در سفری که در مهرماه ۱۳۷۴ به همراه بابا به کشورهای فیلیپین، بنگلادش و ویتنام داشتیم، آقای حسین مرعشی در مورد شرکت در انتخابات و ایجاد گروه جدید و این که مرا به عنوان یکی از کاندیداها مطرح کرده اند، صحبت کرد و از من خواست که با این موضوع مخالفت نکنم. سؤال کردم نظر بابا چیست؟ ایشان گفت اسامی را به آقای هاشمی داده ایم و تاکنون مخالفت نکرده اند، بنابراین اگر ایشان از تو سؤال کرد قبول کن. گفتم که باید نظر بابا را بپرسم و قضیه به همین جا ختم شد. تا به حال، به طور جدی در مورد نمایندگی فکر نکرده بودم. همیشه فکر می کردم که اگر زمانی به مجلس بروم، روی صندلی مجلس خوابم می گیرد. احساس می کردم که نمی توانم ساعت ها یک جایی حرکت بنشینم و گوش کنم. بعد از این جریان و با توجه به پیشنهادهایی که از سوی افراد مختلف با موقعیت های مختلف مبنی بر کاندیدا شدن رسیده بود، و از آن جایی که سال ها در ورزش بانوان و مسائل اجتماعی فعالیت داشتم، و با کمک دیگران توانسته بودم موفق باشم و جایگاهی را بین جوانان به دست بیاورم، روی این قضیه خیلی فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که اگر علاوه بر پایگاه های موجود بتوانم در مجلس نیز باشم قدم های بزرگتری برخواهم داشت. از طرف دیگر می دیدم امور در کشور به سمتی در حرکت است که برنامه های بابا کمرنگ یا تعطیل شود. فکر کردم که اگر در مجلس باشم می توانم در این زمینه نیز حرکت کنم. در نهایت کاندیداتوری ام را به تصمیم بابا واگذاشتم. دیگر صحبتی نبود تا دو ماه قبل از انتخابات که کارگزاران اولین بیانیه خود را با نام خدمت گزاران سازندگی انتشار دادند و همان ابتدا با واکنش شدید جناح راست مجلس مواجه گردید. تا آنجا که آقای موحدی ساوجی اعلام کرد اگر لازم باشد رئیس جمهور را نیز استیضاح خواهیم کرد. در همان ایام، آقای مرعشی گفت بابا مخالف این است که نام من در لیست باشد و من خودم باید با او صحبت کنم. در صحبتی که با بابا داشتم نظر ایشان را در مورد کاندیداتوری خودم خواستم و ایشان گفت من در مجموع مخالفتی ندارم ولی کسانی که تو را معرفی می کنند، چون منتسب به من هستی، باید معتبر باشند؛ و حالاصبرکن و ببینیم تکلیف چه می شود؟

قرار شده انصار حزب الله جلوی دفتر من تجمع کنند

 ۱۰خرداد ۱۳۷۵: اطلاع یافتم که قرار است انصار حزب الله روز شنبه و یکشنبه جلوی مجلس جمع شوند و مشکل و هیاهو ایجاد کنند و از ورود عده ای از نمایندگان از جمله من به مجلس جلوگیری کنند تا کارگزاران را از اکثریت بیندازند. همچنین اطلاع دادند که قرار شده انصار حزب الله جلوی دفتر من تجمع داشته باشند.

مامان معتقد است که من به خاطر بابا دارم فدا می شوم

۱۲ خرداد۱۳۷۵: ساعت شش و نیم مونا را برای درس خواندن بیدار کردم و خودم برای رفتن به مجلس آماده شدم مامان زنگ زد و اطلاع داد مراسم آغاز به کار مجلس هشت و نیم شروع می شود و زود نرو صبحانه خوردم و نزدیک به هشت راه افتادیم. مونا مرا از زیر قرآن رد کرد. با اسکورت بابا تماس گرفتیم و سر بزرگراه مدرس به آن ها ملحق : شدیم. سر ساعت هشت ونیم با بابا و مامان به مجلس رسیدیم. مراسم شروع شد. جای زنان نسبتا خوب بود. با دو-سه صندلی فاصله پشت بابا قرار داشته و در پشت وزرا برنامه با پیام آقای خامنه ای و گزارش وزارت کشور و سخنرانی بابا شروع شد. طولانی و خسته کننده بود. نزدیک یازده تمام شد. قبل از رفتن با بابا صحبت کردم. می گفت در حال حاضر آرام حرکت کن تا حساسیتی ایجاد نشود. فرماندهان نیروی انتظامی از صبح در دفتر من رفت و آمد می کردند تا کارهای امنیتی را برای بعدازظهر و حضور حزب الله شمیران در برابر دفتر من تدارک ببینند. متأسف بودم که خودم در مجلس بودم و نمی توانستیم آن جا باشم. آمده بودند و در خیابان زعفرانیه جلوی پارک تجمع و سخنرانی کرده بودند و در زمان حمله به من، نیروی انتظامی سیم های بلندگو را قطع کرده بود. تعدادی را نیز دستگیر کردند. مامان نیز رفته بود. مامان معتقد است که من به خاطر بابا دارم فدا می شوم و از این قضیه بسیار ناراحت است و عصبی بعد از دفتر به باشگاه فرهنگیان برای شرکت در جلسه کارگزاران رفتم که جلسه تمام شده بود و برای شام رسیده بر روی اعضای هیئت رئیسه توافق وجود داشت. تعداد بسیار خوبی آمده بودند حدود ۱۳۰نفر در خبرها آمده بود که بین ۱۳۰ تا ۲۰۰ نفر از انصار حزب الله کارت گرفته اند که فردا همزمان با انتخاب هیئت رئیسه به مجلس بیایند. هدف این است که در مجلس رعب و وحشت ایجاد کنند تا روی نتیجه انتخابات هیئت رئیسه اثر بگذارند. آقای کرباسچی در جلسه افتتاح نبود. جایش خیلی خالی بود چرا که زحمت زیادی در انتخابات کشیده بود. به نظر من کارگزاران باید خودشان را مدیون ایشان بدانند. خانم دکتر وحید دستجردی به نظر می آمد که شرمنده بود و رو نشان نمی داد که احوال پرسی کنیم نه با من، نه با مامان. ولی بالاخره ساعت هفت شب این برخورد صورت گرفت. امروز با یک کت روشن و سبز و با شلوار گرم به مجلس رفتم و مخصوصا بسیار شیک رفتم تا چشم دشمنان را کور کنم و حرص شان را در بیاورم که مامان اعتراض داشت که چرا با این لباس آمده ام و خودت تنت می خارد. روز جالب و تاریخی برای من بود و مثل شاگردی بودم که برای روز اول به مدرسه می رفت.

بابا نظرش این بود که ماروی حبیبی کار کنیم

۳۰ دی ماه ۱۳۷۵: با بابا در مورد انتخابات ریاست جمهوری صحبت کردم. بابا نظرش این بود و گفت آقای خامنه ای نیز خواسته اند که آقای حسن حبیبی با آقای حسن روحانی به میدان بیایند و ما روی حبیبی کار کنیم و هر کدام به مرحله دوم راه یافتند آن یکی از دیگری حمایت کند. درباره کاندیداتوری آقای ولایتی، بابا اعتقاد داشت که چون از نظر سیاسی با جناح راست است، نخواهند گذاشت که کاندیدا شود ولی از نظر فکری معتدل است بابا اعتقادی به حمایت از خاتمی نداشت، به دو دلیل که البته تحلیل من است. یکی به خاطر این که بابا به وحدت خیلی معتقد است و دوم به خاطر این که چپ ها دور و بر ایشان را گرفته اند.

روحانی معتقد است خاتمی رئیس جمهور شود، شش ماهه برش می دارند

 ۱ اسفند ۱۳۷۵: به دفتر آقای روحانی با علی عمو با نیم ساعت تأخیر رفتم. صحبت های بابا را مطرح کردیم. قرار بر این شد که اول روی حبیبی و دوم روی ولایتی کار کنیم آقای روحانی و معتقد است اگر خاتمی رئیس جمهور شود. مقابله صورت می گیرد و شش ماهه باید برش دارند. دو ساعت صحبت ها طول کشید و در مورد روحانی نیز معتقد بودیم که برای ریاست مجلس فقط  کاندیدا بشود و در صورت نبودن آقای ناطق. رئیس مجلس بشود. قرار شد اگرنه حبیبی و نه ولایتی از هیچ کدام کاندیدا نشدند، آقای روحانی با آقای خاتمی در مورد برنامه هایش صحبت کند و راه را برای ائتلاف کارگزاران آماده کند.

دیدارم با حبیبی برای تشویق او به کاندیداتوری

 ۱۱ اسفند۱۳۷۵: نزد آقای حبیبی رفتم تا در مورد کاندیداتوری و حضور ایشان در انتخابات صحبت کنم به دلایل ذیل: یکم اعلام تمایل رهبری برای کاندیداتوری ایشان، دوم خطر جدی تقابل جامعه روحانیت و مجمع روحانیون در صورت پیروزی آقای ناطق نوری با آقای خاتمی سوم نزدیکی ایشان به آقای هاشمی و آمادگی مردم طبق نظرسنجی ها برای رای به ادامه این فكر، و این که تبلیغ ایشان کار زیادی نمی خواهد. چهارم ادامه برنامه آقای هاشمی ایشان نگرانی داشت که با کاندیداتوری اش حمله به ایشان از اکنون آغاز شود و حمله به سازندگی را دنبال بیاورد. جواب دادم این طور نیست و الان هر دو گروه از سازندگی تعریف می کنند و به علت اوج محبوبیت آقای هاشمی حمله به سازندگی منتفی است تجربه خود از سفرها و استقبال مردم را گفتم آمادگی ستادهای کارگزاران در استان ها و نظرسنجی ها را گفتم خطرات حضور در دو گروه و انحصار و از بین رفتن تلاش های آقای هاشمی را گفتم. فرض پیروزی مجمع روحانیون را گفتم و این که آقای هاشمی را مقصر می دانند و به موقع انتقام خواهند گرفت. در نهایت احساس تکلیف در مقابل آقای هاشمی و تمایل آقای هاشمی به این کار را گفتم. به نظر آمد خلع سلاح شده و دیگر استدلالی برای گفتن ندارد: الا این که انگیزه برای این کار ندارد و و قدرت تعامل و پیش بردن نظر خود در بالامثل آقای هاشمی را ندارد. قرار شد ایشان دوباره فکر کند و من نیز با بابا صحبت کنم. آقای خاتمی به آقای نجفی زنگ زده و تقاضای مذاکره با کارگزاران را کرده امشب جلسه دارند و قرار است فقط اعضای اصلی کارگزاران باشند. از آن جایی که آقای ری شهری نیز اعلام کرده در صورت آمدن آقای حبیبی انصراف خواهد داد و خانه کارگر نیز مشکل ما را با آقای خاتمی دارد. از حبیبی حمایت خواهند کرد و شانس آقای حبیبی کم نخواهد بود.

خاتمی گفته از برخی افراد چپ که تند هستند استفاده نکرده و نخواهد کرد

۱۲ اسفند ۱۳۷۵: با على صحبت کردم و با هم نزد عمومحمد رفتیم. صحبت با آقای خاتمی بد نبوده است. آقای خاتمی اولا گفته که اگر آقای حبیبی بیاید و هیچ کس هم از ایشان حمایت نکند، کنار نخواهد رفت. ثانیا اعلام کرده که برای برنامه هایش قطعا با کارگزاران مشورت خواهد کرد و نظر آن ها بسیار مهم است و گفته که تاکنون از برخی افراد چپ که تند هستند استفاده نکرده و نخواهد کرد. در عین این که روابط دوستانه دارد و حرف آن ها را نیز می شنود. صحبت با عمو در این باره بود که اگر آقای خاتمی باشد. آقای حبیبی احتمال رأی آوری کمی دارد و این ریسک را دارد و نباید این کار را کرد. آقای حبیبی نیز تلویحا گفته که با حضور آقای خاتمی نخواهد آمد. بعد از آن نزد آقای مهاجرانی رفتیم و آن جا نیز این صحبت ها انجام شد. مهاجرانی طرفدار خاتمی است و نظر نهایی اش این بود که باید نزد آقای هاشمی برویم و در نهایت با ایشان مشورت کنیم.

بابا خطر چپ ها را کمتر از راست ها نمی داند

۱۷ اسفند ۱۳۷۵: در مورد ریاست جمهوری بابا نظر داشت که آمدن آقای حبیبی قطعا منتفی است به خصوص با کنار نرفتن آقای خاتمی. شاید اگر رهبری رسما از آقای حبیبی بخواهد بیاید، او کاندیدا شود، که این کار نیز بعید است و اگر کارگزاران از آقای خاتمی حمایت کنند، جریان مقابل برای رفع این خطر حداکثر می توانند ولایتی را وارد میدان کنند. بعد پرسیدم که آیا بابا از آمدن خاتمی به خاطر مواجهه در بالا احساس خطر دارد که بابا گفت احساس خطر ندارد. چرا که نمی تواند، و به فرض که بتواند و بکند، فوری عزل می شود لذا  خطری وجود ندارد. بابا خطر چپ ها را کمتر از راست ها نمی داند. انحصارطلبی ها و کارهای بدشان (راستی ها) را گفتیم. بابا گفت این ها را از چپی ها یاد گرفته اند. درباره این شرط که آقای خاتمی معاون اول را از کارگزاران بگذارد، صحبت شد. در جواب این که اگر کارگزاران به توافق نرسند نزد آقای هاشمی بروند، نیز بابا گفت من که نمی خواهم از کسی حمایت بکنم، لذا نمی توانم اظهارنظر بکنم.

بابا گفت نمی خواهم از کاندیدایی حمایت کنم

 ۱۹ اسفند ۱۳۷۵: با بابا در مورد ملاقاتش با کارگزاران صحبت کردم که بابا گفت به دلیل این که نمی خواهم از کاندیدایی حمایت کنم و ملاقات کارگزاران با من به معنی مشخص شدن این امر است، اگرچه ملاقات را دادم ولی گفتم به تصمیم جمع عمل کنند.

 دیدار با ابطحی در صبح پیروزی

3 خرداد ۱۳۷۶: سفری به لبنان برای ورزش داشتم. آقای ابطحی که مدیر صداوسیما در لبنان است و از دوستان بسیار نزدیک آقای خاتمی است نیز آنجا بود. در مورد انتخابات صحبت شد و آقای ابطحی گفت که باید با بابا صحبت کنم و تلاش کنم آقای خاتمی و بابا در اداره مملکت مشارکت داشته باشند و بابا آقای خاتمی را ول نکند. من گفتم که این نقش را آقای خاتمی باید خوب ایفا کند. چون بابا معمولا به کار کسی کار ندارد و در کارهای دیگران دخالت نمی کند. من نیز از یک ائتلاف فراجناحی گفتم و این که آقای خاتمی این گونه عمل کند و مجمع روحانیون نیز حواس شان باشد چون ما نزد مردم قسم خورده ایم که با پیروزی آقای خاتمی، جناح چپ حاکم نمی شود. آقای ابطحی گفت که آقای خاتمی دارد دنبال دو وزیر زن می گردد. به آقای خاتمی سلام رساندم و خواستم که تبریک من را به ایشان برساند.

نگران بودند به جلسه استیضاح مهاجرانی نرسم

۱۱ اردیبهشت ۱۳۷۸: از هشت صبح امروز استیضاح آقای مهاجرانی در مجلس شروع و می شود. به راه افتادم. سر چهارراه قیطریه در آینه دیدم که یک سوسک روی سرم است. با وحشت تمام سوسک را توسط موبایل به عقب پرتاب کردم، از وحشت داشتم قبض روح می شدم. بعد از چهارراه ماشین را کنار زدم و به آقای حسینی، محافظ بابا، زنگ زدم که سریع خودش را برساند. بیرون ماشین ایستادم. یک ربع طول کشید که رسید و سوسک را کشت و از ماشین در آورد. به همین دلیل دیر به مجلس رسیدم و باعث شد آقای حسین مرعشی نگران بشود که نکند من نیایم و زنگ بزند. جلوی در مجلس در خیابان سپه انصار حزب الله اجتماع کرده بودند. استیضاح تا پنج و نیم بعداز ظهر طول کشید. تقوی، حسینی اخلاق در خانواده، حسینی نماینده رفسنجان و عظیمی صحبت کردند و مطالب بی سروته و غیرمهمی عنوان کردند و همگی دروغ. مهاجرانی دو ساعت صحبت کرد، بسیار زیبا و مستدل و منطقی و محکم و آمیخته با آیات و روایات و اشعار و تاریخ مجلس خیلی تحت تأثیر قرار گرفت. تقوی در صحبت خود اشاره به مطالب روزنامه زن به عنوان دین ستیزی کرد. در مطلبی گفته شده که مردان چرا باید چند زن بگیرند و زنان نمی توانند چند شوهر بکنند. مطلب را برایم ارسال کردند اصلا چنین چیزی نبود. بایستی تذکر آیین نامه ای می دادم. مهاجرانی نظرش این بود که در یادداشتی این را بنویسم و بدهم تا آقای ناطق از جایگاه رئیس بخواند. آقای ناطق نیز خودش همین را گفت. اما سیاسی عمل کرد. بدون این که مثل بقیه که در صبح تذكر آن ها را خوانده بود، اشاره به مطلب آقای تقوی کند و سپس مطلب مرا بگوید، فقط مطلب روزنامه را طوری خواند که هیچ کس نفهمید جریان چه بوده است؟ رفتم بالا و به آقای ناطق اعتراض کردم. نیم ساعت بعد آقای ناطق فقط مطلب آقای تقوی را گفت، بدون جواب من و باز هم باعث شد که کسی نفهمد جریان چه بوده است. البته خودم به این ماجرا در مصاحبه مطبوعاتی اشاره کردم. خیلی اوقات این سیاسی کاری ها با بی اخلاقی همراه است.

 منبع: اندیشه پویا

منبع: فردا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

زاکانی: همه وزارتخانه‌های روحانی جز وزارت اطلاعات، دست امنیتی‌هاست/ سئوالات تاج‌زاده درباره قتل‌های زنجیره‌ای و انتخابات 88

مصطفی تاجزاده و علیرضا زاکانی نمایندگان دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا با موضوع «اتفاقات سال ۸۸ و فساد اقتصادی» به مناظره نشستند. در ابتدای این مناظره که سومین مناظره این دو فعال سیاسی است اعلام شد که مناظره امروز درباره موضوعات مربوط به انتخابات سال ۸۸ و فساد اقتصادی برگزار خواهد شد.

به گزارش «تابناک»، در ابتدا «علیرضا زاکانی» فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه آمریکا امروز امید به جریان هایی در داخل بسته که من به آن ها مافیا می گویم، اظهار کرد: این دسته افراد، کسانی که دستاوردهای امام عزیز را به باد می دهند.

وی گفت: چرا با تاجزاده مناظره کردم چون احساس کردم نمایندگی از این جریان را عهده دارد. وی افزود: به ذهنم رسید وقتی این جریان واکاوی شود برای همه شفافیت ایجاد می شود.

زاکانی گفت: در مناظره اول تکیه او بر نتایج کمیته شورای عالی امنیت ملی بود که من اثبات کردم نتایج آن کمیته اشتباه بود؛ عرض کردم در سال۷۸ ظلمی به همه دانشجوها و مردم شد و علتش این بود که قتل های زنجیره ای پنهان بماند.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد:در مناظره دوم عرض کردم پروژه ۸۸ یک پروژه ده ساله است و نقش تاجزاده محوری است. همانجا عرض کردم "جان مک‌کین" سناتور امریکایی در سال ۸۴ اعلام کرد ایران در مسیر انقلاب رنگی قرار گرفت و رنگ آینده آن ها سبز خواهد بود.

وی ادامه داد:آنچه که در سال ۸۸ اتفاق افتاد مشکلی بود که از زیاده خواهی، قدرت پرستی و عدم تمکین به قانون ایجاد شد . فتنه سال ۸۸ یک فتنه امریکایی بود که همه امید غرب به این بود که پرونده ایران اسلامی را این فتنه تمام کند. آن فتنه آسیب های اقتصادی اجتماعی فرهنگی اخلاقی اقتصادی را به ما تحمیل کرد.

زاکانی گفت:سوال اصلی من در این مناظره از تاجزاده این است که چه شده از اول انقلاب هر وقت آمریکا دچار مشکل می شود شما در داخل فعال می شوید ؟ در ادامه مسیر نفوذ، کاملا مشخص است ؛ بیشترین دوستان تاجزاده در غرب و آمریکا هستند.

زاکانی در ادامه گفت: در پایان جنگ تاجزاده و دوستانشان هاشمی ، خاتمی و موسوی مسیری را رفتند که امام(ره) تعبیر به جام زهر کردند. بعد از آن شما مسیر جدیدی می بینید به معنای پایان جنگ سخت و شروع جنگ نرم.حلقه کیان، مرکز تحقیقات استراتژیک در مسیر تخریب های آنان در جنگ نرم بود و بعد از آن الگوی غلط اقتصادی دولت هاشمی بود.

زاکانی با اشاره به هزینه ای که دولت هاشمی رفسنجانی برای خرید وسایل ضد شورش داد گفت: اگر هوشیاری مقام معظم رهبری نبود، ایران وارد جنگ ناخواسته‌ای می شد.

زاکانی با اشاره به تصمیمات مجلس ششم گفت: مسیر ادامه پیدا می کند هاشمی و روحانی و مهاجرانی و سایرین که همه دوستان تاجزاده هستند تلاش کردند قانون اساسی را عوض کنند و استدلال جدید ایجاد کنند که رهبری جلوی آنان ایسنادند.

وی همچنین به انتخابات دوم خرداد 76 پرداخت و گفت: فلاحیان می‌گفت نتایج انتخابات سال ۷۶ را ابطال کنیم، رهبری نگذاشتند.

زاکانی گفت: از ۷۷ به بعد جنگ تمام عیار روانی ایجاد کردند، ارتزاق مشوش کنندگان از جریان تاجزاده و دوستانش بود. بعد از آن شاهد توسعه فساد فراگیر در دولت خاتمی بودیم و قضایایی مثل استات اویل و کرسنت شکل گرفت.

وی افزود: جریانی در کشور از ابتدای انقلاب تا به حال در مسیر اجرای قانون اساسی اخلال ایجاد می کند و به نظر من تاجزاده از افراد کلیدی این ماجرا است.

این فعال سیاسی در ادامه به طرح موضوعاتی چون فساد اقتصادی در دولت اصلاحات، و تلاش مجلس ششم برای ارتباط با آمریکا پرداخت.

زاکانی همچنین خاطر نشان کرد: شکاف بین ملت و ایجاد فتنه سال ۸۸ در ادامه شکاف بین ملت و حاکمیت ایجاد شد.بعد از آن دوستان تاجزاده درخواست تحریم مردم ایران را در خارج از کشور مطرح کردند. سفیر آمریکا در بحرین اعلام کرد که پول و امکانات به این جریان می دهد. ما در سال ۸۹ قطعنامه ۱۵۲۹ را کمتر از یک سال و اندی پس از فتنه 88 داشتیم.سپس جنگ های نیابتی در منطقه شروع شد، توصیه می کردند به بشار اسد راه را باز کند و با آن ها کنار بیاید.

زاکانی در ادامه گفت :آمریکا هفت هزار میلیارد دلار در سوریه هزینه کرد . با این حال تاجزاده و دوستانش طرف آمریکا را گرفتند.

وی سپس به مباحثی نظیر نفوذی های هسته ای و محیط زیستی پرداخت و گفت که در این مباحث انگشت اتهام به سمت دولت روحانی و دوستان تاجزاده است.

زاکانی اظهار کرد: مسیری که تاجزاده و دوستانش در اقتصاد دنبال می‌کنند تغیر مولفه های اقتصادی است. به جای اینکه مشکل اقتصادی مردم حل شود نوکیسه ها هستند که ثروت های باد آورده دارند و اسپانسر این جریان هستند.با این موضوع وارد خصوصی سازی شدند که بزرگ ترین جنایت در جمهوری اسلامی خصوصی سازی و به تاراج بردن اموال است.

این فعال سیاسی در ادامه گفت: دوستان آقای تاجزاده از این جنس هستند ، از جهانگیری ، آخوندی و زنگنه یاد کنید . عمده چهره های شاخص کابینه موسوی در کابینه روحانی هستند. به جز شعار، وزارت اطلاعات امنیتی نیست ، سایر وزارت خانه ها دست امنیتی ها است. مافیای پنهان مانع اقتصاد و معیشت مردم هستند.

این چهره اصولگرا در ادامه اظهارکرد که زمانیکه تاجزاده صحبت از انتخابات آزاد می‌کند، محصولش آقای نجفی است یا شخص دیگری ؟

در ادامه این مناظره مصطفی تاجزاده گفت: از آقای زاکانی برای شرکت در این مناظره تشکر می‌کنم و دعوت می کنم در آینده هم این موضوعات را ادامه دهیم. ایشان علت‌های شرکت‌شان در این مناظره را بر شمردند، ولی توقع داشتم حرف های تازه ای زده شود.

وی با اشاره به مناظره های قبلی خود با زاکانی تاکید کرد: ما با بحث 18 تیر شروع کردیم و 20 سال از آن گذشته است و من از ایشان دو سوال پرسیدم. گفتم در شورای عالی امنیت همه گفتند نیروی انتظامی کار اشتباهی کرد. سوال من این است که آیا این نیرو کار درستی کرد؟

وی ادامه داد: پرسیدم که آیا کار لباس شخصی ها درست بود که دانشجوها را از خوابگاه پایین پرت می کردند. هیچ نهادی نتوانست اثبات کند که این توطئه قبلی نبوده است. این سه محور شورای عالی امنیت ملی بود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه اظهار کرد: ادعای آقای نظری را بگویند درست است یا نه؟ یکی اینکه آن فرمانده گفته است من با دستور وارد شده ام. ایشان به دستور چه کسی برای سرکوب وارد شده است؟ ایشان گفتند که گفته اند اگر دانشجویان مقاومت کردند با سلاح گرم برخورد کنید. 20 روز دیگر سالروز این واقعه است و صدا و سیما دوباره همان حرف ها را می زند.

وی افزود: خواهش کردم آقای زاکانی درستی این ادعای آقای نظری که گفتند من با دستور وارد کوی شدم را بپرسند و اینکه پشت بی سیم نیروی انتظامی اعلام شد که اگر دانشجویان مقاومت کردند با سلاح گرم آنها را برخورد کنید. سوالم این است که این دستور را چه کسی داده است؟

تاجزاده با بیان اینکه در مورد قتل های زنجیره ای هم ۲ سوال دارم گفت: چه کسی بالای سر شهید امامی نوشته «شهید سعید امامی» ؟ دوم اینکه در همان جنایت دو نفر هم کشته شدند که همین تیم جنایت کرده بود و چرا پرونده آن دو نفر دیگر باز نشد؟

این فعال سیاسی اصلاح طلب ضمن اشاره به جنگ تحمیلی با طرح سوالی از زاکانی تصریح کرد: قطعنامه 598 به نفع ایران یا به ضرر ایران بود؟ و آیا خائنانه بود یا خادمانه بعد ببینیم که کار چه کسی است؟ تیم مذاکره کننده تحت مدیریت آقای ولایتی بود که از جناح ما نبود ولی هرگز انتقاد نکردیم چون نگاه ملی داریم.

وی با بیان اینکه چند سند می خوانم و می خواهم نشان دهم که چرا هرگز در جمهوری اسلامی به شکایت ها علیه آقای جنتی رسیدگی نشد؟ و چرا انتخابات 88 را کودتا می‌دانم و چرا به پیشنهاد حکمیت تن ندادند؟ و چرا وقتی از سردار مشفق شکایت کردیم قوه قضاییه توجه نکرد؟ و چرا کمیته حقیقت یابی بعد از 10سال تشکیل نمی شود؟ اظهار داشت: موسوی در این مدت یک خواسته داشته و آن این بوده که مشروح مذاکرات من با رهبری را باز کنید و البته جعبه سیاهی هست و آن دیدار رهبری با احمدی نژاد است که به آن هم اشاره خواهم کرد.

تاجزاده ادامه داد: سردار مشفق از ماه ها قبل اتاق جنگی با نام اتاق جنگ دشمن درست می کنند و هر حرکت غیر قانونی اعم از شنود و تعقیب و مراقبت را وظیفه خود می دانستند و تلاش جناح رقیب را برای شکست احمدی نژاد توطئه آمیز می خواند و با هر منتقد احمدی نژاد برخورد می کردند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: این دوستان نه تنها برای انتخابات ریاست جمهوری بلکه برای انتخابات مجلس هشتم هم رسما اعلام می کنند که مهندسی انتخابات کردیم و این ستاد در واقع ستاد اداره کشور است.

وی افزود: آیا در این ۹ سال آقای زاکانی کمترین گامی برداشتند که بدانند این ستاد چه بوده؟ و با چه سلسله مراتبی تلاش کرده که احمدی نژاد را پیروز انتخابات کند؟

تاجزاده خطاب به زاکانی و در پاسخ به اظهارات وی تصریح کرد: ۲۰ سال است همه دستگاه های اطلاعاتی کشور در دست شماست و اگر سندی ندارید بگویید 18 تیر کار دانشجویان نیست. از پیشگاه دانشجویان عذرخواهی کنید. سردار نظری 15 سال قبل اعتراف کرد که من به دستور رفتم و اگر راست می گوید، بگویید به دستور چه کسی بوده است؟ چرا وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه به سمت این قضیه نرفته است؟

این فعال اصلاح طلب در مورد پاسخ زاکانی درخصوص اقدامات سردار مشفق خاطرنشان کرد: آقای زاکانی! آقای مشفق سخنگوی ستادی است که می توانسته اس ام اس‌‌ها قطع را کند و سایت ها را فیلتر کند. از کجا معلوم سردار مشفق ستاد انتخابات امسال را تشکیل نداده است؟ حکم ما را از مرتضوی گرفته و ما و اعضای اصلی ستاد موسوی را بازداشت کرده اند.

وی افزود: از آقای زاکانی و جنتی بپرسید می گویند انتخابات مجلس ششم تقلب شده ولی محمدرضا خاتمی که یک کلام گفت در انتخابات 88 تقلب شده دادگاهی اش کردند. می خواهید تکلیف انتخابات 88 مشخص شود؟ کمیته حقیقت یاب ملی تشخیص دهید تا بفهمیم چه اتفاقی افتاده است؟ حاضر هستید؟ مگر نمی گویید در سال 88 دست رقیبتان خالی است؟ من در مورد همان سال 88 می‌گویم که شما اظهار می‌دارید دستتان پر است.

تاجزاده در پاسخ به این اظهارات زاکانی که سردار نظری حاضر به مناظره با وی (تاج‌زاده) است، خاطرنشان کرد‌: من حاضرم با آقای نظری 18 تیر مناظره کنم به شرط اینکه ایشان به ۲ سوالی که در مورد 18 تیر مطرح است پاسخ دهند،

وی خاطرنشان کرد: آقای زاکانی و دوستانشان، تَهِ ذهنشان این است که پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط امام(ره) اشتباه بود و جنگ باید ادامه می یافت و به همین جهت به هاشمی و موسوی می گویند خائن هستند.

وی درباره قطعنامه 598 و نگاه اصولگرایان به آن اظهار داشت: شما معتقدید پذیرش قطعنامه در آن مقطع درست بوده؟ اگر درست است چرا می گویید هاشمی و رضایی و موسوی خائنند؟

تاجزاده با اشاره به انتخابات سال 88 تصریح کرد: وقتی قرارگاه ثار الله این کارها را دنبال می کند، در 12 خرداد آرای احمدی نژاد به زیر 50 درصد می رسد و اینجاست که سردار جعفری می گوید اگر انتخابات به دور دوم برود خطرناک است و خبرگزاری فارس 12 خرداد اعلام می کند قرار است یک سونامی رای علیه موسوی اتفاق بیفتد.

وی در ادامه عنوان کرد: شما آنقدر دست‌تان خالی است که می‌خواستید یک راننده اسنپ را تبدیل به کاندیدای ریاست‌جمهوری کنید.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه مناظره گفت: آقای علم الهدی رسما می گوید مال مردم خوری جنگ با خدا نیست چون پنهان است، اما بی‌حجابی چون آشکار است جنگ با خداست؛ در حالی که امریکا فشار می آورد ۲ قطبی «با حجاب» و «بی حجاب» ایجاد می‌کند و مردم را به جان هم می‌اندازد. اگر قوه قضاییه، یک پنجم زوری که برای بی‌حجابی گذاشت برای فساد می‌گذاشت وضعیت اینطور نبود.

تاجزاده با بیان اینکه انتخابات، گرفتار نظارت استصوابی سه مرحله ای شده است، اظهار داشت: یک لایه استصوابی متعلق به سپاه است که اگر شورای نگهبان هم رد نکند این‌ها رد می کنند. یک لایه هم این است که ما این را در نظر می‌گیریم که افرادی که سابقه زندان دارند، را به میدان انتخابات نفرستیم و نتیجه همین شورای شهر تهران می شود.

وی با بیان اینکه سه نفر مرعشی، نجفی و صفایی فراهانی کاندیداهای اصلاح طلبان برای شهرداری بودند، تصریح کرد: به ۲ دلیل خواستیم صفایی و مرعشی را کنار بگذاریم. اولا چون این ۲ سابقه زندان دارند و دفتر رهبری نمی گذارد و دوم اینکه نجفی علاوه بر نداشتن سابقه زندان در دوران روحانی به‌عنوان وزیر آموزش و پرورش معرفی شده و طبیعتاً مورد قبول سپاه است. از روزی که نجفی شهردار شد غیر از کرباسچی همه اصلاح‌طلبان موافق او بودند.

معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات در ادامه سوالاتی را درباره ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای طرح کرد و خطاب به زاکانی گفت : قطع نامه 598 به نفع ایران بود یا به ضرر ایران؟ نظر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که روشن است.

تاجزاده همچنین با طرح سوالاتی درباره انتخابات 88 خواستار تشکیل کمیته حقیقت یابی درباره این انتخابات شد.

زاکانی در دور دوم نوبت سخنرانی خود دلایلی برای رد اظهارات تاجزاده درباره وقایع کوی دانشگاه ارائه کرد.

این فعال سیاسی درباره ماجرای قتل های زنجیره‌ای گفت: آقای موسوی رفیق جینگ بنده است؟ راجب آقای موسوی صحبت کنید. من آقای سعید امامی را محکوم می کنم. تمام شد آقای تاجزاده!

وی با اشاره به اظهارات تاجزاده درباره جام زهر گفت: شش دلیل دارد پایان جنگ، عمده این دلایل توسط هاشمی، موسوی، نبوی و خاتمی گفته شد. آقای ولایتی بعد از قبول قطعنامه رفت مذاکره کرد.

وی درباره انتخابات 88 خاطرنشان کرد: هرچه می گویید با سند بگویید ، امروز ماجرا تمام می شود به نظرم راجب انتخابات آزاد دیگر صحبت نکنید. نتیجه انتخابات آزاد شما می شود آقای نجفی.

این فعال سیاسی گفت: برای چه مسیری را رفتید که مردم هشت ماه در آتش فتنه سوختند و مردم کشته شدند. بگویید چرا گفتید تقلب ؟ چرا از قانون تمکین نکردید؟

تاجزاده در دور دوم نوبت خود اظهار عقیده کرد: بیست سال است زور زدید نتوانستید ثابت کنید در ماجرای کوی دانشگاه تقصیر با دانشجو ها بوده است. سردار نظری ۱۵ سال بعد و نه در آن روز دو اعتراف کرده است؛ یکی گفته من به دستور رفته ام. اگر راست می گوید بگوید با دستور چه کسی ، اگر دروغ می گوید بگوید دروغ است. دو، گفته است یکی از بیسیم گفته که اگر دانشجوها مقاومت کردند، بزنید.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: جواب این دو نکته ای که نظری گفته است را پیدا کنید؛ سوال من روشن شد؟
زاکانی: بله

تاجزاده : پس لطفا جواب من را روشن بدهید.

وی سپس به آنچه وی قطع پیامک ها در جریان انتخابات سال ۸۸ می‌خواند پرداخت و نقطه نظرات خود و جریان متبوعش درباره این انتخابات را در قالب سوالاتی طرح کرد.

زاکانی در دور سوم نوبت سخنرانی خود گفت: سردار نظری آماده است با شما مناظره کند. کاری ندارد که، شما با او مناظره کنید. احمد باطبی رفیق من است یا شما؟ الان کجاست، آمریکا. یونسی رفیق شماست یا ما؟ آقای دری نجف آبادی در خاطراتش می گوید معاون امنیت عضو ستاد آقاد خاتمی بوده است. من دارم اسم می آورم، بروید از خودشان بپرسید.

وی گفت: من نمی دانم حرف های رضا خاتمی را باور کنیم یا محمد خاتمی که گفته تقلب نشده است. مجید انصاری اعلام کرد تقلب نشده است. محمدرضا خاتمی خیلی هنر دارد مشکلش را با برادرش که می گوید تقلب نشده است حل کند.

زاکانی گفت: پیشنهاد خوبی دادید ، کمیته حقیقت یاب تشکیل دهیم . هرچه شد را به مردم می گوییم.

این فعال سیاسی همچنین گفت: نکته جدی این است که ایشان (تاج‌زاده)وزارت اطلاعات را از خودش جدا می کند. همه دولت وزارت اطلاعات است. کدام یک از اعضای دولت اطلاعاتی نیستند؟ البته وزیر اطلاعات نیست که این هم از عجایب دولت است.

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

تاج: نمی‌دانم قاضی‌زاده حلال و حرام را می‌داند یا نه!

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۹۸۷۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ادعای تقلب ۷ میلیونی محمدرضا خاتمی در انتخابات ۸۸ چقدر درست است؟
 • تاج: مجلس کمک کند ویلموتس مثل برانکو نرود
 • تقلب ۸ میلیونی، به روایت اسناد خاتمی
 • واکنش تند مهدی تاج به بیانیه قاضی زاده هاشمی
 • تقلب ۸میلیونی، به روایت اسناد خاتمی
 • حمله تند تاج به یک نماینده مجلس
 • مهدی تاج: حرف‌های قاضی زاده هاشمی، سیاه‌نمایی است؛ مجلسی‌ها کمک کنند تا اتفاق برانکو برای ویلموتس تکرار نشود
 • روایت مادر فائزه از قصه واقعی "شبی که ماه کامل شد"
 • سومین مناظره زاکانی و تاجزاده +فیلم
 • آقای خاتمی بعد از ۱۰ سال چرا هنوز مستندات تقلب را منتشر نکردی؟ +تصاویر
 • روایت زندگی شهیدان «فائزه و شهاب منصوری» در رادیو معارف
 • زاکانی: برادران خاتمی درباره انتخابات ۸۸ با هم به توافق برسند/ تاج‌زاده: اصلاح‌طلبان موافق شهرداری نجفی بودند
 • تاجزاده: تلاش جناح رقیب را برای شکست احمدی‌نژاد براندازی می‌دانند/ ته فکر آقای زاکانی و دوستانش این است که پذیرفتن قطع‌نامه اشتباه بود/ زاکانی: بعضی از مسئولان ما منافق هستند/ سعید امامی را محکوم می‌کنم
 • تاجزاده: تلاش جناح رقیب را برای شکست احمدی‌نژاد براندازی می‌دانند/زاکانی: بعضی از مسئولان ما منافق هستند
 • سومین مناظره تاجزاده و زاکانی
 • زاکانی:اگر موسوی سر کار می‌آمد، زنگنه، آخوندی و جهانگیری وزیر می‌شدند/ برادران خاتمی درباره انتخابات ۸۸ اول با هم به توافق برسند/ تاجزاده: ما دیر یا زود با آمریکا مذاکره خواهیم کرد و نمی توانیم مذاکره نکنیم/ اصلاح‌طلبان موافق شهرداری نجفی بودند
 • زاکانی: بعضی از مسئولان ما منافق هستند/ سعید امامی را محکوم می‌کنم/ تاجزاده: تلاش جناح رقیب را برای شکست احمدی‌نژاد براندازی می‌دانند
 • حملات تند زاکانی به اصلاح‌طلبان: نجفی یک قاتل جانی است!
 • زاکانی: هاشمی، روحانی و مهاجرانی می‌خواستند استبداد جدیدی در کشور ایجاد کنند