خبرگزاري آريا - بجنورد- ايرنا- رئيس اداره بازرگاني خارجي سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان شمالي گفت: اين استان به هدف گذاري صادراتي سال 97 خود نرسيد و صادرات استان در سال 97 نسبت به سال 96 با افتي معادل 10 درصد مواجه شد.

به گزارش ايرنا امين قرباني شنبه شب در کارگروه صادرات غيرنفتي اين استان گفت: سال گذشته، ارزش صادرات خراسان شمالي 134.5 ميليون دلار شد در حالي که هدفگذاري انجام شده در اين بخش 160 ميليون دلار بود.
وي با بيان اينکه ارزش واردات کالا در سال 97 در اين استان به 26 ميليون دلار رسيد، افزود: واردات استان نيز نسبت به سال 96 حدود 116 درصد رشد داشت.
وي با بيان اينکه تراز بازرگاني خراسان شمالي در سال 96، 138 ميليون دلار بوده است، افزود: در سال 97، اين رقم به 108 ميليون دلار کاهش يافت.
وي گفت: سهم صنعت از صادرات استان، 28 ميليون دلار بود و پتروشيمي با صدور 89 ميليون دلار توليدات، معادل 66 درصد کل صادرات را به خود اختصاص داد.
قرباني، سهم کشاورزي از صادرات خراسان شمالي در سال گذشته را 16.5 ميليون دلار عنوان و بيان کرد: ميزان صدور کالا از گمرک خراسان شمالي در سال گذشته 50 ميليون دلار بود که نسبت به سال قبل از آن 31 درصد کاهش داشته است.
* دارندگان کارت از هر گمرکي صادر مي کنند
رئيس گمرک خراسان شمالي علت اصلي کاهش صادرات از گمرک استان را صادر نشدن پودر آلومينا و کاهش شديد صادرات کالا از مجتمع فولاد اسفراين برشمرد.
جواد جعفري در مورد چرايي عدم صدور همه کالاهاي استان از گمرک خراسان شمالي، نيز گفت: دارندگان کارت بازرگاني مي توانند از هر گمرکي کالاهاي خود را صادر کنند و برخي از اين افراد ساکن استان نيستند.
* ضرورت شفاف سازي بازگشت ارز به استان
سرپرست معاونت هماهنگي امور اقتصادي استانداري خراسان شمالي نيز در اين جلسه، خواستار ارائه گزارشي از وضعيت ارز کالاهاي صادراتي استان شد.
محمود قنبري گفت: با توجه به رقم صادرات استان بايد گزارش شفافي از وضعيت ارز و چگونگي بازگشت ارز به‌ صورت حواله، کالا و يا چمداني به استان مشخص شود.
وي ميزان توليد ناخالص داخلي خراسان شمالي را پايين تر از کشور دانست و افزود: اين استان در شاخص‌هاي اقتصادي مشکلات زيادي دارد و اگر اين ميزان ارز به استان بازگشت داده مي‌شد، تاثير آن بر استان بارز بود.
وي با بيان اينکه بانک‌هاي استان ارزي معادل آنچه صادرات داشته ايم ندارند، گفت: بايد تکليف ارز کالاهاي صادراتي مشخص شود.
قنبري از سازمان صنعت، معدن و تجارت و ديگر دستگاه ها و نهادهاي مرتبط خواست تا گزارش روشن و موثقي از ارزهاي صادراتي استان ارائه کنند تا تکليف ارز خارج شده از استان روشن شود.
مديرکل دفتر هماهنگي امور اقتصادي استانداري نيز در اين نشست گفت: صادرات عمده خراسان شمالي، مواد پتروشيمي است که شامل 70 ميليون دلار مي‌شود اما حساب مالي اين شرکت در استان نيست و حواله هاي ارزي آن نيز در بانک هاي استان صادر نشده است.
در پايان اين جلسه اعلام شد با وجود اينکه در برنامه ششم توسعه هدف گذاري استان براي صادرات 205 ميليون دلار است اما با توجه به شرايط موجود احتمال رسيدن به اين رقم کم است و بر اين اساس هدف صادراتي استان در سال جاري 150 ميليون دلار تعيين شد.
هدف گذاري صادرات سال 98 از گمرک خراسان شمالي نيز 55 ميليون دلار مشخص شد.
استان 863 هزار نفري خراسان شمالي، يک درصد جمعيت کشور را دارد، اما به علت پايين بودن شاخص هاي اقتصادي و توسعه، سهم اين استان از توليد ناخالص ملي تنها نيم درصد است.
خراسان شمالي رتبه 30 کشور در زمينه توليد ناخالص داخلي را دارد.
ب/5132
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مسی هم در ناکامی‌های بارسلونا سهیم است

تئوریسین هلندی مسی را یکی از دلایل ناکامی‌های بارسا در اروپا می‌داند.

به گزارش مشرق، لوئیس فن خال، سرمربی هلندی معتقد است لیونل مسی بازیکنی تیم محور نیست. او می‌گوید: به بارسلونا نگاه کنید. چند بار با بازیکنی که همه می‌گویند بهترین بازیکن دنیا است، قهرمان اروپا شده است؟ یا نیمار. او با پاری سن ژرمن چند لیگ قهرمانان فتح کرده است. نیمار و مسی را به صورت انفرادی دوست دارم نه بازیکنانی تیمی و تیم محور. بر این اعتقادم که چیزی مهم‌تر از تیم محور بودن برای یک بازیکن وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

واکنش مسی پس از صعود آرژانتین

بارسا از این قضیه ضربه می‌خورد. به نظرم مسی باید از خودش بپرسد که چطور ممکن است این همه سال قهرمان اروپا نشده باشد؟ من نه در رختکن بارسلونا هستم نه در جلسات تمرینی. بنابراین نمی‌توانم قضاوت کنم. مسی را به لحاظ انفرادی دوست دارم و می‌پسندم. او بهترین بازیکن فردی دنیا است؛ آمارش معرکه است. مسی را دوست دارم! اما چرا او ۵ سال است نتوانسته قهرمان اروپا شود؟ چرا؟ به عنوان کاپیتان باید از خودتان بپرسید چرا تیم نتوانسته در این مدت قهرمان اروپا شود؟ بارسا ترکیب بسیار خوبی در اختیار دارد.

نمی‌توانید بگویید راکیتیچ بازیکن بدی است یا کوتینیو خوب نیست یا ویدال یا آلبا یا تراشتگن … از نظر من مسی هم در این اتفاقاتی که برای بارسا در اروپا رخ می‌دهد، مقصر است. فقط مربی مقصر نیست. بخش عمده‌ای هم از مشکلات بر عهده بازیکنان است.

بازگشت نیمار به بارسلونا؟ در خاطرم هست او وقتی در بارسا بود، در خدمت مسی بازی می‌کرد. من مشکلی با نیمار ندارم. او بازیکن شگفت انگیزی است ولی در پاری سن ژرمن برای تیم بازی نمی‌کند اما اعتقاد من بر این است که همه بازیکنان باید برای تیم بازی کنند.

حتی مسی. بارسا مشکل ساختاری دارد؟ این طور به نظر می‌رسد. با این حال من نمی‌توانم قضاوت کنم. آنها ۳۰ بازیکن دارند و معتقدم مسی باید خودش را با تیم وفق بدهد نه بالعکس. در زمان گواردیولا، مسی به سود تیم و برای تیم بازی می‌کرد ولی چند مربی اخیر بارسا زیادی تیم را با مسی وفق داده‌اند. در حالی که باید از روحیه تیمی مراقبت می‌کردند. این مهم‌ترین نکته است.

اگر یک روحیه تیمی قوی در تیم وجود داشته باشد، غیرممکن است حتی در لیگ قهرمانان اروپا که بالاترین سطح فوتبال است، تیم شما ۴-۰ ببازد که بارسا به لیورپول باخت. چنین باختی برای بارسا با این بازیکنان قابل توجیه نیست. تاکتیک‌ها مهم‌تر از روحیه تیمی هستند ولی اگر روحیه تیمی نباشد، تاکتیک‌ها کامل اجرا نمی‌شود. طبعاً وقتی بازیکنی چون مسی را دارید می‌توانید از داشتن یک برگ برنده مطمئن باشید ولی در نهایت این بهترین تیم است که پیروز می‌شود. امسال دوباره این را دیدیم.

وقتی شما سرمربی تیم ملی هلند بودید، مسی یکی از مهم‌ترین بازی‌هایش با آرژانتین را در جام جهانی ۲۰۱۴ برد؟ البته ما در پنالتی باختیم و مسی را هم زیاد در طول بازی ندیدم. هلند تیم برتر میدان بود.

منبع: طرفداری

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای اینگونه تند با مردم برخورد می‎کنند؟

نامه احمدی‌نژاد به ترامپ

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۱۹۵۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • زیرساخت‌های صادراتی محصولات کشاورزی استان زنجان پاسخگوی نیاز استان نیست/ سهم بخش کشاورزی از اشتغال استان ۳۲ درصد است
 • شکست تحریم اقتصادی به ناکامی‌های آمریکا اضافه می‌شود
 • شکست تحریم اقتصادی به ناکامی های آمریکا در برابر ایران افزوده می شود
 • آنها نیما را دورمی زنند
 • غول‌های پیشران بورس تهران
 • عبور صادرات از توفان بخشنامه‌ای
 • قراردادهای صادراتی بیمه می شوند
 • چرا صادرات ریالی کمکی به دور زدن تحریم‌ها نمی‌کند؟/ رانت ارزی برای صادرکنندگان ریالی
 • «صادرکننده سازی»؛ شگرد فرار از بازگشت ارزهای صادراتی
 • «صادر‌کننده سازی»؛ شگرد فرار از بازگشت ارزهای صادراتی
 • لیونل مسی هم در ناکامی های بارسلونا نقش دارد
 • انگلیس: اولویت ما رسیدن به راه حل سیاسی برای کاهش تنش با ایران است
 • جزئیات بسته‌های حمایت از صادرات
 • ترزا می: اولویت ما رسیدن به راه حل سیاسی برای کاهش تنش با ایران است
 • ارائه بسته‌هاي حمايتي براي صنايع صادرات محور
 • با کاهش به اتکا به درآمدهای نفتی باید به سوی جهش صادراتی برویم
 • جزئیات بسته‌های حمایتی از صادرات اعلام شد
 • بسته‌های حمایتی برای صنایع صادرات محور/ بیمه‌نامه‌های صندوق می‌تواند جایگزین صندوق باشند
 • جزئیات بسته‌های حمایتی از صادرات/پوشش ریسک‌های سیاسی و تجاری