مشاوران املاک و مستاجران سنندجی از افزایش افسارگسیخته اجاره‌بها و عدم نظارت مسئولان بر بازار مسکن به‌شدت گله‌مندند. ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۸ استانها کردستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، افزایش افسار گسیخته اجاره‌بها و رهن در استان کردستان همچنان دامن‌گیر مستأجران است و در این میان نقش مسئولان و کار ویژه بنگاه‌های معاملات املاک نیز چندان مشخص نیست.

در نقاط مختلف شهر سنندج همچنان شاهد قیمت‌های نجومی رهن و اجاره هستیم و براساس گفته مشاوران املاک و شهروندان هیچ ضابطه و قانون مشخصی در زمینه اجاره بها، فروش مسکن و قیمت نقل و انتقالات وجود ندارد و هر مالکی براساس صلاحدید و میزان نیاز خود خانه، ملک و مغازه خود را قیمت‌گذاری می‌کند و در این شرایط فقط و فقط زوج‌های جوان و مستاجران بینوا هستند که متضرر می‌شوند.

البته برخی از موجران و مالکان نیز حاضر به فروش یا اجاره ملک خود نیستند و معتقدند به‌دلیل نوسانات بازار می‌توانند ملک خود را با قیمتی بالاتر در روزها و سال‌ها و ماه‌های آتی به فروش یا اجاره برسانند و سود بیشتری عایدشان شود!

پای حرف مردم کردستان|«هیچ» نظارتی بر قیمت‌های بی‌ضابطه مسکن وجود ندارد/ اجاره‌های دل‌بخواهی در مناطق مختلف سنندجوزارت راه و شهرسازی از تعیین سقف اجاره بها خبر دادطرح جدید دولت برای کنترل بازار اجاره بهای مسکن

در ادامه گزارش ویدئویی خبرنگاران تسنیم از گله‌مندی مشاوران املاک و شهروندان سنندجی از افزایش افسارگسیخته اجاره‌بها و عدم نظارت مسئولان بر بازار مسکن را ببینید.

 

 

انتهای پیام/ن

R7848/P/S6,66/CT7

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مشکل اجاره مسکن در تهران / نماینده مجلس نجف آباد: من شب‌ها در دفترم می‌خوابم

این روزها بحث اجاره مسکن به شدت گریبان مستاجران را گرفته و آنها را مستاصل کرده است. موضوع آنقدر بالاگرفته که نایب رییس مجلس هم گفته است اجاره مسکن برای برخی نمایندگان مجلس نیز سخت شده است. البته آنچه در این اظهار نظرات برای نمایندگان مغفول می ماند، این است که نمایندگان کمک هزینه اجاره مسکن را بدون طی کردن روند طولانی و فرسایشی یافتن بانک وام دهنده و چندین ضامن دریافت می کنند، بی آنکه مدت زمان طولانی در صف انتظار وام باشند. امتیازی که به نوعی مردم عادی از آن بی بهره هستند و این یکی از مزایای نمایندگی مردم است.

مسعود پزشکیان مدعی شده که افزایش قیمت خانه و اجاره بهای مسکن به گونه ای بالا بوده که بسیاری از نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند. گرچه پزشکیان تنها به گفتن این جمله بسنده کرده و از عدد و رقم وام سخنی نگفته است. اما آنچه که از جزئیات میزان وام در رسانه ها و از زبان برخی نمایندگان نقل شده رقمی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان است. گرچه رقم وام از سوی برخی رسانه ها حدود ۱۵۰ میلیون تومان مطرح شده و میزان درستی یا نادرستی آن مشخص نیست، اما به نظر می رسد مبلغ وام رقمی بیشتر از این باشد که برخی آنرا مطرح کرده اند.

پیش ازاین غلامرضا تاجگردون عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مصاحبه ای عنوان کرده بود که رقم پرداخت هزینه رهن مسکن به نمایندگان ۲۵۰ میلیون تومان است و بنا به گفته محمد دهقان نماینده مردم چناران، در صورت تقاضای نمایندگان و موافقت رئیس مجلس به این وام از ۳۰ تا ۵۰ میلیون نیز اضافه می‌شود. بد نیست بدانیم که این وام بدون سود است و نمایندگان می توانند وام را در مدت ۲۰ سال با کسر از حقوق شان پرداخت کنند.

وام ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومانی در ابتدای شروع دوره نمایندگی به نمایندگان پرداخت می شود که همین مبلغ در حدود چهار سال پیش رقم بالایی محسوب می شد و اگر نخواهیم اغراق کرده باشیم که رقم وام می توانست کمک قابل توجهی برای خرید خانه در نقاط مناسب تهران باشد اما باید گفت که مقایسه مبلغ دریافتی وام با هزینه اجاره بهای مسکن در چهار سال گذشته قابل قیاس نیست و مبلغ اختصاص یافته برای کمک هزینه مسکن بسیار بالاتر از میزان اجاره بها در آن دوران می باشد. بنابراین بد نیست نمایندگانی که این امتیازات را به واسطه نمایندگی و دفاع از حقوق مردم دریافت می کنند در راستای شفاف سازی دریافتی و مزایای خود ریز هزینه ها و مبالغ دریافتی از مجلس را در سامانه ای مختص به نمایندگان مجلس منتشر کنند.

بررسی هزینه های اجاره بها در مناطق مختلف تهران نشان می دهد که با رقم وام پرداختی به نمایندگان اگر فردی بخواهد در مناطق مناسب تهران هم خانه ای رهن کند این امکان وجود دارد. برای مثال طبق گزارش میدانی که اقتصاد آنلاین در ۲۱ خرداد ماه امسال منتشر کرده رقم ودیعه مسکن در منطقه ای همچون سعادت آباد مبلغی حدود ۱۰۰ میلیون تومان است که البته باید ماهیانه مبلغی هم بابت اجاره پرداخت شود که با توجه به حقوق نمایندگی عدد بالایی نیست. یا اجاره آپارتمان ۱۲۰ متری در منطقه شهرک ژاندارمری حدود ۲۵۰ میلیون تومان است.  

 با این تفاسیر، باید گفت که اختصاص رقم ۲۵۰ میلیون تومانی برای هزینه اجاره مسکن نمایندگان مبلغ نسبتاً بالایی است و چرا نمایندگان با این رقم نمی توانند اجاره بهای محل سکونت خود را بپردازند جای سوال و تعجب است. این موضوع باید برای مسئولان این نگرانی و دغدغه را بوجود بیاورد که در حالی نمایندگان مجلس نسبت به عموم جامعه دریافتی و مزایای بالایی دارند اما از تامین هزینه ها و نیازهای خود ابراز ناتوانی می کنند، بنابراین در این بین مردم عادی جامعه که میانگین درآمد آنان رقمی بین ۳ تا ۴ میلیون تومان است چگونه باید از پس هزینه های خود بربیایند.

چنانچه نابسامانی و افزایش غیر منطقی و سرسام آور قیمت مسکن در یک سال اخیر باعث شد بسیاری از خانواده ها از تهران به شهرهای دیگر یا حاشیه تهران مهاجرت کنند و دولت نشان داد که عملاً از مدیریت بازار مسکن ناتوان است.

 

آمادگی پاسخگویی به این سوال را ندارم
ما صحت این اظهار نظر پزشکیان را از نمایندگان مجلس جویا شدیم و همچنین درباره میزان وام دریافتی آنان از مجلس نیز سوال کردیم اما آنان در این باره اظهار بی اطلاعی کرده و گفتند که چنین وامی را دریافت نکرده اند. به نظر آنها ترجیح می دهند درباره این موضوع سکوت کنند یا حرفی نزند. در تماسی که خبرنگار «قدس آنلاین» با احمد سالک نماینده مردم اصفهان داشت، وی در واکنش به این سوال اظهار کرد که بنده در حال حاضر آمادگی پاسخگویی به این سوال را ندارم. سالک گفت بنده نه چنین وامی را دریافت کرده ام و نه اطلاعی از آن دارم و بدون سند و مدرک حرف نمی زنم شاید در فرصتی دیگر پاسخ آن را بدهم.

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد نیز دیگر نماینده ای بود که نسبت به این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد و گفت باید بررسی کرد و دید این موضوع تا چه حد صحت دارد.

 

محرومیت مردم از امتیازات خاص نمایندگی

اما حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم اصفهان در پاسخ به سوال ما عنوان کرد که من در تهران منزلی اجاره نکرده ام و هیچ دریافتی بابت این موضوع از مجلس نداشته ام.      

البته وی در ادامه با اشاره به افزایش سرسام آور اجاره بها در کشور گفت: نرخ اجاره بها چه در شهرستان ها و چه در تهران بسیار بالاست و تامین هزینه های آن برای مردم سخت شده است. یکی از حوزه های بی توجهی های دولت در پنج سال گذشته حوزه مسکن می باشد. نمایندگان مجلس بالاخره می توانند مشکل خود را هر جور شده برطرف کنند اما باید پرسید که مشکل مردم چگونه حل خواهد شد و آنها از امتیازاتی که نمایندگان دارند، برخودار نیستند.

 

شبها در دفتر کارم میخوابم!

اما پاسخ ابوالفضل ابوترابی جالب توجه بود. وی در پاسخ به این سوال که آیا چنین وامی را دریافت کرده و اینکه آیا نمایندگان در تامین هزینه اجاره مسکن ناتوان هستند، اظهار داشت: خانواده من در نجف آباد اصفهان ساکن هستند، به همین دلیل اطلاعی از میزان اجاره بهای مسکن در تهران ندارم و خودم نیز شب ها در دفتر کارم می خوابم. نمی دانم با این وام کدام نقطه  تهران می توان خانه اجاره کرد. البته تا جایی می دانم مبلغی که مجلس برای تامین مسکن نمایندگان پرداخت می کند رقمی حدود ۶ تا ۷ میلیون تومان در ماه است.

 

پرداخت مبلغی بصورت بلاعوض در دوره‌های قبلی مجلس

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک دیگر نماینده ای بود که به سراغ او رفتیم. کریمی گفت از آنجایی که خودم وامی برای هزینه مسکن از مجلس دریافت نکرده ام و همچنین خانه اجاره ای که از سوی مجلس تعیین شده باشد در اختیارم نیست، از جزئیات این موضوع اطلاعی ندارم.

وی در ادامه افزود: وام پرداختی مجلس برای تامین مسکن به دو صورت است. عده ای از نمایندگان ابتدا وام را می گرفتند و خودشان می رفتند پس از جستجو مسکن مدنظرشان را رهن می کردند و این هزینه ای که به آنها داده می شد بصورت وام بود و باید اقساطی آن را به مجلس بر می گردادنند، اما برخی دیگر از نمایندگان با هماهنگی مجلس منازلی را اجاره می کردند و مجلس هزینه اجاره را می پرداخت. بنده چون در این زمینه اقدامی نکرده ام از میزان افزایش قیمت مسکن خبری ندارم. گویا دوره های قبلی مجلس مبلغی بصورت بلاعوض به عنوان کمک هزینه مسکن و سایر موارد به نمایندگان داده می شده اما در دوره دهم این مبلغ بصورت بلاعوض به نمایندگان پرداخت نشد بلکه کمک هزینه ها بصورت وام در اختیار نمایندگان قرار گرفت.

 

وام اجاره بهای مسکن را دریافت کرده‌ام

حمید گرمابی نماینده مردم نیشابور نیز در پاسخ به این سوال گفت که این وام را دریافت کرده و مبلغ این وام حداکثر ۲۵۰ میلیون تومان است و این مبلغ در واقع به عنوان هزینه ودیعه اجاره مسکن به نمایندگان پرداخت می شود.

وی اظهار کرد: اجاره بها در شهر تهران بسیار بالاست و در مناطق متوسط به بالای تهران مبلغ اجاره بها افزایش های نجومی دارد.

 

انشاالله که وامی نگرفته‌ام

محمد مهدی افتخاری نماینده مردم فومن اما با بیان اینکه این سوال را چرا باید در اتمام دوره مجلس بپرسید به این سوال واکنش نشان داد و گفت: مبلغ وام را نمی دانم و انشاالله که من این وام را نگرفته ام. بهتر است این سوال را از کسانی بپرسید که این وام را دریافت کرده اند. 

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

پسر سیدحسن خمینی: متصدیان دفتر رهبری من را به صف اول نماز عیدفطر راهنمایی کردند

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۵۹۵۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نفس مستاجران به شماره افتاد
 • مزایا و معایب دو طرح‌ اولیه دولت برای کمک به مستاجران
 • آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟
 • نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟
 • نفَس مستاجران به شماره افتاد
 • زندگی در کانکس؛ دستاورد تلخ اقتصاد ایران/ افزایش اجاره بها چه بر سر مستاجران آورده است؟
 • هشدار! رشد کانکس‌نشینی مستاجران
 • چرخه‌های مسکن، چندان به سیاست‌گذاری‌های دولت بستگی ندارد/ده‌ها مولفه وجود دارد که تعیین نرخ اجاره‌بها را غیرممکن می‌کند/ورود دولت به مسکن منجر به بسته شدن قراردادهای زیرزمینی شد
 • افزایش حاشیه نشینی در بجنورد در پی افزایش اجاره‌بهاء
 • خم شدن کمر مستأجران زیر بار مافیای بازار مسکن
 • مهار رشد قارچ گونه اجاره بها در بازار مسکن با راه اندازی سامانه ملی املاک
 • تب و تابِ کسادی
 • تاکید فرماندار انزلی بر لزوم کنترل اجاره بهای مسکن در انزلی
 • روش جدید مشاوران املاک برای قیمت‌سازی در بازار مسکن
 • چرا دولت مالیات بر عایدی سرمایه را زودتر تصویب نمی‌کند؟
 • چرا دولت مالیات برعایدی سرمایه را تصویب نمی‌کند؟/ روش جدید بنگاه‌ها برای بالابردن قیمت
 • افزایش غیرمتعارف اجاره بها و نارضایتی مستاجران
 • مردم: چرا دولت مالیات سرمایه را زودتر تصویب نمی‌کند؟
 • مردم: چرا دولت مالیات سرمایه را زودتر تعیین تکلیف نمی‌کند؟