حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی (عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با تایید اردوهای خارج از کشور در برخی مدارس غیردولتی و لاکچری توضیح داد: از برخی مدارس غیردولتی گزارش‌هایی داریم که نشان می‎دهد، آنها به عنوان فوق برنامه وجوه عجیب و غریبی از اولیای دانش‌آموزان دریافت می‌کنند. همانطور که می‌دانید، دانش‌آموزانی که در مدارس لاکچری غیردولتی تحصیل می‌کنند فرزندان قشر از ما بهترانند، در واقع نوکسیه‌هایی که حالا به آلاف و الوف رسیده‌اند و ده‌ها میلیون تومان برایشان پول توجیبی است.

او با اشاره به اینکه این قشر درکی از وضعیت اقتصادی جامعه ندارند، گفت: اینها وضعیت اقتصادی جامعه را درک نمی‌کنند و پیوسته به دنبال مانورهای تجملاتی هستند. نمونه آن شخص پورشه سوار در اصفهان بود که منجر به مرگ یک انسان شد و زمانی که راننده خودروی پراید فوت کرد به راحتی گفت، پول دیه‌اش را می‌دهم! به هر حال انتهای تفکر این قشر همین قدر است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: نباید اجازه دهیم این قشر در برخی از سازمان‌ها لانه کنند و مانور تجملاتی بدهند. در برخی نقاط کشورمان مدارس چادری و کپری داریم و حتی من مدارسی دیدم که در زاغه به دانش‌آموزان درس می‌دهند. چطور برخی وجدانشان اجازه می‌دهد به این قشر سرویس‌های عجیب و غریب بدهند.

سلیمی ادامه داد: همین سال گذشته بود که یکی از مدارس غیردولتی، دانش‎آموزان را طی یک اردو به گرجستان بردند و در آنجا دو نفر از دانش‌آموزان فوت کردند و بعد به راحتی از این مساله گذشتند. آموزش و پرورش با کسانی که این اردو را برگزار کردند، چه برخوردی کرد؟ دانش‌آموزان به گرجستان رفتند که چه چیز جدیدی بیاموزند؟ آیا اردوی علمی بوده است؟ این مسائل مکرر است. اینها اعتقاد دارند که ما پول داریم پس می‌توانیم هر کاری انجام دهیم.

این نماینده مجلس مجلس شورای اسلامی اقدامات عجیب مدارس لاکچری را نمایش اختلاف طبقاتی در جامعه دانست و گفت: اینگونه اقدامات از سوی مدارس غیردولتی و لاکچری صرفا اختلاف طبقاتی در جامعه را به نمایش می‌گذارد. به طور مثال بعضی از دانش‌‎آموزانِ برخی از مدارس غیردولتی در تهران به سفارت‌خانه‌ها می‌روند و با سفیر یک کشور خارجی عکس می‌گیرند و منتشر می‌کنند. این مسائل اصلا قابل هضم نیست، بالاخره آموزش و پرورش نیز باید در این زمینه جدی‌تر برخورد کند.

وی افزود: در حال حاضر مدارکی از شهریه‌های عجیب و غریب برخی از مدارس غیردولتی به ما رسیده است، در واقع برخی مدارس غیردولتی هیچ وجه سقفی را که آموزش و پرورش برای شهریه‌ها اعلام کرده، رعایت نمی‌کنند، ما نیز این مدارک را در کمیسیون آموزش و تحقیقات داریم. آقایان مسئول هم در پاسخ می‌گویند ما توبیخ کردیم در حالی که اگر مجوز چند مدرسه که اینگونه اقدامات را انجام می‌دادند، باطل می‌کردند درس عبرتی برای دیگران بود.

سلیمی بیان کرد:‌ این سوال برای ما وجود دارد چرا کسانی که مسئولیت دارند، باید مدارس غیردولتی هم داشته باشند؟ برخی از اینها برای خود دکان و دستگاه راه انداخته‌اند. ما در میان مدارس غیرانتفاعی مدارسی داریم که هیات موسس و عضو هیات مدیره آن دارای مسئولیت‌های مهم در ادارات آموزش و پرورش هستند. چرا باید چنین اتفاقاتی بیافتد؟ این مساله جای اما و اگر دارد و خود این آقایان اگر ذی‌النفع نبودند، قطعا برخوردهای جدی‌تری صورت می‌گرفت. کسی که می‌خواهد دکان‌داری کند، بهتر است از این کار خداحافظی کند و به دکان‌داری بپردازد.

عضو کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدارس لاکچری صرفا به دنبال منافع میلیونی خودشان هستند، گفت: این مدارس صرفا منفعت مجموعه‌شان برایشان مهم است و به این کار ندارند که رفتارهایشان در جامعه چه بازخوردهایی دارد، چه دل‌هایی را می‌شکنند و چه چشم‌هایی را گریان می‌کنند. ای کاش برخی از اینها یک مقدار وجدان داشتند و دست از این کارها برمی‌داشتند.

وی در پاسخ به این سوال که دو سال پیش اردوهای خارج از کشور ممنوع شد، اما چرا همچنان این اردوها در مدارس انجام می‌شود؟ گفت: آقایان باید در این باره پاسخ بدهند، نظارت هست، اما باید موثرتر از اینها باشد یعنی با متخلف برخورد جدی شود. آیا در سال مجوز چند مدرسه که دست به اینگونه کارها می‌زنند، باطل می‌شود؟ من موردی را دیدم که در برخورد با تخلف او عنوان شده بود "توبیخ و درج در پرونده". آیا باید با تخلف در همین حد برخورد شود؟

سلیمی درباره  اینکه مدارس لاکچری بچه‌ها را لوس بار می‌آورند، گفت: بچه‌هایی که در این مدارس بار می‌آیند، و لوس هستند، وقتی به اجتماع وارد می‌شوند و مسئولیتی می‌گیرند در جواب رفتارهای نادرست خود می‌گویند، "من فقط ۸۰ میلیارد تومان گرفته‌ام." این افراد هم در این مدارس تحصیل کرده‌اند و اینطور با حیثیت اجتماعی ما بازی می‌کنند.

نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خالی کردن جیب مردم توسط اینگونه مدارس، دزدی است و بچه‌ای که در این مدارس درس می‌خواند، درس اختلاس و فساد می‌آموزد و بعد وارد جامعه می‌شود.  متاسفانه اغلب اینها به دلیل اینکه دستشان به جایی می‌رسد، خیلی زود هم صاحب مسئولیت می‌شوند. به محض اینکه مسئولیت گرفتند، می‌بینیم که یک جوان ۳۰ ساله وام چندصد میلیاردی از بانک‌ها می‌گیرد، در حالی که مردم برای گرفتن دو میلیون تومان وام سختی‌های زیادی را متحمل می‌شوند. اینها به خاطر اینکه منصوب به فلانی بوده‌اند به راحتی وام می‌گیرند و حتی آن را حق خودشان می‌دانند و می‌گویند حقمان را از سفره انقلاب برداشته‌ایم.

سلیمی در واکنش به تکذیب خبر اردوهای خارج از کشور از سوی مدیرکل مدارس و مراکز غیر دولتی گفت: این مساله را روزنامه ایران که روزنامه دولت است گزارش کرده، از طرفی بهتر است این افراد اول به اصلاح امور خود بپردازند و بعد به کمیسیون آموزش و تحقیقات بیایند و مدارکی که داریم را ببینند.

عضو کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا تخلفات مدارس غیردولتی لاکچری از سوی مجلس دنبال خواهد شد؟ گفت: به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ماموریتی داده شده تا پیگیر اقدامات مدارس لاکچری باشند.

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۱۰ نیکوکار مدرسه ساز در سمیرم فعالیت دارند

محمد نادری سمیرمی روز سه شنبه در نشست شورای منطقه‌ای آموزش و پرورش سمیرم در فرمانداری این شهرستان، اظهار داشت: این خیران در ۲ سال گذشته به موضوع مدرسه سازی در این منطقه ورود کرده اند و سه باب مدرسه روستایی با کمک آنان احداث‌شده که پیش از اول مهرماه تکمیل و آماده تحویل و تحصیل دانش آموزان است.

وی با بیان اینکه از مهر امسال دیگر هیچ مدرسه خشتی و بخاری های نفت سوز در شهرستان نخواهیم داشت افزود: این موضوع با اتمام کار ساخت دو مدرسه در ۲ روستای ضرغام آباد و مزرعه شیخ علی، نهایی می‌شود.

نادری به همکاری بنیاد برکت در ساخت مدارس مناطق محروم اشاره کرد و گفت: این بنیاد ۷۲ واحد آموزشی در استان اصفهان ساخته است و قرار است سه باب مدرسه نیز در روستاهای کره دان، مورک و فتح آباد سمیرم احداث کند.

وی رتبه این شهرستان در آموزش دوره ابتدایی را سیزدهم استانی عنوان کرد و افزود: پیش از این رتبه سمیرم، ۳۹ بوده است.

به گفته نادری، رتبه نهم استانی در بین هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای در میان ۴۱ منطقه و ناحیه و همچنین رتبه ۲۱ آموزش متوسطه سمیرم از دیگر دست‌آوردهای تلاشگران نظام تعلیم و تربیت این منطقه بوده است.

وی تصریح کرد: پژوهش سرای دانش آموزی سمیرم پیش از این رتبه آخر استان اصفهان در میان همه مناطق و نواحی را داشت اما در ۲ سال اخیر و با تلاش‌های انجام شده به رتبه یازدهم ارتقا یافته است.

معاون پرورشی و تربیت بدنی مدیریت آموزش و پرورش سمیرم نیز اشاره‌ای به فصل تابستان و موضوع اوقات فراغت داشت و گفت: چهار پایگاه و مدرسه در شهر سمیرم برای استفاده دانش آموزان انتخاب شده‌اند.

حبیب الله قاسمی افزود: دارس نیرومند، هاشمیه، شهید فهمیده و مهدیه با مدیریت کانون های طلوع اندیشه خواهران و بهار اندیشه برای برادران، در طرح اوقات فراغت تعطیلات تابستان فعالیت خواهند داشت.

وی تصریح کرد: مدیران مدارس روستایی سمیرم هنوز برای برگزاری کلاس‌های تابستانه و اوقات فراغت نامه و مکاتبه‌ای با آموزش و پرورش نداشته‌اند اما مدرسه صداقت و هاشمیه در شهر سمیرم به خوبی این موارد را پیگیری و با برنامه ریزی دنبال کردند.

وی همچنین در زمینه فعالیت آموزشگاه‌های آزاد غیرمجاز در سمیرم گفت: تعداد کمی از این موسسه‌ها مجوز دارند و بقیه آنها یا تمدید مجوز نشده‌اند یا فضای مناسبی از حیث فیزیکی برای انجام خدمت و برگزاری کلاس ندارند.

قاسمی پیشنهاد کرد که عصرها و روزهای جمعه و پنجشنبه این موسسه‌ها بتوانند از فضای مدارس استفاده کنند و ضمن پرداخت هزینه‌ای ناچیز به مدرسه از امکانات خوب مکان نیز بهره ببرند.

معاون پرورشی مدیریت آموزش و پرورش سمیرم تاکید کرد: موسسه‌های آزاد و خصوصی از این پیشنهاد استقبال نکردند چرا که مجوز رسمی و قانونی برای فعالیت ندارند و کسی هم جلوی کار آنان را نمی‌گیرد.

وی عنوان کرد: اگر امروز اعضای شورای منطقه‌ای مصوبه‌ای برای جلوگیری و نظارت بر کار این آموزشگاه‌ها نداشته باشند، فردا اگر اتفاق و حادثه‌ای در این محل‌ها رخ دهد باید پاسخگو باشند.

سرهنگ پاسدار هوشنگ نوابی سمیرمی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سمیرم در این نشست اظهار داشت: طرح هجرت ۳ در واقع ساخت و تقویت روحیه خودباوری و نهادینه شدن فرهنگ کار خوب و خدمت جهادی بین دانش آموزان است.

وی با بیان اینکه ۱۵ عرصه و فضای آموزشی در شهرها و روستاهای مختلف سمیرم برای اجرای طرح هجرت ۳ تابستان انتخاب شده است، تصریح کرد: شاداب سازی مدارس با همکاری دهیاری روستا و مدیران مدارس در این طرح دنبال و اجرا می‌شود.

فرماندار سمیرم نیز با انتقاد از مجموعه مدیران دولتی و آموزش و پرورش در اطلاع رسانی ضعیف کارها و دست آوردها، گفت: برخی شایعه‌ها بر پایین بودن رتبه آموزش و پرورش سمیرم دامن زدند که در همین جلسه مشخص شد، این موارد درست نیست.

محمدرضا عسگریان خاطر نشان کرد: هم رسانه‌ها و هم روابط عمومی سازمان‌ها و نهادها موظف هستند گزارش کار و عملکرد خود را شفاف به مردم ارائه کنند و جلوی شایعه بدخواهان و یا عده‌ای که آگاهی از موضوعی خبر و اطلاع ندارند را بگیرند.

شهرستان سمیرم دارای ۱۰ هزار دانش‌آموز، یکهزار و ۲۲۰ آموزگار و فعال فرهنگی و ۸۰۰ بازنشسته نظام تعلیم و تربیت است.

این شهرستان با ۷۹ هزار جمعیت ثابت شهری و روستایی و نزدیک ۳۰ هزار جمعیت عشایری، در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.

۶۰۲۲/‏‬ ۷۱۴۷/

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

کلیدواژه: نماینده مجلس عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مدارس لاکچری شهریه های نجومی

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۹۰۷۹۰۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تاسیس سازمان بازاریابی و برندینگ به جای تاسیس مجدد وزارت بازرگانیث
 • آئودی سرانجام کراس‌اور فوق لاکچری خود را به نمایش گذاشت +تصاویر
 • بازگشایی 12 مدرسه درشمال افغانستان
 • البناء: ترامپ جنگ نفتکش‌ها در دریای عمان را راه انداخته است
 • ترامپ جنگ نفتکش‌ها در دریای عمان را راه انداخته است
 • مخالف نمایش‌های لاکچری هستیم اما مدیریت پردیس سینمایی با ما نیست/ بابت پارکینگ پول نمی‌گیریم/ ترجیح‌مان این نیست که تنها با یک گروه کار کنیم
 • نفوذ دولتی‌ها در نهاد کشف فساد
 • هرم طبقاتی در کشور کوزه ای شکل شده است/ دچار شدن جامعه به سرگردانی خرد
 • تاسیس مدرسه عالی مهارتی الکترونیک، در واحد میاندوآب
 • معامله قرن به زباله‌دان تاریخ انداخته می‌شود
 • الوفاق بحرین: معامله قرن به زباله‌دان تاریخ انداخته می‌شود
 • دستورالعمل صدور مجوز تاسیس دفتر نمایندگی رسانه‌های خارجی در ایران منتشر شد
 • ‌آموزش و پرورش خوزستان نیازمند جذب بیش از ۹ هزار معلم
 • مراسم کفن و دفن لاکچری چگونه است؟
 • اختلاف ۵ برابری درآمد در استرالیا
 • نسبت استاد به دانشجو در نظام آموزش عالی، مطلوب برنامه ششم توسعه نیست
 • نسبت دانشجو به هیات علمی تمام وقت وزارت بهداشت اعلام شد
 • شهریه مدارس غیردولتی اردبیل افزایش می‌یابد
 • طرح «ناعم» در مدارس ابتدایی غیردولتی زنجان اجرا می شود