به گزارش ایلنا، آلارم ساعت را خاموش می‌کنید، دست‌ها را بالای سرتان می‌کشید، پتو را کنار می‌زنید و آماده‌ی شروع روزتان می‌شوید؛ اما به محض اینکه قدم به سمت آشپزخانه برمی‌دارید تا چای درست کنید متوجه می‌شوید زانوهایتان دردناک‌اند و تق‌تق صدا می‌دهند؛ زنگ هشدار آرتروز! اما از کجا باید مطمئن باشید؟

آرتروز زانو

آرتروز انواع بسیار زیادی دارد، اما نوعی از آن که مفاصل زانو را درگیر می‌کند، اوستئوآرتریت نام دارد.

این نوع آرتروز موجب از بین رفتن غضروف‌ها در محل مفاصل می‌شود. غضروف ماده‌ی لاستیک مانندی است که نقش ضربه‌گیر را برای مفصل دارد. با از بین رفتن غضروف، استخوان‌ها به هم سابیده می‌شوند و در نتیجه درد و سفتی به دنبال دارند و مفاصل، حرکت پذیری خود را از دست می‌دهند. 

برخی از افراد از نظر ژنتیکی در معرض ابتلا به اوستئوآرتریت در زانو‌ها هستند؛ اما آسیب، عفونت و یا حتی اضافه وزن هم می‌تواند از سایر علت‌های آرتروز زانو باشد.

اوستئوآرتریت می‌تواند هر مفصلی در بدن را درگیر کند؛ اما زانو‌ها بیشتر در معرض این عارضه‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد تقریباً ۱۳ درصد مردان بالای ۴۵ سال و ۱۹ درصد زنان در همین محدوده‌ی سنی، علائم آرتروز زانو را دارا می‌باشند. حدوداً نیمی از افراد بزرگسال، در مرحله‌ای از زندگی خود دچار علائم آرتروز زانو می‌شوند.

آرتروز درمان ندارد؛ اما راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید درد را به حداقل برسانید. اگر هر یک از علائم، زیرا را داشتید و ادامه‌دار شدند، به پزشک مراجعه کنید.

زانوهایتان تق‌تق می‌کنند

در حال انجام حرکات یوگا هستید که زانوهایتان تق‌تق بلندی می‌کنند، طوری که فرد کناری شما می‌تواند این صدا را بشنود. صدای تق تق و غژغژ زانو می‌تواند ناشی از سابیده شدن استخوان‌ها به هم باشد. صدای ترق و تروق و ترکیدن‌مانند هم می‌تواند به دلیل حرکت مایعات در اطراف مفصل باشد. اگر این صدا‌ها برایتان آشنا هستند؛ اما هیچ دردی ندارید یا سایر علائم آرتروز در شما مشاهده نمی‌شوند باز هم باید اقداماتی برای محافظت بیشتر از مفاصل زانویتان انجام دهید؛ زیرا سر و صدا کردن مفصل زانو می‌تواند پیش‌درآمد آرتروز زانو باشد.

وقتی مفصلتان در حال حاضر دردناک است، حرکت دادن آن می‌تواند این درد را بدتر کند، زیرا باعث می‌شود استخوان‌ها به هم سابیده شوند. اگر زانودردتان آن‌قدر زیاد نیست که ناتوانتان کند، به آن اهمیت ندهید و به تحرکتان ادامه دهید، چون با تحرک، جریان خون در مفصل زیاد شده و نرم و منعطف خواهد شد

دردتان به مرور بدتر می‌شود

اگر مفصل زانو آسیب ببیند، دچار دردی ناگهانی خواهید شد؛ اما درد ناشی از آرتروز معمولاً تدریجاً بروز کرده و به مرور بدتر می‌شود. در ابتدا ممکن است فقط صبح بعد از بیدار شدن از خواب این درد را احساس کنید، یا زمانی که بعد از چند ساعت پشت میز نشستن از جایتان بلند می‌شوید؛ اما به مرور زمان این درد، مکررتر و بدتر می‌شود. شاید متوجه شوید هنگام بالا رفتن از پله‌ها نیز این درد را دارید. برخی از افراد ممکن است نیمه‌شب با زانودرد از خواب بیدار شوند.

وقتی فعالیت می‌کنید، درد بیشتری دارید

وقتی مفصلتان در حال حاضر دردناک است، حرکت دادن آن می‌تواند این درد را بدتر کند، زیرا باعث می‌شود استخوان‌ها به هم سابیده شوند. اگر زانودردتان آن‌قدر زیاد نیست که ناتوانتان کند، به آن اهمیت ندهید و به تحرکتان ادامه دهید، چون با تحرک، جریان خون در مفصل زیاد شده و نرم و منعطف خواهد شد. در نتیجه دردتان کم می‌شود. ورزش‌های سبُکی مانند پیاده‌روی و شنا برایتان مفیدند. راه رفتن در آب کمکتان می‌کند طیف حرکتی مفاصلتان را بیشتر کنید و کیفیت زندگی‌تان را بالاتر ببرید.

ممکن است وقتی سعی می‌کنید زانویتان را حرکت دهید، قفل شود

سطوح نرم به راحتی روی هم می‌لغزند، اما زمانی که زانو‌ها دچار آرتروز می‌شوند، حفره‌هایی روی سطح غضروف و استخوان ایجاد می‌شود که وقتی حرکتشان می‌دهید به هم گیر می‌کنند. با تشدید این مشکل، زانو قفل خواهد شد.

چند کیلو وزن اضافه کرده‌اید

با افزایش وزن، فشار بیشتری به زانوهایتان وارد خواهد شد. هر پوند وزنی که اضافه می‌کنید، سه تا چهار پوند وزن اضافی به زانوهایتان وارد می‌کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند، چاقی باعث می‌شود فرد، پنج برابر بیشتر مستعد ابتلا به اوستئوآرتریت شود. نیازی نیست خیلی وزن کم کنید تا دردتان کمتر شود. مطالعه‌ای نشان داده افراد چاقی که تنها ۵ درصد از وزن خود را کاهش می‌دهند، می‌توانند افت قابل توجهی در میزان تحلیل رفتگی غضروف‌های خود ایجاد کنند.

احساس می‌کنید زانوهایتان متورم شده‌اند یا تغییر شکل داده‌اند

التهاب، شاخصه‌ی کلاسیک آرتروز زانو است. گاهی لایه‌ی داخلی کپسول مفصلی که سینوویوم نام دارد، متورم و ملتهب می‌شود یا مایعات در این قسمت جمع می‌شوند. در نتیجه متوجه می‌شوید زانوهایتان تغییر شکل داده‌اند. اطراف مفصل زانو، عضله‌ی چندانی وجود ندارد، بنابراین وقتی که مفصل متورم می‌شود، استخوان‌ها می‌توانند شروع به تغییر شکل دادن کنند. در موارد شدیدتر، تغییرات در استخوان می‌تواند سبب شود طرز راه رفتن فرد تغییر کند یا حتی استخوان‌هایش خم شوند.

وقتی هوا بارانی می‌شود، دردتان بیشتر می‌شود

خیلی از افرادی که آرتروز دارند ادعا می‌کنند می‌توانند با میزان دردی که در مفاصل خود دارند، هوای بارانی را پیش بینی کنند. در مطالعه‌ای ۶۷.۹ درصد از افراد این‌طور گفتند که مطمئن‌اند تغییرات آب و هوایی بر دردشان اثر دارد و بیشتر آن‌ها پیش از باران یا سرد شدن هوا، متوجه این تغییرات می‌شوند. محققان هنوز نمی‌دانند آیا واقعاً چنین ارتباطی وجود دارد یا نه، اما علت احتمالی می‌تواند این باشد که تغییرات در فشار اتمسفری می‌تواند بر این احساس تأثیر بگذارد.

آرتروز موروثی است

اگر پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ و یا خواهر و برادرتان دچار آرتروز باشند، احتمال اینکه شما نیز به این عارضه دچار شوید زیاد است. مطالعات نشان داده‌اند ۹ ژن در اوستئوآرتریت دخیل‌اند.

منبع: تبیان

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

در پناه بیمه سفر کنید

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، اما گاهی سفر کردن خاطرات بدی را برای آدم تداعی می‌کند. از بیماری در شهر و کشور غریب گرفته تا گم شدن چمدان‌ها  یا حتی مرگ یکی از همسفران! در این مواقع بیمه مسافرتی به داد آدم می‌رسد. بیمه مسافرتی از آن دست بیمه نامه‌هایی است که در نگاه اول چندان با اهمیت به چشم نمی‌آید. اما برخلاف تصور اکثریت مردم بیمه ‌نامه‌ای مهم است. در این مقاله موقعیت‌هایی که باید بیمه نامه مسافرتی بخرید و  زمان‌هایی که نباید بخرید را توضیح خواهیم داد.

  بیمه مسافرتی چیست؟

بیمه مسافرتی با توجه به پوشش هایی که دارد از بیمه گذاران در برابر حوادث احتمالی که در سفر ممکن است پیش بیاید، محافظت می کند. این نوع از بیمه برای سفرهای خارجی هنگامی که شما برای دریافت ویزا اقدام کرده اید الزامی است. با توجه به نرخ متغیر ارز در کشور ما و اکثر کشورهای خارجی، هزینه های درمان بسیار گران است و در صورتی که بیمه گذار حادثه ای برایش پیش بیاید در صورت نداشتن بیمه مسافرتی باید تمامی هزینه ها را آزاد پرداخت کند که این ممکن است گاهی سر به فلک هم بکشد. گاهی فرد به دلیل یک سرماخوردگی ساده یا یک مسمومیت باید هزینه‌ زیادی را پرداخت کند که برای افرادی که به کشور خارجی سفر کرده اند مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد. از همین رو خرید بیمه مسافرتی همواره توصیه می شود. ممکن است بگوییم ما اگر بیمار نشدیم چه؟! یعنی فقط بیمه بخریم که اگر مریض شدیم به کمک ما بیاید؟ باید بگوییم که خیر تنها مزیت خرید بیمه مسافرتی پوشش های درمانی نیست، بلکه این بیمه در زمان هایی که شما به طور تصادفی چمدان تان را گم کرده باشید، یا در رسیدن بارتان تاخیر پیش بیاید، پروازتان بیش از حد طول بکشد و … به کمک تان خواهد آمد و خسارت های شما را جبران خواهد کرد.

  چه هنگامی حتما به بیمه مسافرتی نیاز دارید؟

سفرهایی با زمان های طولانی: اگر سفر شما مدت زمان طولانی دارد، به طور مثال بیش از ۴ روز یا یک هفته به سفر می روید، دلایل خرید بیمه مسافرتی شما، بیشتر خواهد بود. در بیشتر سفرهای خارج از کشور که برای یک هفته یا بیشتر طول می کشد، حتما پشتیبانی بیمه مسافرتی را لازم دارید. در این سفرها می توانید گزینه هایی مانند پشتیبانی از گم شدن چمدان ها، پوشش درمان های دارویی، فوریت های پزشکی و درمانی، هزینه بیمارستان ها را داشته باشید. هنگام خرید بیمه مسافرتی حتما فرم بیمه را کامل مطالعه کنید تا با شرایط بیمه و قوانین آن کاملا آشنا شوید. همچنین اگر به موضوع و شرایط ویژه ای نیاز داشتید، آن را به بخش تکمیلی اضافه کنید. در سفرهایی که طولانی مدت هستند، با خیال راحت می توانید تفریح کنید یا برنامه های تفریحی بریزید. به طور مثال بسیاری از گردشگرانی که در تابستان برای تفریحات ساحلی و آبی می روند، حتما با داشتن بیمه مسافرتی سفری ایمن تر و لذت بخش تر خواهند داشت.

سفر با کودکان: اگر با کودکان خود به سفر می‌روید، حتما باید بیمه مسافرتی داشته باشید. سفرهای طولانی با کودکان از جمله سفرهای بسیار سخت بوده که می تواند تمام اوقات سفر شما را درگیر کند. در تمام سفر بایستی مراقب کودکان خود باشید تا اتفاقی برای آن ها نیفتد یا گم نشوند. از دلایل خرید بیمه مسافرتی راحت تر شدن سفر به همراه کودکان است.

بیمه مسافرتی برای سفرهای بین المللی: برای تمام سفرهای بین المللی نیاز به خرید بیمه مسافرتی دارید. اگر به کشورهای مختلفی در قاره آسیا یا دیگر قاره ها سفر می کنید، دلایل خرید بیمه مسافرتی شما بسیار خواهد بود. ابتدا این‌که بدون داشتن بیمه مسافرتی ویزای کشورهای مقصد به شما داده نمی‌شود. پس در مرحله اول، برای گرفتن اجازه ورود به کشورها، نیاز به بیمه مسافرتی دارید. پس از آن برای اجتناب کردن از حوادث ناگوار و استرس های سفربه بیمه نیاز دارید.

بیشتر کشورها از گردشگران ایرانی ویزا می خواهند و در نتیجه برای گرفتن ویزا باید مدرک بیمه مسافرتی خود را ارائه دهید. همچنین اگر در تورهای خارج از کشور شرکت می کنید، بیمه مسافرتی بایستی در پکیج تور شما باشد. حتما در این باره، با آژانس گردشگری مد نظر خود صحبت کنید.

در صورت نیاز به کمک های پزشکی: اگر جزو افرادی هستید که داروی خاصی را مصرف می کنید، داروهایی مانند فشار خون یا دیابت دارید و بایستی حتما در سفر همراه خود داشته باشید، دلایل خرید بیمه مسافرتی شما کاملا مشخص است.

اگر به کوهنوردی در قلل معروف جهان می روید: تمام کوهنوردان و ورزشکارانی که خود را برای فتح قله های بلند جهان آماده می کنند، برای چنین سفری حتما بیمه مسافرتی و پزشکی نیاز دارند. دلایل خرید بیمه مسافرتی برای این اشخاص را می توان متعدد دانست. تغییرات آب و هوایی، کنسل شدن پروازها، عقب افتادن از برنامه حرکت به سمت قله، نابودی تجهیزات سفر، گم شدن تجهیزات کوهنوردی یا حتی آسیب دیدن در کوه از دلایل خرید بیمه مسافرتی هستند.

اگر چندین بلیت هواپیما برای رسیدن به مقصد دارید: اگر در مسیری طولانی، پرواز دارید و بایستی چند هواپیما عوض کنید یا حتی پروازتان در طول مسیر چندین توقف دارد بیمه مسافرتی بگیرید. پوشش بیمه مسافرتی برای تاخیر در پروازها، گم شدن چمدان ها، تاخیر در تحویل چمدان ها، کنسل شدن یکی از پروازها یا هر آن‌چه که در طول این مسیر رخ می دهد، نیاز می شود. به طور مثال، گاهی اوقات مسافران برای این‌که در سفری تفریحی با کروز شرکت کنند، بلیت هواپیمایی برای رسیدن به محل شروع کروز می خرند. حال اگر پرواز شما با تاخیر حرکت کند و به زمان حرکت کشتی و کروز خود نرسید و آن را از دست بدهید، ضرر بسیاری خواهید کرد. مخصوصا که هزینه بلیت های کروز بسیار بالاست. در این صورت دلایل خرید بیمه مسافرتی برای شما کاملا مشخص خواهد بود. چرا که بیمه به دلیل تاخیر پرواز شما (تاخیر هواپیما تا ۶ ساعت)، ضرر شما را متقبل خواهد شد.

  چه هنگامی به بیمه مسافرتی نیاز ندارید؟

هزینه بیمه مسافرتی گران تر از هزینه های سفر: به تعطیلات خود به عنوان یک سرمایه گذاری نگاه کنید. طبعا هیچ تاجری نمی خواهد که سرمایه خود را از دست بدهد. اگر دلایل خرید بیمه مسافرتی را نگاه داشتن سرمایه بدانید، به آن نیاز دارید. اگر برگشت سرمایه برای تان اهمیت ندارد، پس در غیر این صورت بیمه مسافرتی را نمی توان به عنوان یک راهکار برای پشتیبانی در سفر دانست. همچنین در سفرهایی که بسیار ارزان تمام می شوند یا وسایل بسیار ارزانی با خود دارید، نیازی به خرید بیمه مسافرتی ندارید. به این شکل که اگر وسایل خود را در سفر گم کردید، می توانید خودتان دوباره همان وسیله را بدون دردسر بخرید. بیشتر کسانی که با کوله پشتی سفر می کنند، نیازی به بیمه کردن کوله پشتی و وسایل خود نمی بینند.

اهمیت ندادن به مسائل پیش آمده در سفر: اگر برای کشورهای اطراف یا اروپایی به عنوان مقصدی برای سفر می اندیشید و ارزان بودن هزینه های سفر برایتان اهمیت بسیار دارد، یا اگر سفر شما بسیار کوتاه بوده و شخصیتی دارید که همه مسائل را ساده و راحت می پندارید و به راحتی نگران نمی شوید، در این صورت شاید دلایل خرید بیمه مسافرتی را نداشته باشید. هر چند که باز هم به دلیل این‌که اتفاقات رخ داده و پیش بینی نشده در سفرهای هیچ هایکری بسیار است، پیشنهاد می دهیم که بیمه مسافرتی داشته باشید.

کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند: یادتان باشد که بیشتر کشورها، بدون داشتن بیمه مسافرتی به شما ویزا نمی دهند اما اگر می خواهید به کشورهایی که برای ایرانی ها ویزا نمی خواهد بروید، به سراغ بیمه نروید. اگر تصور می کنید که سفر شما از ترکیه به سمت گرجستان یا بلغارستان ادامه خواهد یافت، بایستی بیمه مسافرتی بخرید. این هزینه از الزامات هزینه های سفر است که نمی توان از آن طفره رفت.همچنین اگر تنها درون مرزهای ایران به سفرهای ارزان قیمت می روید و بیمه درمانی دارید، نیازی به بیمه مسافرتی نخواهید داشت.

اگر تور شما، بیمه مسافرتی را شامل می شود: اگر در تورهای مسافرتی شرکت می‌کنید که آژانس های گردشگری برگزار می‌کنند، نیازی به خرید بیمه مسافرتی ندارید. چرا که در پکیج تورها به طور خودکار این گزینه قرار داده شده است و آن آژانس گردشگری حتما مسافران خود را برای سفر بیمه می کند. بنابراین دیگر نیازی ندارید که مجزا به خرید بیمه مسافرتی اقدام کنید. اگر با تور به کشورهایی مانند هند، چین یا هر کشور دیگری سفر می کنید، می توانید دلایل خرید بیمه مسافرتی را از اپراتور آژانس بپرسید. هنگام خرید تور خود مفاد بیمه مسافرتی را بپرسید. اینکه در چه مواردی سفر شما را پوشش می دهد تا اگر به گزینه های دیگر بیمه مسافرتی نیاز داشتید، بتوانید در بخش تکمیلی خریداری کنید. همچنین بخش پشتیبانی بیمه مسافرتی به شما تمام اطلاعات لازم را می دهد.

اگر با ایرلاین های معروف، پروازهای گران می خرید: اگر سفر شما تنها در پرواز رفت خلاصه می شود و بلیت هواپیما بیزینس کلاس یا فرست کلاس را خریداری کرده اید. همین طور به حقوق مسافران کاملا آگاه هستید، به احتمال بسیار نیازی به خرید بیمه مسافرتی ندارید.

اگر به دنبال انعطاف در سفر هستید: اگر هدف شما از سفر، افزایش مهارت های شخصی و سفر است، دلایل خرید بیمه مسافرتی برای شما کمتر خواهد بود. اگر از جمله کسانی هستید که بسیار انعطاف دارید و می خواهید تجربیات جدید و ماجراجویانه داشته باشید یا دل نترسی دارید و هیچ موضوعی شما را ناراحت نمی کند، می توانید احتیاط را کنار گذاشته و به سراغ بیمه نروید. هر چند که باز هم نداشتن بیمه مسافرتی را در هیچ سفری توصیه نمی کنیم.

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد+ جزئیات عملیات

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد

تاج: نمی‌دانم قاضی‌زاده حلال و حرام را می‌داند یا نه!

کلیدواژه: تغییرات آب و هوایی یوگا زانو آرتروز مفاصل

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۵۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نشانه‌های وجود جرم در گوش
 • درد سیاتیک را با طب سنتی دور بزنید
 • ارسال ۹ پرونده مجرمانه به مراجع قضائی
 • غول 200 میلیون دلاری آمریکا در برابر سپاه زانو زد/ مشخصات پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک»
 • ارتباط با دوستان بعد از ازدواج
 • با این نوشیدنی مغزتان را جوان نگه دارید
 • تشدید تحریم برای به زانو درآوردن ملت محکوم به شکست است
 • هر آنچه درباره انواع موتور ساعت باید بدانید
 • راز آقایان خوش تیپ در انتخاب و خرید تی شرت
 • ما در منطق سیاسی پیروزیم منطق ما آفرینش‌گر قدرت است/ مقاومت امروز راهکار و راهبرد ماست، برای عبور از بحران در برابر هیچ بن‌بستی زانو نمی‌زنیم
 • معمای تخریب دایک حفاظتی "درد دل" منطقه سیستان حل شد
 • زاهدان| معمای تخریب دایک حفاظتی درد دل منطقه سیستان حل شد
 • پروژه هایی که بیشتر چشمگیر هستند تا ضروری/درد مردم باید کم شود/روز آرام دلار
 • ترس کشنده تل آویو از تهدیدات حزب الله/ ارتشی که به زانو در آمد
 • پيش از آنکه دير شود نشانه‌هاي اين بيماري مرگبار را بشناسيد
 • ورزش دیسک گردن: آموزش نرمش مناسب برای کاهش درد ناشی از دیسک گردن
 • سارق محتویات داخل خودرو مقابل پلیس زانو زد
 • درمان درگیری مفاصل فاست در گردن و کمر با روش های نوین طب فیزیکی
 • تشخیص و درمان آسیب های ورزشی (کمر، گردن، زانو و مچ) با طب فیزیکی