تهران- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه خطر سموم غیراستاندارد وارداتی مصرف شده در محصولات کشاورزی بیش از آب های نامتعارف است افزود: خطر این سموم را جدی بگیریم.

به گزارش ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی روز چهارشنبه در نشست کارگروه بهداشت، سلامت و امنیت غذایی استان تهران افزود: برخی سموم محصولات کشاورزی وارد شده به کشور هیچ استانداردی ندارد و بقایای آن در این محصولات سلامت مردم را تهدید می کند.
وی یادآورشد: بررسی استاندارد بودن سموم مورد استفاده در محصولات کشاورزی و میزان مجاز مصرف آن باید با اولویت در دستور کار مسئولان بخش کشاورزی قرار گیرد.
محسنی بندپی در خصوص راه اندازی پویش کنترل فشار خون در این استان تاکید کرد: 25 درصد از سلامتی مردم به عملکرد وزارت بهداشت بر می گردد و باقی آن به مسائلی خارج از این وزارتخانه مربوط است.
وی سلامت را یک انتخاب سیاسی خواند و خاطرنشان کرد: حکمرانی خوب شرایط سلامتی شهروندان را فراهم می کند و تصمیم سازی را به گونه ای رقم می زند که منجر به کنترل بیماری ها شود.
استاندار تهران این استان را دارای سه دانشگاه علوم پزشکی صاحب رتبه در عرصه جهانی معرفی کرد و گفت: باید از اساتید و صاحب نظران این دانشگاه ها برای یافتن راهکار جذب مشارکت بیشتر مردم در بحث سلامت بهره گرفت و متوجه بود که میزان آگاهی مردم با کاهش ابتلای آنها به بیماری ها ارتباط مستقیم دارد.
وی تاکید کرد: باید گلوگاه های گرایش مردم به سمت زندگی ناسالم همچون مصرف سیگار را کنترل کرد تا پس از آن سیاست های پیش بینی شده در عرصه سلامت به نتیجه مطلوب برسد.
استاندار تهران گفت: در صورتی که خانه های بهداشتی که زمانی در روستاها احداث شد در شهرها و حاشیه آنها نیز تاسیس می شد اکنون در بحث سلامت افراد موفقتر بودیم.
وی افزود: متهم اصلی ابتلای به فشار خون، مصرف نمک است و در این زمینه نمک در نان که ایران پنج برابر متوسط جهانی از آن استفاده می کند به شکل قابل توجهی استفاده می شود.
محسن بندپی اظهارداشت: اکنون در حوزه کنترل و شناسایی افراد مبتلا به فشار خون، باید ابتدا بر روی آگاه سازی، سپس پیشگیری و در نهایت در صورت بروز مشکل و بیماری به درمان با استفاده از توان و دانش قابل توجه متخصصان داخلی پرداخت.
** کمپین کنترل فشار خون
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در ادامه این جلسه گفت: کمپین کنترل فشار خون و شناسایی افراد مبتلا به آن ظرف یک ماه اجرا می شود اما قطع نمی شود.
جلیل کوهپایه زاده افزود: وزارت بهداشت تصمیم دارد پویش های دیگری برای کنترل سلامت مردم برگزار کند.
وی ادامه داد: سفیران سلامت در ادارات نیز باید نسبت به کنترل فشار خون و سلامت مجموعه اقدام کنند.
کوهپایه زاده تصریح کرد: مساله فشار خون فقط یک پویش ملی نیست و اعلام خطر است و باید در این زمینه حساسیت جامعه را افزایش داد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در ادامه این جلسه اضافه کرد: یک سوم از جمعیت بالای 30 سال کشور از مشکل فشار خون بالا رنج می برند.
علیرضا دلاوری تاکید کرد: اغلب بیماری های خاموش بدون علامت هستند و یکی از علائم زمینه ساز ابتلا به این بیماری ها فشار خون بالاست.
وی خاطرنشان کرد: بیماری فشار خون قابل کنترل است و می تواند از ابتلای افراد به مشکلات شدیدتری همچون بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی جلوگیری کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در ادامه گفت: به طور قطع سنجش فشار خون در یک جلسه حتی با رعایت تمامی نکات استاندارد نشان دهنده ابتلا یا مصونیت فرد از این مشکل نیست.
محمد آقاجانی تاکید کرد: نیاز است که فرد در هر صورت داشتن فشار خون بالا وارد چرخه درمان می شود اما اگر فشار خون نرمال بود در حد شرکت در این پویش کافی است.
** آبیاری محصولات کشاورزی با فاضلاب شهری ادامه دارد
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران نیز در ادامه این جلسه گفت: کشاورزان در گذشته در جنوب این استان حقابه ای داشتند که اکنون از آن بی بهره شده اند و به اجبار برای جبران این کسری از آب های سیاه استفاده می کنند.
کریم ذوالفقاری افزود: سه نوع آب برای آبیاری محصولات کشاورزی مصرف می شود که یکی آب سبز یا همان آب حاصل از باران یا چاه هاست، دیگری قهوه ای که پساب تصفیه خانه ها به شمار می رود و در نهایت سیاه که فاضلاب رها شده شهرها محسوب می شود.
وی تصریح کرد: این آب سیاه در استان تهران اغلب برای محصولاتی استفاده می شود که عوارض بسیار کمی برای مصارف انسانی دارد.
ذوالفقاری یادآورشد: 1.5 میلیون تن ذرت تولیدی این استان که مصرف حیوانی دارد، 300 هزار تن گندم و 120 هزار تن جو با این آب سیاه آبیاری می شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران مجموع تولیدات کشاورزی این استان را 5.7 میلیون تن اعلام کرد و گفت: این استان 12 درصد کل شیر خام و 17 درصد تخم مرغ کشور را تولید می کند.
وی یکی دیگر از مباحث مورد توافق برای نظارت و ارزیابی سلامت و امنیت غذایی محصولات کشاورزی با وزارت بهداشت، درمان و پزشکی را ارزیابی میزان سموم و کود شیمیایی باقی مانده در محصولات کشاورزی خواند.
ذوالفقاری تاکید کرد: در همین راستا، طرح ارتقای سلامت هشت محصول پر مصرف در کشور کلید خورده است که پنج مورد از آنها به شکل انبوه در استان تهران تولید می شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران خیار بوته ای و گلخانه ای، گوجه فرنگی بوته ای و گلخانه ای و سیب درختی را از جمله پنح محصول دارای تولید انبوه در این استان اعلام کرد و سه محصول دیگر را پیاز سیب زمینی و پرتقال برشمرد.
وی ادامه داد: بناست در مرحله نخست این طرح برای کاهش بقایای سموم و کودهای شیمیایی اقدام شود و خود کشاورزان آموزش های لازم را ببینند و پایش از سطح مزرعه تا میادین میوه و تره بار انجام گیرد.
ذوالفقاری خاطرنشان کرد: در مرحله بعدی به کشاورزی کد 16 رقمی که در 22 کشور جهان اعتبار دارد اعطا می شود و این مساله به بهبود صادرات محصولات کشاورزی کمک می کند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران به انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان نظام مهندسی و اداره کل استاندارد اشاره کرد و گفت: این تفاهم نامه با محوریت تولید غذای سالم با گواهی استاندارد تهیه شده است و در آن تلاش می شود تا محصولات کشاورزی استاندارد با بقایای سموم و کودهای شیمیایی کمتر از حد مجاز به دست مردم برسد.
تهرام/3001//6139

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

راه اندازی۵ پایگاه کنترل فشار خون درمناطق عشایری چهارمحال وبخیاری

راشد جزایری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه راه اندازی پنج ایستگاه کنترل فشار خون در مناطق عشایری در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون اظهار داشت: کنترل فشار خون عشایر در این استان و شناسایی بیماران فشار خون از مهمترین اهداف راه اندازی این ایستگاه ها بوده است.

وی بیان کرد: از ابتدای آغاز طرح بسیج ملی کنترل فشار خون تاکنون بیش از یک هزار و ۵۱۰ بیمار فشار خون در سطح استان شناسایی شده است.

وی ادامه داد: تعداد افراد غربالگیری شده در این طرح در سطح استان بیش از ۴۷۶ هزار نفر بوده است.

جزایری بیان کرد: این طرح در دو مرحله در این استان آغاز شده و تا ۱۵ تیرماه امسال اجرا می‌شود که ادامه طرح ارزیابی و شناسایی بیماران مبتلا به فشار خون بالا و پیگیری و مراقبت بیماران در شبکه‌های بهداشتی درمانی در قالب برنامه خطرسنجی قلبی عروقی یا در مراکز بخش خصوصی پیگیری می‌شود.

وی تاکید کرد: اطلاعات از طریق تکمیل پرسش نامه در سامانه الکترونیک با مصاحبه حضوری، معاینه بالینی با اندازه‌گیری فشار خون، ثبت میزان فشار خون در سامانه الکترونیک و تحلیل اطلاعات و تهیه داشبورد گزارش‌ها در سطوح ستاد کشوری به تفکیک دانشگاه و زیر مجموعه آن صورت می‌گیرد.

رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت: یک هزار و ۴۷۶ نفر در طرح ملی کنترل فشار خون در این استان فعالیت می کنند.

کد خبر 4644815

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

پسر سیدحسن خمینی: متصدیان دفتر رهبری من را به صف اول نماز عیدفطر راهنمایی کردند

کلیدواژه: اجتماعي محصولات كشاورزي امنيت غذايي فشار خون

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۵۹۵۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 10عامل ابتلا به "بیماری قلبی"
 • سنجش سلامت و غربالگری فشار خون کارکنان آبفای منطقه 6 شهرری
 • همراهی معاونت زنان و خانواده با پویش کنترل فشار خون
 • ۱۰ عامل ابتلا به بیماری قلبی
 • ۱۰ عاملی عامل ابتلا به بیماری قلبی است
 • فواید بی نظیر اهدای خون برای سلامتی
 • همدان| مبارزه بیولوژیک نخستین گام‌ برای کاهش مصرف سموم کشاورزی
 • انجام تست فشار خون اجباری نیست
 • انجام تست فشار خون اجباری نیست اما برای سلامت لازم است
 • 10 عاملی که باعث می شود بیماری قلبی بگیریم
 • سنجش فشار خون ۱۹۵ هزار نفر در استان همدان
 • بیش از ۱۷۰۰ داوطلب سلامت در طرح کنترل فشار خون علوم پزشکی زاهدان مشارکت دارند
 • اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشار خون در شوش
 • این ۱۰ عامل باعث ابتلا به بیماری قلبی می‌شود
 • زنگ خطری برای آسیب‌های جدی!
 • مالچ پاشی راه درستی برای مقابله با بیابان زایی نیست/ طرح بومی ریگ پاشی را برای مقابله با بیابان جدی بگیریم
 • تلف شدن 200 قطعه ماهی در آمل بر اثر تخلیه غیر‌مجاز سموم شیمیایی
 • کارکنان سازمان منطقه آزاد کيش به بسيج ملي کنترل فشار خون پيوستند
 • کنترل فشار خون بیش از ۱۳۸ هزار نفر در یزد