رویداد۲۴ در تحولات سیاسی، گاهی ناخواسته یک اتفاق موجب روشن شدن ده‌ها اتفاق دیگر می‌شود. به نظر می‌رسد ماجرای قتل میترا استاد نیز برخی اختلافات اردوگاه اصلاح طلبان را به قضاوت افکار عمومی کشانده است. محل دعوا، اما یک ادعای بزرگ است، اینکه اعضای شورای شهر تهران قبل از انتخاب نجفی در جریان رابطه او و میترا استاد بوده‌اند و در این میان نقش چهار فراکسیون شورای شهر بسیار پر رنگ است؛ اتحاد ملت، کارگزاران سازندگی، اعتماد ملی و ائتلاف احزاب مستقل.

کرباسچی: ماجرای نجفی را می‌دانستم و هشدار دادم

 

اولین کبریت را غلامحسین کرباسچی به انبار باروت ماجرای میترا استاد انداخت. او قبل از اینکه نقش نجفی در قتل همسرش در رسانه‌ها مطرح شود، در صفحه شخصی خود نوشت ماهیت تاسف‌بار حادثه قتل میترا استاد هرچه باشد نمی‌توان مسئولیت کسانی را که دو سال قبل علیرغم اصرار و تذکر برخی دلسوزان و مراکز مسئول، این چاه ویل را برای اصلاحات و نجفی حفر کردند نادیده گرفت.

مشخص نیست منظور کرباسچی از دلسوزان و مراکز مسئول چه افرادی است؟ کرباسچی شدیدا طرفدار شهردار شدن محسن هاشمی رفسنجانی بود و از طرفی با برخی اعضای کارگزاران اختلاف جدی داشت. شايد تنها وجه اشتراك كرباسچي و نجفي در انتخابات ۸۸ بود كه هر دو بر خلاف سایر اعضای حزب، از نامزدی مهدی کروبی حمایت كردند. كرباسچي بعدا با روزنامه اعتماد مصاحبه کرد و در توضیح این توییت گفت: اگر کسی در زندگی خصوصی‌اش مشکلات و مسائل خارج از عرف داشته باشد که نه خودش، نه دوستانش و نه جریان متبوعش به مطرح شدن و علنی شدن آن راضی نباشند، بهتر است در آن سمت قرار نگیرد. این مساله متاسفانه با وجود تذکر‌هایی که داده شد در مورد آقای نجفی مورد بی‌اعتنایی قرار گرفت.

کرباسچی در توضیح خود گفته بود «برداشت عده‌ای از این تذکرات سیاسی بود و فکر می‌کردند این حرف و حدیث‌ها از موضع سیاسی است. من قبلا هم مصاحبه کردم و گفتم که این انتخاب خوب نیست. هم به تنهایی و هم با چند نفر از دوستان به منزل آقای نجفی رفتیم و از ایشان خواهش کردیم و گفتیم به مصلحت نیست این سمت را بپذیرید. موضع‌گیری‌های من هم موجود است. ایشان و خانواده‌شان هم که حضور دارند و می‌توانید، سوال کنید. مسئولان و کسانی که در سمت‌های سیاسی بودند هم اطلاع دارند که دیدگاه من نسبت به پذیرش مسوولیت از سوی ایشان چه بوده است.»


به گزارش رویداد۲۴ معلوم نیست منبع اطلاعات محرمانه کرباسچی، نهاد‌های مسئول بوده است یا خود نجفی این اطلاعات را در اختیار کرباسچی قرار داده است. رابطه کرباسچی با این نهاد‌ها هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. دست کم نهاد‌های اصولگرا صلاحیت محسن هاشمی را برای نامزدی شورای شهر در سال ۹۲ رد کردند و با تمام توان تلاش کردند ۴ ورزشکار شورای شهر و الهه راستگو عضو حزب کار، به قالیباف رای بدهند.

نکته دیگر اینکه مشخص نیست چرا کرباسچی این اطلاعات را در اختیار چهار عضو شورای شهر که به او نزدیک هستند، نداده است؟ محسن هاشمی و شهربانو امانی اعضای کارگزاران سازندگی، محمد علیخانی فرزند قدرت الله و حبیب زاده عضو حزب کار، همگی از یاران هاشمی به شمار می‌روند و می‌توانستند محرمانه این خبر را در رای خود به نجفی اعمال کنند.

اصلاح‌طلبان برای انتخاب شهردار، جلسه‌ای با حضور رهبران احزاب اصلاح‌طلب برگزار می‌کنند که چهره‌هایی همچون کرباسچی، مرعشی، میردامادی، رضا خاتمی، نعیمی‌پور، شکوری‌راد و ... حضور داشتند ‏در این جلسه کرباسچی از نجفی می‌پرسد چه ماجرایی بین شما و خانم استاد هست؟ نجفی پاسخ می‌دهد که ما رابطه‌ای با هم نداریم و تنها با برادر او آشنایی دارم و ایشان یک مرتبه در خصوص کاندیداتوری‌اش در انتخابات شورا‌های اسلامشهر پیش من آمده است!

کرباسچی می‌گوید نه، شنیده‌ام رابطه‌ای بیشتر از این حرف‌ها با این خانم دارید! که نجفی با شنیدن این حرف کرباسچی بر افروخته می‌شود و با کرباسچی بگومگوی تندی می‌کند! کرباسچی خطاب به نجفی و حضار جلسه می‌گوید صرف نظر این رابطه، با من تماس گرفته‌اند و گفتند اگر نجفی شهردار شود پرونده‌اش را در قوه قضائیه مطرح می‌کنیم و صلاح نیست که او شهردار شود! اما مشارکتی‌های دیروز و اتحادی‌های امروز بر شهردار شدن نجفی اصرار داشتند و کرباسچی خطاب به آن‌ها می‌گوید شما فقط برای مخالفت خودتان با [جریانی خاص] می‌خواهید نجفی را شهردار کنید! کرباسچی باز ساکت نمی‌نشیند و نزد سید محمد خاتمی می‌رود و ماجرا را برای او هم می‌گوید!


حال سوال مطرح می‌شود که کرباسچی چگونه از رابطه نجفی و میترا استاد خبردار شده است؟ دبیر حزب کارگزاران در [یکی از مناطق] که از رفت آمد نجفی با خانواده استاد خبر دار شده بود این مساله را به کرباسچی خبر می‌دهد و در خصوص خانواده استاد هم هشدار‌های کافی را می‌دهد!

قبل از شهردار شدن نجفی، [یک نهاد] نجفی را می‌خواهند و به او می‌گوید اگر شهردار شدی پرونده گذشته‌ات به جریان می‌افتد و نجفی می‌گوید باید مشورت کنم که به سراغ جهانگیری می‌رود و او هم می‌گوید نخیر شما محکم بایستید که همین مساله موجب دلخوری کرباسچی با جهانگیری می‌شود.

اکنون کرباسچی که در خصوص مسائلی که خبر داشته و سکوت نکرده و هشدار‌های لازم را در خصوص آن به همه رهبران اصلاح‌طلب داده بوده به شدت از خاتمی، جهانگیری و اتحادی‌ها دلخور است و معتقد است آن‌ها نجفی را در چاه ویل انداخته‌اند و مطالب این روز‌های او خطاب به این افراد است.


به گزارش رویداد۲۴ این پایان ماجرا نبود. کرباسچی بار دیگر از جلسه محرمانه اتحادی‌ها با محسن هاشمی خبر داد: «توییت من برای تنبه کسانی بود که به خاطر لج‌بازی سیاسی و مخالفت با مرحوم هاشمی کار شهرداری را به فضاحت کشاندند. همین افراد [کسانی که اصرار بر شهردار شدن نجفی داشتند] پریشب جمع شدند و رفته‌اند منزل مرحوم هاشمی برای عذرخواهی. به خطا در حق هاشمی اعتراف کرده‌اند و گفته‌اند ما در حق هاشمی و خانواده‌اش جفا کرده‌ایم. من دوسه بار تنهایی یا با بعضی از دوستان رفتیم منزل ایشان (نجفی) و خواهش کردیم که وارد این کار نشوند. ما از موضع دوستی این توصیه را داشتیم نه سیاسی وگرنه دشمنی با ایشان نداشتیم. من شخص آقای جهانگیری و دوستان حزب اتحاد و مشارکت را با همه ارادت و رفاقتی که داریم در این امر مقصر می‌دانم.


رحمت الله بیگدلی از اعضای سابق اعتماد ملی و یکی از اعضای جوان حزب ندای ایرانیان نیز این ادعا را تایید کرده و از کرباسچی حمایت کرده است. در میان اعضای شورای شهر تهران، محسن هاشمی شاید کلید اسرار باشد. او در جلسه اخیر شورای شهر تهران به شوخی گفت: در حضور خبرنگاران زن، درباره نجفی صحبت نمی‌کند اما بعدا به امتداد (کانال تلگرامی حزب اتحاد ملت) گفت که «چنین مواردی که جناب اقای کرباسچی فرموده‌اند مطرح نبوده، بلکه این دیدار یک میهمانی افطاری و گپ و گفت‌وگویی دوستانه و یادآوری خاطرات گذشته با نگاه به آینده بوده است.»


کانال امتداد نوشته علی شکوری راد، آذر منصوری، مصطفی تاجزاده، مرتضی مبلغ، حمید رضا جلایی‌پور و محمد کیانوش راد در این دیدار حضور داشته‌اند. حمیدرضا جلائی‌پور هم در کانال تلگرامی خود به انتقاد از کرباسچي پرداخت و نوشت دیدار تعدادی از اعضای حزب اتحاد و مشارکت با اعضای خانواده آقای هاشمی رفسنجانی یک مراسم افطاری دوستانه بود و اساسا ربطی به عذرخواهی و شهرداری نجفی نداشت.

جلایی پور همچنین گفته روشن است که اگر ایشان در زمینه‌ی ارتباط آقای نجفی با خانم استاد اطلاعات موثقی داشتند و در اختیار هم‌حزبی‌هایشان می‌گذاشتند آن‌ها به شهرداری او رای نمی‌دادند. در مورد هم‌حزبی‌ها در حزب اتحاد نیز اطمینان دارم اگر درباره‌ این ارتباط چیزی می‌دانستند قطعا از شهرداری آقای نجفی حمایت نمی‌کردند. بعضی از افرادی که در فرآیند انتخاب شهردار فعال و مطلع بودند معتقدند که علت مخالفت جناب کرباسچی با شهرداری نجفی مسئله دیگری بود و در هر حال هیچ کدام از اعضای شورا و احزاب اصلاح‌طلب اطلاعی از ارتباط آقای نجفی با خانم میترا استاد نداشتند. از ذکر و نشر این سخنان کذب توسط آقای کرباسچی بر خلاف اخلاق سیاسی عمیقا متاسفم.

تکذیب‌های حزب اتحاد در حالی است که قسمتی از ادعای کرباسچی (درباره دیدار با خانواده هاشمی) تلویحا تایید شده است، اما ابهامات زیادی درباره کرباسچی و یاران او وجود دارد. کرباسچی، بیگدلی و نیرو‌های آنان در کانال‌های تلگرامی خاص یا حزب ندای ایرانیان، بعد از استعفای نجفی با افشانی و حناچی نیز شدیدا مخالف بودند. باید دید در روز‌های آینده، طرفین این ادعا، دعوا را تا کجا برای افشای گسل‌های اختلاف ادامه خواهند داد.

خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۱۵۱۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

فوت ۵۰ نفر بر اثر کرونا در قم| نماینده مجلس: چرا به مردم دروغ می‌گویید؟ | روزانه ۱۰ نفر در قم از بین می‌روند| اولین نفر در ۲۴ بهمن فوت شده| قرنطینه صد‌ها نفر در قم| حرم باید تعطیل شود

ایران در لیست سیاه FATF؛ تشخیص‌دهندگان مصلحت نظام در دسترس نیستند

پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم در تاریخ انقلاب اسلامی؛ ۴۲ درصد در سراسر کشور، ۲۶ درصد در تهران| تاثیر کرونا، حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی بر میزان مشارکت

نتایج نهایی انتخابات مجلس یازدهم| حذف اصلاح‌طلبان؛ انقلابیون اصولگرا مجلس را به دست گرفتند+اسامی

به محض دیدن علائم سرماخوردگی این غذا‌ها را بخورید

خبر بعدی:

شاه کلید پیشگیری از کرونا

رئیس انجمن تغذیه ایران، به تشریح اهمیت تغذیه سالم در پیشگیری از ابتلا به کرونا و هنگام بیماری پرداخت.

به گزارش مشرق، جلال الدین میرزای رزاز، گفت: نقش محوری تغذیه در کاهش بار بیماری ها و جلوگیری از بیماری های غیر واگیر نظیر دیابت، اضافه وزن، سندم متابولیک، بیماری های قلب و عروق ، سرطان و...، به اثبات رسیده و رعایت اصول تغذیه سالم می تواند تا ۵۵ درصد از باربیماری ها را در آینده کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: ویتامین‌هایی که از ابتلا به «کرونا» پیشگیری می‌کنند

این متخصص علوم تغذیه افزود: حدود ۲۴ تا ۲۸ درصد از بیماران بستری در بیمارستان های ایران دچار سوء تغذیه هستند که متاسفانه این امر باعث طولانی شدن مدت زمان بستری بیمار گردیده و درمان را با اخلال جدی مواجه می کند. ضمن اینکه هزینه های مادی و معنوی زیادی به بیمار و خانواده او تحمیل می کند.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، در ادامه به راهکارهای تغذیه ای پیشگیری از ابتلا به کرونا اشاره کرد و گفت: شاه کلید پیشگیری از ابتلا به کرونا افزایش و تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن از طریق تغذیه سالم و اصلاح سبک زندگی است.

رئیس دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که سیستم ایمنی به دو بخش اختصاصی و غیر اختصاصی تقسیم می شود، افزود: غیر اختصاصی، شامل پوست، آنزیم لیزوزوم، لایه های مخاطی همچون گوارش، تنفس و گلبول های سفید است و اختصاصی، شامل لنفوسیت های Tو B است.

وی به افزایش فعالیت فیزیکی به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه، خواب کافی و پرهیز از اضطراب اشاره کرد و گفت: در هنگام بیماری و مواقعی که بدن مورد هجوم قرار می گیرد مواد غذایی لازم یا از ذخایر داخل بدن تامین می شوند یا از طریق خوراکی که تامین آنها نقش محوری دارد.

رزاز ادامه داد: افراد دچار بیماری های زمینه ای مانند دیابت، بیماری های مزمن و حاد تنفسی و نقص سیستم ایمنی، نیازمند مراقبت های ویژه تغذیه ای هستند.

وی تاکید کرد: چنانچه شرایط رعایت اصول کلی تغذیه سالم فراهم باشد همه ویتامین ها و املاح برای بدن تامین می گردد. ولی در صورت وجود بیماری های زمینه ای مانند دیابت، بیمارهای مزمن تنفسی و نقص در سیستم ایمنی می توانند با مشورت متخصصین تغذیه از طریق مصرف مکمل ها میزان لازم برای تامین سلامت خود را مصرف نمایند.

رزاز در ارتباط با نقش ویتامین C، گفت: در حال حاضر جای بحث دارد و برخی از منابع معتبر توصیه به عدم استفاده از این نوع ویتامین در هنگام ابتلا به کرونا دارند. از همین رو، در شرایط بیماری و هایپرکاتابولیک نیاز به افزایش دریافت کالری با متخصص تغذیه مشاوره شود.

وی به ویژگی های غذاهای سالم تر اشاره کرد و افزود: شرایط پخت غذای سالم و بهداشتی کاملا رعایت شود، خودداری از مصرف غذاهای نیمه پخته مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ عسلی، محدودیت جدی در استفاده از سرخ کردنی ها و خودداری از زمان های پخت خیلی طولانی برای حفظ ارزش غذایی مواد غذایی، باید مورد توجه قرار گیرد.

این متخصص تغذیه گفت: توجه ویژه به صبحانه کامل مانند استفاده از عدسی، لوبیا، تخم مرغ، سبزیجات، حبوبات، مصرف زرد چوبه به همراه زعفران، دارچین و سیر، مصرف شود.

وی افزود: بهتر است همراه غذا، پیاز خام یا سالاد و سبزیجات، روغن زیتون و لیموترش یا نارنج مصرف شود.

رزاز ادامه داد: استفاده از میان وعده ها مثل میوه، انواع مغزها و شکلات تلخ به عنوان منابع آنتی اکسیدان، مورد توجه قرار گیرد.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، در پایان بر عدم استفاده از فست فودها و عدم استفاده از غذاهای رستوران های غیر معتبر تاکید کرد.

منبع: مهر

دیگر خبرها

 • شهردار همدان تعامل خود با شورای شهر را کمتر کرده است
 • یادداشت تهیه کننده «ماجرای نیمروز» برای محمد رضا شجریان
 • آخرین وضعیت سلامتی محسن هاشمی، شهردار منطقه ۱۳ و فخاری
 • جلسات شورای شهر زنجان رسمیت ندارد
 • کاظمی: باید از آمریکا بابت تحریم اعضای شورای نگهبان تشکر کرد / شورا همچنان انقلابی به کار خود ادامه می‌دهد
 • اعلام آخرین وضعیت سلامتی محسن هاشمی، شهردار منطقه ۱۳ و فخاری
 • شهردار مشهد در مورد تصمیم جنجالی‌اش به شورای شهر توضیح می‌دهد
 • روایت‌های متناقض از یک استعفا!
 • بیش از ۳۰درصد تسهیلات خودروسازان پرداخت شد/ نظارت انجمن قطعه سازان بر روند تخصیص وام
 • شورای شهر زنجان از رسمیت افتاد
 • تیراندازی های وحشتناک در آبادان / شروع ماجرا از قتل پسر یک طایفه بزرگ بود+ فیلم و عکس
 • پروژه‌های عمرانی به ارزش 150 میلیارد تومان معطل تصمیمات شورا
 • احتمال تغییر شهردار همدان در دستور کار شورا
 • رهایی ۲ محکوم به قصاص با تلاش اعضای شورای حل اختلاف ویژه عشایر
 • ایجاد اداره آموزش و پرورش در صدرای شیراز ضروری است
 • «تگزاس ۳» سال آینده کلید می خورد
 • ایجاد اداره آموزش و پرورش جدیددر شهر صدرای شیراز ضروری است
 • تشریح بودجه شهرداری برای کرونا /آمادگی شورا برای تصویب بودجه اضطراری
 • ماجرای مردی که پدر و مادر همسر سابقش را کشت و خودکشی کرد!
?>