتيب تنظيم آن مستلزم شيوه هاي مختلفي است. گرمي دست ناشي از ارتجاع سرخرگي است که به وسيله بتا- 2 آدرنرژيک ايجاد شده است در حالي که سردي دست ناشي از انقباض سرخرگي است که توسط افزايش سوخت وساز فيبرهاي C توليد ميشود . از اين حسگر و بازخوردهاي آن براي درمان دردهاي مزمن، ورم، سردرد( ميگرن و سردردهاي تنشي)، فشارخون، استرس، اضطراب و... کاربرد دارد.
فشار خون
اين پارامتر جريان خون مرتبط با سرخرگ گيجگاهي( temporal artery) را به وسليه سنسوري که به دور انگشتان و يا شقيقه وصل شده را براي ما نمايش ميدهد . اين کار به وسيله عبور و يا بازتاب يک نور مادون قرمز تابيده شده به بافت و تحليل آن انجام مي گيرد. هر چه جريان خون بالاتر باشد نور کمتري جذب مي گردد و در نتيجه حسگر، نور بيشتري را دريافت ميکند .
PPG مي تواند BVP که در واقع تغييرات فازيک حجم خوني است که در هر تپش منتقل ميشود ، ضربان قلب و تغييرات ضربان قلب( HRV) را که ناشي از اختلاف هر يک از پالس هاي پشت سر هم قلب ميباشد را اندازه‌گيري کند.
هنگامي که که حسگر دما تغييرات خيلي کوچکي را نمايش ميدهد PPG به علت حساسيت بيش تر قادر است فيدبک مطلوب تري ارائه دهد. به همين علت درمانگران مي توانند در بعضي اختلال ها اين دو را تلفيق کرده و در حين جلسات درماني از هر دوي آن ها استفاده نمايند.
مزاياي بيوفيدبک
موردهاي کاربرد درمان بيوفيدبک
از بيوفيدبک در درمان بسياري از بيماريها استفاده ميشود . در اين جا به بعضي از فايده هاي بيوفيدبک اشاره مي کنيم:
دردهاي مزمن
بيوفيدبک به شما کمک ميکند ماهيچه هاي سفت و انقباض يافته را شناسايي کرده و بعد آن ها را شل و ارام کنيد. با اين حساب از بيوفيدبک در درمان ناراحتي هايي مانند کمر درد، دردهاي شکمي، اختلال مفصل گيجگاهي فکي، و فيبروميالژيا مي توان استفاده کرد. کاهش درد به کمک بيوفيدبک، تمام گروه‌هاي سني از بچه ها تا بزرگسالان را شامل ميشود .
سر درد
يکي از بهترين استفاده هاي مطالعاتي بيوفيدبک، سر دردها هستند. انقباض و استرس عضلات مي تواند سبب بدتر شدن ميگرن و انواع ديگر سر دردها شده و علايم سر درد را بدتر ميکند . شواهد خوبي موجود است که درمان با بيوفيدبک سبب ارام و شل شدن عضلات و کاهش يافتن استرس مي گردد که هر دو اينها شدت و تناوب سر دردها را کم ميکنند . به نظر ميرسد بيوفيدبک به ويژه هنگامي که سر درد در رابطه با درمانهاي دارويي باشد، موثر است.
استرس
کاهش استرس يکي از شايع ترين استفاده هاي بيوفيدبک است و به شما اجازه ميدهد هرچه بيش تر از جواب هاي بدنتان در مواقع استرس و اضطراب آگاه باشيد. بعد شما ياد مي گيريد چطور اين پاسخ ها را کنترل کنيد.
بي اختياري ادرار
بيوفيدبک به زنان کمک ميکند ماهيچه هاي زيرين لگن را تقويت کرده و کنترل بيشتري بر خالي کردن مثانه داشته باشند. بعد از گذشت چند جلسه از بيوفيدبک، زناني که مشکل بي اختياري ادرار دارند امکان دارد بتوانند نياز فوري به ادرار کردن و دفعات بي اختياري آن را کاهش دهند( ناتواني در کنترل حرکات شکم). برعکس داروهاي مورد استفاده در درمان بي اختياري ادرار، بيوفيدبک اثرات جانبي ندارد.
فشار خون بالا
شواهد درباره استفاده از بيوفيدبک در درمان فشار خون بالا، متفاوت است. هرچند به نظر ميرسد بيوفيدبک به آرامي فشار خون بالا را پائين آورد، ولي تأثير آن در درمان فشار خون بالا شبيه داروها نيست.
ديگر موردهاي استفاده هاي درماني بيوفيدبک:
- اختلال نقص توجه بيش فعالي يا ADHD
- بيماري انسداد مزمن ريه يا COPD
- فشار خون بالا
- بيماري رينود
- اسيب
- اسم
- يبوست
- بيماري صرع
- روماتيسم
عارضه هاي بيوفيدبک
بيوفيدبک بعنوان يک درمان بدون خطر شناخته ميشود و عارضه هاي بالقوه اي ندارد. اما بي خطر بودن نبايد منجر به اين شود که هر کسي از آن استفاده کند. بهتر است که هر شخصي باتوجه به وضعيت خود به متخصص مراجعه کند و در صورتي که متخصص صلاح بداند، بيوفيدبک را تجويز ميکند . تمريناتي چون يوگا و مديتيشن امکان دارد بعنوان درمان گزينه بهتري باشند.
گردآوري: بخش روانشناسي بيتوته


تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: آلزایمر پیش بینی بروز

منبع این خبر، وبسایت nateghan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۵۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۲۵ مزیت جالب نوشیدن قهوه در ابتدای صبح
 • اعضای بدن بانوی مرگ مغزی ساکن خواف جان 6 نفر را نجات داد
 • 25 مزیت جالب نوشیدن قهوه در ابتدای صبح (بصورت هر روزه)
 • ۳۰ روش مهم برای جلوگیری از سکته قلبی و مغزی/ اینفوگرافیک
 • پنج نگرانی بهداشتی را با مصرف آنتی اکسیدان‌ها از خود دور کنید
 • دانستنی‌های جالب از حافظه
 • دمای هوای اصفهان ۱ تا ۲ درجه کاهش می‌یابد/بروز گرد و غبار دراستان
 • عملکرد پالایشگاه ایلام ازلحاظ ایمنی و جلوگیری از بروز حوادث مثبت است
 • چه زمانی خارش پوست خطرناک است؟ + عوامل خارش پوست
 • اهدا عضو بیماران مرگ مغزی در استان بوشهر جان بیش از ۱۶۰ نفر را نجات داد
 • دانستنی‌های جالب از حافظه که شاید ندانید
 • عوامل بروز آتش‌سوزی ها را به مراجع قضایی معرفی کنید/ برخورد با مدیرانی که از شکایت علیه عاملین آتش‌سوزی‌ها خودداری کنند
 • ۹۳ درصد از سطح کشور در معرض خطر بروز زلزله است/ باید به فکر کاهش تلفات ناشی از حوادث طبیعی باشیم
 • موزه‌ها با آلزایمر فرهنگی و تاریخی مقابله می‌کنند
 • پیش‌بینی درگیری های جهانی بر سر آب، یکسال قبل از وقوع
 • چه عواملی سبب افزایش احتمال ابتلا به بیماری ایسکمی روده می‌شود؟
 • مردی که در ماجرای «میترا استاد» آلزایمر گرفت
 • جمله عجیب بهاروند: پیش‌بینی نکرده بودیم
 • جمله عحیب بهاروند: پیش بینی نکرده بودیم