ایلنا؛ سرعت انتشار اخبار در رسانه‌ها این‌روزها به سرعت نور شبیه‌تر شده است، انگار با تولد شبکه‌های اجتماعی و جذب مخاطب در آنها، مسابقه‌ای میان رسانه‌ها شروع شده است که هرچه خبر عجیب‌تر و غیرواقعی‌تر به سرعت و بدون بررسی منتشر شود در جذب مخاطب موثر است! آفتی که این‌روزها راه‌ها را برای سودجوها باز کرده و مدام از این سو و آن سو اخبار جعلی، فیلم‌های ساختگی و عکس‌های دروغ منتشر می‌شود.

اگر تا دیروز این‌گونه اخبار افراد مشهور و سلبریتی‌ها یا هنرمندان و ورزشکاران را هدف گرفته بود در هفته‌های جدید وارد فاز جدید و خطرناکی شده و تولید و اشتغال و نهایتا اقتصاد کشور را مورد هجمه قرارداده‌است .

رفتار غیرمسوولانه‌‌ی اجتماعی که به سادگی این فرصت را به شهروندان می‌دهد هرآنچه را دریافت کرده‌اند با دیگری همرسان کنند، بی‌آنکه لحظه ای با خود به صحت و اصالت آن بی‌اندیشند .

دروغی به بزرگی جغرافیای ایران

مدتی است است فیلمهای جعلی از تولید غیرمتعارف و بسیار غیربهداشتی محصولات غذایی  در شبکه‌ی مجازی دست به دست می‌شود که به سادگی و حتی با نگاهی سریع هم می‌توان دریافت که این محتوا نمی‌تواند منتسبت شرکت‌های  تولیدی موادغذایی معتبر و با سابقه  باشد.

در یک نمونه فیلم در مکانی در جنوب ایرانی فیلمبرداری شده است و به دروغ نام یک کارخانه قدیمی برده می‌شود در حالی که این تولید کننده  نامی معتبر در صنایع غذایی کشور است که کارخانه‌آن  در خراسان رضوی است.

تعدد این ویدئو ها که در ماه های اخیر دامن بسیاری از تولیدات غذایی و بهداشتی را گرفته مستقیما اذهان مصرف کنندگان را هدف گرفته . اندکی دقت نشان می‌دهد اینگونه حمله ها درست زمانی بروز می‌یابد که فروش محصولات یک برند در کشور افزایش می‌یابد و استقبال مصرف‌کنندگان مردم منافع سودجویان و قاچاقچیان محصولات بی‌کیفیت به خطر می‌اندازد .  

اما چرا این اخبار جعلی در جامعه گسترش و نفوذ می‌یابد؟

جامعه‌ی نا امید به دنبال اخبار دروغ و نادرست است!

دکتر محمدرضا رسولی، عضو هیات‌علمی دانشکده علوم ارتباطات در گفت‌و گو با خبرنگار ما با نگاهی به مسوولیت اجتماعی شهروندان می‌گوید: « وقتی در دنیای رسانه تعدد و تکثر رسانه به‌وجود می‌آید خبر درست و خبر غلط در موج رسانه‌ای گم می‌شوند. تحقیقات نشان داده است که مردم در این شرایط معمولا اخباری که غیرواقعی و دروغ است را بیشتر می‌پذیرند!».

به اعتقاد او، اعتماد از دست‌رفته‌ی رسانه‌ها در جامعه‌ای که امید را هم از دست داده است افراد را به اخبار دروغ جذب می‌کند تا جبران آن شکست و درد مدام‌شان را بکنند. رسولی ادامه می‌دهد: « جوامع در حال توسعه مدام به دنبال اثبات نا امیدی خود است، چون او اعتماد عمومی را از دست داده است و هم از نظر معنوی و هم از نظر مادی به دنبال جایگزینی این نگرانی و ناراحتی است، برای همین هر اخبار غیرواقعی در حالی که در ظاهر هم معلوم است آن خبر نمی‌تواند واقعی باشد را می‌پذیرد ومتاسفانه شبکه‌های اجتماعی و فراگیری آنها به این روحیه قوت بخشیده است و به حال امروز جامعه کمک کرده است. به سرعت یک خبر و تصویر دست به دست می‌شود بدون آنکه منبع آن مورد بررسی قرار گیرد».

اعتماد عمومی شهروندی مسوول و جامعه‌‌ی بدون آسیب می‌سازد

همین گرایش به انتشار غیرمسوولانه‌ی اخبار جعلی در فضای مجازی در جامعه به سادگی اعتماد عمومی به تولیدات ملی را  از بین می‌برد و متاسفانه تبعات آن دوباره گردن همان قشر آسیب‌دیده و آسیب‌پذیر جامعه رامی گیرد .

تعطیلی کارخانه‌ها و شیوع بیکاری از مهم‌ترین عواقب نداشتن مسوولیت اجتماعی در رسانه‌هاست. دکتر حسین ایمانی جاجرمی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه تهران هم آن را تایید می‌کند:« وقتی اعتماد عمومی از بین رفته باشد هر آنچه غیرواقعی‌تر جذاب‌تر و شنیدنی‌تر می‌شود. به راحتی سازمانی با یک خبر منفی نسبت به خود کارایی‌ش را از دست می‌دهد، چون خبر دروغی در میان مردم گسترده شده که برای آنها پذیراتر بوده است».

به گفته‌ی او «کار آن سازمان و یا نهادی که علیه او دروغی منتشر شده است نه فقط تکذیب اصل خبر و یا تصویر است، بلکه راه پر پیچ و خم و بسیار سختی برای جلب اعتماد عمومی دارد که گاه عدم موفقیت در این راه ضربه‌های جبران‌ناپذیری به آنها می‌زند».

جامعه که نمی‌تواند از خوراک و موادغذایی چشم‌پوشی کند، بنابراین وقتی این راه پرپیچ و خم برای تولیدکننده‌ی ملی که با همه‌ی سختی‌ها کار را با کیفیت پیگیری کرده برنامه‌ریزی می‌شود، قاچاق‌چیان و سودجویان به سرعت به بازار ورود می‌کنند و همان جامعه‌ی ملتهب آسیب‌دیده را بیشتر از گذشته درگیر آسیب و ضرر می‌کنند.

بستر اعتمادسازی به رسانه‌ی واقعی، اخبار جعلی را دفن می‌کند

کامبیز نوروزی، حقوقدان، شکایت و پیگری کارخانه‌ی متضرر و یا موسسه‌ی آسیب‌دیده را اصل می‌داند، اما در مورد تاثیرگذاری و کارایی قوانین حقوقی در بازدارندگی این موضوعات تردید دارد و می‌گوید: « واقعیت این است که جامعه نیاز دارد منابع خبری مختلف داشته باشد تا آنچه را می‌خواهد به‌دست آورد، برای همین بازهم به سراغ آن شبکه‌های شبه‌ رسانه‌ای می‌رود».

به گفته‌ی او، تا زمانی که رسانه‌های اصلی و واقعی همانند تلویزیون، رادیو و روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها در چارچوب‌ها و دستورهای خاصی اخبار را منتشر می‌کنند، جذابیت شبه‌رسانه‌ها بیشتر می‌شود و مردم به سراغ آنها می‌رود.

نوروزی می‌گوید: « همیشه به زیان‌دیده پیشنهاد می‌کنیم که شکایت و راه را قانونی پیگیری کند، اما واقعیت این است که فضای مجازی عین دریاست و شما نه می توانید ۵۰ نفر و یا ۵۰۰۰ نفر را دستگیر کنید و آسوده باشید از پایان کار. تاثیرگذاری فیلم و یا اخبار دروغ با آن شکایت کم نمی‌شود، مگر آنکه کم‌کم رسانه‌های مستقل بستر اعتماد به اخبار و رسانه‌ها را فراهم کنند و با این جذب اعتماد جذابیت اخبار شبه‌رسانه‌ها را کم کنند».

تحلیل‌ها کارشناسان به سادگی نشان می‌دهند که تاثیر منفی‌ای  که انتشار این نوع تصاویر و اخبار بر جامعه می‌گذارد درنهایت جیب همان گروه مخاطبان نا آگاه را نشانه گرفته تا محصولات تقلبی و ، بی کیفیت و قاچاق را به سبد محصولاتشان اضافه کند و قدرت خرید خانواده‌های ضعیف اقتصادی را با تردید نسبت به خرید کالاهای معتبر پرکند .

راه حل نهایی

هیچ راهی بهتر موثر تر از آموزش نیست . مصرف کنندگان کافی است حداقل بروشور و برچسب کالاهای معتبر را مطالعه کنند . آن زمان به سادگی متوجه می‌شوند نباید به هر ویدئویی که دست به دست می‌شود اعتماد کرد وقتی حتی اطلاعات تولید کننده مانند آدرس کارخانه به دروغ گفته می‌شود .

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اسامی و زمان مصاحبه معرفی شدگان آزمون استخدامی سازمان محیط زیست

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان حفاظت محیط زیست، اسامی، زمان مصاحبه و تعیین صلاحیت معرفی شدگان در آزمون استخدامی ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ این سازمان را اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده است:

به اطلاع تمام معرفی شدگان چند برابر ظرفیت آزمون مورخ ۹۷/۱۲/۱۷ می رساند، داوطلبانی که در کارنامه خود عبارت «شما برای مصاحبه استخدامی معرفی شده‌اید» درج شده است برای مصاحبه و تعیین صلاحیت در زمان اعلام شده بر اساس لیست و آدرس ذکر شده به شرح ذیل مراجعه کنند:

مشاغل مامور اجرایی محیط زیست

آدرس مصاحبه و تعیین صلاحیت: استان البرز- کرج- میدان استاندارد- دانشکده محیط زیست

برای دریافت لیست اسامی و زمان مصاحبه اینجا کلیک کنید.

برای دریافت موارد تست های وزرشی برای ماموران اجرایی محیط زیست اینجا کلیک کنید.

موارد مصاحبه فقط در حوزه های رواشناسی، پزشکی، ورزشی و تخصصی است.

لازم به ذکر است، ساعت مراجعه برای انجام مصاحبه از ساعت ۸:۳۰ لغایت ۱۳ است.

نکته:

متقاضیان استخدام در این شغل باید لباس و کفش ورزشی مناسب برای تست‌های ورزشی به همراه داشته باشند.

درصورت داشتن گواهینامه بین المللی کامپیوتر ICDL از مراکز و موسسات معتبر، به همراه داشتن اصل و کپی آن الزامی است.

مشاغل کارشناسی

آدرس مصاحبه: تهران- ضلع شمالی بزرگراه شهید حکیم- بین شیخ فضل اله و یادگار امام- پارک طبیعت پردیسان- سالن همایشهای بین المللی

برای دریافت لیست اسامی و زمان مصاحبه اینجا کلیک کنید.

موارد مصاحبه فقط در حوزه های علمی، تخصصی و روانشناسی است.

لازم به ذکر است، ساعت مراجعه برای انجام مصاحبه از ساعت ۸:۳۰ لغایت ۱۳ است.

متقاضیان در صورت داشتن مدارک به شرح ذیل، در تاریخ مقرر (مصاحبه) اصل و کپی آن را ارائه کنند:

مدارک زبان انگلیسی معتبر: (TOLIMO- MSRT- TOFEL- IELTS)

برگزیدگان علمی دانشجویی: مقتضی است داوطلبانی که دارای رتبه اول در مقطع تحصیلی میان دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود را دارا هستند، کارنامه تحصیلی خود که رتبه داوطلب در آن ذکر شده و یا گواهی معتبر از دانشگاه در روز مصاحبه ارائه نمایند. همچنین ارائه گواهی معتبر برای برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی ضروری است.

گواهی چاپ مقاله و یا ارائه مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی)، علمی- ترویجی (داخلی، خارجی)، مقالات چاپ شده در کنفرانس ها و همایش های معتبر ملی نمایه شده در (ISC و یا CIVILICA) و همایشهای بین المللی.

کتاب تالیفی و یا ترجمه

ثبت اختراع: گواهی ثبت اختراع مورد تایید مراجع ذیصلاح (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و یا بنیاد ملی نخبگان)

کسب مقام در جشنواره های علمی و یا هنری: کسب مقام در المپیادهای علمی، جشنواره های معتبر علمی (خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی و فارابی) و فن آوری، هنری، فرهنگی و ادبی، دینی، رسانه، کودکان و نوجوانان، زنان، دولت و نهادها، سینمایی.

گواهی بین المللی کاربری کامپیوتر (ICDL) از مراکز تائید صلاحیت شده توسط سازمان اداری و استخدامی کشور

داشتن مدرک معتبر نرم افزار تخصصی مرتبط با شغل

معرفی شدگان ظرفیت تکمیلی (ذخیره)

افراد اشاره شده در لیست پیوست برای ظرفیت تکمیلی (ذخیره) و بررسی مدارک معرفی شده اند و می توانند با مراجعه به سامانه https://hrtc.ir/ کارنامه جدید خود را دریافت نمایند و تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه مورخ ۲۹/‏۰۳/‏۹۸‬ با در دست داشتن مدارک ذیل به این سازمان به آدرس تهران- ضلع شمالی بزرگراه شهید حکیم- بین شیخ فضل اله و یادگار امام- پارک طبیعت پردیسان، امور اداری مراجعه نمایند.

زمان مصاحبه این افراد در صورت تائید مدارک در هفته های آتی در سایت سازمان محیط زیست اعلام خواهد شد.

برای دریافت لیست اسامی معرفی شدگان ظرفیت تکمیلی (ذخیره) اینجا کلیک کنید.

مدارکی که این افراد باید زمان مراجعه به همراه داشته باشند: لیست مدارک

لازم به ذکر است، ساعت مراجعه برای ارائه مدارک از ساعت ۸:۳۰ لغایت ۱۳ است.

کد خبر 4643803 مسعود بربر

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: بیکاری جامعه خوراک فضای مجازی مصرف کنندگان

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۵۹۳۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مواد اولیه تولیدات مؤسسه رازی بدون دردسر ترخیص می‌شود
 • هفت روایت معتبر از یک روز کسالت‌بار در بازار موبایل
 • سرنوشت عبرت آموز اولین رئیس جمهور غیر نظامی مصر/ نتیجه تراژیک اعتماد به لیبرال‌ها
 • کنفرانس ملی آینده پژوهی ۱۲ شهریور در دانشگاه امام خمینی(ره) برگزار می‌شود
 • ۲۰ درصد تولیدات دامی استان مرکزی توسط عشایر تأمین می‌شود
 • انتقاد ابطحی از پولی‌شدن شرق و اعتماد
 • امنیت غذایی یا مزیت اقتصادی؟ /قانون تمرکز؛ ابزار رونق تولید کشاورزی
 • نمایشگاه دائمی عرضه تولیدات بانوان در فریدونکنار برپا می شود
 • سامانه جامع گمرکی تنها سایت معتبر برای مرخصی خودروهای اروندی
 • آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «
 • از تولید «قاشق الکترونیکی» برای بیماران تا طراحی دستگاه درمان ناباروری
 • نمایندگان مجلس: سرنوشت پیام ترامپ، له شدن زیر حامل نامه بود/ حتی ژاپن از هم افول سلطه آمریکا، خشنود است
 • تعرفه صدور مجوز نماد اعتماد الکترونیکی تصویب شد
 • افزایش ۱۵ هزار تنی تولیدات محصولات کشاورزی با بهره برداری طرح های جدید در مازندران
 • سازمان غذا و دارو با محصولات تراریخته فاقد برچسب برخورد می کند
 • با محصولات تراریخته فاقد برچسب برخورد می شود
 • ۹ طرح بهبود تولیدات دامی در سیستان و بلوچستان افتتاح شد
 • لاریجانی سخن خود در ابتدای مذاکرات هسته‌ای را فراموش کرد
 • آیت‌الله اراکی: لاریجانی سخن خود در ابتدای مذاکرات هسته‌ای را فراموش کرد