به گزارش خبرنگار  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، محمد مهدی قربانیان، رئیس اداره امور قرآنی اوقاف گیلان گفت: چهل و دومین دوره مرحله شهرستانی مسابقات قرآن کریم اوقاف گیلان از ۹ صبح امروز با حضور قاریان شهرستان‌های ماسال، آستارا و تالش در آستان امام زادگان ابراهیم و قاسم آستارا آغاز شده است.

وی افزود: این دوره از مسابقات در ۸ رشته آوایی شامل حفظ ۵، ۱۰، ۲۰ و حفظ کل، قرائت تحقیق، ترتیل، اذان، دعاخوانی و چهار رشته معارفی حفظ و معارف موضوعی، حفظ و معارف حدیث، تفسیر قرآن کریم و تفسیر قرآن ویژه اهل سنت برگزار شد.

رئیس اداره امور قرآنی اوقاف گیلان گفت: ۴ رشته نغمات دینی، همسرایی و همخوانی قرآن کریم، آثار دو یا چند زبانه قرآنی و انشاد انفرادی و تک خوان محور از دیگر رشته‌های این دوره از مسابقات هستند.

محمد مهدی قربانیان، با بیان اینکه چهل و دومین دوره شهرستانی مسابقات قران کریم گیلان به صورت متمرکز در ۵ منطقه برگزار می‌شود، افزود: قاریان برادر شهرستان‌های صومعه سرا، فومن و شفت نیز فردا ۲۲ خرداد در آستان امام زاده ابراهیم شفت با یکدیگر رقابت می‌کنند.

وی گفت: مسابقات قاریان برادر شهرستان‌های آستانه اشرفیه و بندر انزلی، شنبه ۲۵ خرداد در آستان بی بی حوریه بندرانزلی و قاریان برادر شهرستان‌های لاهیجان، لنگرود و رودسر یکشنبه ۲۶ خرداد در مسجدشهداء موقوفه طالب زاده رودسر برگزار می‌شود.

رئیس اداره امور قرآنی اوقاف گیلان، با اشاره به اینکه قاریان برادر شهرستان‌های رشت و رودبار ۲۷ و ۲۸ خرداد در حرم خواهر امام رشت با یکدیگر رقابت خواهند کرد، افزود: قاریان خواهر شهرستان‌های صومعه سرا، فومن و شفت نیز فردا در آستان امام زاده ابراهیم شفت با یکدیگر رقابت می‌کنند.

محمد مهدی قربانیان گفت: همچنن قاریان خواهر شهرستان‌های آستانه اشرفیه و بندر انزلی، شنبه ۲۵ خرداد در موسسه خانه قرآن بندرانزلی و قاریان خواهر شهرستان‌های لاهیجان، لنگرود و رودسر یکشنبه ۲۶ خرداد در دارالقرآن موقوفه طالب زاده رودسر برگزار می‌شود.

وی افزود: قاریان خواهر شهرستان‌های رشت و رودبار ۲۹ و ۳۰ خرداد در حرم خواهر امام رشت با یکدیگر رقابت می‌کنند

رئیس اداره امور قرآنی اوقاف گیلان با بیان اینکه در این دوره از مسابقات ۱۸۲ قاری برادر و ۳۷۷ قاری خواهر حضور دارند، تصریح کرد: مرحله استانی چهل و دومین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف گیلان در نیمه اول تیرماه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/م.ع

آغاز مرحله شهرستانی مسابقات قرآن کریم استان گیلان

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فرصت تلاوت در صدهاهزار مجلس ختم از قاریان گرفته شده است/ پیوند قرآن با عزاداری

علی‌اصغر شعاعی، داور مسابقات قرآن اوقاف قم در گفت‌وگو با ایکنا که در حاشیه چهل و دومین دوره مسابقات قرآن قم در مرحله مقدماتی صورت گرفت گفت: سطح مسابقات ترتیل و قرائت در استان قم نسبتا خوب است گرچه رشد محسوسی در چند سال اخیر شاهد نیستیم.

این قاری ممتاز کشور با بیان اینکه جمع‌های ترتیل‌خوانی در قم به خصوص در حرم حضرت معصومه(س) زیاد است و همین عامل سبب تقویت رشته ترتیل‌ در قم شده است افزود: البته علت اینکه ترتیل در سال‌های اخیر رشد مورد انتظار را نداشته است این است که برای رشد هنر، مخاطب لازم است و مخاطبان ترتیل‌خوانی هم صرفا جلسات ماه مبارک رمضان و عمدتا حرم و مسجد مقدس جمکران است و در طول سال برای ترتیل متقاضی و مخاطب چندانی نیست.

تغییر در روش مسابقات

شعاعی با بیان اینکه باید تمهیدی اندیشیده شود که مردم در مسابقات قرآن حضور جدی داشته باشند اظهار کرد: باید روش مسابقات را تغییر داد و یا روش‌هایی غیر از مسابقات را دنبال کنیم؛ معتقدم قرآن باید وارد متن برنامه‌های عزاداری شود و قرآن و عترت در کنار هم باشند.

این قاری ممتاز کشور ادامه داد: مسابقات برای افراد حرفه‌ای است ولی برای مردمی کردن تلاوت باید همانند مداحی عمل شود همچنین باید انگیزه قاریان و حافظان را برای حضور در مسابقات بیشتر کنیم در حالی که این انگیزه نسبت به دهه‌های گذشته و به خصوص دهه 70 کمتر شده است زیرا قاریان و حافظان در فضای کلی اجتماع کمتر مورد توجه به عنوان قهرمان قرآنی هستند.

تدبیری برای مدیریت استرس در مسابقات لازم است

این قاری ممتاز کشور با بیان اینکه برخی قاریان انگیزه لازم را برای حضور در مسابقات ندارند تصریح کرد: یکی از دلائل، فشار روانی زیاد است بنابراین باید برای استرس مسابقات چاره‌ای بیندیشیم زیرا عامل منفی در جذب افراد است همچنین باید مسائل تشویقی غیرمادی از جمله بهادان به قاریان را افزایش دهیم.

شعاعی با اشاره به وضعبت کشور مصر در قرائت اظهار کرد: در این کشور اساسا مسابقه وجود ندارد و همین مسئله یکی از علل رشد قرائت قرآن است؛ جریان قرائت در مصر همانند مداحی در ایران مردمی است؛ یک مسابقات بین المللی چندسالی است دارند ولی اهمیت زیادی برای آن قائل نیستند و رشد قاریان مردمی و در قالب جلسات و محافل است.

وی افزود: یکی از بهترین فرصت‌ها برای قاریان توانمند، حضور در مجالس ختم است که این فرصت از آنان گرفته شده است؛ مثلا در قم طبق آمار، ماهانه حدود شش تا هفت هزار مراسم ختم برگزار می‌شود ولی این مراسم در دست کسانی است که لیاقت لازم را ندارند و قادر به تلاوت درست نیستند و حتی غلط اعرابی دارند.

شعاعی افزود: فقط در قم حدود هفتاد هزار مراسم در سال برگزار می‌شود که با احتساب در سطح کشور صدها هزار مراسم خواهد شد؛ اگر این محافل از سوی متولیانی مدیریت شده و به افراد لایق سپرده شود تحول قرآنی صورت می‌گیرد؛ مایه تاسف است در مجالسی که باید انس مردم با قرآن زیاد شود به علت بدخواندن قرآن، استماع قرآن وجود ندارد و عملا این مجالس ختم، مجلس انس با قرآن نیست؛ درست مانند اینکه مداحان ناتوان را برای مجالس پرمخاطب دعوت کنیم و مداحان لایق را در حاشیه قرار دهیم.

وی افزود: نکته دیگر اینکه مردم ایران تا قرآن خوانده می‌شود به یاد مرگ می‌افتند؛ باید این فرهنگ نادرست را اصلاح و این بیماری را رفع کنیم و برای این کار باید آموزش و پرورش و نهادهای دیگر به خصوص صدا و سیما وارد این عرصه شوند.

شعاعی بیان کرد: من آرزو به دلم مانده‌ام که در صدا و سیما انیمیشنی درست شود که با قرآن مرتبط بوده و این فرهنگ که قرآن فقط برای مرگ نیست را اصلاح کنند.

یادآور می‌شود چهل و دومین دوره مسابقات قرآن اوقاف قم در مرحله مقدماتی در دو بخش بانوان و آقایان روزهای ۲۴ و ۲۵ خردادماه در رشته‌های حفظ کل، تحقیق، ترتیل، حفظ ۲۰، ده و ۵ جزء همچنین اذان و دعاخوانی و با حضور ۵۰۰ نفر برگزار می‌شود.

انتهای پیام 

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: سازمان اوقاف قرآن

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۱۶۹۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قاریان قرآن کریم در کهگیلویه تجلیل شدند+تصاویر
 • میزبانان غایب؛ میهمانان حاضر
 • شرکت ۳۵۰ نفر در چهل و دومین دوره مسابقات قرآن کریم
 • مرحله شهرستانی چهل و دومین مسابقات قرآن در البرز برگزار می‌شود
 • آمل، میزبان چهل و دومین دوره مسابقات استانی قرآن کریم
 • چهل و دومین دوره مسابقات قرآن کریم در ایلام آغاز شد
 • فرصت تلاوت در مجالس ختم از قاریان گرفته شده است/ پیوند قرآن با عزاداری
 • آغاز رقابت چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن در خراسان‌شمالی
 • آغاز رقابت مرحله شهرستانی چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در خراسان‌شمالی
 • راهیابی ۱۴ نفر به مرحله استانی مسابقات قرآن اوقاف سربیشه
 • برگزاری چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم مرحله شهرستانی تبریز
 • چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم اوقاف استان قزوین برگزار می شود
 • حضور ۹۷۰ شرکت‌کننده در مسابقات قرآن اوقاف در آذربایجان‌شرقی
 • مرحله شهرستانی مسابقات قرآن کریم در آذربایجان شرقی آغاز شد
 • برگزاری مرحله شهرستانی مسابقات قرآن اوقاف در اهر
 • چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در خراسان شمالی آغاز شد
 • آغاز مرحله استانی ‌مسابقات قرآن اوقاف خراسان رضوی از دهه کرامت
 • چهل و دومین دوره مسابقات قرآن اوقاف قم آغاز شد
 • رقابت ۲۰۰ نفر در مسابقات قرآن اوقاف نهبندان