در نشست هیئت دولت گزارش وزارت اقتصاد درباره وضع کسب و کار در ایران بررسی شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  هیئت دولت در جلسه روز چهارشنبه به ریاست رئیس جمهوری، گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی را درباره الزامات ارتقای رتبه ایران در شاخص سهولت انجام کسب و کار، ساماندهی نظام مجوزدهی کشور، پنجره واحد ایجاد کسب و کار استانی، توانمندسازی بخش خصوصی و راهکارهای عملی مقررات زدایی برای بهبود کسب و کار، بررسی کرد.

بر اساس آخرین گزارش سهولت انجام کسب‌وکار، امتیاز ایران در شاخص کل سهولت انجام کسب‌وکار به میزان 2.34 واحد بهبود یافته است. این افزایش امتیاز، ایران را به لحاظ بزرگی تغییر امتیاز در رده هجدهم جهان قرار داده است.
همچنین افزایش بیش از ۱۸ امتیازی نماگر تجارت فرامرزی و بهبود ۴۵ پله‌ای رتبه این نماگر، بهبود ۲۹ پله‌ای رتبه نماگر ورشکستگی و پرداخت دیون و افزایش امتیاز نماگر‌های پرداخت مالیات، اخذ مجوز‌های ساخت‌وساز، دسترسی به برق، شروع کسب‌وکار و ثبت مالکیت نیز از دیگر موارد اشاره شده در گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

از عوامل بهبود امتیاز ایران، ارتقای سامانه پنجره واحد تجارت ملی و تسهیل صادرات و واردات و نیز ارایه یک سامانه برخط برای تکمیل و تسلیم سهم تأمین اجتماعی، ایجاد امکان تکمیل و تسلیم درخواست استرداد مالیات بر ارزش افزوده به صورت برخط، تکمیل و تسلیم اظهارنامه اصلاحی مالیات بر درآمد شرکت به صورت برخط و پرداخت بدهی مالیاتی اضافی در بانک است.

هیئت وزیران با تأکید بر اجرای کامل برنامه های بهبود محیط کسب و کار، بررسی پیشنهادهای ارایه شده را به کمیسیون اقتصاد دولت ارجاع داد.

دولت مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای پروژه راه آهن شلمچه – بصره را صادر کرد

دولت در ادامه، با توجه به آغاز عملیات اجرایی پروژه راه آهن شلمچه – بصره به طول تقریبی ۳۵ کیلومتر و پل بزرگ در مسیر آن در روز عید فطر در شلمچه و به منظور تأمین مالی هزینه های اجرایی پروژه مذکور، با صدور مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای این پروژه موافقت کرد.

منبع: شبکه خبر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اولویت سازمان آیسسکو بهبود نظام آموزش‌های ملی است

به گزارش روز سه شنبه وزارت آموزش و پرورش، «غلامرضا کریمی» در نخستین روز برگزاری کارگاه بین‌المللی سیاست‌گذاری ترویج علم و فناوری نقش سازمان آیسسکو در آموزش و ترویج علم و فناوری در جهان اسلام، تشویق مدل‌های نوآورانه کیفیت بالای زندگی، تسهیل انتقال به اقتصاد دانش‌بنیان، روزآمد کردن و ارتقاء مدیریت انرژی و حرکت به سوی دانش طبیعت دوست، ظرفیت‌سازی برای STI، تقویت سیاست‌های STI، مورد توجه قرار دادن مفاهیم اخلاقی مرتبط با STI، مدیریت خدمات دیجیتال در حوزه‌های کاربردی STI و تقویت همکاری و عمل مشترک اسلامی و بین‌المللی در زمینه STI از دیگر اولویت‌های این سازمان ذکر کرد.

دبیر کل آیسسکو در تشریح موضوع و ماهیت کارگاه، اولویت‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت سازمان آیسسکو اظهار کرد: تقویت سیستم علمی و فناوری برای دستیابی به پیشرفت، دستیابی به تعادل محیطی پایدار در کشورهای عضو و بهره‌برداری از نوآوری‌های تکنولوژیک برای توسعه پایدار اجتماعی و اقتصادی از جمله اولویت‌های سازمان آیسسکو در بازه زمانی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ است.

وی افزود: سازمان آیسسکو در قالب چهار پروژه توسعه فناوری علمی و سیاست‌ها و سیستم‌های نوآوری و نوسازی برای دستیابی به پیشرفت؛ حفاظت پایدار محیط‌زیست و تسهیل گذار به اقتصاد سبز؛ فعال‌سازی علم نانو و برنامه‌های کاربردی فناوری علم و در نهایت انتقال دانش و ترویج نتایج نوآوری سازمانی و قابلیت اشتغال جوانان فعالیت دارد.

کریمی خاطرنشان کرد: سازمان آیسسکو در زمینه ترویج علم و فناوری اقدامات قابل توجهی مانند فراهم کردن خدمات مشاوره‌ای و سرعت بخشی در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های جدید، ارائه دستاوردها و نوآوری‌های جدید به کشورهای عضو و ارائه خدمات پشتیبانی، اعطای بورس تحصیلی به پژوهش‌های علمی و اختصاص کمک‌هزینه به پروژه‌های توسعه‌ای برای ترویج علم و فناوری و ارتقاء پژوهش‌های علمی و اعطای نشان‌های افتخار انجام داده است.

وی ایجاد کرسی‌ها و مراکز تحصیلی در حوزه‌های علم و فناوری (نانو، …)، برگزاری سمینارها، کارگاه‌ها، کنفرانس‌ها و اجلاس‌های تخصصی، انتشار مجلات تخصصی در حوزه علوم، فناوری و پژوهش علمی، تأسیس مراکز آموزشی و مراکز آموزش اطلاع‌رسانی توسط آیسسکو، ترجمه و تألیف، نهادسازی در زمینه آموزش و ترویج علم و فناوری در جهان اسلام را از دیگر اقدامات این سازمان عنوان کرد.

** نقش سازمان آیسسکو در نهادسازی برای جهان اسلام

قائم‌مقام وزیر آموزش‌وپرورش و رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور به فعالیت‌های گروه ملی آیسسکو اشاره و اظهار کرد: کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران دارای سه کارگروه آموزش، علوم، و فرهنگ و ارتباطات است که دو کارگروه آن مرتبط با فعالیت‌های آموزشی و علمی است.

وی اضافه کرد: هفت کمیته تخصصی آموزش عالی، آموزش‌وپرورش، آموزش برای توسعه پایدار، اخلاق در علوم و تکنولوژی، علوم و تکنولوژی، محیط‌زیست و فرهنگ ذیل کارگروه‌های اجرایی قرار دارند که به غیر از کمیته فرهنگ، سایر کمیته‌ها عمدتاً در زمینه آموزش، علم و فناوری فعالیت می‌کنند.

کریمی تعامل با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط با موضوعات آموزشی و علمی، اعلام طرح‌ها و برنامه‌های جدی سازمان‌های داخل کشور به سازمان آیسسکو برای درج در برنامه‌های سال‌های آینده، برگزاری سالانه ۱۵ تا ۲۰ مناسبت بین‌المللی یا منطقه‌ای در داخل کشور و جهان اسلام، هماهنگی برای اعزام مدیران و کارشناسان متخصص به اجلاس‌ها، کنفرانس‌ها و همایش‌ها را از فعالیت های گروه آیسسکو برشمرد.

وی ارسال ۱۰ پروژه پیشنهادی برای سال ۲۰۱۹ و تصویب هشت پروژه در سال ۲۰۱۹، اعزام کارشناسان برای شرکت در کارگاه‌های متعدد بین‌المللی آموزشی و تخصصی، برگزاری اولین اجلاس دبیران کل کمیسیون‌های ملی کشورهای عضو آیسسکو با مشارکت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC در آبان ۱۳۹۷ در شهر شیراز و برگزاری نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی در بهمن سال گذشته را از دیگر فعالیت های این گروه عنوان کرد.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور برنامه‌ریزی به منظور انتخاب یکی از شهرهای جمهوری اسلامی ایران به عنوان پایتخت محیط زیست و معرفی به آیسسکو در سال ۲۰۱۹ و شرکت دادن ۷۰ دانشمند جوان در برنامه کمک هزینه تحقیقاتی علوم و فناوری سال ۲۰۱۸ را به عنوان نمونه‌ای از فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه آموزش و ترویج علم و فناوری در گروه ملی آیسسکو جمهوری اسلامی ایران برشمرد.

کارگاه بین‌المللی سیاست‌گذاری ترویج علم و فناوری با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و شرکت‌کنندگانی از ۱۶ کشور کلمبیا، اندونزی، سریلانکا، توگو، فلسطین، کوبا، نیجریه، مالزی، میانمار، زیمباوه، زامبیا، هند، پاکستان، بوتان، موریس و کامبوج در سالن همایش‌های وزارت علوم با مشارکت مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و مرکز علم و فناوری جنبش عدم تعهد «NAM» از ۲۷ خرداد ماه سال جاری به مدت ۳ روز در حال برگزاری است./

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

تاج: نمی‌دانم قاضی‌زاده حلال و حرام را می‌داند یا نه!

کلیدواژه: هیئت دولت وزارت اقتصاد

منبع این خبر، وبسایت www.irinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۵۹۵۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آذربایجان‌غربی رتبه دوم فضای کسب و کار کشور را دارد
 • بهبود روزافزون فضای کسب و کار در گرو تعامل دولت و بخش خصوصی است
 • چرا در خودرو توسعه نایافته ایم؛ دیدگاه و راه حل نهادگرایان چیست؟/ 40 درصد مالکیت را به خارجی واگذار کنید
 • ۳۰ پروژه اقتصاد مقاومتی دستگاه های اجرایی در مرکزی پیگیری می شود
 • خدمات حسابداری و حسابرسی شرکت اقتصاد قرن
 • برنامه‌های ۶ گانه وزارت صمت برای بهبود فضای کسب و کار
 • استراماچونی با کسر شش امتیاز شروع می‌کند؟
 • نماگر سهام سه کانال دیگر عقب نشست/ افزایش ریسک با اجرای «سامانه مدیریت ریسک»
 • خطر جدی؛ استقلال در آستانه کسر 6 امتیاز
 • برنامه‌های ۶ گانه وزارت صمت برای بهبود فضای کسب و کار مرتبط با بخش صنعت، معدن و تجارت
 • ورزش دیسک گردن: آموزش نرمش مناسب برای کاهش درد ناشی از دیسک گردن
 • کسب رتبه 22 توسط پست‌بانک‌ایران در تحقق خدمات دولت الکترونیک
 • ميرشجاعيان با چه کارنامه‌اي به بانک جهاني مي‌رود؟
 • شانس کسب مدال المپیک توکیو در ماده سابر را داریم/ در ۲ سال آینده از فلوره و اپه بیشتر خواهید شنید
 • نوع نگاه به سرمایه گذار در شهرداری های استان باید عوض شود
 • چرا "فرهاد نیلی" از نمایندگی ایران در بانک جهانی کنار رفت؟/ میرشجاعیان با چه کارنامه‌ای به بانک جهانی می‌رود؟
 • کاظمی: برخورد پلیس با بدحجابی در محدوده وظایف و اختیاراتش است
 • چرا افزایش 50 درصدی امتیاز حقوق کارکنان اعمال نشد؟
 • پایش تعهدات دولت در بخش بانکی