حجت‌الاسلام حسین عباسعلی‌پور، مسئول غرفه بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)، در گفت‌و‌گو با ایکنا؛ با اشاره به برنامه‌های تخصصی این بنیاد در نمایشگاه قرآن کریم، گفت: این غرفه در طول نمایشگاه پذیرای میهمانان و علاقه‌مندان به حوزه مهدویت بود که بر همین اساس نشست‌های تخصصی قرآن و مهدویت با رویکرد مباحث تمدنی، سبک زندگی مهدوی و شعار سال را اجرا کرد.


وی افزود: برگزاری گفت‌وگوهای مهدوی با عنوان شاخص‌های جوانان منتظر و برگزاری مسابقه آیه‌های نور، ختم روزانه قرآن کریم برای هدیه به حضرت به همراه تفسیر آیات مهدوی، معرفی نمونه محصولات و آثار بنیاد، برگزاری میزهای مشارکت‌های مردمی، ثبت‌نام دوره‌های مهدویت و پرسش و پاسخ مهدوی از برنامه‌هایی است که همه‌روزه در غرفه بنیاد برگزار شد.


عباسعلی‌پور با اشاره به اجرای برنامه «به عشق آمدنت قدمی برمی‌دارم»، گفت: این طرح یکی از دیگر برنامه‌های این غرفه است که طی آن مخاطبین در برگه‌های طراحی شده مطالبی در خصوص موضوع نوشته و با آن عکس می‌گیرند و این تصویر در صفحه اینستاگرامی بنیاد استان تهران بارگذاری خواهد شد.


وی با اشاره به جزئیات مسابقه تفسیر همراه با آیه‌های نور توسط معاونت فرهنگ، آموزش و پژوهش بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) در نمایشگاه قرآن گفت: در این مسابقه 5 آیه مهدوی از قرآن استخراج شده و افراد با انتخاب یک آیه، تفسیر همان آیه را برای ما ارسال می‌کنند که به بهترین تفسیر و فعالیت ویژه جایزه نفیسی از سوی بنیاد مهدویت اهداء می‌شود. این غرف در ستون 86 شبستان مصلا جنب غرفه قرآن و عترت نمایشگاه قرار دارد.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فعالیت 23 هزار مرکز آموزش قرآن در اندونزی/ حمایت شهرداری‌ها

به گزارش ایکنا؛ سيد عقیل حسین المنور، در ۲۶ ژانویه ۱۹۵۴ میلادی در شهر «پالمبانگ»، مرکز استان سوماترای جنوبی اندونزی متولد شد.

وی فارغ‌التحصیل دانشکده شریعت دانشگاه «اُم القری» مکه در سال ۱۹۸۷ میلادی است و طی سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ میلادی وزیر امور دینی اندونزی بوده است.

یکی از تخصص‌های این قاری و داور قرآنی اندونزیایی، تلاوت زیبا و دلنشین و همچنین ابتها‌ل‌های جذابش است. او در سن نوجوانی و قبل از تحصیل در عربستان، به‌عنوان یک قاری معروف در سطح ملی شناخته شد.

المنور به تدریس دروس دانشگاهی مانند علوم قرآن، لحن، تفسیر، علوم حدیث، اصول فقه، زبان عربی، تفسیر احکام، فقه مواریث، مطالعات اسلامی، تاریخ دادگاه‌های اسلامی و... مشغول بوده و هست و تاکنون در مسابقات بین‌المللی قرآن زیادی از جمله رقابت‌های بین‌المللی قرآن در ایران به‌عنوان داور حضور داشته است.

«اعجاز قرآن و متدولوژی تفسیر»(انتشار در سال ۱۹۹۳)، «اصول فقه، تاریخچه و مقدمه»، «علم تخریج حدیث، تاریخچه و مقدمه»، «احکام اسلامی بنا بر مذهب شافعی»، «مطالعات تطبیقی قول قدیم و قول جدید (تحقیق)»، «ابعاد زندگی در منظر اسلام(۲۰۰۱)» و «انتقال خون از نظر احکام اسلام (مقاله کارشناسی ارشد دانشگاه رادن فتَح شهر پالمبانگ)» از جمله آثار و تألیفات این قاری و داور اندونزیایی است.

پروفسور سید عقیل حسین المنور، صاحب کرسی استادی در دانشگاه دولتی «شریف هدایت الله» از دانشگاه‌های اسلامی دولتی در اندونزی است و هم‌اکنون ریاست اتحادیه قاریان و حافظان قرآن این کشور را عهده‌دار است.

خبرگزاری ایکنا گفت‌وگویی با این داور قرآنی درباره فعالیت‌های قرآنی در اندونزی و جایگاه آموزش قرآن در دانشگاه‌های این کشور انجام داده است که از نظر می‌گذرد:

اتحادیه قاریان و حافظان اندونزی در چه سالی تأسیس شده و مهم‌ترین فعالیت‌ها و راهبردهای آن چیست؟
این اتحادیه در سال 1988 میلادی در جزیزه «سوماترا» تأسیس شد و هم‌اکنون حدود 30 سال از فعالیت آن می‌گذرد.   از جمله مهم‌ترین وظایف و کارکردهای این اتحادیه، بالا بردن و ارتقای سطح قاریان و حافظان قرآن در مناطق مختلف اندونزی است و این اتحادیه تقویت و حمایت از دوره‌های آموزشی قرآن در تمامی استان‌ها و در تمامی سطوح را برعهده دارد و تاکنون در همین راستا، مراکز قرآنی مختلفی را راه‌اندازی کرده است.   درباره شیوه آموزش قرآن در اندونزی توضیح بفرمایید.   در مناطق مختلف اندونزی، مراکز تخصصی برای آموزش حفظ قرآن تأسیس شده که این مراکز با مدیریت و نظارت شهردار هر منطقه اداره می‌شوند و نقش شهرداری‌های اندونزی در رونق‌بخشی به دوره‌های تخصصی قرآنی بسیار پررنگ و تأثیرگذار است.   شماری از این مراکز تخصصی آموزش حفظ قرآن که در کشور اندونزی فعالیت دارند، وابسته به دانشگاه‌های اسلامی این کشور هستند و می‌توان گفت حدود 23 هزار مرکز تخصصی آموزشی وجود دارد که به قرآن‌آموزان حفظ قرآن را آموزش می‌دهند.   سطح آموزش قرآن در دانشگاه‌های اندونزی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟   سطح و فرآیند آموزش قرآن و علوم دینی در دانشگاه‌های اسلامی و دولتی اندونزی از وضعیت خوبی برخوردار است و دانشجویان به‌ ویژه در دانشگاه‌های اسلامی، آشنایی خوبی با قرائت و حفظ قرآن دارند و در زمینه علوم دینی از جمله تفسیر و حدیث نیز مطالبی را فرا می‌گیرند.   همچنین، در دانشگاه‌های اسلامی اندونزی رشته‌هایی مرتبط با قرائت و تفسیر قرآن در مرحله تحصیلات تکمیلی نیز وجود دارد.   درباره برپایی مسابقات ملی و بین‌المللی قرآن در کشور اندونزی بفرمایید.   مسابقات ملی قرآن و سنت نبوی همه ساله در کشور اندونزی برگزار می‌شود، اما در زمینه رقابت‌های بین‌المللی قرآن من زمانی که وزیر امور دینی اندونزی بودم، نخستین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن را در سال 2003 میلادی راه‌اندازی کردم، اما این رقابت‌ها به مدت 10 سال متوقف شد و قرار است پنجمین دوره این رقابت‌ها در سال 2019 میلادی برگزار شود.   چرا سطح اهتمام به تدبر و فهم آیات قرآن در مسابقات قرآن هم‌سطح اهتمام به حفظ و قرائت قرآن نیست؟   به نظر من در دل اهتمام به قرائت و حفظ کلام وحی، فهم و تدبر در آیات قرآن نیز نهفته است. به‌طوری که ادا و تلفظ صحیح آیات، خود منجر به تصویرگری معانی و مفاهیم آیات می‌شود که این همان تدبر در آیات قرآن است.   داوری در مسابقات بین‌المللی قرآن ایران چه تفاوتی با رقابت‌های قرآنی دیگر کشورها دارد؟
  در بسیاری از مسابقات بین‌المللی قرآن در کشورهای مختلف جهان که به‌عنوان داور حضور داشته‌ام، رشته‌های داوری بسیار مختصر و کلی است، اما در رقابت‌های بین‌المللی قرآن ایران، رشته‌های داوری به شاخه‌های متعدد تقسیم می‌شود که تخصص من داوری در بخش لحن است، در آیین‌نامه داوری مسابقات قرآن ایران جزئی‌نگری بسیار مد نظر قرار دارد.   من و سایر داوران خارجی حاضر در رقابت‌های بین‌المللی قرآن ایران، در طول سال‌های گذشته ملاحظات و نقطه‌نظرهایی در خصوص داوری مسابقات قرآنی ایران داشته‌ایم که این نقطه‌نظرها را گردآوری کرده و به مسئولان مسابقات ارائه داده‌ایم که این ملاحظات تا حدودی مدنظر قرار گرفته است.   برپایی مسابقات قرآن ویژه اقشار خاص جامعه از جمله معلولان و نابینایان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟   برپایی مسابقات قرآنی برای این قشر از جامعه بسیار مهم و تأثیرگذار است، چرا که این گروه قلب‌هایی پاک و دل‌هایی روشن دارند که با عشق و علاقه به قرآن و حفظ این کتاب الهی روی می‌آورند؛ بنابراین فراهم‌آوردن زمینه‌ای برای بروز استعدادهای آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.   در پایان بفرمایید حافظان و قاریان قرآن چگونه می‌توانند در وحدت امت اسلام تأثیرگذار باشند؟   بدون شک قرآنیان علاوه بر فعالیت‌های قرآنی، نقش و جایگاه مهم و تأثیرگذاری در تقویت وحدت میان مسلمانان دارند. اما به هر حال من گردهم آمدن قاریان و حافظان از مذاهب مختلف اسلامی(شیعه و سنی) در یک رخداد قرآنی را نمودی از وحدت امت اسلام و تلاش قرآنیان در این زمینه می‌دانم.          
 انتهای پیام

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه/ بازیکنانم ترسیده بودند

کلیدواژه: خبرگزاری بین المللی قرآن ایکنا جامعه مهدویت نمایشگاه قرآن

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۸۶۶۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برگزاری مسابقه کتابخوانی مهدوی ویژه تابستان/راه‌اندازی واحد شعر در بنیاد مهدی موعود(عج) بوشهر
 • افتتاح نمایشگاه خوشنویسی‌ «عشق ماندگار» در چهارمحال و بختیاری
 • برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی در مرز ایران و ترکمنستان
 • متن نامه‌های عاشقانه آیت‌الله مهدوی کنی به همسرش
 • انتقال غرفه داران جمعه بازار به مکان جدید
 • انتقال غرفه داران جمعه بازار ظرف ۱۴ روز/ مکان فعلی تخریب می شود
 • براي قضاوت در بازي‌هاي پارالمپيک؛ مهدوي و بهاري در جمع 50 داور برتر پاراتکواندو جهان قرار گرفتند
 • «عشق ممنوع» با صدای شهرام شکوهی+صوت
 • متن نامه‌های عاشقانه آیت‌الله مهدوی کنی به همسرشان/ خانم‌های چادری باید در جامعه حاضر باشند/ ماجرای دیدار خانواده آیت‌الله با رهبر انقلاب
 • صادرات صنایع دستی هرمزگان در پیچ و خم
 • نهج‌البلاغه تفسیر قرآن است
 • برگزاری نمایشگاه صنایع دستی خراسان رضوی در مرز ایران و ترکمنستان
 • تلاش مادر؛ راز موفقیت حافظ قرآن
 • نقش تربیتی مادر؛ راز موفقیت حافظ قرآن/ تدبر در موعظه‌های قرآن
 • رهبری هیچ‌وقت نگفتند که زنان تنها خانه‌داری کنند/ نامه‌های عاشقانه آیت‌الله مهدوی کنی به همسرشان/ چه کسی گفته زنان چادری باید خانه نشین شوند؟!
 • تعیین مکان جدید برای غرفه داران جمعه بازار
 • جانشین رئیس‌جمهوری بلغارستان از غرفه فرهنگی ایران بازدید کرد
 • چرا در عشق گاهی فاصله گرفتن لازم است؟
 • ◄ (فیلم) دریافت نشان برتر توسط غرفه شرکت راه‌آهن شهری تهران در نمایشگاه ریلی