خبرگزاری فارس: «دونالد ترامپ»‌ رئیس جمهور آمریکا روز شنبه وارد ژاپن شد تا سفر چهار روزه خود به توکیو را آغاز کرده و بر تقویت روابط این دو متحد تاکید کند.

به گزارش واشنگتن پست، در این سفر، «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن میزبان خواهد بود و ترامپ به عنوان اولین رهبر خارجی خواهد بود که با «نارو هیتو» که از ماه مه به عنوان امپراطور جدید ژاپن فعالیت خود را آغاز کرد دیدار کند.

ترامپ عصر شنبه و در جمع ده‌ها نفر از مدیران اجرایی شرکت‌های ژاپنی در محل اقامت سفیر آمریکا در ژاپن گفت: ما ساعت‌های زیادی در هواپیما بودیم و همین الان پیاده شدیم و اینجا هستیم.

اما تعدادی موضوعات جدی در حاشیه این سفر بررسی خواهد شد که از جمله آنها می‌توان به عزم ترامپ برای توافق تجاری بهتر با ژاپن و متقاعد کردن این کشور برای پرداخت بیشتر برای حضور نظامیان آمریکا در آنجا و بن بست به وجود آمده با کره‌شمالی و افزایش سریع تنش‌ها با ایران اشاره کرد.

روز شنبه «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که کره‌شمالی با آزمایش موشک‌های بالستیک کوتاه‌بُرد، آشکارا قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده و ترامپ و آبه بر اهمیت باقی ماندن تمامی این تحریم‌ها علیه کره‌شمالی تاکید خواهند کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود که کره‌شمالی به تلاش‌های آمریکا و کره‌جنوبی برای آغاز مجدد مذاکرات پس از شکست دور قبلی آن در هانوی ویتنام در فوریه پاسخ نداده است.

اگر سیاست ترامپ در قبال کره‌شمالی در آشفتگی قرار دارد اما دست کم آبه می‌تواند دوستانه به سخنان ترامپ درباره کره‌شمالی گوش دهد.

اما موضوع حساس‌تر ایران خواهد بود. این در حالی است که ترامپ روز جمعه اعلام کرد که 1500 نظامی بیشتر به خاورمیانه اعزام خواهد کرد تا با تنش‌های فزاینده در غرب آسیا مقابله کند.

ژاپن روابط دیپلماتیک و فرهنگی دیرینه‌ای با ایران داشته و با تصمیم آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای مخالفت کرده بود. روز شنبه رسانه‌های ژاپنی از احتمال سفر آبه به تهران در ماه ژوئن (خرداد ماه) و دیدار با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران خبر دادند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، این سفر با هدف میانجی‌گری خواهد بود و این چیزی است که مقامات ژاپن با ترامپ در این سفر درباره آن بحث خواهند کرد.

این سفر در پی سفر اخیر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران به ژاپن در اوایل ماه جاری خواهد بود.

آبه که به همراه پدرش در سال 1983 به ایران سفر کرده از زمانی که به نخست وزیری رسیده، روابط نزدیکی با مقامات ایران داشته است.

این دو کشور در سال 2016 توافقنامه سرمایه‌گذاری امضا کرده و طی سال جاری نیز 90 سال تعامل دیپلماتیکی با یکدیگر را جشن گرفتند.

«آکیهیسا ناگاشیما» سیاستمدار مستقل و کارشناس سابق امنیت ملی ژاپن با استقبال از احتمال میانجی‌گری آبه در پیامی در توئیتر نوشت: ماموریت اعتبار بخش قابل توجهی است. این راه‌حل واقعی است که هم می‌تواند باعث نجات وجهه ترامپ شود که به دنبال یاقتن راهی برای تعامل با موضع سخت بولتون بوده و همچنین برای نخست وزیر آبه است که چالش‌هایی در روابط ژاپن با روسیه و کره‌شمالی دارد.

وی افزود: «ناگهان دیدار سران آمریکا و ژاپن که دستور العمل دیپلماتیکی به همراه نداشته، مفهوم پیدا می‌کند. این همان چیزی است که ما از آن با عنوان دیپلماسی آرام یاد می‌کنیم.»

بولتون روز شنبه از پاسخ به سوالی درباره میانجی‌گری احتمالی ژاپن خودداری کرده اما گفت که سران دو کشور قطعا درباره ایران بحث خواهند کرد.

وی بار دیگر اتهامات علیه ایران را تکرار کرده و گفت که درباره این سطح از رفتارهای خطرناک توسط ایران نگران است.

بولتون اضافه کرد: مسیر حفظ صلح و مسیر جلوگیری از اتخاذ گام‌های خصمانه توسط ایران، حضور قدرتمند آمریکا در منطقه است.

البته در دیدارهای ترامپ در ژاپن موضوعات دوجانبه نیز بررسی خواهد شد. ترامپ پیش از سفر در پیامی در توئیتر نوشت: من درباره تجارت و ارتش نیز با دوستم، نخست‌وزیر شینزو آبه گفت‌وگو خواهم کرد.

ترامپ پیشتر تهدید کرده بود که تعرفه 25 درصدی بر روی واردات خودروهای خارجی وضع خواهد کرد، اقدامی که تاثیر جدی بر اقتصاد ژاپن خواهد گذاشت اگر چه آمریکا اخیر اعلام کرده که این اقدام را 180 روز به تاخیر خواهد انداخت. وی همچنین از ژاپن خواسته تا تعرفه واردات محصولات کشاورزی را کاهش دهد.

ترامپ در سخنرانی در اقامتگاه «ویلیام هاجرتی» سفیر آمریکا در ژاپن گفت که آمریکا و ژاپن در حال مذاکره درباره توافق تجاری دوجانبه هستند اما به این موضوع اشاره کرده که در تراز تجاری دو کشور ناترازی وجود دارد.

وی گفت: می‌خواهم بگویم که ژاپن برای سال‌های متمادی تراز تجاری مثبت با آمریکا داشته‌ اما این مشکلی ندارد و شاید به همین دلیل است که شما ما را خیلی دوست دارید.

ژاپن پیشتر عضو اتحادیه تجاری «ترانس پاسیفیک» بوده که متشکل از 11 کشور بوده و همچنین موفق شده تا توافق جداگانه‌ای با اتحادیه اروپا امضا کند که در پی آن تعرفه‌های تجاری درباره محصولات کشاورزی میان کشورها برداشته می‌شود اما پس از تصمیم ترامپ برای خروج از اتحادیه «ترانس پاسیفیک» آمریکا دیگر عضو این اتحادیه نبوده و صادرات گندم، جو و گوشت آمریکا به ژاپن با مشکل مواجه شده است.

ترامپ همچنین خواستار آن است که ژاپن هزینه بیشتری برای نظامیان آمریکایی که در این کشور مستقر هستند پرداخت کند اگر چه توکیو اعلام کرده که بخش عمده‌ای از هزینه استقرار این نیروها را پرداخت می‌کند و سهم بیشتری را در مقایسه با دیگر کشورهایی که میزبان نظامیان آمریکایی هستند پرداخت می‌کند.

ترامپ روز سه‌شنبه نیز از ناو هواپیما بر ژاپنی بازدید خواهد کرد، این ناو پیشتر حامل بالگرد بوده اما هم اکنون می‌تواند جنگنده‌های عمود پرواز اف-35 بی را نیز حمل کند. ژاپن قصد دارد در این بازدید بر تمایل ژاپن برای دفاع از خود تاکید کند.

نخست وزیرژاپن زمان و توجه زیادی را برای داشتن روابط نزدیک با ترامپ هزینه کرده است. از سال 2016 تا کنون این دو مقام بیش از 40 بار با یکدیگر دیدار یا تماس تلفنی داشته‌اند.

این دومین دیدار ترامپ و آبه طی سه ماه خواهد بود. آبه آوریل گذشته به واشنگتن سفر کرده بود و ترامپ نیز ماه آینده و در چارچوب نشست سران 20 بار دیگر به ژاپن سفر خواهد کرد.

ترامپ شنبه شب گفت که روابط آمریکا و ژاپن هیچگاه تا این حد قدرتمند، قوی و نزدیک نبوده است.

منبع: فردا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خط قرمزها سبب محدود شدن سوژه‌ها می‌شود/ در تلویزیون نمی‌توان سراغ موضوعات خاص رفت

آزیتا ایرایی (نویسنده سینما و تلویزیون) درباره محدودیت‌هایی که نویسنده‌ها در نوشتن آثار تلویزیونی با آن مواجه هستند، به خبرنگار ایلنا گفت: واقعیت این است که همه ما می‌دانیم، یک‌سری محدودیت‌هایی وجود دارد و من به عنوان نویسنده می‌دانم که در تلویزیون باید با این محدودیت‌ها کنار آمد. به هر حال خط قرمزهایی وجود دارد و در تلویزیون نمی‌توان از این خط قرمزها عبور کرد.

وی ادامه داد: در واقع خط قرمزها و محدودیت‌ها سبب شده تا سوژه‌ها و موضوعاتی که می‌توان از آنها استفاده کرد تا حدودی محدود شوند. مثلا ممکن است که ما نتوانیم سراغ یک ماجرای خیلی خاص برویم چراکه قابلیت ساخته شدن و پخش از تلویزیون را ندارد. نمی‌خواهم بگویم در این موضوع چه کسی مقصر است ولی من به عنوان نویسنده با وجود اینکه می‌دانم چنین محدودیت‌هایی وجود دارد، باید سعی کنم که کارم را نمی‌گویم بی‌نقص چون امکان پذیر نیست، ولی حداقل کم نقص پیش ببرم. البته منظورم به سریال‌های حال حاضر تلویزیون نیست، چراکه آنها را ندیدم که بخواهم درباره آنها نظری بدهم.

ایرایی که به تازگی نویسندگی سریال دلدار را برعهده داشته است، در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه به طور کلی در سریال‌ها ماه رمضان فردی که وارد کما می‌شود، به دنیا بازمی‌گردد، چطور ریسک مرگ یکی از شخصیت‌های اصلی داستان را پذیرفتند، اظهار داشت: ریسک این کار خیلی بالا بود، چون به هر حال ما می‌دانستیم که تماشاگر خیلی ناراحت می‌شود. ولی موضوع این بود که یک هدف بزرگتری پشت این قضیه بود و آن هم قضیه بخشش بود که به این منظور حتما باید این مرگ اتفاق می‌افتاد. یعنی اگر شخصیت ما تنها با یک ضربه زدن و به کما رفتن می‌خواست به عقوبتی برسد، آن سرانجام آنقدر بزرگ نبود تا اینکه ماجرا به سمت قتل و قصاص برود. بنابراین این مرگ حتما باید اتفاق می‌افتاد.

وی همچین درباره پایان این داستان که همچون سریال‌های دیگر تلویزیون در این سال‌ها به صورت خوشی تمام شده و به نوعی پدر از خون پسرش می‌گذرد، نیز توضیح داد: هیچ بحثی در اینکه ما می‌خواهیم فرهنگ بخشش را در جامعه جا بیاندازیم وجود ندارد. علاوه بر این نیز سریال به اندازه کافی تلخ بود و ما مرگ یک قهرمان را در آن شاهد بودیم و اگر  قرار بود به خاطر یک اشتباه شخصیت دیگری که به همان میزان آدم خوبی بوده هم جان خود را از دست بدهد؛ خیلی دنیای بی‌رحمی تصویر می‌شد. بر همین اساس ما حتما این بخشش را می‌خواستیم.

این نویسنده همچنین درباره تعامل با صداوسیما نیز توضیح داد: ما هیچ تحمیلی از سوی سازمان نداشتیم و پایان خوش درون سریال خواست خودمان بود. واقعیت این است که مجموعه دلدار از معدود کارهایی بود که من در زمان نگارش آن هیچ اذیتی از طرف سازمان نشدم و هیچ مشکلی درباره آن نداشتیم. البته در زمان پخش صحبت‌هایی مطرح می‌شد چراکه به هر حال پخش؛ محدودیت‌های خاص خودش را دارد ولی آنچه که بخواهد لطمه‌ای به قصه بزند و آسیبی به کار ما وارد کند، نبود.

ایرایی همچنین درباره کند بودن ریتم ابتدایی این مجموعه نیز بیان کرد: من اصلا قبول ندارم که سریال در شروع کند است. ما در شروع سه خط موازی داریم که قصه هر کدام در سریال روایت می‌شود. شاید قصه در ابتدا ضربه نداشت ولی به هر حال ما منتظر ضربه بودیم که این موضوع به خودی خود هیجانی به کار می‌دهد. اینکه مخاطب با دیدن داستان سامان مرتب به خود می‌گوید سامان در حال گول زدن آن دختر بوده و قرار است چه اتفاقی بیفتد. در واقع در زیر متن این انتظار را برای تماشاگر به وجود می‌آوریم که منتظر یک اتفاق باشد. قطعا با ایجاد یک اتفاق هیجان قصه بالا رفته و تعلیق به وجود می‌آید که خب به مراتب این تعلیق در ابتدای پخش مجموعه کمتر است ولی اینکه نبوده باشد را به هیچ وجه قبول ندارم.

وی در بخش پایانی صحبت‌هایش اظهار داشت: کم بودن تعلیق در ابتدای سریال یک چیز طبیعی است. به هر حال خیلی کم پیش می‌آید که ما سریالی در ایران داشته باشیم که با مرگ شروع شود. به عنوان مثال در سریال هشت و نیم دقیقه داستان با مرگ یک پدر و پسر شروع شد ولی بعد از آن داستان آرام شد. چراکه مرگ داستان اتفاق افتاده بود. این موضوع یک انتخاب است. زمانی ما پیش درآمدی را پیش برده و بعد به اتفاق می‌رسیم؛ زمانی هم هست که مجموعه با یک اتفاق شروع شده و بعد داستان آغاز می‌شود. در «دلدار» ما سریال را پرده‌بندی و سعی کردیم اتفاق را در یک سوم ابتدایی داستان داشته باشیم. البته این اتفاق می‌توانست زودتر هم بیفتد ولی به خاطر پخش یک مقدار تایم کار ما دچار تغییرات شد و از لحاظ زمان‌بندی مشکلاتی را ایجاد کرد.

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

پسر سیدحسن خمینی: متصدیان دفتر رهبری من را به صف اول نماز عیدفطر راهنمایی کردند

کلیدواژه: ایران آبه ترامپ

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۸۶۷۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شیرزاد: سفر آبه یک مساله تمام شده نیست
 • اقتدار علمی واحد تهران شمال در صنایع علوم و فنون دریایی
 • بحث‌هایی درباره فلسفه و ادبیات با نگاه به کتاب «کریم مجتهدی»
 • استقبال کارگزاران از پاسخ صریح ایران به میانجی‌گری ژاپن/ موافقت انگلیس با پرداخت غرامت به ایران/ ۳۰ کارشناس رسمی دادگستری متهم بانک سرمایه
 • استقبال کارگزاران از پاسخ صریح ایران به میانجی‌گری ژاپن
 • ترامپ با ایرانی ها آشنا نیست
 • کاربران خبرآنلاین سفر آبه را پیشبینی کرده بودند: ترامپ قابل اعتماد نیست
 • توفیقات توئیتری جبهه انقلاب
 • انفجار نفتکش ها، توطئه آمریکا علیه دیپلماسی راهبردی ایران
 • توازن وحشت، عامل مذاکره ایران و آمریکا
 • مخالف پوسته‌های تلگرام بودم/ از پیام رسان‌های داخلی حمایت می‌کنیم
 • سفر رئیس جمهوری فرانسه به ژاپن
 • سناریوی دیگری از سفر شینزو آبه
 • آذری‌جهرمی: مخالف فعالیت پوسته‌های تلگرام بودم
 • تامین محتوای شبکه ملی اطلاعات برعهده وزارتخانه من نیست
 • آیا سفر آبه موفق بود؟
 • رهبرانقلاب کدام فرضیات ذهنی نخست وزیر ژاپن را باطل کردند؟/ دیداری که برای روحانی از «آبه شینزو» درس‌آموزتر بود!
 • نشست گفتمان بازی بن‌بست‌ها و مشکلات اصلی بازی‌های ویدیویی را به بحث می‌گذارد
 • برگزاری اولین دوره رویداد موبایل ایران