با ورود ویروس ایدز به بدن، سلول‌های سیستم ایمنی که نقش اصلی را در دفاع از بدن در مقابل عوامل بیماری زا ایفا می‌کنند، به ناگاه مورد حمله قرار گرفته و تخریب می‌شوند؛ در این اتفاق با ورود انواع عوامل بیماری زا به بدن، میکروب‌هایی که در حالت عادی هیچ عارضه‌ای در فرد ایجاد نمی‌کردند، به ناگاه به بیماری‌های شدید و کشنده‌ای منجر می‌شوند که فرد را نسبت به ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی حساس خواهد کرد.

در برخی موارد فاصله زمانی ورود ویروس به بدن تا بروز عوامل بیماری ماه‌ها و یا سال‌ها طول خواهد کشید؛ به این معنی که چه بسیارند افراد به ظاهر سالمی که در واقع ناقل ویروس ایدز هستند و می‌توانند دیگران را آلوده کنند؛ شایع‌ترین راه انتقال ایدز در ایران استفاده از سرنگ آلوده توسط معتادین تزریقی و یا انتقال خون آلوده است، در این میان باید بدانید که ترشحات بدن فرد آلوده، منتقل کننده این ویروس به دیگران بوده و ثابت شده است که مادر آلوده به ویروس از طریق شیر دادن به نوزاد خود می‌تواند بیماری را به او منتقل کند.

سارا هاشم‌پور متخصص اعصاب و روان و فلوشیپ سایکوسوماتیک اظهار کرد: بیمارانی که مبتلا به ایدز هستند باید به چند مسئله توجه کنند؛ زمانی که بیماری مشکوک به ایدز هستند آزمایشی برای او تجویز می‌شود تا در قدم اول متوجه شود به ویروس HIV مبتلا است یا خیر، اینکه فردی ویروس HIV را داشته باشد با فردی که مبتلا به ایدز بوده متفاوت است و تشخیص این موضوع با متخصص عفونی خواهد بود.

وی بیان کرد: فردی که باید آزمایش دهد دچار استرس زیادی خواهد شد از این رو توصیه می‌شود قبل از انجام آزمایش به یک روانشناس یا روانپزشک مراجعه کند تا در مورد لزوم انجام تست آگاهی‌هایی به وی دهد، روانپزشک در این مرحله استرسی که به فرد وارد شده را کاهش داده و کنترل می‌کند.

هاشم‌پور با اشاره به اینکه بعد از جواب تست فرد مجدد نیاز به ویزیت روانپزشک دارد گفت: روانپزشک باید با فرد درباره مثبت یا منفی بودن جواب تست صحبت کند و در این بین اگر بیمار رفتار‌های پرخطری داشته باشد آن را بررسی کرده و در صورت نیاز به درمان است آن را مداوا کند.

متخصص اعصاب و روان و فلوشیپ سایکوسوماتیک افزود: ممکن است بیمارانی که مبتلا به ایدز هستند دچار اختلالات روانپزشکی مانند استرس، اضطراب و سایکوسوماتیک شوند و در هر مرحله به مراجعه به روانپزشک نیاز پیدا کنند.

وی افزود: باید بررسی شود که علت ابتلای فرد به ایدز چه بوده است؛ راه‌های متفاوتی برای ابتلا به ایدز وجود دارد که از جمله آن می‌توان به رابطه جنسی پرخطر و مصرف مواد و تزریق سرنگ و یا انتقال مادر به جنین اشاره کرد.

هاشم‌پور بیان کرد: افراد باید از نظر اختلالات شخصیتی مورد بررسی قرار گیرند؛ ممکن است بیماری ایدز با اختلالات روانپزشکی همراه باشد که این اختلالات حتما باید درمان شود از جمله آن‌ها اختلالات خلقی است که فرد دچار افسردگی می‌شود و حدود ۵۰ درصد از بیماران مبتلا به علائم افسردگی می‌شوند.

متخصص اعصاب و روان و فلوشیپ سایکوسوماتیک افزود: درمان افسردگی بیماران مبتلا به ایدز در درمان این بیماری بسیار مؤثر است؛ از جمله معضلات دیگر اختلالات شناختی است که شیوع بالایی دارد، در این حالت افراد دیگر نمی‌توانند به خوبی تمرکز کرده و حافظه آن‌ها با مشکل مواجه شده است، در تصمیم‌گیری‌ها دچار مشکل شده و نمی‌توانند به خوبی کارهایشان را انجام دهند.

وی ادامه داد: فردی که مبتلا به ایدز می‌شود دچار مشکلاتی از جمله اضطراب، اختلالات تطابقی، اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و اختلال مصرف مواد می‌شوند که در این حالت کنترل علائم سایکوسوماتیک این بیماران می‌تواند در درمان بیماری کمک کند.

هاشم‌پور تشریح کرد: بدن ما ارگانی است که اجزای به هم پیوسته‌ای دارد بنابراین اگر روان را سالم نگه داریم قطعا در سیستم هورمونی، سیستم ایمنی و روی سایر سیستم‌های بدن تاثیرگذار است و باعث می‌شود زمانی که فرد داروی بیماری ایدز را مصرف می‌کند اثرگذاری آن دارو هم برای درمان بهتر باشد.
ایدز؛ بیماری با درمان طولانی مدت

متخصص اعصاب و روان و فلوشیپ سایکوسوماتیک گفت: خوشبختانه ایدز مانند گذشته بیماری کشنده‌ای نیست و به یک بیماری درمان پذیر (با درمان طولانی مدت) تبدیل شده است و این بسیار اهمیت دارد که بیماران درمان خود را به صورت کامل انجام دهند.

وی بیان کرد: مصرف نکردن دارو‌های ایدز می‌تواند صدمات زیادی به مبتلایان وارد کند و در صورتی که بیمار از مصرف دارو‌ها سرباز زند می‌تواند نشانه‌هایی از اختلالات سایکوسوماتیک باشد.

مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز، درباره تولید واکسن اچ‌آی‌وی، اظهار کرد: برای درمان اچ‌آی‌وی واکسنی که جنبه علمی داشته باشد، وجود ندارد، اما بسیاری از پژوهشگران در کشور‌های مختلف برای درمان این بیماری تلاش‌هایی می‌کنند؛ در سال‌های گذشته استرالیا در کنگره بین‌المللی اچ‌آی‌وی اعلام کرد که به نتایج امیدوار کننده‌ای در زمینه تولید واکسن اچ‌آی‌وی رسیده است، اما هنوز اقدامات اولیه آن در حال انجام است.

وی افزود: تولید واکسن برای در امان ماندن از ویروس ایدز به‌طور کامل به نتیجه نرسیده است؛ برای تولید واکسن باید مراحل بسیار طولانی طی شود، تا دنیا آن واکسن را قبول کند در این صورت واکسن می‌تواند وارد بازار شود، اما هنوز واکسن اچ‌آی‌وی که به طور کامل مؤثر باشد، وارد بازار نشده است.

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پاداش مربیان موفق کمتر از رئیس فدراسیون +سند

طبق لیست فدراسیون دوومیدانی مربیان موفق دوومیدانی کمتر از رئیس فدراسیون از وزارت ورزش پاداش دریافت کرده‌اند.

به گزارش مشرق، بحث حقوق و پاداش در ۴ سال گذشته و پس از حضور کیهانی در فدراسیون دوومیدانی همیشه موضوع مورد بحث جامعه دوومیدانی بوده و حواشی زیادی هم به دنبال داشته است.

ورزشکاران و مربیان از تصمیمات کیهانی در این فدراسیون برای موضوع حقوق و پاداش همیشه ابراز نارضایتی کرده‌اند، اما او همواره اعلام کرده طبق برنامه‌ای که دارد، پیش می‌رود.

بیشتر بخوانید:

اهداف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان تعیین شد

اما به نظر می‌رسد که برنامه مدنظر آقای رئیس تنها به نفع خودش و اطرافیانش تنظیم شده! اتفاقی که درباره پاداش‌های سال ۹۶ رخ داده، این گزاره را تائید می‌کند و جای بحث و بررسی زیادی دارد. مربیان موفق دوومیدانی که شاگردشان در این سال مدال آور بوده‌اند، کمتر از رئیس فدراسیون و یا برابر با دبیر فدراسیون سکه دریافت کرده‌اند!

یکی از این موارد به امیر الوند مربی علی ثمری قهرمان پرتاب وزنه آسیا باز می‌گردد. شاگرد او در قهرمانی آسیا در هند و داخل سالن آسیا در تهران مدال طلا دریافت کرد، اما مجموع پاداش دریافتی‌اش از مجید کیهانی رئیس فدراسیون کمتر بوده و ۷.۵ سکه کمتر از چیزی که مصوب بوده، به وی پرداخت شده است!

الوند بابت موفقیت شاگردش باید ۱۷.۵ سکه دریافت می‌کرد که تنها ۱۰ سکه به او رسیده، اما پاداش مصوب برای کیهانی به عنوان سرپرست، ۱۱ سکه بوده که همه آن را هم دریافت کرده است!

در چند مورد دیگر نیز پاداش مربیان کمتر از چیزی بوده که مصوب شده است. فردین محمدزاده، هادی سپهرزاد، تیمور غیاثی از جمله آنها هستند و از سوی دیگر برخی مربیان با وجود اینکه شاگردشان عنوانی کسب نکرده‌اند، در لیست پاداش‌ها قرار گرفته‌اند و مشخص نیست با چه ساز و کاری این لیست تهیه شده و سکه‌ها پرداخت شده است.

نکته قابل توجه تر اینکه کارمند فدراسیون هم پاداشی که مخصوص مربیان و سرپرستان بوده را دریافت کرده و این می‌طلبد که وزارت ورزش ورود جدی در این مورد داشته و با خاطیان برخورد کند.

منبع: فارس

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

پسر سیدحسن خمینی: متصدیان دفتر رهبری من را به صف اول نماز عیدفطر راهنمایی کردند

کلیدواژه: ایدز ویروس اچ آ وی ویروس ایدز بیماری

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۷۱۶۷۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پادشاه قارچ‌ها؛ معجزه‌ای برای درمان بسیاری از بیماری‌ها
 • محققان ایرانی نانوواکسنی برای مقابله با نوعی بیماری تنفسی ساختند
 • ساخت نانوواکسن برای مقابله با نوعی بیماری تنفسی در خاورمیانه
 • 10عامل ابتلا به "بیماری قلبی"
 • از ویروس‌های تلویزیون‌های هوشمند غافل نشوید
 • تلویزیون‌های هوشمند را ویروس‌کشی کنید
 • ۱۰ عامل ابتلا به بیماری قلبی
 • ۱۰ عاملی عامل ابتلا به بیماری قلبی است
 • 10 عاملی که باعث می شود بیماری قلبی بگیریم
 • کمین بیماری‎‌های آبکی در استخرها
 • این ۱۰ عامل باعث ابتلا به بیماری قلبی می‌شود
 • «شبی که ماه کامل شد»؛ بازخوانی متفاوت از جنایات ریگی/دلایل آلوده شدن افراد به ویروس تکفیر
 • درمان بیماری‌های فرسایشی پیری با استفاده از سلول‌های خود فرد
 • بیماری واریکوسل چیست؟ علایم و درمان آن
 • بیماری‌هایی که با حمام کردن درمان می‌شوند
 • پاداش مربیان موفق کمتر از رئیس فدراسیون!/ کارمند دوومیدانی هم سکه گرفت+سند
 • دستورالعمل تازه برای افراد در معرض خطر عفونت با اچ‌آی‌وی یا ویروس ایدز
 • پیشگیری از ابتلا به ایدز با مصرف یک قرص ساده
 • زگيل مقعدي در زنان