به گزارش ایکنا از فارس، مسابقه حفظ قرآن ویژه بانوان شیرازی در آخرین روز از جشنواره فرهنگی ـ هنری ویژه ماه مبارک رمضان با عنوان «بهار در بهار» عصر سه‌شنبه، 14 خردادماه در شیراز برگزار شد.
حسن دهقان، سرپرست اداره فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز در حاشیه برگزاری این مسابقات گفت: امسال در ماه مبارک رمضان چندین برنامه به اجرا در آمد که در واپسین روز از این برنامه‌ها که در قالب جشنواره «بهار در بهار» برگزار شد، مسابقه «بانوان قرآنی» در دارالقرآن حرم مطهر حضرت علی ابن حمزه(ع) اجرا شد.
وی با اشاره به جزئیات برگزاری این مسابقات افزود: این مسابقات با حضور حدود ۶۰ بانوی حافظ قرآن در ۴ بخش حفظ ۵،۱۰،۲۰ و کل قرآن کریم برگزار شد.
دهقان در ادامه به معرفی نفرات برتر این مسابقات پرداخت و گفت: در بخش ۵ جزء زیبا فیروزی، سمیرا پناه پوری و سولماز فرشید پور برگزیده شدند. همچنین فاطمه وطن‌خواه، نرگس بهمنی و آسیه تژده برگزیدگان بخش ۲۰ جزء هستند.
سرپرست اداره فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز در ادامه فاطمه محمدی، مهری زارعی پور و معصومه احمدی را نفرات برتر بخش ۲۰ جزء اعلام کرد و گفت: در حفظ کل قرآن کریم هم رؤیا دادپور، فاطمه ابراهیمی و زیبا زارع مؤیدی به عناوین برگزیده دست یافتند.
دهقان، «مناره‌های مهر» را از دیگر برنامه‌های آخرین روزهای ماه مبارک رمضان توسط شهرداری شیراز دانست و گفت: در این برنامه حدود ۴۰ مؤذن مساجد شیراز در مسجد تاریخی نصیرالملک در ۲ رده سنی زیر ۱۶ سال و بزرگسال پرداختند.
وی با یادآوری محافل انس با قرآن با عنوان «چارده روایت» تأکید کرد: این محافل قرآنی در ۴ مسجد تاریخی سیاوشان، مشیرالملک، وکیل و نصیرالملک برگزار شد و تجربه‌ای کم نظیر در ایجاد فضای معنوی در این میراث فرهنگی بود.
سرپرست اداره فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز همچنین گفت: جشن باشکوه عید سعید فطر نیز در شهرک رکن آباد برگزار خواهد شد.
انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خواسته مؤسسات قرآنی حذف دسته‌بندی «ارشادی»، «تبلیغاتی» است

به گزارش ایکنا؛ طی روزهای گذشته معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اقدام به انتشار جزئیات حمایت از 888 موسسه قرآن و عترت که دارای مجوز فعالیت از این وزارتخانه هستند، کرد. وزارت ارشاد با انتشار جزئیات این حمایت‌ها فاز دیگری از شفاف‌سازی بودجه‌ای خود را به سرانجام رساند و نشان داد که در این زمینه از سایر نهادهای قرآنی جلوتر است. در ادامه به ذکر چند نکته در مورد این شفاف‌سازی پرداخته‌ایم.
1 – اولین نکته‌ای که در مورد این حمایت‌ها و انتشار آن به ذهن می‌رسد، میزان کم حمایت‌هاست،‌ براساس جدولی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر کرده است به طور میانگین هر موسسه دو میلیون تومان دریافت کرده‌ است. از سوی دیگر در خبر منتشر شده از سوی این وزارت‌خانه اعلام شده است؛ «بیش از هزار مؤسسه قرآنی در سال 1397 طرح‌های محتوایی خود را برای اجرا به دفتر برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشارکت‌های معاونت قرآن و عترت ارسال کردند که پس از بررسی، طرح‌های قرآنی ٨٨٨ موسسه، واجد شرایط حمایت تشخیص داده شد که مبالغ مصوب، اول تیرماه ۹۸ به حساب این موسسات واریز شد».
موضوعی که در اینجا مطرح است این است که در شرایط فعلی چه طرح‌هایی با مبالغی نزدیک به دو میلیون تومان قابلیت اجرا دارد؟ مطمئناً اگر هم طرح‌هایی باشد که با مبالغی نزدیک به این اجرایی شود، میزان اثرگذاری چندانی حتی در موقعیت جغرافیایی فعالیت موسسه‌ای که طرح را ارائه داده است، نخواهد داشت. بهتر بود عنوان برخی از این طرح‌ها نیز در این جداول ذکر می‌شد.
2 – در جداول منتشر شده مشاهده نام استان‌هایی همچون تهران(با 70 موسسه)، اصفهان(63 موسسه)، خراسان رضوی(52 موسسه) و فارس(54 موسسه) در زمره استان‌هایی که بیشترین تعداد موسسات را در این جدول داشته‌اند تا حدودی طبیعی و قابل انتظار است، اما مشاهده نام استان کرمان با 56 موسسه نیز در نوع خود جالب است، استانی که اگرچه در فعالیت‌های قرآنی کشور(به جز مواردی جزئی) به افتخارات چندانی به ویژه در عرصه مسابقات و مسائلی از این دست نرسیده است، اما حضور در بین استان‌هایی همچون خراسان رضوی و تهران نشان می‌دهد، ظرفیت این استان و فراهم بودن زیرساخت‌ها برای جهش قرآنی مشهود است.
در حالی 56 موسسه از استان کرمان از حمایت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار شده‌اند که در همین جدول به نام 16 مؤسسه کرمان جنوبی نیز اشاره شده است، بخشی که اگرچه به لحاظ جغرافیایی جزئی از استان کرمان است، اما معمولاً در ارائه آمار‌ها به صورت مجزا مورد توجه قرار می‌گیرد.
3 – در بین تمام موسساتی که از حمایت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار بوده‌اند، نام موسسه «جامعه‌القرآن الکریم و اهل‌البیت» بسیار بیشتر از دیگر موسسات به چشم می‌خورد. از بین 888 موسسه که با ارائه طرح از حمایت‌‌های وزارت ارشاد بهره‌مند شده‌اند نام حدود 195 موسسه در جدول منتشر شده است. موضوعی که در وهله اول، پویا بودن شعب این موسسه در سراسر کشور را نشان می‌دهد.
به غیر از موسسه جامعةالقرآن الکریم و اهل البیت که شعب آن در سراسر کشور بیشترین تکرار را در جدول منتشر شده دارد، موسسات دیگری همچون بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) و مهد قرآن نیز اگرچه با فاصله بسیار زیاد نسبت به جامعه‌القرآن، اما بیشترین تکرار را نسبت به سایر موسسات دارند. در مواردی نیز تنوع و تعدد موسسات در هر استان قابل توجه است و نشان از تلاش معاونت برای توزیع این حمایت‌ها به بهترین نحو ممکن را دارد.
4 – معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار جزئیات حمایت‌های خود از فعالیت‌های قرآنی و شفاف‌سازی‌هایی که تاکنون انجام داده بر هدفمند بودن توزیع اعتبارات و حمایت‌‌های خود از فعالیت‌های قرآنی مهر تأییدی زده است. ضمن قدردانی از اقدامات این نهاد قرآنی در مورد شفاف‌سازی بودجه‌ها و حمایت‌‌هایی که از بخش‌های مختلف انجام داده است، انتظار می‌رود دیگر نهادها و دستگاه‌های قرآنی و به خصوص سازمان تبلیغات اسلامی و ... نیز این رویکرد را سرلوحه خود قرار دهند و میزان حمایت‌هایی که از بخش‌های مختلف به عمل آورده‌اند، اعلام کنند.
5 – موضوع دیگری که در بحث حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد، توزیع براساس نگاه دستگاهی است، این در حالی است که همه، معاونت قرآن وزارت ارشاد را عالی‌ترین بخش دولت در عرصه فعالیت‌های قرآنی می‌دانند و بر همین اساس است که همه فعالان قرآنی، فارغ از وابسته بودن به هر دستگاه و نهادی، چشم انتظار حمایت‌های این نهاد دولتی هستند. لذا بی‌راه نخواهد بود اگر موسساتی که از وزارت ارشاد مجوز ندارند نیز در انتظار حمایت این نهاد باشند.

انتهای پیام 

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

نجفی در اعترافاتش یک راز را فاش کرد

کلیدواژه: خبرگزاری قرآن ایکنا استان فارس فعالیت های قرآنی حسن دهقان مسابقات قرآن

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۹۷۷۱۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رقابت ۱۵۹ برگزیده شهرستانی در مرحله استانی مسابقات قرآنی اوقاف
 • تخریب تخت سنگ در حال سقوط در دروازه قرآن شیراز/مردم روز شنبه دروازه قرآن نروند
 • هفته پایانی لیگ برتر فوتبال بانوان؛ نماینده شیراز به مصاف ملوان بندر انزلی می‌رود
 • حضور فعال در اجتماع موجب پیشرفت مکتب‌های قرآنی می‌شود
 • نشر فرهنگ قرآنی در برنامه ها و مراسمات مذهبی دنبال شود
 • اجرای جشنواره تابستانی شهر شاداب با ۱۶۵ برنامه در قزوین
 • چهار میلیارد ریال برای تکمیل دانشکده علوم قرآنی خمین جذب شد
 • نخبگان قرآنی مازندران تجلیل شدند +تصاویر
 • کهگیلویه و بویراحمد موقوفه مرتبط با موضوعات قرآنی ندارد
 • ۲۶۰ میلیون ریال به موسسات قرآنی آذربایجان غربی اختصاص یافت
 • دانشكده مطالعات تطبیقی قرآن كریم شیراز دانشجو می‌پذیرد
 • رقابت ۲۲۰ همدانی در مرحله استانی مسابقات قرآنی
 • سنگ ناایمن دروازه قرآن شیراز، منفجر می شود
 • رقابت 250 نفر در مرحله استانی چهل و دومین دوره مسابقات قرآنی
 • دارالقرآن خراسان شمالی، میزبان ۱۵۹ فعال برتر قرآنی
 • تغییر زمان برگزاری جشنواره سروناز در شیراز
 • رقابت ۱۰۰ مازندرانی در سومین روز از مسابقات استانی قرآن کریم +تصاویر
 • جشنواره غدیر و مستند‌‌های دهه کرامت در شبکه قرآن پخش می‌شود/ تشکیل ستاد طرح‌های انس با قرآن
 • مروری بر اخبار معارفی رسانه‌ها/ تشریح طرح جامع تابستانی شبکه قرآن