یکی از اتفاقات خوب و مورد توجه بازدیدکنندگان از غرفه هنری نمایشگاه قرآن، خلق و اجرای زنده آثار هنری همچون تذهیب، معرق کاری، خوشنویسی و نقاشی است که آنها را هم در لذت آفرینش های هنری سهیم می کند.

به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین، بخش هنری بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن در زمینه های مختلفی فعالیت دارد که از جمله آن می توان به حضور هنرمندانی اشاره کرد که در بخش کارگاهی و به صورت زنده به خلق آثار هنری مشغول هستند و توجه رهگذران و علاقمندان را به خود جلب می‌کنند.

امسال حدود ۱۵۲ هنرمند در بخش هنری نمایشگاه شرکت کرده‌اند و آثار هنرمندان درجه یک در ۱۴ رشته مختلف جمع‌آوری شده و در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفته است. خوشنویسی، نقاشی، خطاطی، عکاسی، کاریکاتور، نگارگری، گل و مرغ، تذهیب، صنایع دستی، قلم زنی، خاتم کاری، میناکاری، معرق‌کاری (فیروزه)، سوخته‌کاری، آثار حجمی، مجسمه و … از جمله شاخه های هنری است که با آثار متنوعی زینت بخش این قسمت از نمایشگاه قرآن شده‌اند.

یکی از ویژگی‌های بخش هنری نمایشگاه حضور مداوم و مستمر بخش خوشنوسی و خط نگاره‌هایی با اسماءالهی است که امسال با حضور هنرمندانی که آثار جدید و مرتبط با حوزه قرآن و عترت دارند، متفاوت‌تر شده است. آیات قرآن کریم، نام‌های ائمه اطهار(ع) و اشعار مذهبی از جمله سوژه های تابلوهای آویخته به دیوار در قالب های خوشنویسی، تذهیب و کالیگرافی است.

در بخش دیگری از این غرفه تعدادی از آثار برگزیده جشنواره ملی آیات به نمایش درآمده است. همچنین بخش دیگری که طی چند سال اخیر به قسمت هنری افزوده شده نمایش آثار کاریکاتور است که در رابطه با مسائل سیاسی روز و جهان اسلام و همچنین مبارزه با استکبار به تصویر در آمده است.  همچنین ورک شاپ‌هایی با موضوعات کارگاه خط، تذهیب،  نقاشی‌خط،  مینیاتور،  قطاعی،  منبت و معرق،  میناکاری و سایر هنرهای اسلامی و ایرانی در این بخش برپا می‌شود. محور کارگاه‌­ها و آثار تولیدی در زمینه آیات قرآن و اسماءالله است که به طور متوسط روزانه بین ۵ تا ۱۰ کارگاه با حضور اساتید رشته‌­های مختلف برگزار می‌شود.

یکی از بازدیدکنندگان غرفه هنری درباره کم و کیف این بخش به خبرنگار ما می‌گوید: من هر سال از نمایشگاه قرآن بازدید می کنم و از طرفداران همیشگی بخش هنری هستم. به نظرم زمانی که بخش هنری در طبقه دوم مصلی قرار داشت دسترسی بهتری به همه بخش‌ها داشتیم و تفکیک قسمت‌های عکس، پوستر، نقاشی و خوشنویسی از یکدیگر  باعث می‌شد بهتر و با تمرکز بیشتری از آنها بازدید کنیم اما جایگذاری جدید بخش هنری در طبقه همکف یک حسن دارد و آن هم این است که در ابتدای ورود توجه مردم را به خودش جلب می‌کند و شاید به بیشتر شدن بازدید از آن کمک کند.

بازدیدکننده دیگری معتقد است که باید خلاقیت و تنوع در آثار هنری بیشتر باشد. وی ادامه می‌دهد: به نظرم نمایشگاه قرآن فرصت مناسبی برای ارائه آثار هنری مرتبط با قرآن است و علاوه بر این که در سطح شهر نیز نمایشگاه های بسیاری با این محوریت برپا می شود، ما باید بهترین آنها را همین جا و در مهد قرآن ببینیم. چرا که قطعاً تعداد بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن با گالری‌های هنری قابل قیاس نیست.

او در ادامه می‌افزاید: یکی از بخش های مورد علاقه من در نمایشگاه خلق آثار هنری به صورت زنده و پیش روی مخاطب است. به نظرم این اتفاق حس بسیار خوبی را به بیننده القاء و لذت دیدن یک اثر هنری را دو چندان می‌کند. حتی برای شخصی مانند من که تا حدودی با خوشنویسی آشنایی دارم دیدن کار اساتید و اهل فن و برگزاری کارگاه‌های هنری کمک می‌کند تا ایرادهای خودم را هم رفع کنم.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار «قرآن؛ معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلای امام خمینی(ره) برپاست.

انتهای پیام/

منبع: قدس آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آمار فروش تماشاخانه‌های اداره کل هنرهای نمایشی اعلام شد

به گزارش حوزه تئاتر  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، آمار فروش مجموعه تئاتر شهر، تماشاخانه سنگلج و تالار هنر تا روز جمعه ۳۱ خرداد مشخص شد.

بر این اساس مجموعه تئاتر شهر آمار تفکیکی اطلاعات فروش و تعداد تماشاگر دو نمایش خود را به شرح زیر اعلام کرد:

نمایش «کمیته نان» به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج اجرای خود را از دوشنبه ۲۳ اردیبهشت در سالن قشقایی با ظرفیت ۹۶ نفر آغاز کرد. این نمایش در طول ۲۸ اجرا تا جمعه ۳۱ خرداد، پذیرای ۱۹۹۱ نفر شد. این ۱۹۹۱ نفر، با ۱۰۷۲ بلیت تمام‌بها، ۲۵۳ بلیت نیم‌بها، ۱۶۹ بلیت تخفیف‌دار و ۴۹۷ بلیت مهمان به تماشای «کمیته نان» نشستند. به این ترتیب این اثر با بهای بلیت ۳۰۰ هزار ریال در گیشه به رقم ۴۰۰ میلیون و ۱۱۰ هزار ریال دست پیدا کرد.

نمایش «مده‌آ» به نویسندگی مسعود سمیعی و طراحی و کارگردانی علی‌اصغر راسخ‌راد اجرای خود را از جمعه ۲۰ اردیبهشت در سالن قشقایی با ظرفیت ۹۶ نفر آغاز کرد. این نمایش در طول ۲۹ اجرا، میزبان ۹۵۹ نفر شد. از این ۹۵۹ نفر، ۲۱۱ نفر با بلیت تمام‌بها، ۴۵ نفر با بلیت نیم‌بها، ۳۲ نفر با بلیت تخفیف‌دار و ۶۷۱ نفر با بلیت مهمان به تماشای این اثر نشستند. به این ترتیب «مده‌آ» با قیمت بلیت ۳۰۰ هزار ریال، در گیشه به رقم ۷۷ میلیون و ۷۳۰ هزار ریال دست پیدا کرد.

تالار هنر نیز آمار فروش دو نمایش خود را به شرح زیر اعلام کرد:

نمایش «غول بابا» به نویسندگی مهدی سیم‌ریز و کارگردانی محبوبه پاداش و مهدی سیم‌ریز اجرای خود را از ۱۵ اردیبهشت در تالار هنر با ظرفیت ۲۴۰ نفر آغاز کرد. این نمایش تا جمعه ۳۱ خرداد با پشت سر گذاشتن ۳۵ اجرا، میزبان ۲۸۶۵ نفر شد. از این ۲۸۶۵ نفر، ۱۲۴۲ نفر با بلیت تمام‌بها، ۱۲۵۸ نفر با بلیت نیم‌بها، ۵۰ نفر با بلیت تخفیف‌دار و ۳۱۵ نفر با بلیت مهمان به تماشای این اثر نشستند. به این ترتیب «غول بابا» با بهای بلیت ۲۰۰ هزار ریال در گیشه به رقم ۳۸۱ میلیون و ۴۸۰ هزار ریال دست پیدا کرد.

نمایش «زیر گنبد طلا» به نویسندگی و کارگردانی بهاره میرزاپور اجرای خود را از یکشنبه ۱۹ خرداد در تالار هنر با ظرفیت ۲۴۰ نفر آغاز کرد. این نمایش در طول ۱۲ اجرا تا جمعه ۳۱ خرداد میزبان ۸۹۸ نفر شد. این ۸۹۸ نفر، با ۴۸ بلیت تمام‌بها، ۱۳۰ بلیت نیم‌بها، ۴۲۲ بلیت تخفیف‌دار و ۲۹۸ بلیت مهمان به تماشای این اثر نشستند. به این ترتیب «زیر گنبد طلا» با بهای بلیت ۲۰۰ هزار ریال در گیشه به رقم ۸۰ میلیون و ۶۵۰ هزار ریال دست پیدا کرد.

تماشاخانه سنگلج نیز آمار فروش تنها نمایشی را که اکنون روی صحنه دارد، به شرح زیر اعلام کرد:

نمایش «چشم به راه میرغضب» به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی از چهارشنبه ۲۲ خرداد در تماشاخانه سنگلج با ظرفیت ۲۳۵ نفر روی صحنه رفت. این نمایش در طول ۹ اجرا تا جمعه ۳۱ خرداد میزبان ۷۷۱ نفر شد. از این ۷۷۱ نفر، در غیاب بلیت نیم‌بها، ۷۰ نفر با بلیت تمام‌بهای ۲۵۰ هزار ریالی (بالکن) و ۵۰ نفر با بلیت تمام بهای ۴۰۰ هزار ریالی (همکف)، ۲۶۴ نفر با بلیت تخفیف‌دار و ۳۸۷ نفر با بلیت مهمان به تماشای این اثر نشستند. به این ترتیب «چشم به راه میرغضب» با بهای بلیت ۴۰۰ هزار ریال (همکف) و ۲۵۰ هزار ریال (بالکن) در گیشه به رقم ۱۰۹ میلیون ریال دست پیدا کرد.

انتهای پیام/

 

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

نجفی در اعترافاتش یک راز را فاش کرد

کلیدواژه: بخش هنری صبا کریمی نمایشگاه خوشنویسی نمایشگاه قرآن کریم ورک شاپ آموزشی

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۵۵۶۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اولین تعطیلات تیرماه را با تماشای فیلم‌های سینمایی تلویزیون سپری کنید
 • نمایشگاه عکس و آثار اسلامی چین در مصر
 • نمایشگاه‌های آثار هنرمندان میزبان گالری گردی علاقه مندان
 • حیث تاریخی تولید آثار هنری در مشهد باید برجسته باشد
 • بهترین زمان برای حجامت را از دست ندهید
 • تماشای ورزش عامل شادی 50میلیون ایرانی،نه خود ورزش!
 • از تماشای دریاچه در «وشت» لذت ببرید + فیلم
 • ترکیه؛ مقصد نخست کاتبان قرآن برای مهاجرت/ استعداد آری، حمایت دولتی نه!
 • انتشار فراخوان آثار ادبی، هنری و مجازی در چهارمحال و بختیاری
 • پیشنهاد تبدیل خانه استاد امیرخانی به خانه خوشنویسی
 • تماشای زنان بیشه گل در حوزه هنری
 • جمع‌آوری اطلاعات از درون ایران جدی‌ترین کار مجاهدین خلق است/ براندازان به خودشان و ملت ضربه می‌زنند و نتیجه‌ای هم نمی‌گیرند
 • واکنش ری‌شهری به برخورد تند با یک دخترجوان: حس بدی از دین به مردم ندهید/ موضوع حجاب با بگیر و ببند حل نمی‌شود
 • واکنش ری‌شهری به برخورد تند با دختر جوان / با بگیر و ببند در حجاب حس بدی از دین به مردم ندهید
 • کدام نمایش در جذب مخاطب موفق است؟
 • سلامت بدن با طب سنتی/ 6 تیر را برای حجامت از دست ندهید
 • کواکبیان: مشکلات مردم را به تحریم‌ها نسبت ندهید
 • ری شهری: با بگیر و ببند در حجاب حس بدی از دین به مردم ندهید
 • نمایشگاه آثار خوشنویسی برگزار می شود