نام‌گذاری سال به نام رونق تولید نیازمند بایسته‌هایی برای اجراست که به نظر می‌رسد اتفاقات مناسبی در استان قم با توجه به تشکیل جلسات منظم و بازدیدهای میدانی از واحدهای تولیدی در این زمینه در حال رخ دادن است. ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲ استانها قم نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، وجود موانع و مشکلات متعدد در پیش روی تولید و کسب‌ و کار، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کارفرمایان، کارآفرینان، فعالان و سرمایه‌گذاران اقتصادی و تولیدی محسوب می‌شود.

افزایش قیمت تمام‌شده محصولات تولیدی، کاهش صادرات و عدم حضور مؤثر در بازارهای جهانی، نوسانات بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی، ناهماهنگی‌ها و مشکلات ناشی از ابلاغیه‌ها و قوانین ثانویه، مالیات بر ارزش‌افزوده، مشکل تأمین مواد اولیه و تهیه ماشین‌آلات و قطعات، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، سود بالای تسهیلات بانکی و فرسودگی تجهیزات و ده‌ها مورد دیگر از این دست از جمله مشکلات و موانعی هستند که بخش تولید و صنعت کشور با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کند.

برنامه راهبردی رونق تولید در قم تدوین شد1116 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در قم پرداخت شد80 درصد تسهیلات رونق تولید در قم پرداخت شد

 مشکلاتی که بخش قابل‌توجهی از آن‌ها متأثر از اعمال تحریم‌های ظالمانه سال‌های اخیر دشمنان است و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز با نام‌گذاری سال 98 به نام رونق تولید، ضمن تأکید بر اهمیت نگاه ویژه به موضوع تولید و اشتغال، بخش‌ها و ارکان مختلف نظام و دستگاه‌های اجرایی را به تلاش و برنامه‌ریزی و تکاپوی مسئولانه در جهت توسعه تولید ملی و برطرف کردن موانع و مشکلات این بخش فراخواندند.

همسو با شعار سال، در استان قم نیز «به‌عنوان یکی از استان‌های مهم و پیشتاز در عرصه تولید و صنعت» سلسله تدابیر و اقدامات عملی مناسبی برای محقق ساختن سیاست‌های رونق تولید طراحی و در دستور کار قرارگرفته است.

نقش مهم کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید

کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌ها تشکیلات قانونی است که با هدف بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت اختیارات استانداران و دستگاه‌های استانی و به منظور بررسی و اتخاذ تصمیم در خصوص حل‌وفصل مشکلات واحدهای تولیدی به ویژه در موارد مربوط به تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های نیمه‌تمام، تأمین منابع مالی، تعیین تکلیف بدهی‌های معوق و همچنین رفع مشکلات مرتبط با محیط‌ زیست، منابع طبیعی و موانع صادراتی به ریاست استاندار و به صورت منظم و مؤثر فعالیت می‌کند.

کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان قم از ابتدای سال 98 تا هفته اول خردادماه، تعداد 8 جلسه کاری داشته که دستاورد  این جلسات 169 مصوبه برای رونق تولید بوده است. پیگیری برای انجام کامل تعهدات سال گذشته استان در زمینه جذب تسهیلات رونق تولید تا سقف 900 میلیارد تومان، تعیین میزان و سهم پرداختی بانک‌ها در تسهیلات رونق تولید، پیگیری مشکلات و امکانات زیرساختی نواحی و  شهرک‌های صنعتی استان به ویژه در حوزه انرژی، برنامه‌ریزی برای انتقال واحدهای تولیدی فعال در خارج از شهرک‌های صنعتی استان بخشی از اقدامات این کارگروه بوده است.

همچنین این کارگروه پیگیری اعمال مساعدت و همکاری بانک‌ها در زمینه تسویه بدهی‌های معوق واحدهای تولیدی و نیز تقسیط و بخشودگی جرائم تأمین اجتماعی، دعوت از مقامات ملی مرتبط با مشکلات تولید و اشتغال، انعکاس مشکلات واحدهای نیازمند اتخاذ تصمیم در مرکز، پیگیری افزایش اختیارات استانی کارگروه تسهیل، بحث تسهیل ضمانت‌نامه بانکی موردنیاز واردات قطعات و مواد اولیه، حمایت ویژه از طرح‌های اشتغال و تولید کمیته امداد، تصمیم‌گیری برای تکمیل طرح‌های صنعتی نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد، تصویب طرح توسعه ناحیه صنعتی خورآباد بخش کهک ، تعیین مهلت یک‌هفته‌ای برای ارائه پاسخ دستگاه‌ها به استعلامات بانکی در زمینه پرداخت تسهیلات رونق تولید و پیگیری مشکلات مربوط به اتصال منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به خطوط راه‌آهن و غیره، از مهم‌ترین مصوبات و موضوعات موردبحث کارگروه تسهیل و رونق تولید استان قم را نیز در بازه زمانی یاد شده داشته است.

تدوین 7 راهبرد و 27 برنامه برای رونق تولید قم

در راستای رویکرد برنامه محوری استاندار قم، پیش‌نویس مربوط به راهبردها و برنامه‌های عملیاتی استان جهت رونق تولید در چهار بخش شامل: راهبردها، برنامه‌ها، اقدامات و الزامات اجرای برنامه و دستگاه‌های مسئول و همکار و توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، فروردین‌ماه امسال تهیه و  در  دستور کار سومین جلسه کارگروه ستاد تسهیل قرار گرفت و پس از بررسی و تصویب نهایی، جهت اجرا به دستگاه‌ها ابلاغ گردید.

برای برنامه رونق تولید استان هفت راهبرد دیده‌شده که نخستین آن حفظ تولید و اشتغال در واحدهای تولیدی موجود است که پایش و تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی، تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش، احیای واحدهای تولیدی راکد و تعطیل، توانمندسازی بنگاه‌های تولیدی، کاهش هزینه‌های تولید و شناسایی قوانین و مقررات مانع تولید و پیشنهاد رفع آن‌ها برنامه‌های اصلی این راهبرد  را تشکیل می‌دهند.

دومین راهبرد، توسعه واحدهای موجود و تکمیل طرح‌های اقتصادی نیمه‌تمام با سه برنامه شامل: توسعه واحدهای موجود از طریق افزایش ظرفیت اسمی و تنوع در تولید، شناسایی و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد و بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی است.

توسعه بازار فروش در دو بخش داخلی و صادراتی به‌عنوان راهبردهای سوم و چهارم هستند که از شش برنامه شامل: فرهنگ‌سازی مصرف کالای داخلی، مصرف حداکثری کالاهای تولید ملی و ترجیحاً داخل استان در بخش‌های دولتی، کیفی سازی محصولات استان، تقویت شرکت‌های فعال در زمینه صادرات، تنوع‌بخشی به بازارهای صادراتی استان و استفاده از ظرفیت نهادها و مراکز حوزوی برای توسعه صادرات و سرمایه‌گذاری برخوردار است.

همچنین توسعه پایدار معادن و فراوری مواد معدنی استان، حمایت و جذب سرمایه‌گذاری جدید و توسعه و تقویت تشکل‌های اقتصادی استان راهبردهای پنجم تا هفتم هستند که برای هریک از این راهبردها نیز برنامه‌های جداگانه‌ای طراحی و در نظر گرفته‌ شده است.

اهمیت بازدیدهای میدانی در کاهش مشکلات تولیدکنندگان

حضور استاندار قم در شهرک صنعتی شکوهیه همزمان با نخستین روزهای سال 98 و بازدید چند ساعته از چند واحد تولیدی در این شهرک، نویدبخش رونق تولید و نشان از عزم جدی مسئولان استان برای کاهش مشکلات این بخش را داشت.

همچنین بنا به دستور استاندار، مقرر گردید که جلسات کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سال جاری به صورت هفتگی در استانداری و یک هفته در میان در محل واحدهای تولیدی و نواحی صنعتی استان برگزار شود مه نخستین جلسه آن در تاریخ 27 فروردین 98 تشکیل و از سه واحد صنعتی واقع در جاده قدیم اصفهان بازدید میدانی انجام و متعاقب آن در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در محل شرکت تولیدی امید فنر و با حضور مدیران واحدهای تولیدی مورد بازدید، مسائل و مشکلات این سه واحد را مورد بررسی قرار دادند.

بازدید از 6  واحد تولیدی واقع در شهرک شکوهیه در قالب دو برنامه مجزا و در حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، بازدید از 7 طرح اشتغال و تولید کمیته امداد امام خمینی(ره) در ناحیه صنعتی خورآباد بخش کهک و تشکیل جلسه کارگروه تسهیل و رونق تولید در این محل همچنین بازدید از سه واحد صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان و تشکیل جلسه کارگروه تسهیل در این منطقه از جمله برنامه‌هایی بودند که در فاصله زمانی 10 الی 8 خردادماه جاری برنامه‌ریزی و اجرایی گردید.

مدیران در کنار تولیدکنندگان باشند

استاندار قم در این بازدیدها و جلسات، برطرف کردن مشکلات تولیدکنندگان را مسئله مهم و اولویت‌دار استان برشمرد و گفت: مدیران در پیشبرد برنامه‌های رونق تولید باید در کنار تولیدکنندگان باشند.

 وی با بیان اینکه مشکلات واحدهای تولیدی را به صورت میدانی پیگیری می‌شود تصریح کرد: جلساتی هم که در استانداری قم برگزار می‌شوند با تعیین موضوعات اختصاصی و دعوت از مدیران ذیربط مسائل تولیدکنندگان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به عزم جدی استان در حمایت از تولید، اظهار داشت: تحقق شعار سال و رونق تولید، با راهبردهای عملیاتی و بکار گیری محرک‌های رونق اقتصادی در استان میسر می‌شود.

قم یکی از استان‌های برتر کشور در زمینه امنیت سرمایه‌گذاری

استاندار قم در جلسه کارگروه تسهیل و رونق تولید استان با اشاره به وجود زمینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری در قم ، از انتخاب استان قم به‌عنوان یکی از استان‌های برتر کشور از نظر امنیت سرمایه‌گذاری خبر داد.

 وی همچنین با تأکید بر لزوم تلاش برای معرفی قابلیت‌ها و توانمندی‌های سرمایه‌گذاری استان گفت: در این راستا همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان با مشارکت دستگاه‌های اقتصادی و شهرک‌ها و مناطق صنعتی استان نیمه دوم امسال برگزار می‌شود.

گزارش از محمد رضا حبیبی

انتهای پیام/ح

R7854/P/S6,62/CT11

منبع: تسنیم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.tasnimnews.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۰۸۵۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

افشای راز‌های بدن مایکل جکسون

مردم منتظر واریز حدود ۵ میلیون تومان باشند!

امروز به ناموسم توهین شد

مخاطرات یک قرارداد؛ آیا شگرد چین برای تصاحب بنادر دنیا در قرارداد ۲۵ ساله ایران تکرار می‌شود؟

ضرب‌الاجل 15 روزه به استقلال برای پرداخت بدهی‌ها

خبر بعدی:

کاهش واردات برنج خارجی، فرصتی برای تصرف بازار داخلی است/ تولیدکنندگان می‌توانند از فرصت گران شدن برنج خارجی بهره ببرند

دبیر انجمن واردکنندگان برنج افزایش قیمت برنج داخلی به دلیل حذف ارز 4200 تومانی از واردات برنج خارجی را نامعقول دانست. او همچنین تولید کنونی داخل را بیشتر از نیاز کل کشور عنوان کرد.

«مسیح کشاورز»، دبیر انجمن واردکنندگان برنج، درباره قیمت برنج به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا گفت: افزایش قیمت برنج ایرانی را در سال جاری به دلیل کاهش ورود برنج خارجی کاری عاقلانه نمی‌دانم. تولیدکنندگان ایرانی نباید امسال برنج را گران کنند، ولی اگر بخواهند پا به پای برنج خارجی جلو بروند، با گران شدن برنج خارجی، آنها هم برنج ایرانی را گران می‌فروشند.

او تاکید کرد: تولیدکنندگان می‌توانند از فرصت گران شدن برنج خارجی بهره ببرند و سهم خود را در بازار گسترش دهند و در واقع بازار را به دست بگیرند.

کشاورز ادامه داد: با گران شدن برنج خارجی و ارزان ماندن برنج ایرانی مردم برنج ایرانی را می‌خرند ولی اگر امسال هم گران کنند مردم همچنان به برنج خارجی که ارزان‌تر است، گرایش پیدا می‌کنند و تولیدکنندگان ایرانی باز هم، امکان غلبه در بازار را از دست می‌دهند.

او ادامه داد: ادعای تولیدکنندگان ایرانی این است که 2میلیون و 400هزار تن در سال تولید برنج تولید می‌کنند، در حالی که مصرف کشور سالانه 3میلیون و 200هزار تن است. پس خروج برنج خارجی از بازار به معنای کاهش عرضه نیست.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پایان اظهار کرد: با این حال رفتار ایرانی‌ها همیشه این طور بوده که با گران شدن کالای رقیب آنها نیز کالای ایرانی را گران می‌کنند و حاصل این اتفاق چیزی جز رکود در بازار نیست. 2/5

دیگر خبرها

 • حسینی قمی: روابط نامحرمان در برنامه‌های تلویزیون منطبق با تعالیم اهل‌بیت نیست
 • اقدام جالب استانداری قزوین برای جلوگیری از ‌تملک واحدهای تولیدی توسط بانک‌ها ‌
 • تعیین ترکیب هیئت رئیسه فراکسیون گام دوم انقلاب
 • هیات دو و میدانی استان اصفهان با برگزاری غیر ضروری مسابقات با جان ورزشکاران بازی کرد
 • هنرمند قمی عضو شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم رضوی شد
 • بازگشت 100 جوان قمی به کارخانه پس از پنج سال
 • توزیع مویرگی ظروف یکبار مصرف بی‌کیفیت در بازار
 • تیم با کیفیتی را آماده مسابقات دو و میدانی می‌کنیم
 • روضه تعطیل بردار نیست / امسال با رونق و شکوه بیشتر برگزار می‌شود
 • جهش تولید را با حمایت از تولیدکنندگان محقق می‌کنیم
 • رئیس سازمان تبلیغات: روضه تعطیل بردار نیست/ امسال با رونق و شکوه بیشتر برگزار می‌شود
 • تعیین اعضای کمیته‌های کمیسیون برنامه و بودجه
 • رئیس سازمان تبلیغات با اشاره به شیوع ویروس کرونا: روضه تعطیل بردار نیست؛ امسال با رونق و شکوه بیشتر برگزار می‌شود
 • توزیع مویرگی ظروف یکبار مصرف بی‌کیفیت در بازار/ تولید ظروف غیربهداشتی حتی در دامداری‌ها
 • دومیدانی کاران مدال آور قمی در مسابقات کشوری تجلیل شدند
 • تولیدکنندگان ماسک مشکل تمدید مجوز و تأمین مواد اولیه دارند
 • هشدار به همشهریان قمی؛ شاخص کیفیت هوای شهر در وضعیت ناسالم قرار گرفت
 • البرز رکورددار پرداخت تسهیلات رونق تولید با پرداخت بیش از 20 میلیارد ریال اعتبار
 • آخرین خبرها از دروازه شمالی پایتخت عراق/ آغاز عملیات علیه بقایای داعش در غده سرطانی بغداد + نقشه میدانی و عکس