با تصمیمی که فراکسیون های ولایی و امید گرفتند، تنها دو کاندیدا برای صندلی ریاست مجلس رقابت خواهند کرد؛ علی لاریجانی و محمدرضا عارف.
به گزارش صدای ایران از خبرآنلاین، در فاصله چند ساعته باقیمانده تا انتخابات هیات رییسه مجلس، بالاخره تکلیف کاندیداهای صندلی ریاست مشخص شد.

تکلیف فراکسیون مستقلین که نزدیکی فکری و سیاسی لاریجانی دارند از ابتدا مشخص بود و تنها یک گزینه برای این صندلی داشتند؛ علی لاریجانی

فراکسیون ولایی هم که چند ساعت پیش خبر ائتلاف شان با مستقلین بر سر کرسی ریاست منتشر شده بود بالاخره این خبر را تایید کرد. سید حسین نقوی حسینی در گفت‌وگویی که با ایسنا داشته به جلسه فراکسیون ولایی برای جمع بندی درباره کاندیداهای این فراکسیون در انتخابات هیئت رئیسه مجلس اشاره کرده و گفته است: مجمع عمومی فراکسیون با اکثریت قاطع برای انتخابات هیئت رئیسه تشکیل شد و در ابتدا بحث و بررسی در خصوص کاندیداهای ریاست مجلس صورت گرفت.

بنا به گفته سخنگوی این فراکسیون حاجی بابایی کاندیدای ریاست بوده و جمعی از اعضای فراکسیون نیز معتقد به کاندیداتوری او بوده اند اما بعد از رأی گیری درون فراکسیونی در نهایت تصمیم بر آن قرار گرفته که این فراکسیون کاندیدایی برای این صندلی معرفی نکند و حاجی بابایی به احترام رای فراکسیون از این کاندیداتوری کنار کشیده است.

فراکسیون امید هم که تا حد زیادی تکلیف خود را با صندلی ریاست مشخص کرده بود در نهایت تصمیم قطعی را اعلام کرد. براساس اظهارات فاطمه سعیدی، رأی مجمع عمومی فراکسیون امید، بر کاندیداتوری عارف برای کرسی ریاست قرار گرفته است.

کرسی های نواب رییسی مجلس دستخوش تغییر می شود؟

اما در حالیکه امیدی های مجلس همچنان علاقمند به ادامه یافتن حضور پزشکیان و مطهری در کرسی های نواب رییسی مجلس هستند، فراکسیون ولایی مجلس هم دو کاندیدا برای این دو صندلی معرفی کرده است؛ عبدالرضا مصری و محمدحسین فرهنگی.

اما مستقلین چه تصمیمی برای این دو صندلی مهم دارند؟ بنا به گفته مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین، این فراکسیون در مورد کاندیداهای نایب رئیسی مجلس هنوز تصمیم گیری نکرده است.

وی که با ایسنا گفتگو کرده این را هم گفته است که اعضای فراکسیون مستقلین به هیأت رئیسه اختیار دادند تا هر فراکسیونی حوزه مشترکی با ما در مورد ریاست مجلس داشت با او ائتلاف کنیم. به گفته سخنگوی فراکسیون مستقلین هنوز هیچ ائتلافی بین این فراکسیون و فراکسیون‌های دیگر صورت نگرفته است.به نظر می رسد با این اظهارنظر مبهم و تلویحی لاهوتی کرسی نواب رییسی حداقل برای علی مطهری لرزان شده است و احتمال ائتلاف مستقلین با ولایی ها بر سر کرسی های نواب رییسی بالا رفته است. 

کرسی های دبیری و ناظری مجلس به چه کسانی می رسد؟

در تصمیمی که فراکسیون ولایی مجلس گرفته است تنها سه دبیر فعلی مجلس احسان قاضی زاده، اکبر رنجبر زاده و امیرآبادی را به عنوان کاندیدای خود معرفی کرده است.

در سمت کارپردازی هم این فراکسیون تنها یک کاندیدا یعنی محمد عباسی را به صحن مجلس معرفی خواهد کرد.

اما فراکسیون امید هم تکلیف کاندیداهای خود برای این 9 صندلی را مشخص کرده است. فاطمه سعیدی، محمدعلی وکیلی، علی اصغر یوسف نژاد، علیرضا رحیمی، بهروز بنیادی و رضا کریمی برای کرسی دبیری هیأت رئیسه و کریم حسین زاده، محمود صادقی و سید مهدی مقدسی برای جایگاه کارپردازی هیئت رئیسه از سوی فراکسیون امید به صحن مجلس معرفی خواهند شد.

فراکسیون مستقلین هم آشوری و نعمتی را به عنوان کاندیداهای کارپردازی و غلامرضا کاتب، رسول خضری و سمیه محمودی را به عنوان کاندیداهای دبیری انتخاب کرد.

منبع: صدای ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چرا عارف رئیس هیچ کمیسیونی نشد؟

انتخابات هیات رئیسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس امروز از حواشی مهم ساختمان هرمی شکل بهارستان بود.

به گزارش صدای ایران از خبرآنلاین، آخرین نبرد فراکسیون ها در زمین کمیسیون ها امروز شروع شد و به اوج رسید و نتیجه‌اش کمتر از آنچه در هیات رئیسه اجلاسیه چهارم رقم خورد نبود همانقدر عجیب و همانقدر شکننده برای فراکسیون امید.

امیدی‌ها که با اشتباه استراتژیکشان کرسی نائب رئیسی دوم را به رقیب واگذار کردند بعد از آن سیر نزولی‌شان آغاز شد و در رقابت هیات رئیسه کمیسیون‌ها که یک سال پیش توانسته بودند در تصاحب کرسی‌ها خوش بدرخشند یکی یکی آنها را از دست بدهند و در این میان ضعیف ترین بازی در کمیسیون فرهنگی بود که اعضای هیات رئیسه‌اش را یک دست پایداری‌ها در دست گرفتند و تنها یک کرسی سخنگوی کمیسیون بود که به امیدی ها رسید.

حال در جریان انتخابات دو کمیسیون آموزش و امنیت هم آژیر قرمز برای اصلاح‌طلبان به صدا درآمد. البته در کمیسیون آموزش باز این امیدی‌ها بودند که بازی را واگذار کردند اما در کمیسیون هایی مانند کمیسیون اقتصادی و کمیسیون بهداشت امیدی ها توانستند ریاست را به دست بگیرند و موازنه قدرتی که به ضررشان برهم خورده بود را متعادل کنند. در این میان اما با عقب افتادن انتخابات در کمیسیون امنیت به نظر می‌رسد رشته انتخاب رئیس در این کمیسیون سردراز دارد.

معمای رقابت فاطمه سعیدی و زاهدی

اما و اگرها بر سر کمیسیون آموزش بسیار بود و از روزهای قبل این بحث به طور جدی مطرح می‌شد که در حضور محمدرضا عارف برای انتخابات هیات رئیسه کمیسیون آموزش تردید وجود دارد. تا یک روز قبل و حتی چند ساعت قبل از انتخابات هم مشخص نبود که قرار است عارف وارد گود انتخابات شود یا کسی دیگر این به جای او به رقابت بپردازد. زاهدی که حسابی خودش را برای انتخابات گرم کرده بود و حریف می طلبید اما این امیدی ها بودند که دچار تردید شده بودند آن هم به این دلیل که گفته می‌شد اگر عارف در این انتخابات شرکت کند و رای نیاورد هزینه‌ای مضاعف بر این فراکسیون تحمیل می‌شود. نهایتا خروجی رای‌گیری کمیسیون آموزش این شد که رقابت میان محمدمهدی زاهدی و فاطمه سعیدی رقم خورد و زاهدی با 12 رای در مقابل 9 رای سعیدی سکان ریاست را به دست گرفت.

اما سوال مهمتر اینجاست که چرا به جای محمدرضا عارف فاطمه سعیدی کاندیدای ریاست می‌شود؟ اینکه اصولگرایان از مدت‌ها قبل برای تصاحب کرسی ریاست دست به کار شده بودند موضوعی نبود که قابل انکار باشد اما آنطور که برخی نمایندگان می‌گفتند جریان راست برای به دست آوردن رای نمایندگان را تحت فشار گذاشته‌اند و آنها را با مسائلی وادار کرده‌اند تا به زاهدی رای بدهند. این فشارها باعث شده تا ریاست عارف با تردید مواجه شود و از آنجا که امید نمی خواست میدان را به نفع رقیب خالی بگذارد فاطمه سعیدی به عنوان کاندیدای امیدی وارد انتخابات شد.

آبستراکسیون امید

انتخابات کمیسیون امنیت ملی که از چند هفته‌ای است محل بحث است قرار بود امروز سرنوشتش مشخص شود. ساعتی قبل از برگزاری انتخابات مصطفی کواکبیان به سود فلاحت پیشه از انتخابات کمیسیون انصراف داد او حتی در حاشیه جلسه علنی وقتی برای گرفتن فشار خون به لابی مجلس آمد در جواب خبرنگاران که از او در باره انصرافش می‌پرسیدند گفت: گفتند نیا من هم انصراف دادم.

البته آنطرف ماجرا یعنی در میان اصولگرایان هم حرف و حدیث کم نبود. مجتبی ذالنوری که مدت ها برای رئیس شدنش با نمایندگان لابی کرده بود وقتی صحبت از ائتلاف با بروجردی مطرح می‌شود پیشنهاد رای استمزاجی می‌دهد که هر کدام رایشان بیشتر بود او در انتخابات بماند و دیگری کنار بکشد. آنطور که گفته می‌شود بروجردی در جریان انتخابات درون گروهی بازنده می‌شود و ذالنور رقیب فلاحت‌پیشه می‌ماند. با وجود آنکه تقریبا تکلیف رقبا مشخص شد اما این جلسه با اعتراض امیدی‌ها برگزار نشد. ماجرا از این قرار بود که ولایی‌های کمیسیون امنیت با مستقلین جلسه‌ای داشتند اما چون این جلسه به درازا کشیده شد امیدی‌ها در اعتراض به این موضوع جلسه کمیسیون امنیت را ترک کردند و انتخابات کمیسیون امنیت به جلسه بعد یعنی سه شنبه موکول شد.

جبران مافات امید

کمیسیون اقتصادی از جمله کمیسیون‌هایی بود که اصولگرایان مهر خود را از همان سال اول پای ریاستش زده بودند و در طول سه سال گذشته این محمدرضا پورابراهیمی بود که که سکان ریاست این کمیسیون را به دست گرفته بود اما امسال ورق به سود امیدی‌ها برگشت. الیاس حضرتی که سال اول بازی هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی را به رقیبش یعنی پورابراهیمی واگذار کرده بود در دو اجلاسیه قبل وارد گود انتخابات نشد اما امسال گویا لابی‌ها و استفاده از برخی فاصله‌ها افاقه کرد و این‌بار حضرتی بر مسند ریاست کمیسیون اقتصادی نشست.

امیدی ها با ریاست علی نوبخت در کمیسیون بهداشت نیز توانستند خود را از وضعیت قرمز نجات دهند.

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه/ بازیکنانم ترسیده بودند

کلیدواژه: علی لاریجانی محمد رضا عارف صدای ایران ایران صدا صدا ایران فراکسیون امید هیئت رئیسه مجلس انتخابات مجلس

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۸۶۷۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عارف از ریاست کمیسیون آموزش منصرف شد
 • محمدرضا باهنر: لاریجانی به‌ درد ریاست‌جمهوری می خورد
 • بازگشتِ امید
 • مرادی: لاریجانی ظرفیت های سیاسی خود را برای پیشبرد اهداف روحانی سوزاند/ رئیس مجلس بزرگترین مانع شفافیت و پاسخگویی در کشور است!
 • سهم فراکسیون‌ها از کرسی ریاست کمیسیون‌ها
 • فعال سیاسی اصلاح‌طلب: عارف کناره‌گیری کند
 • انتقاد تند از کاندیدا نشدن عارف در انتخابات ریاست کمیسیون آموزش/ته‌مانده‌های اصلاحات هم دیگر لیدری وی را قبول ندارند
 • عارف نیامد/ حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی شد
 • مجلس به تسخیر اصولگرایان درآمد/ عارف جای خود را به زاهدی داد/ ریاست کمیسیون اقتصادی پس از چهار دوره به یک اصلاح‌طلب رسید
 • مجلس به تسخیر اصول گریان درآمد/ عارف جای خود را به زاهدی داد/ ریاست کمیسیون اقتصادی بعد از چهار دوره به یک اصلاح‌طلب رسید
 • باهنر: شورای نگهبان کمی کوتاه بیاید یک «شومن» رئیس‌جمهور می‌شود
 • باهنر: لاریجانی به در ریاست جمهوری می‌خورد/ شورای نگهبان کمی کوتاه بیاید یک «شومن» رئیس‌جمهور می‌شود
 • هدف عارف ریاست کمیسیون آموزش بود/ ترس از شکست مانع شد
 • باهنر: لاریجانی به در ریاسنت جمهوری می خورد/شورای نگهبان کمی کوتاه بیاید یک «شومن» رئیس‌جمهور می‌شود
 • عارف نیامد، وزیر احمدی‌نژاد رئیس کمیسیون آموزش شد/صندلی ریاست کمیسیون اقتصادی به اصلاح‌طلبان رسید
 • اصلاح ساختار بودجه در دستور کار فراکسیون مستقلین مجلس
 • مطهری به ردیف آخر صندلی های مجلس کوچ کرد/رفت‌وآمدهای پررنگ در اطراف صندلی عارف/پایداری‌ها جنبش تبریک به راه انداختند/حواشی صحن
 • دقیقه ۹۰ لابی‌ها؛ترس اصلاح‌طلبان از ورود عارف به بازی ریاست کمیسیون‌ها
 • دقیقه۹۰ لابی‌ها؛ترس اصلاح‌طلبان از ورود عارف به‌بازی ریاست‌کمیسیون‌ها