سنندج - ایرنا - آن هنگام که انسان آموخت در این جهان پر نعمت باید راهی برای زندگی بهتر انتخاب کند، تصور تبدیل انرژی از صورتی به صورت دیگر بسیار سخت و نا ممکن بود تا اینکه در عصر حاضر پرده نا ممکن ها کنار زده شد و تولید برق از انرژی خورشید، باد، آب و ... امکانپذیر شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کاهش بارندگی ها در سنوات گذشته در کشور موجب شد تا توان تولید برق در توربین نیروگاه های آبی بویژه جنوب کشور کاهش چشمگیری داشته و ظرفیت تولید برق آبی به بیش از چهار هزار مگاوات کاهش یابد و در نقطه مقابل مصرف مشترکین بیش از 2 هزار مگاوات افزایش را ثبت کند.
تولید برق از طریق سیستم های خورشیدی در چند دهه اخیر با توجه به همین مساله مورد توجه بسیاری از محققان قرار گرفت و با همکاری صنعت، دستاوردهای خوبی در جذب بیشتر و تبدیل گرما به صورت دیگر انرژی بدست آمد.
راهکارهای استفاده از انرژی خورشیدی و تبدیل یک انرژی رایگان به یک انرژی پر مصرف و سود آفرین، با ایجاد زیرساخت های مناسب برای ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی و مردم با حداقل سرمایه در ایجاد نیروگاه کوچک تولید برق، راهکار مناسبی هم برای کاهش مصرف برق است و هم کاهش مصرف سوخت های فسیلی و حفظ این انرژی تجدید ناپذیر برای آیندگان را بدنبال دارد.
یکی از بزرگترین جغرافیای کشور که برای تبدیل انرژی رایگان آفتاب به انرژی پر طرفدار و پر مصرف برق، شهر یزد است که این شهر را بهشت انرژی خورشیدی کشور نام گذاشته اند.
شهر یزد به علت وسعت و گستردگی جغرافیایی و تعداد روزهای بیشتر آفتابی مطرح است که با ورود بخش خصوصی برای احداث نیروگاه های خورشیدی کوچک در این استان، سال های آینده میزان استفاده از سوخت های فسیلی در این منطقه از کشور کاهش محسوسی خواهد یافت.
متوسط ساعت آفتابی سالانه در یزد سه هزار و 200 ساعت است به همین دلیل توان زیادی برای ایجاد و توسعه نیروگاه های خورشیدی در این استان فراهم است و همین امر موجب شده تا دولت تدبیر و امید توجه ویژه به سرمایه گذاری در حوزه انرژی خورشیدی و جذب سرمایه گذاران در این بخش داشته باشد.
مدیر شبکه برق بیجار می گوید: با توجه به تغییرات اقلیمی کردستان و موقعیت جغرافیایی بیجار با داشتن بیشترین گستردگی و قرارگیری در منطقه خشک و کم باران، ظرفیت مناسبی برای استفاده حداکثری از انرژی خورشیدی داریم.
محسن ابراهیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بیجار بیش از سه هزار ساعت آفتاب در 300 روز سال دارد که یکی از فرصت های مناسب سرمایه گذاری و ایجاد درآمدی ثابت و مطمئن در حوزه تولید برق از انرژی خورشیدی است.
وی افزود: فضای مسطح و گسترده سقف منازل مسکونی، مساجد، ادارات و اماکن تفریحی و ورزشی این شهرستان یک پتانسیل مناسب برای تولید برق و ایجاد درآمدی پر سود از انرژی رایگان خورشیدی محسوب می شود.
مدیر شبکه برق بیجار با اشاره به اینکه شرکت توزیع برق کشور آماده عقد قرارداد 20 ساله خرید تضمینی برق تولیدی از انرژی خورشیدی از همه سرمایه گذاران این حوزه است، یادآور شد: هر میزان تولید برق توسط سرمایه گذاران طی یک قرارداد مستقیم و بدون واسطه بمدت 20 سال متوالی توسط این شرکت با قیمت مناسب خریداری می شود.
ابراهیمی اضافه کرد: در حال حاضر یکی از مدارس دخترانه با ظرفیت 15 کیلو وات و شرکت گاز بیجار با ظرفیت 10 کیلو وات ساعت انرژی خورشیدی را به برق تبدیل می کنند که ضمن صرفه جویی در مصرف برق مورد نیاز خود؛ با فروش برق تولیدی مازاد از درآمد مناسبی نیز برخوردار شده اند.
وی گفت: حداقل میزان تولید برق از انرژی خورشید جهت خرید تضمینی توسط شرکت توزیع، پنج کیلووات است که برای نصب و بهره برداری نیروگاه خصوصی کوچک با ظرفیت تولید این مقدار برق، 300 میلیون ریال سرمایه گذاری اولیه مورد نیاز است.
مدیر شرکت توزیع برق بیجار گفت: سرمایه گذاران بخش خصوصی و آحاد مردم می توانند با توجه به وسعت ساختمان های خود، با نصب و راه اندازی صفحات خورشیدی در پشت بام ها، با تولید حداقل پنج کیلووات ساعت برق از انرژی خورشید در طول یک ماه درآمدی بیش از 6 میلیون ریال به مدت 20 سال داشته باشند.
مدیر شرکت گاز بیجار هم در این خصوص می گوید: در مدت یکساله که از بهره برداری پروژه نصب پانل های خورشیدی در پشت بام این اداره می گذرد، بیش از 100 میلیون درآمد و حدود چهل میلیون ریال صرفه جویی اقتصادی برای شرکت داشته است.
کامبیز روحی افزود: جهت اجرای پروژه پانل های خورشیدی در پشت بام اداره حدود 750 میلیون ریال از محل اعتبارات داخلی هزینه شد که در مدت 12 ماه گذشته بیش از 140 میلیون ریال از این هزینه بازگشته است.
او یادآور شد: مصرف برق شرکت گاز شهرستان بیجار بطور متوسط هر ماهه حدود 3 میلیون ریال است که با نصب پانل خورشیدی، ضمن تامین برق مورد نیاز شرکت، مازاد برق تولیدی در قالب طرح خرید تضمینی به شبکه برق شهرستان وصل و فروخته می شود.
روحی با ابراز خرسندی از اجرای طرح نصب پانل های خورشیدی جهت کاهش مصرف برق و درآمد زایی گفت: با حمایت های دولت از این طرح، مردم می توانند از بازگشت سرمایه در این حوزه و درآمد مناسب برخوردار شوند.
به گزارش ایرنا، متقاضیان نصب سامانه های خورشیدی براساس طرح جدید بر اساس مساحت محل اجرای طرح می توانند از تسهیلات ارزان قیمت برای تولید هر کیلو وات برق استفاده کنند و شرکت های توزیع براساس قرارداد منعقد شده متعهد به خرید برق تولیدی از این سامانه ها به ازای هر کیلووات هشت هزار ریال برای مدت 20 سال هستند.
ضریب نفوذ برق در بخش شهری و روستایی کردستان 100 درصد است و تمام روستاهای زیر 10 خانوار هم از نعمت برق برخوردار هستند.
بیجار با 41 هزار مشترک برق، 89 هزار و 162 نفر جمعیت در 142 کیلومتری شمال شرق سنندج قرار دارد.
9943/9102

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تهران| ارائه خدمات دندانپزشکی و چشم‌پزشکی رایگان به مددجویان بهزیستی اسلامشهر

رئیس اداره بهزیستی شهرستان اسلامشهر گفت: با همکاری یک موسسه خیریه خدمات دندان‌پزشکی و چشم‌پزشکی به صورت رایگان به مددجویان تحت پوشش بهزیستی اسلامشهر ارائه می‌شود. ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱ استانها استان تهران نظرات - اخبار استانها -

خدامعلی نورانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اسلامشهر، با اشاره به ارائه خدمات پزشکی به مددجویان بهزیستی شهرستان اسلامشهر اظهار داشت: با همکاری یکی از موسات خیریه خدمات دندان‌پزشکی و چشم‌پزشکی به صورت رایگان به توانخواهان و مددجویان تحت پوشش بهزیستی شهرستان اسلامشهر ارائه می‌شود.

خدمات پزشکی با محوریت بسیج در مناطق سیل‌زده گلستان ارائه می‌شود6 هزار روستانشین خراسان شمالی از خدمات پزشکی هلال احمر بهره‌مند می‌شوندفارس| خدمات پزشکی رایگان به مناطق محروم شهرستان کوار ارائه می‌شود

وی با اشاره به استقرار یک ماهه تیم سیار متخصصان دندان‌پزشکی و چشم‌پزشکی در اداره بهزیستی اسلامشهر بیان کرد: تیم پزشکان و متخصصان این موسسه خیریه از تاریخ 20 خردادماه لغایت 20 تیرماه جاری در قالب 2 خودروی کانکس‌دار با تجهیزات کامل در محوطه اداره بهزیستی مستقر و در حال ارائه خدمات دندان‌پزشکی و چشم‌پزشکی به مددجویان هستند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان اسلامشهر افزود: با توجه به عدم توانایی خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی در تأمین هزینه‌های درمانی افراد خانواده خود که عمدتا دارای معلولیت‌های جسمی متفاوتی هستند با استقرار این 2 تیم پزشکی خدمات چشم‌پزشکی موردنیاز افراد و خدمات دندان‌پزشکی شامل عصب‌کشی، کشیدن دندان، ترمیم همرنگ و غیر همرنگ و پیشگیری از پوسیدگی دندان، جرم‌گیری، جراحی‌های محدود همچون لثه به غیر از زیبایی کاملا به صورت رایگان به مددجویان ارائه می‌شود.

نورانی سپس با تأکید بر اینکه این خدمات  با هماهنگی مددکاری اجتماعی در اداره بهزیستی شهرستان انجام می‌شود خاطرنشان کرد: افراد تحت پوشش بهزیستی شهرستان اسلامشهر می‌توانند با مراجعه به واحد مددکاری بهزیستی اسلامشهر و اخذ معرفی‌نامه از این خدمات استفاده کنند.

همچنین حسنی سرپرست تیم پزشکی نورآوران سلامت نیز با اشاره به اهداف ارائه خدمات به محرومان اظهار داشت: با توجه به هزینه‌های بالای دندانپزشکی و خدمات چشم پزشکی و مشکلات موجود برای افراد بی‌بضاعت، این تیم پزشکی با همکاری پزشکان حاذق و متخصص نیکوکار تشکیل شده و با حضور در مناطق محروم به اقشار مختلف مردم خدمات مورد نیاز ارائه می‌شود.

وی تأکید کرد: خدمات موردنیاز مراجعه‌کنندگان با استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب و با اراده بسیار قوی و حس نوع‌دوستی پزشکان و متخصصان حاضر در مجموعه در سطح عالی به معلولان و نیازمندان صرفا برای رضای خداوند و کاملا رایگان انجام می‌گیرد.

انتهای پیام/ح

R7840/P/S6,60/CT1

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه/ بازیکنانم ترسیده بودند

کلیدواژه: اقتصاد توليد برق صرفه جويي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۶۳۷۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • علی بابا: فراهم شدن امکان سفر رایگان به سراسر ایران
 • 3 مصیبت و بلا‌ی خانمان‌سوز از دیدگاه امام‌علی(ع)
 • سنوات رایگان و تسهیلات آموزشی در دانشگاه اصفهان افزایش می‌یابد
 • دستیابی به دانش فنی تولید صفحات جاذب خورشیدی محقق شد
 • بلا‌های خانمان‌سوز از دیدگاه امام‌علی (ع)
 • ۴نشانه مسمومیت خورشیدی
 • طرح انرژی خورشیدی شبکه بانکی کشور در بانک ملی تبریز افتتاح شد
 • رایگان‌شدن تحصیل برای دختران «پنجاب» هند
 • نشانه‌هایی که می‌گویند دچار مسمومیت خورشیدی شده اید
 • اصفهان| اسراف ادارات در مصرف برق؛ پلیس انرژی به میدان می‌آید؟
 • 4 نشانه مسمومیت خورشیدی
 • شهر پاک، ارمغانِ سامانه برق خورشیدی
 • شرایط لغو تعهد آموزش رایگان دانشجویان دوره روزانه چیست؟
 • تمایل ناواس به ترک رئال مادرید به صورت رایگان
 • برق رایگان برای کشاورزان صرفه جو در مصرف برق
 • نحوه تحویل قیر رایگان روی میز مجلسی‌ها/ وزیر نفت به بهارستان می‌رود
 • این عامل موجب سلب نعمت از شما می‌شود
 • عاملی که موجب سلب نعمت می‌شود
 • نهج‌البلاغه| عاملی که موجب سلب نعمت می‌شود