کانون استقلال به‌جهت انتخاب سرمربی جدید عمیقا ملتهب است. برخی فرهاد مجیدی را گزینه می‌دانند و برخی مربی خارجی را. نام امیر قلعه‌نویی هم در خفا مطرح است که نشست چند روز پیش امیرحسین فتحی با این مربی نشان از احتمال وقوع این تصمیم دارد.

مساله استقلال وقتی پیچیده‌تر می‌شود که به تصمیم‌گیران این باشگاه گفته شده اگر می‌‌خواهند سرمربی جدید خارجی استخدام کنند پرداختی به گزینه جدید نباید از 500هزار دلار تجاوز کند. این توصیه بی‌ارتباط با ریخت و پاش‌هایی نیست که در زمان مربیگری وینفرد شفر شد. شاید اگر آن قرارداد بسته نمی‌شد امیرحسین فتحی می‌توانست با دست بازتری گزینه جدید خارجی انتخاب کند.

از نام سرمربی جدید استقلال هیچ اطلاعی در دست نیست. تنها جسته و گریخته شایعاتی درباره انتخاب مجیدی به‌عنوان سرمربی شنیده می‌شود که مورد تایید اعضای هیات مدیره، کمیته فنی و مدیرعامل باشگاه استقلال نیست.

فتحی ماه‌aها پیش با مجیدی قرار گذاشته بود فصل بعد به‌عنوان مربی در استقلال فعالیت کند اما مصاحبه‌ای که فرهاد بعد از آخرین بازی استقلال در لیگ انجام داد در منافات با آن قول و قرار‌ها بود.

مجیدی در آن مصاحبه طوری درباره آینده استقلال حرف زد که انگار خودش سرمربی استقلال است و قرار است تمام امور را در دست بگیرد، اما اظهارات او تاییدی بر انتخابش به‌عنوان سرمربی نیست و واقعیت این است که فرهاد در این برهه کم مخالف در هیات مدیره، کمیته فنی و دیگر سطوح مدیریتی باشگاه برای تایید سرمربیگری‌اش در استقلال ندارد.

انتخاب مجیدی به‌عنوان سرمربی استقلال را با توجه به فضای موجود و تجربه ناکافی این چهره باید منتفی دانست، شواهد نیز نشان می‌دهد مسوولان باشگاه استقلال (به‌جز علی خطیر که ظاهرا تنها حامی مجیدی است) هیچ‌یک اعتمادی کامل به سرمربیگری فرهاد ندارند.

از سویی دست تصمیم‌گیران در داخل باشگاه استقلال برای انتخاب سرمربی جدید چندان باز نیست.

استقلال همین حالا برای فرار از شکایت وینفرد شفر باید یک میلیون دلار به این مربی آلمانی بپردازد تا تازه به نقطه اول بازگردد.

در عین حال بالادستی‌ها نیز به تصمیم‌گیران باشگاه استقلال توصیه‌هایی درباره مدیریت مالی باشگاه داشته‌اند و از آنها خواسته‌اند حتی‌المقدور با کمترین هزینه تیم را آماده و مهیای فصل بعد کنند و حتی انتخاب گزینه‌های وطنی را که بار مالی کمتری روی دوش باشگاه می‌گذارند نیز در برنامه‌های خود بگنجانند.

شاید به همین دلیل بود که دو هفته پیش امیرحسین فتحی ملاقاتی با امیر قلعه‌نویی داشت و با سرمربی سپاهان درباره فصل بعد حرف‌هایی زد.

البته در عین حال که فتحی با امیر نشست و برخاست داشت برخی دیگر از مسوولان باشگاه گزینه‌های خارجی را مورد ارزیابی قرار دادند و حتی به توافق‌های اولیه رسیدند اما در نهایت به‌دلیل مسائل مختلف منتج به عقد قرارداد نشد.

مساله‌ای که استقلال را برای انتخاب سرمربی جدید با مشکل مواجه می‌کند، مالی است و این باشگاه برای اینکه دوباره با سرمربی خارجی به توافق برسد، بودجه کافی در اختیار ندارد.

طبق آخرین صحبت‌هایی که از سوی بالادستی‌ها با مسوولان باشگاه استقلال شده به آنها تاکید کرده‌اند گزینه‌ای را برگزینند که از لحاظ مالی فشار کمتری روی دوش باشگاه ایجاد کند. حتی در این راستا به مسوولان باشگاه استقلال گفته شده بیش از 500هزار دلار برای سرمربی جدید خارجی هزینه نکنند که با این رقم کاملا روشن است که باشگاه استقلال نمی‌تواند سرمربی بزرگی را به خدمت بگیرد.

اگر نگاهی به دستمزد‌های مربیان خارجی در فوتبال ایران بیندازیم به این نتیجه می‌رسیم که مربیان از دسته اسکوچیچ یا بگوویچ حاضر به فعالیت با چنین ارقامی می‌شوند و به‌واقع باشگاه استقلال اگر بخواهد به وعده خود که انتخاب سرمربی درجه یک و بالاتر از وینفرد شفر است، عمل کند باید لااقل مبلغ یک میلیون دلار برای این پروژه هزینه کند که اکنون در توان باشگاه نیست مگر آنکه در روزهای آتی اتفاق خاصی رخ دهد و از جایی جز کانال‌های همیشگی به حساب باشگاه استقلال پولی واریز شود.

فتحی در تلاش است با کمک گرفتن از برخی هواداران سرمایه‌دار باشگاه استقلال بتواند این مشکل را برطرف کند.

او حتی دست به دامان برخی استقلالی‌های خارج‌نشین که تمکن مالی مناسبی هم دارند شده است تا شاید از این مسیر پرپیچ و خم عبور کند و بتواند در فصل دیگری از مدیریتش با انتخابی بهتر استقلال را به جام برساند، اما او تا امروز هیچ موفقیتی در این راه به‌دست نیاورده است و هیچ بعید نیست در روزهای آتی تصمیم‌ها طور دیگری رقم بخورد و شاهد انتخاب یک سرمربی ایرانی باشیم.

بدون شک فتحی اگر بخواهد سرمربی ایرانی انتخاب کند هرطور شده زمینه بازگشت امیر قلعه‌نویی به استقلال را فراهم می‌کند. گرچه امیر هم با سپاهانی‌ها قرارداد دارد اما اگر استقلال خواهانش باشد، او هم رضایتنامه‌اش را از سران باشگاه سپاهان خواهد گرفت تا استقلال که دچار سردرگمی بزرگی در انتخاب سرمربی شده قدری اوضاعش آرام شود و مجبور نباشد با بودجه‌ای که یقینا برای انتخاب یک سرمربی درجه یک خارجی مناسب نیست، سرمربی بی‌کیفیت خارجی استخدام کند.

ایران /حمیدرضا عرب

منبع: بیتوته

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

استراماچونی مربی توانمندی است/ او می‌تواند استقلال را به هدفش برساند

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، کیانوش رحمتی در گفتگو با سایت رسمی باشگاه استقلال، درباره حضور آندره آ استراماچونی به عنوان سرمربی استقلال گفت: این مربی کارش را در ایتالیا و در بالاترین سطح فوتبال اروپا دنبال کرده است. او مربی توانمندی است. در اروپا و در سطح اول این قاره، علم تمرین و پیشرفته ترین متدها وجود دارد و فوتبال کاملا علمی دنبال می شود. ما می توانیم از تجربیات مربی جوان و خوبی مثل او استفاده کنیم. متاسفانه حواشی زیادی در فوتبال ایران هست و اگر ما بتوانیم این حواشی را مهار کنیم، فکر می کنم استراماچونی استقلال را به هدف مد نظرش برساند.

او افزود: زمانی که در نساجی حضور داشتم، یک مربی اسپانیایی با ما کار می کرد که بسیار خوش فکر بود. او با جدیت کار و بسیار به ما کمک می کرد. مطمئنا استراماچونی که سطح و تواناییش بسیار بیشتر هم هست، می تواند به استقلال کمک کند. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا به نظرش استقلال زمان را از دست داده، گفت: خیر اصلا اینگونه نیست. بزرگترین مشکل ما در این سال ها بحث مربی بوده است و ما مشکل بازیکن نداشته ایم. اگر ما در این سال ها نتیجه نگرفته ایم، دلیل، مسائل دیگری بوده که نمی خواهم درباره اش صحبتی کنم. استقلال نیاز به یک رهبر در راس کادرفنی دارد و مطمئنم که استراماچونی این مسئله را حل می کند.

رحمتی گفت: می بینیم که برخی هواداران استقلال نگران هستند ولی به آن ها می گویم که استقلال مشکل بازیکن ندارد و اصولا فاصله بازیکنان در ایران خیلی باهم زیاد نیست و مطمئنم که ما باید علاوه بر دادن امکانات، سعی در کنترل حواشی کنیم تا موفق شویم. استراماچونی جوان و با انرژی است و این مسئله حتما به ما کمک می کند.

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه/ بازیکنانم ترسیده بودند

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۱۳۵۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مربی بزرگ خارجی جایگزین برانکو می‌شود؟
 • سرمربی بزرگ خارجی جانشین برانکو؟
 • چرا توريست‌هاي خارجي هتل اسپيناس پالاس را انتخاب مي‌کنند؟
 • چالش‌های روسیه با نفت ۴۰ دلاری
 • گل‌آرا: به دلیل مشکلات از حضور در انتخابی تیم ملی بوکس انصراف دادم/ با حضور مربی خارجی حاشیه‌ها کمتر می‌شود
 • حضور مربی پرسپولیس روی نیمکت استقلال+ عکس
 • دلال‌ها مربی بیکار را به استقلال قالب کردند
 • مربی فصل اینده گلرهای استقلال
 • بهزاد غلامپور، مربی دروازه بان های استقلال شد
 • دستیار علی دایی مربی استقلال شد
 • مربی گلرهای استقلال انتخاب شد
 • غلامپور مربی گلرهای استقلال شد
 • امیرآبادی: دوست دارم مربی استقلال شوم/ رحمتی برای تیم نعمت است
 • مجیدی: استراماچونی مربی بزرگی است/ انتشار فایل صوتی من پسندیده نبود
 • مجیدی: با تیم‌ها و مربیان بزرگی کار کرده ام/ خودم گفتم برای استقلال سرمربی بزرگ بیاورید/ مربی بدنساز اینترمیلان را به تیم ملی امید می‌آورم
 • مربی سابق پرسپولیس در راه استقلال
 • انتخاب دستیارانِ ایرانی استراماچونی، چالش جدید پیش روی آبی پوشان؛ چه کسانی مناسب این پست کلیدی در کادر فنی استقلال هستند؟
 • همه خارجی‌های نیمکت استقلال
 • غلامپور مربی دروازه بان های استقلال می شود