با توجه به حجم نقدینگی فعلی اگر همین امروز تمامی تنش‌های سیاسی از بین برود چنانچه چرخ تولید و صنعت داخل به حرکت در نیاید متاسفانه در میان مدت باز هم شاد کاهش ارزش پول ملی خواهیم بود. ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳ اقتصادی اقتصاد ایران نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، از زمستان ٩٦ و شروع بحران پولی و مالی در ایران و به طبع آن کاهش ارزش ریال در برابر دیگر ارزهای جهانی، نرخ کالا و خدمات نیز در کشور افزایش یافت. گرچه از مرداد ماه سال ٩٧ برخی تصمیمات بانک مرکزی موجب شد تا بازار ارز از ثبات نسبی برخوردار شود، اما نکته مهم در این بازه زمانی در اقتصاد کشور این است که جهش بزرگ قیمت در بازار ایران پس از شروع سال ٩٨ اتفاق افتاد. یعنی دقیقا زمانی که بازار ارز در آرامش نسبی خوبی به سر می‌برد، پس چرا قیمت‌ها بشدت افزایش پیدا کردند؟

اگر با نگاه اقتصاد کلان به این موضوع بنگریم، نقش کاهش ارزش پولی ملی در گرانی‌های اخیر را نمی‌توان کتمان کرد.

یکی از دلایل افزایش قیمت ها پس از آرامش بازار ارز این بود که توده جامعه، به قیمت کاهش یافته ارز اطمینان نداشته و بازار نیز نوع کاهش قیمت را بازار سازی بانک مرکزی تعبیر می‌کرد.

اما مهتر از همه اقتصاد بیمار ایران چندین سال است به یک ویروس مبتلا شده است.

حجم نقدینگی بسیار بالا، که بدون پشتوانه خلق شده و ساعت به ساعت بر حجم آن افزوده می شود. اکثر بانک های کشور در خلق این نقدینگی بی پشتوانه نقش بسزایی داشتند، در واقع آن‌ها در پرداخت سود به سپرده‌ها با یکدیگر مسابقه داشتند.

از طرف دیگر بانک های کشور به صورت گسترده رو به بنگاه‌داری و اختیار کردن شرکت های متعدد کردند. این در حالی است که وظیفه و رسالت اصلی بانک‌ها حمایت از تولید و صنعت در کشور است.

از طرف دیگر پایین آمدن حجم تولید ناخالص داخلی بسیار خطرناک است. به بیان ساده هرگاه در هر کشوری حجم نقدینگی بالا برود و از طرف دیگر تولید به فراموشی سپرده شود یک نتیجه بیشتر نمی‌تواند در بر داشته باشد: رکود تورمی با سرعت بسیار بالا.

اما رکود تورمی چیست؟

هنگامی که رشد اقتصادی کند شود به طبع نرخ بیکاری بالا خواهد رفت، در کنار آن قیمت‌ها و نرخ تورم رو به افزایش خواهد گذاشت، به چنین حالتی رکود تورمی گفته می‌شود.

بانک مرکزی از مرداد ٩٧ به بعد جهت سامان بخشیدن به بحران ارزی کشور، اقدامات بسیار خوبی انجام داده است اما حل کردن بحران ارزی کشور به تنهایی می‌تواند حکم یک مُسکن را برای اقتصاد ایران داشته باشد زیرا تا زمانی که وزارت اقتصاد، شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی به یک ایده واحد جهت هدایت صحیح نقدینگی حدودا ١٩ هزار میلیارد تومانی نرسند متاسفانه در بر همین پاشنه خواهد چرخید.

طی سال گذشته نیز بارها شاهد این قضیه بوده‌ایم که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نتوانسته‌اند همسو با هم در مورد اقدامات اجرایی در حوزه پولی و مالی تصمیم گیری و عمل کنند.

راه علاج موثر اقتصاد فعلی ایران هدایت صحیح نقدینگی سرگردان به سمت تولید و حمایت از تولید کننده داخلی است.

با توجه به حجم نقدینگی فعلی که حدودا ١٩ هزار میلیار تومان تخمین زده می شود اگر همین امروز تمامی تنش‌های سیاسی از بین برود به طبع ارزش پول ملی در کوتاه مدت رشد خواهد داشت اما اگر چرخ تولید و صنعت داخل به حرکت در نیاید متاسفانه در میان مدت باز هم ارزش پول ملی ( اوراق بدهی بانک مرکزی) در برابر دیگر ارزها کاهش خواهد یافت.

* آیزاک سعیدیان

انتهای پیام/

R1012122/P/S7,77/CT4

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کاهش ۱۵۰ تومانی قیمت دلار در بازار تهران/ کاهش بهای ۱۶ واحد پولی در بانک مرکزی

بازار ارز امروز را با روند کاهشی قیمت دلار و یورو در صرافی‌های بانکی سپری کرد. به گونه‌ای که هر اسکناس دلار آمریکا در این صرافی ها، با کاهش ۱۵۰ تومان نسبت به روز قبل به متقاضیان فروخته شد. همچنین امروز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۰ ارز مانند یورو و پوند نسبت به روز یکشنبه افزایش و قیمت ۱۶ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ در معاملات امروز (دوشنبه بیست و هفتم خردادماه ۹۸) بازار ارز، بر خلاف روز گذشته که شاهد جهش ۵۵۰ تومانی نرخ دلار توسط بازارساز بودیم، امروز با کاهش نسبت به نرخ دیروز همراه بود. این در حالی است که خبر‌های رسیده از شروع فعالیت بازار متشکل ارزی در روز‌های پیش رو، انتظارات را برای کاهش بهای ارز بیشتر کرده است و در مقابل، تحرک نوسان گیران و دلالان ارزی برای بالا نگه داشتن نرخ ارز را شاهد هستیم که با مدیریت قوی از سوی بازارساز، تاکتیک نوسان گیران با شکست مواجه شده است. به عنوان نمونه روز گذشته، با افزایش عرضه اسکناس دلار و یورو توسط صرافی‌های بانکی به عنوان بازارساز ارزی، شاهد توقف روند افزایشی بهای ارز در بازار تهران بودیم. این اقدام یک پیام مهم برای فعالان بازار داشت و آن،  قدرت بالای بازارساز در سمت عرضه بود.  
بر اساس این گزارش، امروز نرخ دلار آمریکا و یورو در صرافی‌های مجاز و بانکی کشور با کاهش همراه بود. بر اساس اطلاعات سامانه سنا بانک مرکزی، (بیانگر میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارزبر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه نظارت ارز توسط بانک‌ها و صرافی‌های مجاز کل کشور است) هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۳۲۵۰ تومان در این صرافی‌ها خریداری شده و به قیمت ۱۳۳۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته شده است که این نرخ نسبت به روز قبل، ۱۵۰ تومان کاهش داشته است.

همچنین هر اسکناس یورو به نرخ ۱۵۱۵۰ تومان خریداری شده و با کاهش ۱۵۰ تومانی نسبت به روز یکشنبه، به قیمت ۱۵۲۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شده است.
کاهش بهای ۱۶ واحد پولی در بانک مرکزی

بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز «دوشنبه بیست و هفتم خرداد ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز یکشنبه ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین در روز جاری هر پوند انگلیس با ۳۳ ریال افزایش نسبت به روز یکشنبه ۵۲ هزار و ۹۰۸ ریال و هر یورو نیز با دو ریال افزایش ۴۷ هزار و ۱۲۷ ریال ارزش‌گذاری شد.

افزون بر این، هر فرانک سوئیس ۴۲ هزار و ۲۹ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۴۳۰ ریال، کرون نروژ ۴ هزار و ۸۲۴ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۳۱۱ ریال، روپیه هند ۶۰۲ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۸ هزار و ۹۴ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۷ هزار و ۷ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۸ هزار و ۶۷۹ ریال، دلار هنگ کنگ ۵ هزار و ۳۶۵ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۵ ریال و دلار کانادا ۳۱ هزار و ۳۲۹ ریال قیمت خورد.

از سوی دیگر، نرخ دلار نیوزیلند ۲۷ هزار و ۳۳۵ ریال، راند آفریقای جنوبی دو هزار و ۸۳۹ ریال، لیر ترکیه ۷ هزار و ۹۲ ریال، روبل روسیه ۶۵۳ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق ۳ هزار و ۵۱۵ ریال، لیر سوریه ۸۲ ریال، دلار استرالیا ۲۸ هزار و ۸۹۵ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۱ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۵ ریال، دلار سنگاپور ۳۰ هزار و ۶۵۰ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۹ هزار و ۵۷۷ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۳۶۶ ریال، کیات میانمار ۲۸ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۷ هزار و ۴۳۳ ریال تعیین شد.

افزون بر این، نرخ یکصد درام ارمنستان ۸ هزار و ۷۶۰ ریال، دینار لیبی ۳۰ هزار ۵۵ ریال، یوان چین ۶ هزار و ۶۶ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۴ هزار و ۴۳۱ ریال، رینگیت مالزی ۱۰ هزار و ۵۹ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۳۵ هزار و ۳۹۵ ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۴۰ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۰ هزار و ۸۹۷ ریال، لاری گرجستان ۱۵ هزار و ۳۲۹ ریال، یک هزار روپیه اندونزی ۲ هزار و ۹۲۷ ریال، افغانی افغانستان ۵۲۵ ریال، روبل جدید بلاروس ۲۰ هزار و ۳۵۰ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۵۸ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۸۰ هزار و ۶۰۲ ریال، سومونی تاجیکستان ۴ هزار و ۴۵۰ ریال، بولیوار جدید ونزوئلا ۴ هزار و ۲۰۶ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۱ هزار ۹۸۸ ریال ارزش‌گذاری شد.

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۱۷۱۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بانک مرکزی چین نقدینگی به بازارها تزریق کرد
 • چشم‌انداز بازار سرمایه در ماه‌های پیش‌رو
 • حرکت نقدینگی به سوی سهام‌های کوچک/سرمایه گذاران از رفتار هیجانی پرهیز کنند
 • نرخ ارز گلوگاه تولید در ایران -۶ (پایانی)
 • جریان‌شناسی نقدینگی بورسی‌ها
 • فعالان بخش‌خصوصی به‌دنبال بانک استانی
 • الزامات سیاسی و اجرایی تحقق سند الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت
 • اهداف آمریکا از مقصر جلوه دادن ایران در انفجار نفتکش ها
 • نماگر کل بورس ۵۹ واحد عقب نشینی کرد/ نقدینگی همچنان در مسیر بازار سهام
 • رشد منفی اقتصادی در سال ۹۷/تاکید بر داخلی سازی قطعات و محدودیت واردات
 • نوسان نرخ ارز بزرگ‌ترین چالش بخش صنعت/ نقدینگی سرگردان بلای جان اقتصاد ایران شده است
 • بانک مرکزی مسبب ورود 200 هزار میلیارد تومان نقدینگی به صنعت خودرو
 • نقش بانک مرکزی در ورود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به صنعت خودرو
 • لزوم خروج نقدینگی از بازار خودرو
 • بانک مرکزی مسبب ورود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به صنعت خودرو/ خودورهای تولید داخل در شان ملت ایران نیست
 • قول خودروسازان برای انجام تمامی تعهدات تا پایان شهریور
 • زیگزاگ پول‌ها در بورس تهران
 • وزیر صنعت: هیچ مماشاتی با خودروسازان نداریم؛ عمل به تعهدات ولو با ضرر/ رشد اقتصادی ایران در سال ۹۷ با نفت و بدون نفت منفی اعلام شد/ تخفیف ۷۵ میلیونی بانک مرکزی به صرافی‌ها
 • قول خودروسازان برای انجام تمامی تعهدات تا پایان شهریور/کدام روش قیمت گذاری خودرو منطقی است؟