به گزارش  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،مهسا بنده پور  با بیان اینکه  سال گذشته  پونی سواران کرمانشاهی در هر سه دوره  مسابقات  قهرمانی پونی کلاب موفق به کسب مقام شدند گفت:درخشش پونی سواران استان در مسابقات کشوری باعث شد تا مسئولان فدراسیون تصمیم به اعزام دو دختر پنج و ۱۳ ساله پونی سوار کرمانشاه به مسابقات بین المللی کشور ترکیه بگیرند.

وی بیان کرد: : این مسابقات قرار است ۲۵ و ۲۶ خرداد در رده سنی سه تا ۱۴ سال با حضور داورانی از فرانسه – مهد پونی سواری دنیا - به میزبانی استانبول ترکیه برگزار شود.

وی از فعالیت حدود ۲۰ کودک کرمانشاهی در رشته پونی سواری خبر داد و گفت: برخلاف آنچه که عموم مردم تصور می‌کنند، پونی سواری رشته‌ای پرهزینه برای خانواده‌ها نیست و از بسیاری از رشته‌های دیگر ارزان‌تر تمام می‌شود.

انتهای  پیام/ز

 

فعالیت حدود ۲۰ کودک کرمانشاهی در رشته پونی سواری

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اشتعال حدود ۴۰۰ هزار کودک در ایران

براساس تعریف حقوق کودک سازمان ملل متحد، فردی که کمتر از ۱۸ سال سن دارد کودک تعریف می‌شود و سازمان بین المللی کار (ILO) وضعیت شغلی تمام افراد گروه سنی پنج تا ۱۷ سال را به عنوان جامعه هدف برای اندازه گیری کار کودک بررسی می کند.

براساس آخرین گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۶ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۷۱۲ نفر در گروه سنی ۶ تا ۱۹ سال در ایران هستند و روند افزایش جمعیت طی سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ در این رده سنی افزایشی بوده است.

این گزارش که وضعیت فعالیت کودکان ۱۰ تا ۱۷ ساله کشور را بررسی کرده نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۶ از ۹ میلیون کودک حدود ۴۹۹ هزار کودک فعال (شاغل و در جستجوی کار) هستند که نسبت به سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به ترتیب ۹.۶ درصد و ۶ درصد رشد داشته است. از میان این کودکان حدود ۳۷۸ هزار کودک شاغل بوده‌اند در این میان سهم پسران بیشتر از دختران است.

۸۲ درصد کودکان شاغل پسر هستند

مطابق برآورد سال ۱۳۹۶، از ۳۷۸ هزار و ۱۱۹ کودک شاغل در گروه سنی ۱۰ تا ۱۷ ساله کشور ۸۲.۳ درصد پسر و ۱۷.۷ درصد دختر بودند در این تحقیق یکی از عللی که معمولاً در مورد کمتر بودن تعداد دختران فعال در بازار کار نسبت به پسران فعال در بازار کار عنوان می‌شود این است که کودکان دختر وجودشان در منزل ضروری‌تر است و فرهنگ و سنت خانواده‌ها مانع حضور کودکان دختر در مکان‌های عمومی می‌شود.

۲۹ درصد کودکان در بخش کشاورزی فعالیت می‌کنند

بررسی‌های جداول آماری این گزارش بیانگر این است که «کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری» با ۲۹.۳ درصد و استخراج معدن ۰.۰۳ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین گروه فعالیت اقتصادی کودکان کار است. همچنین ۱۹.۵ درصد کودکان در تولید صنعتی (ساخت)، ۱۲.۷ درصد در ساختمان، ۰.۵ درصد در آبرسانی، مدیریت پسماند فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه، ۰.۰۸ درصد در تامین برق، گاز بخار و تهویه هوا و ۳۷.۸ درصد در سایر گروه‌های اقتصادی کار می‌کردند.

۱۴۱ کودک پسر در معدن کار می کردند

براساس استانداردهای سازمان بین المللی کار استخراج معدن و ساختمان جزو مشاغل پر خطر هستند. سال ۱۳۹۴ در بخش استخراج معدن ۵۵۱ پسر مشغول بودند و دختری در این حوزه فعالیت نمی‌کرد و این رقم در سال بعد از آن صفر می‌شود اما در سال ۱۳۹۶ با وجود آنکه دختری در این حوزه مشغول نبود ۱۴۱ کودک پسر در این بخش کار می کردند.

طی سال ۱۳۹۶ در گروه ساختمانی نیز ۵۲ هزار و ۲۸۹ کودک فعال بودند که ۵۲ هزار و ۱۰۵ نفر آنها دختر و ۱۸۴ نفر پسر بودند.

همچنین بررسی جداول سال ۱۳۹۶ مرکز آمار نشان می‌دهد که کودکان در سن ۱۰ تا ۱۷ سال علاوه بر کارگری ساده به فعالیت‌هایی همچون تکنسین و دستیار، کارکن خدماتی و فروشندگی، کارکن ماهر کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری، صنعتگری و مشاغل مرتبط و مونتاژکار ماشین آلات و دستگاه‌های رانندگان وسایل نقلیه نیز مشغول بودند.

صنعتگران و کارکنان مشاغل مربوط با ۱۲۴ هزار و ۶۷۹ نفر و کارگری ساده با ۹۴ هزار و ۹۵۶ نفر رتبه اول و دوم گروه عمده شغلی هستند.

بررسی وضعیت کودکان کار در دنیا و ایران

سازمان بین المللی کار علاوه بر معیار شرایط کار، فعالیت اقتصادی، نوع شغل و ساعت کار هفتگی را نیز ملاک عمل قرار می‌دهد. مطابق این معیار در گروه سنی پنج تا ۱۷ سال، اشتغال کودکان به شکل کار کودک و کار پرخطر کودکان نیز مشاهده می‌شود.

سال ۲۰۱۶ جمعیت کودکان شاغل در جهان ۲۱۸ میلیون و ۱۹ هزار نفر بود که ۱۵۱ میلیون و ۶۲۲ هزار نفر مشمول کار کودک بودند و ۷۲ میلیون و ۵۲۵ هزار نفر دارای کار پرخطر بودند.

در جهان برای گروه سنی پنج تا ۱۷ ساله از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ کاهش در سه بخش کودکان شاغل، کودکان کار و کودکان دارای کار پرخطر دیده می‌شود. سهم کودکان شاغل از ۱۶.۷ درصد در سال ۲۰۱۲ به رقم ۱۳.۸ درصد رسیده است. همچنین کودکان مشمول کار کودک از ۱۰.۶ به ۹.۶ درصد کاهش داشته است.

سال ۲۰۱۶ در آسیا و اقیانوسیه سهم کودکان شاغل ۱۵.۵ درصد بود و این رقم تا سال ۲۰۱۶ با ۴.۸ درصد کاهش به ۱۰.۷ درصد رسید. در ایران در سال ۱۳۹۱، سهم کودکان شاغل ۵.۵ درصد است و این رقم در چهار سال بعد چهار درصد کاهش یافته است.

در آسیا و اقیانوسیه کودکان دارای کار پرخطر سهم ۴.۱ درصدی را در سال ۲۰۱۲ به خود اختصاص داده‌اند و تا سال ۲۰۱۶ با کاهش ۰.۷ درصدی به ۳.۴ درصد رسیده‌اند. در ایران طی سال ۱۳۹۱ سهم کودکان ژرخطر ۲.۲ درصد است و این رقم به ۱.۴ درصد در سال ۱۳۹۵ کاهش پیدا کرده است.

در سال ۲۰۱۶ به طور متوسط توزیع کار کودک ۹.۶ درصد بود. قاره آفریقا با ۱۹.۶ درصد با اختلاف زیادی نسبت به میانگین در رتبه اول قرار دارد. همچنین توزیع کار کودک در آسیا و اقیانوسیه ۷.۴ درصد است و ایران با ۲.۳ درصد، از کشورهای عربی، آمریکا، اروپا و آسیای مرکزی بیشتر است و میزان کار کودک در ایران از میانگین جهان، قاره آفریقا و آسیا اقیانوسیه پایین‌تر است.

۱۵۲ میلیون کودک کار در جهان

بررسی نمودارها نشان می‌دهد که از ۱۵۲ میلیون کودک کار در جهان ۵۸ درصد (معادل ۸۸ میلیون) پسر و ۴۲ درصد (معادل ۶۴ میلیون) دختر است. بیشتر کودکان کار در جهان در بخش کشاورزی (۷۰.۹ درصد) و ۱۱.۹ درصد در بخش صنعت و ۱۷.۲ درصد در حوزه خدمات فعال هستند.

ساختار سنی کودکان کار حاکی از آن است که ۴۸ درصد در گروه سنی پنج تا ۱۱ سال، ۲۸ درصد در رده ۱۲ تا ۱۴ سال و ۲۴ درصد در رده ۱۵ تا ۱۷ سال سن قرار دارند.

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

پشت پرده قضیه رقص‌ یک‌ زن در گلسار رشت و برخورد مأمور پلیس با او! +فیلم

کلیدواژه: اخبار ورزشی سوارکاری

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۶۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کسب مقام دومی دوچرخه سواری کشور توسط پیشگامان کویر یزد
 • هنوز دکترای ادبیات کودک و نوجوان نداریم/ تدریس سرفصل های غیرمرتبط زیادی در کارشناسی ارشد این رشته!
 • آیین افتتاح همراه سرای بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی برگزار شد
 • برگزاری همایش بزرگ باستانی کاران کرمانشاهی
 • کلاه‌های عجیب در مسابقات اسب سواری اسکات
 • معافیت ۲۰۰ لیتری کامیون های ایرانی خروجی از مرز بیله سوار
 • کودکان کرمانشاهی در مسابقات بین‌المللی نقاشی بلاروس درخشیدند
 • ۱۹ هزار دانش‌آموز کرمانشاهی در امتحانات نهایی خرداد شرکت کردند
 • حضور ٥ نماینده کرمانشاهی در رقابت‌های تکواندو قهرمانی آسیا ۲۰۱۹
 • ۸۴ سری جهیزیه به نوعروسان کرمانشاهی اهدا شد
 • اهدا ۸۴ سری جهیزیه به نوعروسان کرمانشاهی
 • افغانستان با غلبه بر تایلند راهی مرحله نیمه‌نهایی شد
 • برگزاری همایش بزرگ دوچرخه‌ سواری بانوان در یزد
 • آرین قهرمان اولین مرحله لیگ برتر دوچرخه‌سواری جاده شد
 • آرین قهرمان اولین مرحله لیگ برتر دوچرخه سواری جاده
 • دولت پول گندم‌کاران را نمی‌دهد/ نیروهای پیمانی تعیین تکلیف شوند
 • درخواست واگذاری حق استفاده از یک پلاک ثبتی به شهرداری بیله سوار در دولت بررسی می شود
 • برخورد خودرو با کودک در ورزقان اورژانس هوایی را به این شهر کشاند
 • اشتغال حدود ۴۰۰ هزار کودک در ایران