وزیر نیرو گفت: سرمایه‌گذاران مختلف بخش‌خصوصی نیروگاه‌های تجدیدپذیر می‌توانند نسبت به انعقاد قراردادهای صادرات برق به کشورهای همسایه اقدام کنند و وزارت نیرو نیز تسهیلات لازم برای این بخش را فراهم کرده و شبکه برق در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱ اقتصادی نفت و انرژی نظرات - اخبار اقتصادی -

رضا اردکانیان، وزیر نیرو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: بسترهای قانونی صادرات برق در قالب ماده 49 برنامه ششم در کشور شکل گرفته و به‌دنبال آن امکانی فراهم شده و دستورالعمل آن نیز در تیرماه سال گذشته ابلاغ شده است تا سرمایه‌گذاران مختلف بخش‌خصوصی نیروگاه‌های تجدیدپذیر بتوانند نسبت به انعقاد قراردادهای صادرات برق به کشورهای همسایه اقدام کنند.

وی افزود: وزارت نیرو نیز تسهیلات لازم برای این بخش را فراهم کرده و شبکه برق در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

وزیر نیرو تصریح کرد: به‌ازای تسهیلی که فراهم می‌شود، حق ترانزیتی دریافت خواهد شد که از این حیث فرصت‌های شغلی بیشتری به‌ویژه در دشت‌های وسیع کشور فراهم می‌شود.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه "این نکته حائز اهمیت است که وزارت نیرو از دیرباز قوانین مربوط به سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در احداث نیروگاه‌ها به روش‌های BOO و BOT را مورد توجه داشته و این فرآیند اکنون قابل تسری به مقوله صادرات برق است"، گفت: دیپلماسی وزارت نیرو تا حدودی به این موضوع پاسخ داده، لیکن بخش خصوصی تاکنون ترجیح داده است از روش‌هایی که اشاره شد برای تأمین انرژی مشترکان داخلی برق استفاده کند.

وی ادامه داد: البته ابهامات قانونی و کارکردی از جمله تعیین نرخ سوخت نیروگاه‌های مختص صادرات برق، کماکان وجود دارد که این موضوع مرتبط با سیاست‌های کلان انرژی در کشور است و اعتقاد ما این است که در توجه به اشتغال‌زایی در صنعت تولید برق، قیمت سوخت نیروگاه‌های مختص صادرات می‌تواند معادل قیمت پایه سوخت پتروشیمی‌ها محاسبه شود، با این‌حال بر اساس قوانین وزارت نیرو، سرمایه‌گذاران خصوصی و بخش دولتی (شرکت توانیر) می‌توانند بخشی از انرژی تولیدی را به خارج از کشور صادر کنند.

به گزارش تسنیم، در ماده 49 قانون برنامه ششم توسعه کشور ضرورت تشکیل بازار منطقه‌ای برق مورد تأکید قرار گرفته، به‌طوری که در این ماده قانونی ذکر شده "دولت موظف است از سال اول برنامه اقدامات لازم را در راستای تشکیل بازار منطقه‌ای و ایجاد قطب (هاب) منطقه‌ای برق به‌عمل آورد به‌طوری‌که شبکه برق کشور از شمال، جنوب، شرق و غرب به کشورهای همسایه متصل شود."

پیش‌بینی معاون وزیر نیرو از آغاز صادرات برق تجدیدپذیر در سال 98

انتهای پیام/

R32317/P/S7,80/CT1 واژه های کاربردی مرتبط نیروگاه‌های تجدیدپذیر صادرات برق صنعت برق ایران وزارت نیرو

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

راه آهن اردبیل – پارس‌آباد را بخش خصوصی اجرا می‌کند


استاندار اردبیل گفت: تنها راه حل توسعه استان اردبیل بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی است که بر همین اساس از سال آینده عملیات اجرایی راه آهن اردبیل – پارس‌آباد با کمک بخش خصوصی انجام می‌شود.
به گزارش ایسنا، منطقه اردبیل، اکبر بهنامجو در جلسه تکریم و معارفه معاون امور عمرانی استانداری اردبیل اظهار کرد: حلقه مفقوده مدیریت شهری تلاش برای جذب سرمایه‌گذاران و استفاده از مشارکت‌های مردمی و عمومی است که با جلب اعتماد کامل در این زمینه می‌توانیم به موفقیت‌های ارزشمند دست یابیم.
وی با قدردانی از ارائه راهکار معاون عمرانی وزیر کشور به شهرداری‌ها در تقویت برنامه‌‌ریزی‌ها با محوریت بخش خصوصی خاطرنشان کرد: اگر بخش خصوصی در این زمینه اقبال نشان دهد ما با همدلی و اهتمام جدی می‌توانیم در حوزه‌های مختلف موفق عمل کنیم.
رئیس شورای اداری استان اردبیل گفت: ما در پروژه راه آهن اردبیل – میانه منتظر بودجه دولتی نشدیم بلکه از طریق بانک ملی 750 میلیارد تومان به این پروژه اختصاص یافته و در ادامه این خط ریلی راه آهن اردبیل – پارس‌آباد را با کمک بخش خصوصی و تکیه بر منابع غیردولتی اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد.

بهنامجو به راه‌اندازی کارخانه کامیون‌سازی در مشگین‌شهر و اتوبوس‌سازی در اردبیل اشاره کرد و افزود: قرار شد از طریق سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از طریق این  دو کارخانه خرید ماشین‌آلات برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها انجام شود که اولین محصولات این دو کارخانه نیز به شهرداری‌های استان اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: با افتتاح کارخانه کامیون‌سازی مشکین‌شهر در سفر رئیس جمهور 200 میلیارد تومان ارزش افزوده نصیب استان خواهد شد که این امر می‌تواند زمینه‌ساز یک تحول جدی محسوب شود.
استاندار اردبیل از حمایت‌های معاونت عمرانی وزیر کشور و موافقت با انتصاب امامی یگانه به عنوان گزینه معرفی شده برای معاونت عمرانی استانداری اردبیل و حضور ندائی در معاونت سیاسی و امنیتی اظهار کرد: با پیشنهاد معاون وزیر کشور و با همراهی شهرداران همایش سرمایه‌گذاری برگزار خواهد شد تا فرصت استثنائی برای جذب سرمایه‌گذاران در حوزه شهری برای شهرداری‌ها فراهم آید.
 
35 کیلومتر بزرگراه در سفر رئیس جمهور افتتاح می‌شود

در این مراسم معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل نیز با اشاره به مسئولیت سابق خود در معاونت امور عمرانی و تعامل با شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اظهار کرد: ما در کنار کمک و مساعدت به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در سه حوزه حمل و نقل ریلی، هوایی و احداث بزرگراه تلاش جدی را انجام دادیم.
بهروز ندایی از اختصاص 750 میلیارد تومان منابع فاینانس به راه آهن و بازسازی و بهسازی باند فرودگاه اردبیل و افزایش سه برابری اعتبارات بزرگراهی این استان خبر داد و گفت: در سفر رئیس جمهور 35 کیلومتر بزرگراه افتتاح خواهد شد.
وی به اختصاص یک هزار میلیارد تومان برای پروژه پایاب سد خدافرین و سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی در تولید برق تا هزار مگاوات و افزایش دو برابری گازرسانی‌ها خبر داد و خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی‌هایی که در حال انجام است مشکل تامین آب شرب اردبیل برطرف خواهد شد.
ندایی با بیان اینکه استان اردبیل در همه حوزه‌ها به یک کارگاه عمرانی عظیم تبدیل شده است، افزود: ما در حال حاضر 900 دهیاری و ده‌ها شهرداری و شورای شهر داریم که نسبت به مساعدت و کمک به این مجموعه‌ها، ساماندهی نیروهای انسانی آنها، آموزش اعضای کمیته ماده 5 و 100 و توزیع اعتبارات استانی و ملی اقدامات جدی را انجام دادیم.
 
مدیران به گرد پای شتاب استاندار هم نمی‌رسند

معاون امور عمرانی استاندار اردبیل با قدردانی از اعتماد وزیر کشور استاندار اردبیل در تصدی مسئولیت معاونت عمرانی بیان کرد: تکلیف سنگینی به گردن من گذاشته شده که با وجود تلاش و پیگیری‌هایی که انجام می‌دهیم این سرعت ما به گردپای شتاب و تلاش شبانه‌روزی استاندار هم نمی‌رسد.
مسعود امامی یگانه با بیان اینکه با همراهی شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و مدیران دستگاه‌های اجرایی می‌توانیم برنامه‌ریزی‌ها در حوزه عمرانی را با بهره‌گیری از ظرفیت‌های عظیم انسانی به پیش ببریم، تصریح کرد: ما از هر حیث اعم از تنوع اقلیمی، آب و هوایی، توان نیروی انسانی و مدیریتی و بسترهای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، کشاورزی و صنعت و خدمات می‌توانیم بهتر و بیشتر از این کارها را به پیش بریم.
وی ادامه داد: توسعه استان اردبیل از هر حیث به ویژه تدارک زیرساخت‌ها در جذب سرمایه‌گذاران و مشارکت‌های مردمی بسیار ارزشمند است و امیدواریم در این باب اجرای کامل پروژه‌های راهسازی و اتصال به محورهای مواصلاتی و شریان‌های حیاتی را شاهد باشیم.
امامی یگانه در مورد شهرداری‌ها و کمک به تامین منابع درآمدی پایدار گفت: شهرداری‌های استان سال‌هاست که با مشکل محدودیت جذب منابع درآمدی روبرو هستند که ضرورت دارد با الگوهای جدیدی که از سوی معاونت عمرانی وزارت کشور ارائه می‌شود هدفگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به شکل درست و صحیح اتفاق بیفتد.
در پایان این مراسم از زحمات بهروز ندایی در سمت قبلی معاونت عمرانی استانداری اردبیل قدردانی و مسعود امامی یگانه به عنوان معاون امور عمرانی استاندار اردبیل معرفی شد.
انتهای پیام انتهای پیام

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: نیروگاه های تجدیدپذیر صادرات برق صنعت برق ایران وزارت نیرو نیروگاه های تجدیدپذیر صادرات برق صنعت برق ایران وزارت نیرو

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۵۸۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انتقاد شدید یک فولادساز از وزارت صنعت؛ چرا جلوی صادرات را گرفتید؟/گران فروشی نمی‌کنیم
 • وزیر نیرو: قفقاز شمالی دروازه ورود کالاهای ایران به روسیه است
 • هیچ طرح جدیدی در زمینه انتقال آب خوزستان در وزارت نیرو مطرح نیست
 • واگذاری فولاد قاین به بخش خصوصی؛ امیدی که به یاس تبدیل شد
 • بازپرداخت موفق مطالبات بخش خصوصی صنعت برق
 • پیش‌بینی رکورد نیروگاه‌های برقابی در تابستان
 • آب حاکمیتی باقی ماند/ منتفی شدن واگذاری چندین زیرمجموعه وزارت نیرو
 • مشکل اصلی خشکسالی سیستان و بلوچستان وزارت نیرو است/افغانستان به معاهدات دوجانبه پایبند نیست
 • واحد بخار نیروگاه گهران سیرجان اوایل تیر وارد مدار می‌شود
 • افزایش ۲۵۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه شهدای پاکدشت/ تامین آب از سد ماملو
 • تولید 5 درصد برق کشور از بزرگ‌ترین نیروگاه سیکل ترکیبی کشور/ تا پایان مرداد ماه 250 مگاوات به ظرفیت تولید نیروگاه شهدای پاکدشت اضافه می‌شود
 • افزایش ۲۵۰ مگاواتی تولید برق کشور/رونق تولید باتکیه برتوان داخلی
 • راندمان ۴۶ درصدی نیروگاه شهدای پاکدشت/ افزایش ٢٠٠ مگاواتی برق تا پایان خرداد ماه
 • تدریس خصوصی زبان
 • افزایش ۲۰ درصدی مصرف برق در استان کرمانشاه
 • افزودن ۱۵ نیروگاه به ظرفیت برق خوزستان
 • افزایش ۲۰ درصدی مصرف برق در کرمانشاه
 • پایان مسابقات دارت و تیراندازی وزارت نیرو در مشهد
 • بخش خصوصی مقصر صادرات کم فرش است