خبرگزاري آريا - تهران- ايرنا- استاندار تهران با بيان اينکه خطر سموم غيراستاندارد وارداتي مصرف شده در محصولات کشاورزي بيش از آب هاي نامتعارف است افزود: خطر اين سموم را جدي بگيريم.

به گزارش ايرنا، انوشيروان محسني بندپي روز چهارشنبه در نشست کارگروه بهداشت، سلامت و امنيت غذايي استان تهران افزود: برخي سموم محصولات کشاورزي وارد شده به کشور هيچ استانداردي ندارد و بقاياي آن در اين محصولات سلامت مردم را تهديد مي کند.
وي يادآورشد: بررسي استاندارد بودن سموم مورد استفاده در محصولات کشاورزي و ميزان مجاز مصرف آن بايد با اولويت در دستور کار مسئولان بخش کشاورزي قرار گيرد.
محسني بندپي در خصوص راه اندازي پويش کنترل فشار خون در اين استان تاکيد کرد: 25 درصد از سلامتي مردم به عملکرد وزارت بهداشت بر مي گردد و باقي آن به مسائلي خارج از اين وزارتخانه مربوط است.
وي سلامت را يک انتخاب سياسي خواند و خاطرنشان کرد: حکمراني خوب شرايط سلامتي شهروندان را فراهم مي کند و تصميم سازي را به گونه اي رقم مي زند که منجر به کنترل بيماري ها شود.
استاندار تهران اين استان را داراي سه دانشگاه علوم پزشکي صاحب رتبه در عرصه جهاني معرفي کرد و گفت: بايد از اساتيد و صاحب نظران اين دانشگاه ها براي يافتن راهکار جذب مشارکت بيشتر مردم در بحث سلامت بهره گرفت و متوجه بود که ميزان آگاهي مردم با کاهش ابتلاي آنها به بيماري ها ارتباط مستقيم دارد.
وي تاکيد کرد: بايد گلوگاه هاي گرايش مردم به سمت زندگي ناسالم همچون مصرف سيگار را کنترل کرد تا پس از آن سياست هاي پيش بيني شده در عرصه سلامت به نتيجه مطلوب برسد.
استاندار تهران گفت: در صورتي که خانه هاي بهداشتي که زماني در روستاها احداث شد در شهرها و حاشيه آنها نيز تاسيس مي شد اکنون در بحث سلامت افراد موفقتر بوديم.
وي افزود: متهم اصلي ابتلاي به فشار خون، مصرف نمک است و در اين زمينه نمک در نان که ايران پنج برابر متوسط جهاني از آن استفاده مي کند به شکل قابل توجهي استفاده مي شود.
محسن بندپي اظهارداشت: اکنون در حوزه کنترل و شناسايي افراد مبتلا به فشار خون، بايد ابتدا بر روي آگاه سازي، سپس پيشگيري و در نهايت در صورت بروز مشکل و بيماري به درمان با استفاده از توان و دانش قابل توجه متخصصان داخلي پرداخت.
** کمپين کنترل فشار خون
سرپرست دانشگاه علوم پزشکي ايران نيز در ادامه اين جلسه گفت: کمپين کنترل فشار خون و شناسايي افراد مبتلا به آن ظرف يک ماه اجرا مي شود اما قطع نمي شود.
جليل کوهپايه زاده افزود: وزارت بهداشت تصميم دارد پويش هاي ديگري براي کنترل سلامت مردم برگزار کند.
وي ادامه داد: سفيران سلامت در ادارات نيز بايد نسبت به کنترل فشار خون و سلامت مجموعه اقدام کنند.
کوهپايه زاده تصريح کرد: مساله فشار خون فقط يک پويش ملي نيست و اعلام خطر است و بايد در اين زمينه حساسيت جامعه را افزايش داد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکي ايران نيز در ادامه اين جلسه اضافه کرد: يک سوم از جمعيت بالاي 30 سال کشور از مشکل فشار خون بالا رنج مي برند.
عليرضا دلاوري تاکيد کرد: اغلب بيماري هاي خاموش بدون علامت هستند و يکي از علائم زمينه ساز ابتلا به اين بيماري ها فشار خون بالاست.
وي خاطرنشان کرد: بيماري فشار خون قابل کنترل است و مي تواند از ابتلاي افراد به مشکلات شديدتري همچون بيماري هاي قلبي عروقي و سکته هاي قلبي و مغزي جلوگيري کند.
رييس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي نيز در ادامه گفت: به طور قطع سنجش فشار خون در يک جلسه حتي با رعايت تمامي نکات استاندارد نشان دهنده ابتلا يا مصونيت فرد از اين مشکل نيست.
محمد آقاجاني تاکيد کرد: نياز است که فرد در هر صورت داشتن فشار خون بالا وارد چرخه درمان مي شود اما اگر فشار خون نرمال بود در حد شرکت در اين پويش کافي است.
** آبياري محصولات کشاورزي با فاضلاب شهري ادامه دارد
رييس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران نيز در ادامه اين جلسه گفت: کشاورزان در گذشته در جنوب اين استان حقابه اي داشتند که اکنون از آن بي بهره شده اند و به اجبار براي جبران اين کسري از آب هاي سياه استفاده مي کنند.
کريم ذوالفقاري افزود: سه نوع آب براي آبياري محصولات کشاورزي مصرف مي شود که يکي آب سبز يا همان آب حاصل از باران يا چاه هاست، ديگري قهوه اي که پساب تصفيه خانه ها به شمار مي رود و در نهايت سياه که فاضلاب رها شده شهرها محسوب مي شود.
وي تصريح کرد: اين آب سياه در استان تهران اغلب براي محصولاتي استفاده مي شود که عوارض بسيار کمي براي مصارف انساني دارد.
ذوالفقاري يادآورشد: 1.5 ميليون تن ذرت توليدي اين استان که مصرف حيواني دارد، 300 هزار تن گندم و 120 هزار تن جو با اين آب سياه آبياري مي شود.
رييس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران مجموع توليدات کشاورزي اين استان را 5.7 ميليون تن اعلام کرد و گفت: اين استان 12 درصد کل شير خام و 17 درصد تخم مرغ کشور را توليد مي کند.
وي يکي ديگر از مباحث مورد توافق براي نظارت و ارزيابي سلامت و امنيت غذايي محصولات کشاورزي با وزارت بهداشت، درمان و پزشکي را ارزيابي ميزان سموم و کود شيميايي باقي مانده در محصولات کشاورزي خواند.
ذوالفقاري تاکيد کرد: در همين راستا، طرح ارتقاي سلامت هشت محصول پر مصرف در کشور کليد خورده است که پنج مورد از آنها به شکل انبوه در استان تهران توليد مي شود.
رييس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران خيار بوته اي و گلخانه اي، گوجه فرنگي بوته اي و گلخانه اي و سيب درختي را از جمله پنح محصول داراي توليد انبوه در اين استان اعلام کرد و سه محصول ديگر را پياز سيب زميني و پرتقال برشمرد.
وي ادامه داد: بناست در مرحله نخست اين طرح براي کاهش بقاياي سموم و کودهاي شيميايي اقدام شود و خود کشاورزان آموزش هاي لازم را ببينند و پايش از سطح مزرعه تا ميادين ميوه و تره بار انجام گيرد.
ذوالفقاري خاطرنشان کرد: در مرحله بعدي به کشاورزي کد 16 رقمي که در 22 کشور جهان اعتبار دارد اعطا مي شود و اين مساله به بهبود صادرات محصولات کشاورزي کمک مي کند.
رييس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران به انعقاد تفاهم نامه همکاري با سازمان نظام مهندسي و اداره کل استاندارد اشاره کرد و گفت: اين تفاهم نامه با محوريت توليد غذاي سالم با گواهي استاندارد تهيه شده است و در آن تلاش مي شود تا محصولات کشاورزي استاندارد با بقاياي سموم و کودهاي شيميايي کمتر از حد مجاز به دست مردم برسد.
تهرام/3001//6139
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ثبت فشار خون بیش از ۱۴ میلیون نفر در کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید انصاری افزود: از مجموع این تعداد، ۳۲۴ هزار و ۸۰۰ نفر فشار خون خود را در سامانه خوداظهاری فشار خون بسیج ملی کنترل فشار خون به نشانی salamat.gov.ir ثبت کردند.

وی گفت: همچنین، ۳ میلیون ۲۱۹ هزار و ۶۵۴ مورد فشار خون هموطنان در ایستگاه‌های ثابت و سیار سنجش فشار خون در سراسر کشورثبت شده است.

عضو کمیته اجرائی بسیج ملی کنترل فشارخون افزود: از این میزان بیش از ۱۰ میلیون و هشتصد و هشتاد هزار مورد در سامانه یکپارچه بهداشت (سیب) ثبت شده است.

انصاری اظهار داشت: تعداد ایستگاه‌های ثابت و سیار راه اندازی شده در سراسر کشور که فشار خون افراد را می‌سنجند، تاکنون ۱۳ هزار و ۲۸۷ ایستگاه می باشد.

گفتنی است بسیج ملی کنترل فشارخون تا ۱۵ تیرماه در سراسر کشور اجرا خواهد شد.

کد خبر 4646026

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

تاج: نمی‌دانم قاضی‌زاده حلال و حرام را می‌داند یا نه!

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۵۹۵۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • علل حمله بیماری های قلبی عروقی به ساکن زمین/ عوامل ایجاد بیماری و راه های پیشگیری
 • ثبت فشار خون بیش از ۵۷٪ جمعیت هدف در استان کرمانشاه
 • ۵۰ درصد راه‌های کهگیلویه و بویراحمد غیراستاندارد است
 • ۴۰ هزار نفر از جمعیت دزفول در طرح کنترل فشار خون پایش شدند
 • کشف میلیاردی سموم کشاورزی در یک تصادف
 • دعوت از بانوان کشور برای شرکت در طرح «ملی کنترل فشار خون»
 • کشف محموله قاچاق سموم کشاورزی طی یک تصادف در کبودرآهنگ
 • اجرای طرح جهادی بسیج ملی کنترل فشار خون، در واحد تهران مرکزی
 • راه اندازی۵ پایگاه کنترل فشار خون درمناطق عشایری چهارمحال وبخیاری
 • 10عامل ابتلا به "بیماری قلبی"
 • شناسایی 45 هزار نفر در آستانه ابتلا به فشار خون بالا در استان مرکزی
 • سنجش سلامت و غربالگری فشار خون کارکنان آبفای منطقه 6 شهرری
 • همراهی معاونت زنان و خانواده با پویش کنترل فشار خون
 • ۱۰ عامل ابتلا به بیماری قلبی
 • ۱۰ عاملی عامل ابتلا به بیماری قلبی است
 • فواید بی نظیر اهدای خون برای سلامتی
 • همدان| مبارزه بیولوژیک نخستین گام‌ برای کاهش مصرف سموم کشاورزی
 • انجام تست فشار خون اجباری نیست
 • انجام تست فشار خون اجباری نیست اما برای سلامت لازم است