چند ماه پس از انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان رییس قوه قضائیه، حالا نشانه‌هایی از تغییر در دستگاه قضایی مشاهده می‌شود. حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در دو ماه اخیر هوای تازه‌ای را در نهاد قضاوت کشور دمیده است. تغییر برخی مدیران قضایی، نشانه‌هایی از تغییر رویه‌ها و مواضع متفاوت رییس جدید قوه قضائیه امیدواری‌هایی برای ایجاد تحول در این نهاد کلیدی کشور ایجاد کرده است.

به گزارش صدای ایران از فرارو، رهبر معظم انقلاب در اسفند ماه سال گذشته طی حکمی حجت الاسلام ابراهیم رئیسی را به سمت ریاست قوه قضائیه منصوب کردند. با این انتصاب ده سال ریاست آیت الله آملی لاریجانی به پایان رسید. در حکم مقام معظم رهبری برای رئیسی آمده بود: «سند تحول قضائی پیشنهادی جنابعالی را ملاحظه کردم. بر اساس مشورت‌ها و نظرات کارشناسی، آنرا مفید و کارساز میدانم.»

مفاد این سند تاکنون اعلام نشده است، اما رهبر معظم انقلاب برای بهبود آن توصیه‌هایی ارائه کردند.

سند تحول قضایی هر چه باشد باید در عمل به اجرا در آید. دو ماه زمان کافی برای محک زدن رویکرد و رویه عملکردی حجت الاسلام رئیسی نیست، اما می‌توان در همین دو ماه روند تلاش برای ایجاد تغییر را مشاهده کرد.

تغییر درقوه قضائیه در دو ماه اخیر آرام، اما محسوس بوده است. چند مقام عالی رتبه قضایی از جمله سخنگوی قوه قضائیه و دادستان تهران تغییر کرده اند. برگزاری دادگاه مفاسد اقتصادی سرعت بیشتری به خود گرفته و چند دانه درشت که سالهاست پرونده آن‌ها در جریان است بالاخره پشت میز محاکمه قرار گرفتند.

رئیسی درباره مفاسد اقتصادی معتقد است: «فساد در کشور ما فراجناحی است و اصلاً مربوط به یک جناح و جریان خاص نیست. مقوله فساد نکته‌ای است که هیچکس نباید آن را در هیچ بخشی از جامعه قبول کند. ممکن است فساد رخ دهد؛ اما فساد نباید لانه کند و مطلقاً نباید اجازه داد فساد در هیچ جای جامعه لانه کند.»

یکی دیگر از تغییرات محسوس این بوده است که موضع گیری‌های سیاسی مقامات عالی قضایی به شدت کاهش یافته است. به ویژه شخص حجت الاسلام رئیسی به ندرت درباره مسائل سیاسی و مسائلی غیر از مسائل مربوط به قوه قضائیه اظهار نظر می‌کند و در صورت اظهار نظر نیز وارد جزییات و مسائل مناقشه برانگیز نمی‌شود. این در حالی است که او در کنار اینکه یک قاضی است سیاستمدار نیز به حساب می‌آید.

در دوران ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی به طور معمول شاهد اظهار نظر‌های تند و تیز ایشان و یا مدیران قوه قضائیه درباره مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور بودیم. اظهار نظر‌هایی که در بسیاری از موارد بحث برانگیز می‌شدند.

حالا به نظر می‌رسد ابراهیم رئیسی قصد دارد این روند را تغییر دهد، البته برای محک این تصمیم باید منتظر گذر زمان بود و دید که این رویه تداوم خواهد داشت یا نه.

اتفاق دیگری که این روز‌ها خیلی به آن پرداخته می‌شود، دیدار رییس قوه قضائیه با مدیران و اصحاب رسانه بود. دیداری بی‌سابقه که در آن حجت الاسلام رئیسی از رویکرد تازه قوه قضائیه نسبت به رسانه‌ها سخن گفت.

رییس دستگاه قضایی اظهار کرد: «قوه قضاییه از کسانی‌که علیه این قوه حرفی زده‌اند و احیانا کیفر خواستی برایشان صادر شده، گذشت می‌کند.»

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد که این قوه خود را موظف به حمایت از آزادی رسانه‌ها و مطبوعات می‌داند و معتقد است که این آزادی به نفع مردم و کشور است. در عین حال به عقیده او، بیان انتقادات از جانب رسانه‌ها حتما می‌تواند به رفع اشکالات و نواقص در نظام اداری به قوه قضائیه کمک کند.

او البته بر حفظ و رعایت خطوط قرمز و فاصله با رسانه‌های دشمن تاکید کرد. از طرف دیگر او گفت که نقد باید "سازنده" و "منصفانه" باشد.

پس از این نشست که با استقبال اهالی مطبوعات روبه رو شد، سخنگوی قوه قضائیه از رفع توقیف قریب الوقوع نشریه صدا خبر داد. به گفته اسماعیلی سقف توقیف مطبوعات به دلیل تخطئی از مصوبه شورای عالی امنیت ملی دو ماه است و به زودی نشریه صدا رفع توقیف می‌شود. 

البته در سوی دیگر برخی اقدامات قوه قضائیه از سوی ناظران با انتقاد روبه رو شده است. در هفته‌های اخیر بازداشت چند خبرنگار و روزنامه‌نگار از جمله مرضیه امیری و کیوان صمیمی با واکنش‌های فراوانی همراه بوده است. صدور حکم برای چند نویسنده عضو کانون نویسندگان نیز نگرانی‌ها برانگیخته است و نهایتا اینکه صدور قرار وثیقه سنگین یک میلیاردی برای مسعود کاظمی، روزنامه نگار بحث برانگیز شده است.

البته قوه قضائیه می‌گوید پرونده‌هایی همچون پرونده مرضیه امیری خبرنگار روزنامه شرق ربطی به کار رسانه‌ای او ندارد و در زمره پرونده‌های اقدام علیه امنیت ملی است.

منبع: صدای ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تصویب آئین‌نامه اجرایی قانون سازمان بازرسی از سوی رئیس قوه قضائیه

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، قاضی ناصر سراج در دیدار عمومی با مدیران و کارکنان سازمان با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۸ به‌عنوان «رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری گفت: همه دستگاه‌ها به‌ویژه سازمان بازرسی کل کشور باید تمام تلاش خود را جهت تحقق این شعار به کار بگیرند. هرچند عِدّه و عُدّه ما در سازمان کم است، ولی معتقدم با همین شرایط هم می‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور به شرایط اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: شرایط کشور، ویژه است. با توجه به تحریم‌ها اکثر قشرها، مخصوصاً حقوق‌بگیران و طبقه متوسط به پایین تحت فشار اقتصادی هستند. در این شرایط سازمان بازرسی کل کشور در حل بسیاری از مشکلات می‌تواند مفید واقع شود.

وی با اشاره به خطبه امام علی(ع) به مالک اشتر در نهج‌البلاغه گفت: طبق فرموده حضرت علی(ع) شما بازرسان، عیون محسوب شده و از افراد برجسته جامعه هستید که می‌توانید در محیط‌های بازرسی، چشم نظام باشید. از این‌رو باید برخوردها، رفتارها و گفتار ما بر اساس شرع مقدس و قانون باشد نه خارج آن. وقتی این‌طور رفتار کنیم هم افراد بازرسی شونده و هم وجدان خودمان راضی است.

قاضی سراج ادامه داد: ریاست قوه قضائیه به موضوعات سازمان بازرسی اشراف کامل داشته و رویکرد وی از بدو ورود به قوه قضائیه حمایت از سازمان بوده و در عمل نیز این موضوع را ثابت کرده‌اند.

وی به مصوبه سال گذشته شورای هماهنگی عالی اقتصادی درباره عدم ورود سازمان قبل و حین امور اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه مدت‌زمان یک‌ساله این مصوبه در خردادماه امسال به پایان می‌رسد، رئیس قوه قضائیه کتباً اعلام کرده است که از ابتدای تیرماه، سازمان بازرسی کما‌فی‌السابق قبل و حین امور نیز وارد شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به تصویب آئین‌نامه اجرایی سازمان از سوی رئیس قوه قضائیه گفت: قانون سازمان بازرسی کل کشور در سال ۹۳ اصلاح و تبدیل به قانون دائمی شد. در آن قانون چندین ماده تغییر کرد و سازمان موظف شده بود که ظرف مدت معینی آئین‌نامه اجرایی را تدوین و به رؤیت رئیس قوه برساند.

وی افزود: در ماه‌های آخر سال ۹۳ این آئین‌نامه تدوین و به قوه ارسال‌شده است ولی به‌رغم بررسی در معاونت حقوقی، معاونت اول و کمیته تخصصی علمی دفتر رئیس قوه قضائیه تاکنون به سازمان ابلاغ نشده بود؛ اما خوشبختانه در تاریخ ۲۵ خرداد ۹۸ این آیین‌نامه از سوی آیت‌الله رئیسی، مصوب و به سازمان جهت اجرا ابلاغ شد که این موضوع بخشی از مشکلات ما را برطرف خواهد کرد.

وی ادامه داد: موضوع دیگر در رابطه با ورود سازمان به بانک‌های خصوصی است؛ که قرار شد دستور تعیین تکلیف چگونگی ورود به بانک‌های خصوصی به سازمان ابلاغ شود.

قاضی سراج همچنین با بیان اینکه به دستور آیت‌الله رئیسی قرار شد شعب ویژه رسیدگی به پرونده‌های سازمان بازرسی تشکیل شود، گفت: سازمان مشکلات زیادی در رابطه با شعب دادسرا و دادگاه داشت و رسیدگی اکثر پرونده‌های ارسالی سازمان خیلی طولانی می‌شد. هفته گذشته تقاضا کردیم شعب ویژه‌ای را برای سازمان اختصاص بدهند که اخیراً رئیس قوه‌قضائیه به معاون اول قوه قضائیه دستور دادند شعب ویژه‌ای برای سازمان بازرسی اختصاص دهند تا پرونده‌هایی که از بازرسی خارج می‌شود در شعب ویژه رسیدگی شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: اگر این موضوع محقق شود، در پرونده‌های مهم بازرسان سازمان می‌توانند از نزدیک با قاضی ارتباط بگیرند تا ابلاغ‌های قضایی یا احکام مقتضی صادر شود و بازرسین ما اجرا کنند. انشاء الله این اقدام خواهد شد و خیلی از مشکلات ما در این رابطه حل‌وفصل خواهد شد.

وی در پایان با تقدیر و تشکر از حمایت‌های آیت‌الله رئیسی از سازمان گفت: این موضوع مسؤولیت ما را سنگین‌تر می‌کند و باید بیش از گذشته نسبت به انجام وظایفمان تلاش و کوشش کنیم.

انتهای پیام/

20 / 20 رئیس سازمان بازرسی کل کشور قاضی ناصر سراج تصویب آئین‌نامه اجرایی قانون سازمان بازرسی رئیس قوه قضائیه

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه/ بازیکنانم ترسیده بودند

کلیدواژه: رئیسی قوه قضائیه صدای ایران ایران صدا ایران صدا

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۸۶۶۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مشارکت مردم در امور قوه قضاییه اعتماد آنان را افزایش می دهد/ چهره قوه قضاییه در بین مردم درحال ترمیم است
 • هفته قوه قضاییه فرصتی مناسب برای آگاهی مردم از اقدامات قضایی است
 • ۲۰ برنامه به مناسبت هفته قوه قضائیه در یزد انتخاب شد
 • استقبال از فراخوان "بی‌سابقه" رئیسی
 • بازدید رئیسی از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه
 • فراخوان رییس قوه قضاییه درباره فضای مجازی
 • بازدید سرزده حجت الاسلام و المسلمین رئیسی از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه
 • بازدید سرزده آیت الله رئیسی از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه
 • بازدید سرزده حجت‌الاسلام رئیسی از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه
 • بازدید سرزده رئیسی از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه
 • نگاهی به فراخوان دیروز رئیسی درباره فضای مجازی
 • فراخوان رئیس قوه قضائیه در باره مشارکت‌ مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی
 • آیت الله رئیسی: آسیبهای فضای مجازی نباید موجب محروم شدن مسئولان از فرصت کم‌نظیر ارتباط با مردم در این بستر شود؛ باید از فرصت با ارزش فضای مجازی استفاده کرد/ امیدوارم مردم مارا در ساخت قوه قضائیه‌ای مردمی، انقلابی و ضد فساد یاری کنند
 • حرکت قابل تقدیر رئیس جدید قوه قضائیه؛فراخوان رئیس قوه قضائیه در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی
 • رئیسی به مردم و نخبگان فراخوان داد/ درخواست برای مشارکت در روند تحولات دستگاه قضایی
 • حجت الاسلام رئیسی فراخوان داد/ مردم و نخبگان در تحول دستگاه قضایی مشارکت داشته باشند
 • فراخوان رئیس قوه قضائیه در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی
 • فراخوان رئیس قضا برای تحول دستگاه قضایی
 • فراخوان رئیس قوه‌قضاییه برای مشارکت مردم و نخبگان در تحول دستگاه قضایی