به‬ گزارش‬ خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران برای کاهش اثرات منفی جانبی دارو در بیماران مبتلا به التهاب روده، سامانه دارویی مبتنی بر نانوذرات طراحی کردند.

دکتر وفایی درباره لزوم انجام این طرح گفت: این پروژه با توجه به اهمیت و نیاز کاهش عوارض جانبی دارو و ارتقا کارایی درمانی بیماری‌های التهابی روده با استفاده از یک سامانه دارورسانی هدفمند بر پایه نانوذرات طراحی شد.

وی درباره ویژگی نوآورانه و ضرورت انجام این طرح گفت: در این مطالعه، کوپلیمر تشکیل‌دهنده نانوذرات هیالورونیک اسید با یک روش ابداعی سنتز شد و سپس به منظور دارورسانی بر روی یک مدل سلولی بیماری التهابی روده و در ادامه کار در مدل حیوانی مورد ارزیابی قرار گرفت. طراحی و توسعه سامانه‌های دارورسانی که به صورت هدفمند دارو را در محل اختصاصی التهاب در کولون آزاد کند، جهت کاهش عوارض جانبی ناشی از جذب سیستمیک دارو و ارتقا درمان بیماری‌های التهابی روده می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

به گفته این محقق با توجه به ورود چندین محصول دارویی جدید از سیستم‌های دارورسانی هدفمند بر پایه نانو به بازار کشورهای ایالات‌متحده و اروپا، بازار فروش قابل توجه این محصولات و توانمندی این گروه تحقیقاتی در صنعتی‌سازی طرح، امکان تجاری‌سازی محصول وجود دارد و در صورت تکمیل کار و تولید محصول، با توجه به شیوع بالای بیماری و اهمیت درمان، در مرحله اول نیاز داخلی کشور تأمین می‌شود و در ادامه کار می‌توان به توسعه صادرات محصول در کشورهای آسیایی همجوار امیدوار بود.

وی خاطرنشان کرد: نمونه آزمایشی محصول ساخته و ثبت اختراع محصول انجام شده است و به منظور تولید محصول در مقیاس صنعتی، تسهیلات مالی در قالب سرمایه‌گذار و اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو مورد نیاز است.. تأمین تسهیلات مالی جهت تجاری‌سازی این دسته از محصولات با استفاده از امکانات و تجهیزات دستگاهی موجود در دانشگاه‌ها و مراکز رشد می‌تواند گره‌گشا باشد.»

سید یاسر وفایی در حال حاضر به عنوان عضو هیئت‌علمی گروه فارماسیوتیکس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی همدان، در زمینه طراحی و توسعه محصولات دارویی بر پایه نانو فعالیت می‌کند و طراحی و همکاری در اجرای چندین طرح مصوب جهت تولید محصولات دارویی بر پایه نانو را در قالب پایان‌نامه دانشجویی و طرح تحقیقاتی بر عهده دارد.

این پژوهش حاصل تلاش‌های سید یاسر وفایی عضو هیئت‌علمی گروه فارماسیوتیکس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی همدان تحت نظارت و راهنمایی دکتر رسول دیناروند استادتمام فارماسیوتیکس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

نتایج این کار در مجله Carbohydrate Polymers با ضریب تأثیر ۵/۱۵۸ (جلد ۱۴۴، سال ۲۰۱۶، صفحات ۳۷۱ تا ۳۸۱) منتشر شده است.

کد خبر 4632604 میترا سعیدی کیا

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

محققان غربی مدتهاست از مطالعات مرتبط با ایران فاصله گرفته‌اند

خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_جلال حیران‌نیا: علاقه غربی‌ها و شرق شناسان به شناخت شرق و ایران دلایل متعددی دارد و تلاش خارجیان و به‌خصوص اروپا و آمریکا در شناخت شرق و ایران در طول سال‌های متمادی دستخوش تغییر و تحول بوده است. برخی معتقدند همانگونه که شرق شناسی مطالعه مشرق زمین برای هدف غایی کنترل بر شرق بود، ایران شناسی نیز با همین هدف صورت می گیرد. بر این اساس ایران شناسی نوعی مطالعه ایدئولوژیک و به منظور مقاصد سیاسی، امنیتی و … است.

خبرنگار مهردر گفتگو با پروفسور آرشین ادیب مقدم، استاد دانشگاه لندن به بررسی این موضوعات پرداخته که در ادامه آمده است؛

«آرشین ادیب مقدم»، رئیس مرکز مطالعات ایرانی مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی دانشگاه لندن است. کتاب «روانشناسی ناسیونالیسم، تفکرات جهانی، تصورات ایرانی» و «سیاست بین المللی در خلیج فارس» از جمله آثار ادیب مقدم است.

*محققان غربی به چه میزان با ایران و فرهنگ و تمدن ایرانی آشنا هستند؟

به نظرم مدت‌هاست که محققان غربی از این موضوع فاصله گرفته‌اند و کسب آگاهی در مورد ایران و به دست آوردن برخی حقایق در مورد این کشور خیلی با توجه به موقعیت و یا زمینه اجتماعی و ملی صورت نمی‌گیرد.

هرکسی می‌تواند در مورد ایران مطالعه کند و اطلاعاتی را به دست بیاورد. در بسیاری از آکادمی‌ها و دانشگاه‌های سراسر جهان، از جمله دانشگاه‌های آمریکایی شمالی و یا اروپای غربی، محققان بسیار خوبی در زمینه ایران وجود دارد. البته این را نیز باید در نظر داشت که برخی از بهترین تحقیقات در مورد ایران در خارج از این کشور انجام می‌شود.

*چرا برای غرب مطالعات مربوط به حوزه ایران (ایران شناسی) مهم است؟

ایران یکی از مهمترین کشورها در طول تاریخ بشر است. چیزهایی درباره ایران قدیم یا پرشیا هست که واقعاً انسان را مجذوب خودش می‌کند و در برخی از جنبه‌ها و ویژگی‌های پیچیده تمدنی، ایران واقعاً منحصر به فرد است.

مفهوم ایران و یا پرشیا از همان ابتدای تاریخ وجود داشته و لذا مجموعه‌ای تاریخی و باستانی در مورد ایران موجود است. از هردوت که بسیار معروف است که در مورد ایرانی‌ها اظهار نظر کرده تا جنبه‌های احساسی و روانی مدرنی که همراه با ایران هستند و در سیاست، اقتصاد و فرهنگ خود را نشان می‌دهند، می‌توان اشاره کرد، اما همه مطالعات ایرانی توسط محققان ساکن در کشورهای غربی انجام نمی‌شود. بخش بزرگی از این مطالعات و تحقیقات توسط کسانی انجام شده که با زمینه فرهنگی ایران آشنا هستند و با زبان این کشور صحبت می‌کنند.

در عین حال لازم است تا این گروه از محققان مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند تا بتوانند آثار علمی بهتری را در مورد ایران برای دیگر جوامع علمی و علاقه‌مندان تولید کنند. البته باید افزود که در ایران شایسته نیست که وسواس فکری و نوعی بدبینی روانی نسبت به آثار علمی محققان و دانشگاهیان وجود داشته باشد، چون آثار علمی با استانداردها و حقایق موجود سنجیده و ارزیابی می‌شود.

لذا در این شرایط تفاوت‌ها میان تحقیقات خوب و بد است نه میان اعلامیه‌های سیاسی یا استراتژی‌های ایدولوژیک. لذا استانداردهای دانشگاهی و علمی هنوز برقرار و مسلط می‎باشند و همین استاندارها دستکاری‌های غیر علمی و سیاسی را به روش‌های مختلف به حاشیه می‌رانند. براین اساس اگر بخواهی حقایقی را در مورد ایران بدست بیاوری، هنوز دانشگاه بهترین مکان برای تحقیق در این ارتباط است.

البته باید در نظر داشت که درهمه جای جهان یک رابطه رسمی و غیر رسمی میان قدرت و دانش وجود دارد، هرچند این بستگی به روشنفکران ما دارد که آثار و تحقیقات را فراتر از محدودیت‌ها و سانسورهای معمول دولتی معرفی و عرضه کنند.

این یک مسئله کاملاً عقلانی و پذیرفته شده در هر جای دنیاست و در شرایطی که جنگی همیشگی برای حقیقت وجود دارد، در عین حال گفتن حقیقت به منابع قدرت ممکن و شدنی است. تا زمانی که جوامع انسانی وجود دارند، این موضوع هم عملی خواهد بود وجود خواهد داشت، چون طبیعت ذاتی ما انسان‌ها به دنبال یافتن آزادی از منابع قدرت است.

*برخی معتقدند که همان‌گونه که مطالعات شرق شناسی برای کنترل شرق بود، لذا مطالعات ایران شناسی در غرب نیز برای کنترل ایران است، نظر شما در این ارتباط چیست؟

من با این نظر که مطالعات ایران شناسی برای کنترل ایران است، مخالفم. شرق شناسی همچنان ادامه دارد و ادوارد سعید (به عنوان یک شرق شناس معروف) خودش در نیویورک مستقر بوده است که زمانی به عنوان مرکز جهان آزاد شناخته می‌شد و همچنان مرکز مالی کشوری است که از نظر اقتصادی و سیاسی روبه سقوط است.

آمریکا امروزه هم از لحاظ فرهنگی که مصداق آن دانشگاه‌هاست و هم از لحاظ اقتصادی به شدت در حال زوال است، چون در این کشور فکر کردن آزادانه به شدت سخت شده. ترامپ، مدعی سابق جهان آزاد یعنی آمریکا را به یک پرتگاه فرهنگی کشانده و امروز در آمریکا اندیشیدن به صورت آزادنه واقعاً محدود و مشروط شده است.

ادوارد سعید به خاطر نگاه انتقادی و به دلیل آزادی عملی که در انتخاب موضوعات برای نوشتن داشت، ایده‌های قوی خود را در مورد شرق شناسی مطرح کرد، اما کتاب او در سال ۱۹۸۷ منتشر شده و از آن موقع، زمان زیادی سپری شده است. جوامع اروپایی و آمریکایی با هم ترکیب شده‌اند و نخبگان دانشگاهی بسیار متنوع و بین‌المللی‌تر از دوران سعید هستند. امروزه این تحقیقات پیشرفت بیشتری کرده است.

ترکیب دانش‌آموزان و اهالی دانشگاه به طور بی سابقه‌ای تنوع و چند فرهنگی را نشان می‌دهد و بازتابی از فضای بین المللی است که در شهر لندن نیز جریان دارد. جدال برای کسب حقیقت در مورد ایران، فرایندی به شدت پر ترس و استرس و سخت و پرشور است، اما امکان ایستادگی و مقاومت در این میدان نبرد برای نیل به حقیقت وجود دارد.

نمی‌خواهم در این مورد بدبین باشم، اما در میان مطالعات ایرانی این تلاش برای حقیقت کمتر وجود دارد، هرچند در کف جامعه و خارج از محیط غیرواقعی آکادمیک و دانشگاهی این خودآگاهی ارزشمند و تلاش برای نیل به حقیقت در میان شرق شناسان همچنان وجود دارد.

از سوی دیگر باید توجه داشت که در این فضا تعصبات نژادی و قومیتی علیه دیگران نیز که معمولاً از سوی گروه‌های دست راستی که نماد و نشانه آن افراد تندخو و کم سواد مانند دونالد ترامپ هستند، دنبال می‌شود.

از سوی دیگر این موضوع و این زمینه فرهنگی که در بیشتر مواقع از سوی برخی موسسات و افراد دنبال و بر آن تأکید می‌شود، بر روی سیاست و درک عمومی از ایران تأثیر دارد و این مسئله تأثیر بسیار زیاد منفی در جریان غالب رسانه‌ای در مورد ایران خواهد داشت.

*چه پیشنهادی در مورد تولید آثار بهتر درباره ایران و فرهنگ و تمدن ایرانی در غرب دارید؟

در وهله اول، وزارت خارجه لازم است تا به واسطه رایزنان و وابستگان فرهنگی، رابطه میان محققان در خارج و داخل ایران را تقویت و گسترش دهد و این دو گروه را به هم نزدیک کند.

می‌توان با تلاشی مشترک، به مانند موسسه گوته که از سوی آلمانی‌ها دنبال می‌شود و یا موسسه کنفسیوس که از سوی وزارت آموزش چین مدیریت می‌شود، موسسات مرتبط با حافظ را در سراسر جهان سازماندهی کرد و توسعه داد.

دوم اینکه مابه یک "وزارت دیاسپورا (یا وزارت مهاجران) " در ساختار دولتی ایران نیاز داریم که از قدرت کافی برخوردار باشد و با همکاری دیگر وزارت‌خانه و دستگاه‌های دولتی بتواند ارتباطات میان جوامع و گروه‌های حوزه مطالعات ایرانی را در سراسر دنیا تقویت و به هم نزدیک و همسو کند.

کد خبر 4462929

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

کلیدواژه: دانشگاه علوم پزشکی تهران فناوری نانو دارو

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۹۶۶۳۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آیا محصولات تراریخته مضر هستند؟
 • پوست این میوه یک مبارز قوی در برابر دیابت است
 • بیماری مرگباری که زردچوبه آن را به زانو درمی‌آورد
 • پوست این میوه با دیابت مبارزه می کند
 • کنترل میزان داروی آزاد شده توسط ایمپلنت دارورسان با کمک بلوتوث
 • کشف بیش از 4 میلیون قلم داروی قاچاق در 3 ماه گذشته
 • پوست گوجه‌فرنگی با دیابت مبارزه می‌کند
 • کشفیات داروی قاچاق در کردستان ۲۶۷ درصد افزایش یافت
 • محققان توربین بادی با الهام از مرغ دریایی طراحی کردند
 • تولید ماده اولیه داروی تبخال توسط محققان کشور
 • اثربخشی اقدامات پیشگیری از اعتیاد در محیط کار
 • تشخیص سرطان روده با هوش مصنوعی
 • تولید ماده اولیه داروی درمان تبخال توسط محققان کشور
 • کاهش ابتلای مردان به سرطان روده با مصرف این ماده غذایی
 • تشخیص غیرتهاجمی سرطان روده با کمک هوش مصنوعی
 • التهابی که پوست سرتان را می‌کند +راه درمان درماتیت سبورئیک
 • مشخصات افرادی که به سرطان روده بزرگ مبتلا می شوند
 • بهبودی بیماری التهابی روده با این رژیم غذایی
 • پارازیت و امواج رادیویی باعث بیماری‌های التهابی دستگاه عصبی می‌شود