در چنین شرایطی، اقتضای عقلانیت این است که دولت از خودرایی و خودکامگی بکاهد و مشورت پذیری و تصمیم گیری جمعی را دستور کار قرار دهد.

به گزارش مشرق، دولت در مدیریت اقتصادی موفق نبوده است. مردم و کارشناسان و فعالان اقتصادی درباره نمره مردودی دولت متفق القول هستند. آمارهای اقتصادی رقیق شده دولت نیز با وجود همه کتمان‌ها، از همین واقعیت حکایت می‌کند.

در چنین شرایطی، اقتضای عقلانیت این است که دولت از خودرایی و خودکامگی بکاهد و مشورت پذیری و تصمیم گیری جمعی را دستور کار قرار دهد. آقای روحانی اکنون بیش از هر زمان دیگری نیازمند نظارت شدن و خروج از خود بسندگی است. خود بسندگی برای آقای روحانی سمّ است؛ همچنان که خسارت‌های خود را در ماجرای برجام و به ویژه سو مدیریت پر اشتباه اقتصادی نشان داد.

انتظار دور زدن قانون و دریافت اختیارات بیشتر، به معنای سلب اختیارات قانونی از سایر نهادها نظیر مجلس، قوه قضائیه، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، رسانه‌ها و از این قبیل است. این، همان حکایت نواختن شیپور از سر گشاد آن است. یا شبیه حکایت کسی است که دچار بیماری دیابت و قند شدید است اما به جای انسولین و کاهش قند خون، دنبال شیرینی می‌گردد.

مدیریت ناموفق، نیازمند فاصله گرفتن از خودرایی، مشورت بیشتر و هم افزایی با سایر دستگاه هاست و نه تعطیلی مسئولیت‌های نظارتی آنها. آینه چون نقش تو بنمود راست / خود شکن آئینه شکستن خطاست.

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان در حوزه ورزش تعیین شد

نمایندگان مجلس در مصوبه ای ضمن تعیین وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان در حوزه ورزش، بر ایجاد فرصت های عادلانه برای گسترش ورزش بانوان و معلولان تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز و در ادامه بررسی جزئیات لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان، ماده چهار این لایحه را با ۱۴۹ رای موافق، ۹ رای مخالف و ۱ رای ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر به تصویب رساندند که براساس آن وزارت به عنوان متولی اصلی ورزش و ساماندهی امور جوانان وظایف و اختیارات زیر را در تحقق مفاد ماده ۳ این قانون عهده‌دار بوده و تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون خدمات کشوری و بخش‌های غیردولتی با رعایت تمامی قوانین و مقررات کشور، مکلف به همکاری با وزارت در زمینه‌های زیر هستند:

اقدام جهت بهره‌مندی اقشار مختلف جامعه از برنامه‌ها و فعالیت‌های ورزشی به منظور تحقق تربیت بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح، تهیه و تدوین برنامه‌های میان‌مدت و سالانه ورزش کشور با هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط و نظارت بر حسن اجرای آنها و اتخاذ سیاست‌ها و خط مشی‌های اجرایی مربوطه، استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی و بهره‌مندی از دانش فنی و کاربردی حوزه تربیت بدنی و علوم ورزشی موجود در کشور به منظور ارتقای علمی ورزش از وظایف وزارت تعریف شده است.

همچنین نمایندگان ترویج ارزش‌های فرهنگی-اخلاقی، انقلابی، منش پهلوانی در ورزش، سیاست‌گذاری، ساماندهی و تسهیل مشارکت، تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی به منظور توسعه ورزش کشور، تعیین چهارچوب‌ها و دستورالعمل اجرایی فعالیت‌های ورزشی و نظارت بر حسن اجرای آنها، کشف، پرورش و حمایت از استعدادها در ورزش، مناسب‌سازی اماکن و فضاهای ورزشی جهت بهره‌برداری و حضور بانوان، خانواده‌ها و معلولان را از دیگر وظایف وزارت ورزش تعریف کردند.

طبق مصوبه مجلس تسهیل دسترسی مردم برای تماشای مسابقات ورزشی مهم بین‌المللی و ملی در مکان‌های عمومی و محیط‌های ورزشی روستایی و شهری کشور، نظارت بر حسن اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های ورزشی تمامی دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های غیردولتی و ارزیابی عملکرد آنها و ارائه گزارش به مراجع ذی‌ربط و صدور و لغو مجوز فعالیت رشته و سبک‌های ورزشی در قالب فدراسیون‌ها، انجمن‌ها، کمیته‌ها و سایر تشکل‌های مربوط از وظایف وزارت ورزش و جوانان شناخته شد.

براین اساس دستورالعمل اجرایی این تبصره با رعایت قوانین و مقررات مربوطه توسط وزارت تهیه و به امضای مشترک وزیران دفاع و پشتیبانی و نیروهای مسلح و ورزش و جوانان ابلاغ می‌شود.

طبق مصوبه مجلس صدور و لغو پروانه تأسیس و فعالیت اتحادیه باشگاه‌های ورزشی، باشگاه‌ها، اماکن و مراکز ارائه‌دهنده خدمات ورزشی و تندرستی پس از بررسی صلاحیت‌های عمومی، اخلاقی، علمی و حرفه‌ای و نظارت بر فعالیت آنها هم از جمله وظایف وزارت ورزش است.

در تبصره این ماده آمده است: فعالیت‌های رسمی درس تربیت بدنی مدارس به جز فعالیت باشگاه‌های ورزشی وزارت آموزش و پرورش از شمول این بند مستثنی هستند.

همچنین حمایت و هماهنگ‌سازی فعالیت‌های تمامی نهادهای ورزشی اعم از کمیته ملی المپیک، کمیته ملی پارالمپیک، فدراسیون‌ها، انجمن‌ها، هیئت‌ها و کمیته‌های ورزشی به‌منظور حسن اجرای وظایف، توسعه ارتباطات و حمایت از حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در مجامع ورزشی بین‌المللی و عضویت یا نمایندگی در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی ورزشی با هماهنگی و همکاری وزارت امور خارجه، تهیه طرح آمایش سرزمینی ورزش کشور توسط وزارت حداکثر ۶ ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون از جمله وظایف وزارت در حوزه ورزش است.

ماده چهار این لایحه در بند دیگری آورده است: تأمین متناسب و متوازن زیرساخت‌ها، امکانات و نیروی انسانی مورد نیاز توسعه ورزش در سطح کشور، تهیه و تدوین آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به اعزام ورزشکاران و مربیان به خارج از کشور و همچنین ورود ورزشکاران، مربیان و تیم‌های ورزشی خارجی به داخل کشور و نظارت بر حسن اجرای آن، احیا و تقویت ورزش‌های ملی و روستایی و بازی‌های بومی، محلی و توسعه زیرساخت‌های آن و تلاش برای ارتقا و ترویج جهانی آن با هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط از وظایف در حوزه ورزش است.

در ادامه تعریف وظایف وزارت در حوزه ورزش آمده است: ارتقا و تقویت جایگاه ورزش قهرمانی کشور در عرصه‌های جهانی و بین‌المللی، ایجاد فرصت‌های مناسب و عادلانه برای گسترش ورزش بانوان، تهیه و ارائه استاندارها و معیارهای تخصصی مربوط به احداث و بهره‌برداری از اماکن و تجهیزات ورزشی در کشور و نظارت بر حسن اجرای آن، ایجاد، نگهداری، بهره‌برداری و تجهیز اماکن ورزشی، تعیین و ابلاغ تعرفه و قیمت ارائه خدمات ورزشی و تندرستی و هزینه صدور پروانه باشگاه و مجوز احداث ورزشگاه توسط وزارت به صورت سالانه و نظارت بر حسن اجرای آنها، از دیگر وظایف وزارتخانه است.

همکاری و هماهنگی با بخش گردشگری و محیط زیست در بهره‌گیری از ظرفیت‌های ورزشی است، فراهم کردن بستر و امکانات لازم برای ورزش همگانی با رویکرد ورزش آسان، ارزان و در دسترس برای عموم مردم هم از وظایفی است که در این لایحه برای وزارت ورزش در نظر گرفته شده است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین اختیارات وزارت در حوزه ورزش را هم مشخص کردند که طی آن حمایت از برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی مرتبط با حوزه تربیت بدنی و ورزش کشور، کسب درآمدهای پایدار از محل تبلیغات رسانه‌ای و محیطی ناشی از پخش مسابقات ورزشی و فروش بلیت برای فدراسیون‌ها و باشگاه‌های ورزشی، واریز عوائد حاصل از بهره‌برداری و اجاره مجموعه‌ها، اماکن و اراضی متعلق به وزارت و سایر درآمدهای ناشی از قوانین و مقررات مصوب مربوطه، به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور و تخصیص معادل وجوه واریزی به وزارت در قالب بودجه‌های سنواتی طی ردیف اختصاصی جهت تحقق اهداف و وظایف محوله در این قانون از اختیارات وزارت ورزش محسوب می‌شود.

بهره‌برداری از اراضی و فضاهای مورد نیاز وزارت برای امور ورزشی در سطح خشکی، آبی و هوایی با رعایت قوانین و مقررات موضوعه، پیش‌بینی تسهیلات و به‌کارگیری تهمیدات لازم جهت تشویق و توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی با هدف توسعه مشارکت مردمی و گسترش نهضت داوطلبانه در حوزه ورزش، بهره‌مندی از ظرفیت خیرین ورزش‌یار و تسهیل شرایط مشارکت آنان در اداره اماکن ورزشی خیرساز، کمک به تأمین هزینه‌های برگزاری مسابقات و مراسم و رویدادهای ورزشی و اعطای جوایز و کمک به قهرمانان، فدراسیون‌ها، انجمن‌ها، هیئت‌های ورزشی و باشگاه‌های فعال در زمینه‌های مختلف ورزشی به‌جز ورزش حرفه‌ای از محل اعتبارات بودجه عمومی و درآمدهای اختصاصی، در چهارچوب مصوبات هیئت وزیران، تسهیل فعالیت دانش آموختگان علوم ورزشی در مراکز و باشگاه‌های ورزشی برای ارائه خدمات مطلوب به جامعه و نظارت مستمر بر آن از دیگر اختیارات وزارت است.

همچنین مجلس وظایف وزارت در حوزه جوانان را اینگونه تعریف کرد که، ساماندهی امور جوانان با مشارکت دستگاه‌های مرتبط و پیگیری نظارت بر اجرای آن، پیگیری و نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورایعالی جوانان و ستاد ملی ساماندهی امور جوانان، پایش و پژوهش مستمر وضعیت امور جوانان بر اساس شاخص‌های مصوب مراجع ذی‌صلاح، حمایت از برنامه‌های پژوهشی مرتبط با امور جوانان و تعامل با مراکز آموزشی و پژوهشی کشور، صدور مجوز فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد جوانان و نظارت بر عملکرد آنان، صدور مجوز تأسیس و فعالیت خانه‌های جوانان و تعیین ضوابط، استانداردها و نظارت بر فعالیت آنها از این جمله است.

عضویت یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی مرتبط با جوانان با رعایت قوانین و مقررات و هماهنگی وزارت امور خارجه، بسترسازی به‌منظور سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی درحوزه‌های مرتبط با امور جوانان هم از جمله وظایف در حوزه جوانان است.

در بخش اختیارات وزارت در حوزه جوانان همچنین، حمایت از تدوین و اجرای برنامه‌های مرتبط با امور جوانان، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های بین‌المللی داخلی و خارجی در حوزه جوانان با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های مرتبط و نمایندگی دولت در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی مرتبط با جوانان، پیش‌بینی تسهیلات و تمهیدات لازم برای تشویق و توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی در حوزه‌های مرتبط با امور جوانان با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط در حوزه جوانان و حمایت از ایجاد و اداره خانه‌های جوانان از جمله اختیارات وزارت ورزش در حوزه جوانان تعریف شده است.

انتهای پیام

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

پسر سیدحسن خمینی: متصدیان دفتر رهبری من را به صف اول نماز عیدفطر راهنمایی کردند

کلیدواژه: رونق تولید وعده های روحانی بازار سکه و ارز پرسپولیس افزایش اختیارات اقتصاد دولت محمد ایمانی مشکلات اقتصادی

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۵۹۶۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پیشگیری از ابتلا به دیابت و چاقی با نور خورشید
 • میوه‌های ممنوعه در دیابت
 • دیابت، ۲۰ غذایی که دشمن دیابت هستند
 • ورود درمان‌های نوین خوراکی در حوزه دیابت/ بسیاری از خدمات دارو درمانی بالینی تحت پوشش بیمه نیست
 • ورود درمان های نوین خوراکی در حوزه دیابت
 • روحانی بیشترین اختیارات را در میان همه روسای جمهور دارد/ مشکل اصلی کار نکردن دولت است/ روحانی به دلیل ناکارآمدی این حرف‌ها را می زند
 • بیماری های قلبی عروقی در صدر علل وقوع مرگ های زودرس
 • دانشمند ایرانی برچسب پوستی هوشمند برای بیماران دیابتی ابداع کرد
 • آگاهی کم مردم نسبت به عوارض دیابت/ ضرورت کنترل فشار خون دوره‌ای
 • 10عامل ابتلا به "بیماری قلبی"
 • علائم اولیه دیابت نوع یک چیست؟
 • دوره آموزشی دیابت و ورزش در استان ایلام برگزار می‌گردد
 • علائم اولیه دیابت نوع یک
 • ۱۰ عامل ابتلا به بیماری قلبی
 • ۱۰ عاملی عامل ابتلا به بیماری قلبی است
 • کلیه‌هایتان به دردسر افتاده‌اند، اگر...
 • 10 عاملی که باعث می شود بیماری قلبی بگیریم
 • این ۱۰ عامل باعث ابتلا به بیماری قلبی می‌شود
 • اهداف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان تعیین شد