فرارو- هفته آینده شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، ظاهرا با هدف میانجیگری میان ایران و آمریکا، برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی به تهران سفر می‌کند. ناظران، وساطت ژاپن را متفاوت می‌دانند، اما در روز‌های اخیر اتفاقاتی رخ داده که ماموریت آبه را دشوارتر کرده است.
به گزارش فرارو، پس از ناکامی بسیاری از کشور‌های عربی و اروپایی در کمتر کردن تنش‌ها میان ایران و آمریکا، اکنون چشم‌ها به سفر آتی آبه به تهران دوخته شده است. آبه تلاش می‌کند از موقعیت کشورش به عنوان متحد آمریکا که روابط نزدیکی با ایران دارد، برای کاهش تنش‌ها استفاده کند.
پیش از اعلام سفر آبه به تهران، دو تن از مقامات ایران و آمریکا - محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا- به توکیو سفر و درباره امکان وساطت ژاپن رایزنی کردند. دونالد ترامپ در توکیو صریحا از کمک ژاپن به تسهیل گفتگو‌ها با ایران استقبال و بر «رابطه بسیار خوب» میان تهران و توکیو تاکید کرد.
ژاپن یکی از مشتریان نفت ایران بود که تحت فشار‌های سنگین آمریکا مجبور شد واردات نفت از ایران را متوقف کند. با این حال، هنوز هم ژاپن به واردات نفت از خاورمیانه نیاز دارد. به همین دلیل، مایل است که تنش‌ها در این منطقه کاهش یابد تا روند تامین انرژی مختل نشود.
پیش از ژاپن، کشور‌های دیگری نظیر سوئیس، عراق، عمان و قطر تلاش‌هایی برای میانجیگری انجام دادند، اما نتوانستند تغییری در مناسبات ایران و آمریکا ایجاد کنند. برخی معتقدند یکی از دلایل عدم موفقیت این کشو‌رها این بود که آن‌ها برای جلوگیری از وقوع درگیری نظامی میان ایران و آمریکا وساطت کردند. این در حالی است که نه ایران و نه آمریکا، هیچکدام قصدی برای ورود به جنگ نداشتند.
وساطت ژاپن، اما، متفاوت است. از دیدگاه کارشناسان، ژاپن امیدوار است که بتواند ایران و آمریکا را به انجام گفتگو‌های مستقیم متقاعد کند. برای تسهیل این امر، ژاپن می‌تواند از گفتگو‌های احتمالی میزبانی کند. در پایان ماه جاری میلادی، نشست سران گروه ۲۰ در ژاپن برگزار می‌شود. آبه می‌تواند پیامی از جانب مقامات ایران به همتایان آمریکایی در این نشست منتقل کند یا حتی می‌تواند رئیس‌جمهور ایران را به این نشست دعوت کند.
با این حال، نباید تصور کرد ماموریت ژاپن در تسهیل گفتگو‌ها به این سادگی است. در روز‌های اخیر تحولاتی رخ داده که ماموریت آبه برای تنش‌زدایی در خلیج فارس را بیش از پیش دشوار کرده است. پیش از سفر آبه، موجی از خوشبینی در میان برخی تحلیلگران شکل گرفت، اما اعمال تحریم‌های نسبتا گسترده بر بخش پتروشیمی ایران از خوشبینی‌ها کاست. جمعه گذشته، آمریکا ده‌ها شرکت صنایع پتروشیمی ایرانی و عوامل فروش خارجی آن‌ها را تحریم کرد. قبل از این تحریم‌ها، این گمانه‌زنی مطرح شد که آبه ممکن است از جانب واشنگتن پیامی برای کاهش تحریم‌ها به تهران ببرد، اما تحریم‌های پتروشیمی عدم صحت این گمانه‌زنی را نشان داد.
افزون بر این، ایران برای موفقیت وساطت آبه چند شرط تعیین کرده است. کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، طی یادداشتی در خبرگزاری فارس، «بازگشت آمریکا به برجام و جبران خسارت‌های وارد شده به ایران» و «رفع تحریم‌های فراسرزمینی» آمریکا علیه ایران را شرط موفقیت سفر آبه به تهران دانست.
بسیار بعید است که آمریکایی‌ها پیش از شروع مذاکرات، آن هم در جریان سفر نخست وزیر ژاپن که هنوز نتایج آن معلوم نیست، تحریم‌های خود را رفع کنند و به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازگردند و خسارت‌های وارد شده به ایران را جبران کنند. برخی تحلیلگران معتقدند که بازگشت ترامپ به برجام بدون گرفتن یک امتیاز، ولو صوری، جایگاه سیاسی او را به شدت تضعیف می‌کند. شاید به همین دلیل است که سید حسین موسویان، دیپلمات پیشین ایرانی، در گفتگو با خبرگزاری ایرنا، تصریح کرده است: «بازگشت خشک و خالی ترامپ به برجام هم یک خودکشی سیاسی و رسوایی بزرگ داخلی و بین المللی است و لذا شانسی ندارد.»
علاوه بر دشواری‌های یادشده، باید تاثیرگذاری برخی طرف‌های منطقه‌ای را هم ذکر کرد. آبه می‌داند که موفقیت تلاشش، علاوه بر نظر مساعد ایران، به نظر مثبت سایر طرف‌ها در منطقه هم بستگی دارد. به همین دلیل، او پیش از سفر به ایران با سه تن از رهبران منطقه‌ای، که با ایران اختلافاتی دارند، تماس گرفت. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، درباره سفر آتی آبه به تهران تماس‌هایی از نخست‌وزیر ژاپن دریافت کردند.
جزئیات تماس آبه با دو ولیعهد عرب منتشر نشده، اما در تماس ۳۰ دقیقه‌ای نخست‌وزیران ژاپن و اسرائیل، نتانیاهو به آبه گفته است که حفظ فشار‌ها بر ایران ضروری است. نتانیاهو در این باره توئیت کرد: «به او (آبه) صریحا گفتم که ما برای متوقف کردن تجاوز ایران در منطقه، باید فشار را بر آن ادامه دهیم.»
اسرائیل برای متقاعد کردن آمریکا به خروج از توافق هسته‌ای تلاش‌های فراوانی انجام داده و از احتمال تنش‌زدایی میان تهران و واشنگتن نگران است. برخی محافل رسانه‌ای اسرائیلی ادعا می‌کنند که ایران در پشت پرده به آمریکا پیام‌هایی در زمینه تمایل به گفتگو ارسال کرده است. روز جمعه، همزمان با تماس تلفنی آبه و نتانیاهو، شبکه ۱۳ اسرائیل در گزارشی مدعی شد ایران از طریق کانال سری به واشنگتن راهکاری ارائه داده و برای انجام گفتگو‌های جدید ابراز تمایل کرده است.

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

از پاسخ ایران به آبه شینزو تا واکنش آمریکایی ها و اتهام زنی به ایران

آقای آبه شینزو نخست وزیر ژاپن، چهل و یک سال پس از انقلاب و در زمانی که تنش ها میان ایران و آمریکا روز به روز در حال افزایش است، به ایران سفر کرد و حامل پیامی از سوی ترامپ رییس جمهور آمریکا بود؛ آبه پیام به ظاهر مثبت ترامپ که گفته بود خواهان مذاکره است و قصد تغییر رژیم ایران را ندارد را به رهبر انقلاب اسلامی ایران ابلاغ کرد که ایشان در پاسخ به آبه شینزو بیان کردند که «شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد»

به گزارش سرویس بین الملل خیرگزاری بسیج، طبق اظهار نظر قبلی شماری از کارشناسان ژاپنی هدف نخست وزیر ژاپن از سفر به تهران اقناع مقام های ایران و آمریکا برای از سرگیری گفت و گوها بود که ناکام ماند، اما عدم استقبال ایران از پیام ترامپ، واکنش مقامات آمریکایی را به دنبال داشت.

ترامپ: ایران آماده مذاکره نیست، ما هم نیستیم!

رییس جمهور آمریکا که پیش از این بارها و بارها عنوان کرده بود آماده مذاکره با ایران بدون هیچ پیش شرطی است، در پیامی توئیتری نوشت: «ضمن اینکه بسیار از نخست وزیر آبه به خاطر رفتن به ایران و دیدار با آیت الله خامنه ای تقدیر می کنم، شخصاً حس می کنم که هنوز خیلی زود است که به دستیابی به توافقی حتی فکر کنیم. آنها آماده نیستند، ما هم نیستیم!»

روحانی: هر وقت جنگ اقتصادی متوقف شد، شاهد تحول مثبت در جهان خواهیم بود  

اما دکتر روحانی رئیس جمهور ایران پیش از این پاسخ ترامپ را داده بود؛ رییس جمهور ریشه برخی تنش‌ها در منطقه را جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران دانست و تأکید کرد: «هر گاه این جنگ متوقف شود، شاهد تحول مثبت در منطقه و جهان خواهیم بود.  اقدامی که آمریکا انجام می‌دهد تروریسم اقتصادی است؛ آمریکا برای اولین بار جنگ را با یک ملت به صورت علنی و آشکار آن هم مخصوصاً با اقشار آسیب‌پذیر جامعه شروع کرده است؛ آمریکایی‌ها امروز جنگ را با میلیون‌ها انسان فهیم و فرهنگی این کشور مخصوصاً طبقات ضعیف آغاز کرده است. البته در این جنگ ملت ما حتماً پیروز خواهد بود.»

مرندی: وقتی رژیمی به تعهدات خود پایبند نمی باشد، قابل اعتماد نیست

سید محمد مرندی، تحلیلگر مسائل بین الملل در گفت وگو با شفقنا، اظهار کرد: آمریکایی ها از مقامات کشورهای بسیاری درخواست کردند که به ایران سفر کنند و این نشان دهنده این است که سیاست آمریکا در مورد ایران شکست خورده است. پس از تحریم های آمریکا علیه ایران؛ آمریکایی ها انتظار داشتند که ایران از هم فرو بپاشد یا پرچم سفیدی را بلند کند، اما این اتفاقات نیافتاد و از سوی دیگر آمریکا این مساله را درک کرد که توان نامتقارن ایران در برابر آمریکا بالاست و دردسر برای آمریکا در منطقه زیادتر شده و همچنین ایران در موضع قدرت قرار دارد.

ایران برای حل اختلاف با آمریکا، نیازی به میانجی گری ندارد

او گفت: ایران برای حل اختلاف با آمریکا، نیازی به میانجی گری ندارد و از مقامات کشورهای مختلف که به ایران سفر می کنند به عنوان کشور دوست استقبال می کند.

تا آمریکا به اجرای برجام بازنگردد و به تعهدات خود پایبند نشود، ایران دلیلی برای گفت وگو با آمریکا ندارد

او در مورد موضع ایران در برابر آمریکا، تصریح کرد: موضع ایران در مقابل آمریکا کاملاً روشن است، تا آمریکا به اجرای برجام بازنگردد و به تعهدات خود پایبند نشود و به جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران پایان ندهد و این خسارات را جبران نکند، ایران دلیلی برای گفت وگو با آمریکا ندارد.

آمریکا نمی تواند از روش تروریسم اقتصادی علیه ایران استفاده کنند و خواهان مذاکره باشد

او در پاسخ به اینکه آیا مقامات دو کشور ژاپن و آلمان که اخیراً به ایران سفر کردند، واسطه پیام به ایران بودند؟ گفت: مقامات دو کشور ژاپن و چین آمدند که نقش میانجی یا پیام رسان را ایفا کنند، اما آمریکایی ها باید بدانند که نمی توانند از سویی از روش تروریسم اقتصادی استفاده کنند و از سوی دیگر مذاکراتی با ایران داشته باشند.

وقتی رژیمی به تعهدات خود پایبند نمی باشد، قابل اعتماد نیست

او ادامه داد: اینکه آمریکایی ها به تعهدات خود پایبند نیستند، نشان می دهد که ما نمی توانیم با آنها مذاکره کنیم چون وقتی رژیمی به تعهدات خود پایبند نمی باشد، قابل اعتماد نیست بنابراین مذاکرات با آمریکا بی معناست به خصوص با توجه به اینکه ترامپ و اطرافیان ترامپ حرف های ضد و نقیضی می زنند و مشخص است که کاخ سفید یک فضای آشفته و غیر قابل پیش بینی دارد.

او تأکید کرد که اگر آمریکایی ها در مذاکره با ایران جدی هستند باید به تعهدات خود پایبند باشند، از جنگ اقتصادی با مردم ایران دست بکشند و خسارات تروریسم اقتصادی به ایران را بپردازند.

رژیم فعلی آمریکا بسیار آشفتگی داخلی دارد

او در پاسخ به اینکه به چه دلایلی رفتارهای آمریکا در برابر ایران متناقض است؟ گفت: رفتارهای آمریکا نشان دهنده این است که آمریکا علاوه بر اینکه یک حکومت خشنی است که مردم عادی را هدف قرار می دهد در عین حال نشان دهنده این است که رژیم فعلی آمریکا آشفتگی فوق العاده داخلی دارد چرا که گفتار و رفتار افراد پر تناقض است و هر جالب اینکه مقامات آمریکا در اظهارنظرهای خود نیز در تناقض با یکدیگر هستند.

بعید نیست میانجی های دیگری در راه باشند، اما صورت مساله تغییری نمی کند

او گفت: بعید نیست که آمریکا دست به دامن سایر کشورها شود و مقاماتی از کشورهای دیگر نیز به ایران بفرستد، اما به هر ترتیب صورت مساله تغییری نمی کند. آمریکایی ها تنش در منطقه را ایجاد کردند. ایران در برابر نگرانی های جهان نسبت به انرژی هسته ای انعطاف نشان داد و با دادن امتیازاتی توافق هسته ای را امضا کرد، از زمان امضای توافق هسته ای ایران به این قرار داد پایبند بود، اما آمریکا در همان زمان اوباما به نتایج مذاکرات پایبند نبود و در زمان ترامپ اساساً آن را از بین برد و پاره کرد. بنابراین موضع ایران در برابر آمریکا کاملاً شفاف است، تنها زمانی می توان با آمریکایی ها مذاکره کرد که آنان مانع اجرای برجام نشوند و جنگ اقتصادی را خاتمه و جبران خسارت دهند.

تنها راه ترامپ این است که به شکل غیر رسمی از موضع خود عقب نشینی کند

او در پاسخ به اینکه آیا در نهایت آمریکا یا شخص ترامپ از موضع خود علیه ایران دست برخواهد داشت؟ گفت: دولت آمریکا یا ترامپ امکان دارد که مایل باشد در برابر ایران کوتاه بیاید، ولی بولتون و پمپئو به گونه ای کارها را پیش بردند که عقب نشینی برای ترامپ کار بسیار سختی است چون برای او آبرو ریزی به دنبال خواهد داشت بنابراین تنها راه ترامپ این است که به شکل غیر رسمی از موضع خود عقب نشینی کند. ولی در حال حاضر من چنینی رویکردی از سوی ترامپ نمی بینم.

آمریکا باید بداند هر فشاری که به ایران وارد می کند، به خود ضربه می زند

او گفت: از طرفی ایران ظرفیت های داخلی و منطقه ای فوق العاده ای دارد و از طرف دیگر دوستی ایران با کشورهای قدرتمند که مورد حمله اقتصادی آمریکا قرار گرفتند مثل روسیه و چین، این اجازه را می دهد که ایران به آمریکایی ها به شکل نا متقارن فشار بیاورند؛ این فشارها در کنار تصمیمات جدید در مورد برنامه هسته ای، موضع ایران در برابر رفتار آمریکایی ها را قوی تر می کند. ایران بایستی به گونه ای به آمریکا فشار بیاورد که این کشور درک کند هر فشاری که به ایران بیاورد به خودشان ضرر می زند.

رد پیام و شروع اتهام زنی های آمریکا علیه ایران

پاسخ مقامات ایرانی به پیام ترامپ، تنها به اظهار نظری چند خطی ختم نشد بلکه پا فراتر رفت و به اتهام زنی های دوباره آمریکا به ایران رسید؛ همزمان با ملاقات نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب، دو نفت کش در آب های عمان که نفت خام را از خلیج فارس صادر می کردند، مورد هجوم قرار گرفتند؛ همین اتفاق بهانه ای شد تا اتهام زنی امریکا به ایران دوباره از سر گرفته شود.

پمپئو: ایران با حمله به نفتکش ژاپنی به حضور تاریخی نخست وزیر ژاپن توهین کرد

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بیان کرد: «رهبر رژیم ایران می گوید پاسخی به پرزیدنت ترامپ ندارد. رهبر جمهوری اسلامی درخواست دیپلماسی را رد کرد. آنها با حمله به نفتکش ژاپنی به حضور تاریخی نخست وزیر ژاپن توهین کردند.»

ظریف: حمله به نفتکش ها مشکوک است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به حادثه آتش‌سوزی در نفت‌کش‌های دریای عمان در صفحه توییترش نوشت: «حملات گزارش شده به تانکرهای مرتبط با ژاپن زمانی اتفاق افتاد که نخست‌وزیر آبه شینزو برای گفت‌وگوهایی گسترده و دوستانه در حال دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای بود. مشکوک بودن برای توصیف آن‌چه که احتمالاً امروز صبح اتفاق افتاده، کفایت نمی‌کند. مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای پیشنهادی ایران، ضروری است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه: ایران از همکاری و گفت‌وگو در منطقه حمایت می‌کند

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در این باره در صفحه توئیتر رسمی‌اش نوشت: «از بروز حوادث مشکوک امروز برای نفتکش‌های تجاری مرتبط با ژاپن همزمان با دیدار نخست وزیر آن کشور با رهبر انقلاب ابراز نگرانی کرده و آن را خلاف جهت گیری‌ها و تلاش‌های منطقه‌ای و فرامنطقه برای کاهش تنش‌ها و آرامش در منطقه می‌دانیم. ایران از همکاری و گفت‌وگو در منطقه حمایت می‌کند.»

اتهام زنی های آمریکا به ایران بدون هیچ دلیل و منطقی نشان از این دارد که آمریکا از رد کردن پیامش توسط ایران بسیار عصبانی است؛ حال باید دید در آینده ترامپ و همراهانشان چه مسیری را در مقابل ایران پیش می گیرند؟!

 منبع:شفقنا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۰۹۲۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پاسخ تهران به آبه اجازه هیچ گونه بهره برداری سیاسی را به آمریکا نداد
 • اهداف، اهمیت و دستاورد سفر نخست وزیر ژاپن به ایران
 • آیا سفر «نخست‌وزیر ژاپن» موفق بود؟
 • آیا سفر آبه موفق بود
 • واکنش کاربران شبکه های اجتماعی به دیدار شینزو آبه با رهبر انقلاب + عکس
 • عبور سایه سفر آبه شینزو به تهران از فراز روابط ایران و آمریکا
 • چرا سفر ماس و آبه دستاورد مطلوب را نداشت؟
 • قصد شینزو آبه از سفر به تهران فقط انتقال پیام بود نه میانجیگری / ژاپن در سیاست خارجی بسیار کم ریسک می کند / تا زمانی که مطمئن نشده اند، وارد پروسه میانجیگری نمی شوند
 • شینهوا: سفر شینزو آبه به ایران مثبت بود
 • آبه، ترامپ را از نتايج سفر خود به تهران مطلع کرد/ سفر نخست وزير ژاپن به تهران مثبت بود
 • فکر نان باش که «شینزو» آبه!
 • ماموریت شینزوآبه در تهران شکست خورد؟
 • گفتگوی شینزو آبه با ترامپ درباره نتایج سفر به ایران
 • نخست وزیر ژاپن درباره نتایج سفر به ایران با ترامپ گفتگو کرد
 • ترامپ از آبه شینزو به خاطر میانجی‌گری قدردانی کرد
 • قصد شینزو آبه از سفر به تهران فقط انتقال پیام بود نه میانجیگری / ژاپن در سیاست خارجی بسیار کم ریسک می‌کند
 • گفتگوی تلفنی شینزو آبه و ترامپ
 • گفت و گوی آبه با ترامپ در مورد سفرش به ایران
 • گفتگوی تلفنی نخست وزیر ژاپن با ترامپ درباره سفر به ایران