به گزارش ایکنا؛ نشست تخصصی «چالش‌های فرهنگی و قرآنی در جامعه اسلامی» پنج‌‌شنبه شب 26 اردیبهشت‌ماه، در غرفه این خبرگزاری واقع در مصلای امام خمینی(ره) محل برپایی بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد.

فضه سادات حسینی پژوهشگر عرضه زنان و خانواده طی سخنانی در این نشست با اشاره به تأکید امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی بر جایگزینی فرهنگ اسلامی به جای فرهنگ طاغوتی گفت: این انقلاب با اهداف مختلف از جمله هدف فرهنگی پیروز شد که امروز همانند خاری در چشم در دشمنان است. الگو شدن انقلاب اسلامی یکی از چیزهایی است که دشمنان از آن هراس دارند.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد «آرایش جنگی» در مقابل دشمنان، تصریح کرد: اکنون ما در شرایط جنگی هستیم و این جنگ نرم است. برخی‌ها با تبلیغات و هزاران رنگ و لعاب می‌خواهند مسیر ما را عوض کنند و به سمت دیگری سوق دارند. علاوه بر فشارهای خارجی برخی می‌خواهند با فشار داخلی مردم را ناامید کنند.

حسینی در ادامه با اشاره به این موضوع که تفاوت ایران با دیگر کشورها در موضوع رهبری است، افزود: ایرانی کشوری است که صاحب و ولی دارد. مهم‌ترین مسئله برای حل چالش‌های فرهنگی این است که سخنرانی و راهکارهای ایشان را باید به عنوان معیار در نظر بگیریم و پشت سر ایشان حرکت کنیم.

پژوهشگر عرصه زنان و خانواده تصریح کرد: رهبر انقلاب بحث نفوذ فرهنگی را مطرح می‌کنند که توسط عناصر داخلی و خارجی صورت می‌گیرد. ایشان درباره نفوذ هشدار داده‌اند و افق‌های زیادی را پیش روی چشمان ما باز کرده‌اند.

حسینی ادامه داد: متأسفانه برخی از سیاست‌گذاران فرهنگی کشور در مواردی از گفتمان امام(ره) و رهبری فاصله گرفته‌اند. مسئولی که سخنی را می‌گوید باید به آن اعتقاد داشته باشد. در غیر این صورت حرفش اثرگذار نیست و فایده‌ای ندارد. اگر سیاست‌گذاران سبک زندگی ایرانی و اسلامی را ملاک قرار ندهند، بیشتر از هرچیز ضرر آن متوجه خانواده و مردم می‌شود.

وی با اشاره به خطرات و معضلات پدیده ازدواج‌های سفید گفت: اگر در کشور تعهد در زنان وجود نداشته باشد و خانواده جایگاه خود را از دست بدهد فرزندانی که متولد می‌شوند بی‌آرمان و بی‌هدف خواهند بود.

حسینی با بیان این که نظام سلطه تلاش می‌کند که به ایران صدمه بزند، تصریح کرد: ایران کشوری است که نظام طاغوت و ابرقدرت‌ها را نمی‌پذیرد. بنابراین نظام سلطه همواره سعی می‌کند که راهی را برای ضربه زدن به اسلام پیدا کند. در این باره از تهدیدهای اقتصادی و نظامی گرفته تا تغییر در اولویت‌ها و ذائقه‌های فرهنگی را می‌توان مثال زد.

پژوهشگر عرصه زنان و خانواده تصریح کرد: افراد زیادی هستند که برای اجرای این پروژه‌ها میلیون‌ها دلار پول می‌گیرند و همواره سعی می‌کنند که به ایران آسیب وارد کنند. نظام سلطه با همه ابزارها سرکار است. یک بار با حربه آزادی و یک بار حقوق بشر. در حالی که این شعارها ظاهری است و اعتقاد چندانی هم به آن‌ها ندارند.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فراز و فرودهای برون‌سپاری برنامه‌های قرآنی به مؤسسات

برون‌سپاری فعالیت‌ها و طرح‌های قرآنی از سوی نهادهای متبوع در ارشاد، تبلیغات و ارشاد به مؤسسات چند سالی است که آغاز شده و استان‌های بسیاری این کار را انجام می‌دهند. این طرح‌ها شامل برگزاری نمایشگاه قرآن، برگزاری دوره‌های آموزشی، پوشش آموزشی دانش‌آموزان، تربیت داوران و ... است. 

استان خوزستان با برخورداری از مؤسسات قرآنی بسیار که مجوز خود را از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا اداره‌کل تبلیغات اسلامی دارند، هم از این غافله عقب نمانده؛ چگونگی و کیفیت برون‌سپاری طرح‌های قرآنی به مؤسسات قرآنی در گفت‌وگوی خبرنگار ایکنا با منصوره ملتجی، مدیر جامعه القرآن اهواز با مجوز از سوی اداره‌کل تبلیغات اسلامی خوزستان و مریم عباسی‌دوست، مدیر موسسه قرآنی اهل‌بیت(ع) اهواز با مجوز از سوی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بررسی شده است. 

برون‌سپاری هست اما متوسط 

منصوره ملتجی، مدیر جامعه القرآن اهواز گفت: تبلیغات اسلامی برنامه‌ها را به مؤسساتی می‌سپارد که لزوماً هم موسسات فعالی نیستند. در حال حاضر برون‌سپاری از سوی تبلیغات و ارشاد صورت می‌گیرد اما اینکه خیلی مؤسسات زیادی را در بر بگیرد، اینگونه نیست. اکنون اوقاف برون‌سپاری فعالیت‌های قرآنی را شروع کرده و طرح تربیت مربی را به موسساتی که فعالیت دارند، می‌سپارد؛ سال گذشته طرح تربیت مربی روخوانی و روانخوانی به ما سپرده شد و امسال هم طرح تربیت مربی تجوید و حفظ و داوری تجوید حفظ و وقف و ابتدا را به ما داده‌اند.

روند پرداخت مطالبات سریعتر شود

وی گفت: برون سپاری برنامه‌های قرآنی در استان هست و در حد مقبولی است و اینکه اصلاً نداریم، نیست اما متوسط است. از سال گذشته این کار شروع شده است. سازمان تبلیغات در حد مطلوبی برون سپاری دارد ولی اگر روند پرداخت مطالبات را تسریع ببخشند، موسسات می‌توانند فعالیت بیشتری داشته باشند.

مریم عباسی‌دوست، مدیر موسسه قرآنی اهل‌بیت(ع) اهواز هم اظهار کرد: بعضی از موسسات هستند که فقط آنها برنامه‌های قرآنی نهادهای مختلف ونه تنها نهادهای قرآنی را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: موازی کاری که بین مؤسسات قرآنی انجام می‌شود این است که بعضی از مؤسسات در غیر از محدوده خودشان وارد می‌شوند یعنی اگر محل موسسه چهارراه آبادان است در حوزه شهرستان کارون و حمیدیه ورود می‌کند. بعضی از مؤسسات دیگر هم هستند که برای بالا بردن آمارشان در ثبت‌نام‌ آزمون قرآنی با دادن وعده و وعیدهای مالی به مربیان و قرآن آموزان دیگر مؤسسات آنها را به سمت خودشان می‌کشند یعنی برخی از مؤسسات خاص بیشتر به دنبال کمیت هستند؛ البته مسئولان هم از این مسئله اطلاع دارند و مستندات این اقدامات را هم به آنها ارائه کرده‌ایم اما اقدامی انجام نمی‌شود. 

برخی از مؤسسات خاص در برون‌سپاری به همکاری گرفته می‌شوند

عباسی‌دوست بیان کرد: موسسات می‌توانند به کمک نهادها رشد کنند اما اینگونه نیست، چون فقط برخی از مؤسسات خاص در این زمینه به همکاری گرفته می‌شوند. 

برون‌سپاری طرح‌ها و برنامه‌های قرآنی در همه استان‌ها و نه تنها استان خوزستان باید با بررسی و ارزیابی توانمندی‌های مؤسسات همراه باشد؛ بالاخره هر مؤسسه در یک زمینه توانایی دارد و می‌تواند از عهده انجام طرح‌ها برآید، اگر گفته شود که برخی از مؤسسات توانایی به سرانجام رساندن هیچ طرح و برنامه‌ای را ندارند اصلاً برای چه به آنها مجوز داده شده و اگر هم از تعدادی مؤسسه در هیچ طرح برون‌سپاری استفاده نشود، مشخص می‌شود که مسئله انتخاب در اینجا دخیل است. 

مؤسسات برای آنکه بتوانند هزینه‌های خود را تأمین کنند نیازمند دریافت بودجه از سوی نهادهای ذیربط هستند و اگر قصد بر این است که این بودجه‌ها بدون عملکرد به آنها داده نشود، برون‌سپاری اقدامی بسیار مؤثر و مطلوب در ایجاد رقابت برای ارتقا سطح کیفی عملکرد آنها است. 

سیما محسنی خبرنگار ایکنا خوزستان 

انتهای پیام 

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

پوستر خوش‌آمدگویی باشگاه الاهلی برای برانکو/عکس

کلیدواژه: خبرگزاری قرآن بین الملل ایکنا زنان خانواده رهبر معظم انقلاب ایران اسلام قرآن

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۹۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • زميني در تنکابن وقف هزينه هاي فرهنگي، قرآني و اجتماعي شد
 • استعدادهای قرآنی بیجار شناسایی و جذب می‌شوند
 • استعدادهای قرآنی شهرستان بیجار شناسایی و جذب می‌شوند
 • برپایی ویژه برنامه های اوقات فراغت در ماهدشت کرج با محوریت قرآنی است
 • برنامه های اوقات فراغت در 700 خانه قرآنی کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود
 • موسیقی‌های مبتذل نباید جای کلاس‌های فرهنگی و قرآنی را بگیرد/خانواده‌ها هوشیار باشند
 • چالش های جدی در قطعات خودرو حتی پیش از وقوع تحریم ها اتفاق افتاد
 • میزبانان غایب؛ میهمانان حاضر
 • سیاهی چهارشنبه‌های سفید/از نابودی بنیان خانواده تا ازدواج با حیوانات خانگی
 • چالش های پیش روی استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد/از مدیریت های قوم گرایانه تا نفوذ نمایندگان و مدیریت فشل برخی ادارات مهم
 • چالش نوآوری ساخت نانو پوشش مقاوم به حرارت برگزار می شود
 • چالش آب در اصفهان، حقیقتی که باید جدی گرفت
 • چالش‌هاي مناطق آزاد ايران بررسي شد/ مناطق موفق، وحدت فرماندهي دارند
 • میزبانان غایب؛ مهمانان حاضر
 • اختتامیه سومین جشنواره قرآنی «رهپویان ولایت» در هرمزگان
 • متن نامه‌های عاشقانه آیت‌الله مهدوی کنی به همسرشان/ خانم‌های چادری باید در جامعه حاضر باشند/ ماجرای دیدار خانواده آیت‌الله با رهبر انقلاب
 • ممانعت برخی مدارس از ورود دانش‌آموزان قرآنی به کلاس
 • برنامه‌ریزی منطقه‌ای با چه چالش‌هایی روبه‌رو است؟
 • چرا این همه چالش در کشور وجود دارد؟ /اقلیت خودتی! من ایرانی‌ام/ سرانجام حادثه نفتکش‌ها چه خواهد شد؟