خرداد؛ سی‌ان‌ان در یادداشتی به موضوع تنش میان آمریکا و ایران و ارتباط آن با اعتبار نه چندان محکم دونالد ترامپ پرداخته است.
 سی‌ان‌ان نوشت: دولت آمریکا که پیش از این نیز بارها متحدان خود را آزار داده و حقایق محکم را زیر سوال برده بود، بار دیگر اعتبار خود را در معرض خطر می‌بیند؛ این بار تنش با ایران باعث این اتفاق شده است.
کاخ سفید و در راس آن ترامپ به خاطر لفاظی‌های آتشین و بمباران‌گونه خود علیه فعالیت‌های ایران به شدت تحت فشار است چون اعتبار این تهدیدها زیر سوال رفته و بسیاری از متحدان آمریکا هم به این ادعاها با دیده تردید می‌نگرند.
کتمان واقعیت‌ها و جنگ ترامپ با حقایق روشن – به ویژه در مورد ایران- باعث شده تا او قادر نباشد ملت آمریکا را به وارد شدن در جنگی دیگر متقاعد کند. درحقیقت اعتبار ترامپ به حدی خدشه‌دار شده که وقتی در مورد تهدیدی به نام ایران صحبت می‌کند، کمتر آمریکایی آن را باور می‌کند.
این درحالی است که نمایندگان آمریکایی نیز در مورد هرگونه وارد شدن به یک جنگ با ایران هشدار داده‌اند. وضعیت به گونه‌ای پیش رفته که ترامپ مجبور شده رییس جمهور سوییس را بپذیرد تا در مورد کاهش تنش‌ها با ایران گفتگو کند.
سی‌ان‌ان در این یادداشت نیات اطرافیان ترامپ در مورد افزایش تنش با ایران را نیز سوال می‌برد و می‌نویسد: بسیاری از مردم آمریکا و البته منتقدان رییس‌جمهور در مورد نیات واقعی تیم مشاوره امنیت ملی او به خصوص جان بولتون به شدت مشکوک هستند. آنها می‌گویند جان بولتون که به دنبال بمباران ایران و تغییر حکومت این کشور است به دنبال کشاندن آمریکا به یک جنگ بی‌سرانجام دیگر است.
اختلافات بر سر ایران به حدی رسیده که گفته می‌شود خود ترامپ از دست سیاست‌های جنگ‌طلبانه بولتون و وزیر خارجه پومپئو خسته شده است. شاید میان اروپا و آمریکا در اینکه برخی رفتارهای ایران در منطقه نامناسب بوده اختلافی نیست اما در نحوه برخورد با این موضوع اختلافات عمیقی وجود دارد. این اختلافات روز سه‌شنبه و در اظهارنظر معاون انگلیسی ائتلاف ضدداعش نمود بیشتری پیدا کرد؛ آنجا که ژنرال گیکا اعلام کرد هیچ تهدید جدید و مستقیمی از سوی ایران مشاهده نشده است. برچسب ها: ایران ، ترامپ

منبع: خرداد

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تحلیلگر آمریکایی: ترامپ نمی‌خواهد آمریکا را درگیر یک جنگ بی پایان دیگر کند

به گزارش جماران؛ «آرون دیوید میلر»، تحلیلگر مسائل خاورمیانه و معاون اندیشکده «ویلسون» اعتقاد دارد بین اعضای تیم ترامپ هیچ وحدت نظری بر سر استراتژی ایران وجود نداشته و ایده ساقط کردن حکومت ایران از سوی واشنگتن توهمی بیش نیست.

خبرگزاری فرانسه در نوشتار امروز شنبه خود با اشاره به حملات اخیر به نفتکش‌های ژاپنی در دریای عمان، حضور افراد تندروی جنگ طلبی مانند «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را یادآور شد و خاطرنشان می‌کند که شخص ترامپ از جنگ‌های «بی پایان» دیگری که پای آمریکا به آنها کشیده شود می ترسد. نویسنده درباره سردرگمی تیم ترامپ درباره رویکردی که می‌بایست درخصوص حملات اخیر در پیش بگیرد می‌نویسد: «تیم ترامپ با خود در کشمکش است تا استراتژی خود را نسبت به ایران تعریف کند و این امر از پاسخ نامطمئن و غیرقطعی ای آن به تحولات روزهای گذشته در دریای عمان، معلوم است.»

خبرگزاری فرانسه در ادامه می‌افزاید: «اینها چیزهایی هستند که ما درباره پاسخ آمریکا و شیوه تفکر تیم ترامپ می‌دانیم: «فقط چند ساعت طول کشید تا واشنگتن به طور مستقیم تهران را مسئول مستقیم حملات روز پنجشنبه به دو نفتکش دانست. ترامپ ایران را مسئول حملات دانست. وی به ویدویی اشاره کرد که یکی از قایق‌های سپاه پاسداران را نشان می‌داد که در کنار بدنه یکی از نفتکش‌ها تلاش می‌کرد یک مین را از بدنه کشتی جدا کند.»

نویسنده در ادامه اضافه می‌کند: «اما آمریکا پس از این اتهامات، تهدید نکرد که فوراً تلافی می‌کند. این نشان دهنده درجه‌ای از خویشتن داری از سوی تیم ترامپ است؛ که به طور مستمر تحریم‌های اقتصادی و دیپلماتیک خود را علیه ایران تشدید کرده است و ماه قبل نیز با اعزام کشتی‌ها، بمب افکن ها و سربازان به منطقه، کمپین «فشار حداکثری» را تشدید کرد.»

نویسنده در بخش بعدی از قول «کالین کال»، مقام سابق تیم «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا می‌نویسد: «وضعیت بین آمریکا و ایران خطرناک و خطرناک‌تر می‌شود. طرفین می‌توانند به سادگی وارد جنگی شوند که البته هر دو می‌خواهند از آن پرهیز کنند. بین جنگ لفظی و جنگ واقعی مرز خیلی باریکی وجود دارد. تعداد بسیاری زیادی از ناظران و متحدان آمریکا از این هراس دارند که یک حادثه کوچک، یک جنگ واقعی را رقم بزند.»

اما «آرون دیوید میلر» مذاکره کننده سابق در هر دو حزب آمریکا و عضو ارشد بخش خاورمیانه اندیشکده «ویلسون» عقیده دارد: «اگر تیم ترامپ تصمیم می‌گرفت به خاطر این حملات به کشتی‌ها یا خاک ایران، یا نیروهای ایران در سوریه، در عراق یا در یمن حمله کند، از هیچ حمایتی برخوردار نبود. ترامپ نمی‌خواهد آمریکا را درگیر یک جنگ بی پایان دیگر مثل بوش در عراق و افغانستان کند و پاتریک مک شاناهان سرپرست وزارت دفاع آمریکا با قاطعیت گفته که قصد او دفاع از نیروها و منافع ما در سراسردنیاست و همچنین تاکید کرده است که واشنگتن قصد ندارد در یک منازعه دیگر وارد شود.»

وی همچنین روز جمعه به خبرنگاران گفت: «ما یک موقعیت بین المللی در خاورمیانه داریم نه یک موقعیت آمریکایی و تاکید کرد که دولت در خصوص «دستیابی به اجماع برای یافتن یک راه حل بین المللی برای این مشکل، وحدت نظر دارد.»

خبرگزاری فرانسه تاکید می‌کند که جان بولتون و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا رویکردی تند و جنگ طلبانه نسبت به ایران دارند. نویسنده مقاله اعتقاد دارد که ترامپ با انتقادهای تند از رویکرد اوباما در قبال ایران، می‌خواهد ایران محدودیت‌های بسیار سخت‌تری را در برنامه هسته‌ای خود اعمال کنند و از اقدامات بی ثبات کننده در منطقه دست بکشد.

نویسنده مقاله با اشاره به تشدید فشارهای چندجانبه واشنگتن بر ایران، یادآور می‌شود که ترامپ طی چند ماه گذشته چندین بار خواهان گفت و گوی مستقیم با مقامات ایران شده است و در ادامه می‌نویسد: «با توجه به اینکه آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران، از گفت و گو خودداری می‌کند، به نظر می‌رسد اکنون ترامپ درباره چگونگی ادامه کار نامطمئن است.» وی در این خصوص روز پنجشنبه هفته گذشته در توییتی نوشت: «من شخصاً احساس می‌کنم اکنون خیلی زود است که حتی بخواهیم درباره رسیدن به توافق فکر کنیم.» اما روز جمعه در برنامه «فاکس و دوستان» باز هم دعوت خود را به مذاکره تکرار کرد: «ما می‌خواهیم آنها دوباره بر سر میز مذاکره برگردند اگر آنها بخواهند. من آماده ام، هر زمانی آنها آماده باشند، من مشکلی ندارم.»

خبرگزاری فرانسه در پایان می‌افزاید: «میلر» عقیده دارد که استراتژی تیم کنونی کاخ سفید در قبال ایران شفافیت ندارد و در این خصوص می‌گویدکه «مشکل اصلی این است که هیچ وحدت نظری بر سر استراتژی ایران در تیم ترامپ وجود ندارد. در شرایط کنونی، ساقط کردن یا تغییر دادن رژیم ایران توهمی بیش نیست. هدف تحریم‌ها چیست؟ تخریب اقتصاد ایران؟ یا کشاندن ایرانی‌ها پای میز مذاکره یا دستیابی به نتیجه‌ای بهتر از آنچه اوباما عایدش شد؟ من فکر نمی‌کنم تیم ترامپ آماده ارائه آن نوع از امتیازاتی باشد که ایرانیها در یک مذاکرات جدی خواهان آن هستند.»

انتهای پیام

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

پوستر خوش‌آمدگویی باشگاه الاهلی برای برانکو/عکس

کلیدواژه: ایران ترامپ

منبع این خبر، وبسایت www.khordadnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۹۷۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وزیر ارتباطات: نمایندگان مجلس دستاوردهای ملی را زیر سوال نبرند
 • علیرضا اکبری:حمله به نفتکش‌ها حمله به منافع و پرستیژ ایران بود
 • سوال هایی درباره کاهش وزن
 • تیم جنگ طلب «بی» تنش آفرینان خلیج فارس
 • حمله به نفتکش ها؛ اهداف و ادعاها
 • 865تقاضای سوال از وزرا در مجلس
 • برکسیت اعتماد در انگلیس را از بین برده است
 • جنگ دو باشگاه قیمت‌ بازیکنان را بالا برده است
 • ۸۶۵ تقاضای سوال از وزرا در مجلس
 • ۸۶۵ تقاضای سوال از وزرا در مجلس/ افزایش ۳.۷ درصدی تعداد سوالات
 • ۸۶۵ تقاضای سوال از وزرا به هیات رییسه مجلس ارائه شده است
 • تقاضای ۸۶۵ سوال از وزرا به هیئت رئیسه داده شده است/ ۷۱ تقاضای تحقیق و تفحص در سال سوم مجلس ارائه شد
 • فلاحت پیشه: ترامپ می‌داند مقابل ایران راهی جز مذاکره ندارد
 • تقاضای ۸۶۵ سوال از وزرا به هیئت رئیسه داده شده/بیشترین سوال از وزیر نیرو
 • انفجار دو نفتکش، امیدها برای کاهش تنش را فرونشاند
 • نقل و انتقالات آشفته است/ جنگ دو باشگاه قیمت‌ها را بالا برده است
 • کاخ سفیدِ بی اعتبار و ترامپِ دروغگو
 • گزارش نیویورکر از سانحه برای دو نفتکش در دریای عمان؛ امیدها برای کاهش تنش ها در خلیج فارس فروکش کرد
 • امید‌ها برای کاهش تنش‌ها در خلیج فارس فروکش کرد